Školy soukromé a veřejné - rozdíl

7.10.19 22:22

Školy soukromé a veřejné rozdíl

Jsou soukromé školy lepší než veřejné? V čem jsou plusy a mínusy.

Příspěvek upraven 07.10.19 v 22:26

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16824
7.10.19 22:25

Obecne ne. Jen drazsi. Na obou stranach jsou ale vyjimky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1269
7.10.19 22:34

Studovala jsem na soukromém gymplu a coby absolvent jsem spokojená s tím, jaké vzdělání mi dal. Školné bylo dražší, takže o škole se tradovalo, že je jen pro děti bohatých rodičů, ale co vím, studovali na něm i spolužáci z rodin s „běžným“ rozpočtem. Výhodou byl určitě nižší počet studentů ve třídách, možnost různých volitelných kurzů, atmosféra byla taková „rodinná“, všichni se znali.

Záleží asi na tom, co člověk od školy chce a co čeká. Při rozhodování bych se ptala na reference ze soukromé školy i ze státní, jaké je tam vedení, jací vyučující, jestli má škola třeba rozšířenou výuku jazyků nebo je založená nějak alternativně - zkrátka se snažit vybrat, co mně osobně a mým dětem by bylo blízké. A pokud by z toho vyšla vítězně škola soukromá, a doma jste na to finančně měli, tak proč ne? ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.10.19 22:37
@PenelopaW píše:
Studovala jsem na soukromém gymplu a coby absolvent jsem spokojená s tím, jaké vzdělání mi dal. Školné bylo dražší, takže o škole se tradovalo, že je jen pro děti bohatých rodičů, ale co vím, studovali na něm i spolužáci z rodin s „běžným“ rozpočtem. Výhodou byl určitě nižší počet studentů ve třídách, možnost různých volitelných kurzů, atmosféra byla taková „rodinná“, všichni se znali.Záleží asi na tom, co člověk od školy chce a co čeká. Při rozhodování bych se ptala na reference ze soukromé školy i ze státní, jaké je tam vedení, jací vyučující, jestli má škola třeba rozšířenou výuku jazyků nebo je založená nějak alternativně - zkrátka se snažit vybrat, co mně osobně a mým dětem by bylo blízké. A pokud by z toho vyšla vítězně škola soukromá, a doma jste na to finančně měli, tak proč ne? ;)

Nevím jestli je lepší za 50 000 gympl nebo za 18 000 soukroma elektroprůmyslovka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1269
7.10.19 22:44

@Chameleo Pro Tebe nebo pro dítě? :) Z hlediska finančního srovnání mi to vychází jasně pro elektroprůmyslovku. Ale jak je zaměřené dítě? K čemu tenduje? Jaké předměty mu jdou? Čím by chtělo být? Není možnost promluvit si s nějakým kariérním poradcem ve škole, kam chodí?

Za sebe vidím průšvih v tom, že o budoucí kariérní dráze děcka rozhodují, když na to ještě nejsou zralá, a neumí třeba adekvátně posoudit svoje silné a slabé stránky. Proto bych zvažovala různá pro a proti, než se na něčem doma dohodnete.

S elektroprůmyslovkou nemám zkušenost… Gympl by měl dát absolventům všeobecný přehled, takže teoreticky mohou pokračovat jakýmkoli oborem. Od nás spolužáci šli na medicínu, práva, ale třeba i na výtvarnou školu nebo na DAMU. A naopak: Můj bratr učil na ZŠ, jeden jeho žák horko těžko prolezl, ale dostal se na učňák a dělá teď revizáka výtahů. Když ho bratr v rámci kariérního poradenství vzal do školy na besedu, žáci nad ním ohrnovali nos, protože každý chtěl být právník nebo lékař. Ovšem jen dokud jim dotyčný neřekl, kolik bere. Jako revizák má navíc práci zajištěnou do konce života, protože a) staví se nové baráky s výtahy a b) u starých je třeba dělat pravidelnou údržbu, popřípadě opravy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.10.19 22:49

Myslim, ze to takhle pausalizovat nejde, protoze to je kus od kusu. Na jedne soukrome stredni skole jsem ucila a prostredi bylo prijemne, ucitele mili a snazili se delat hodiny zajimave, spousta mimoskolnich aktivit, ale zasadni minus bylo, ze studenti si skolu platili, tim padem meli absolvovani prakticky jiste a naproste vetsine se nechtelo ani hnout prstem, takze studijni atmosfera byla dost mizerna, respektive tam zadna nebyla, a to opravdu studijnim typum studentu vadilo a dost to kritizovali.

• Nahlásit
  • Citovat
7.10.19 22:51
@PenelopaW píše:
@Chameleo Pro Tebe nebo pro dítě? :) Z hlediska finančního srovnání mi to vychází jasně pro elektroprůmyslovku. Ale jak je zaměřené dítě? K čemu tenduje? Jaké předměty mu jdou? Čím by chtělo být? Není možnost promluvit si s nějakým kariérním poradcem ve škole, kam chodí?

Za sebe vidím průšvih v tom, že o budoucí kariérní dráze děcka rozhodují, když na to ještě nejsou zralá, a neumí třeba adekvátně posoudit svoje silné a slabé stránky. Proto bych zvažovala různá pro a proti, než se na něčem doma dohodnete.

S elektroprůmyslovkou nemám zkušenost… Gympl by měl dát absolventům všeobecný přehled, takže teoreticky mohou pokračovat jakýmkoli oborem. Od nás spolužáci šli na medicínu, práva, ale třeba i na výtvarnou školu nebo na DAMU. A naopak: Můj bratr učil na ZŠ, jeden jeho žák horko těžko prolezl, ale dostal se na učňák a dělá teď revizáka výtahů. Když ho bratr v rámci kariérního poradenství vzal do školy na besedu, žáci nad ním ohrnovali nos, protože každý chtěl být právník nebo lékař. Ovšem jen dokud jim dotyčný neřekl, kolik bere. Jako revizák má navíc práci zajištěnou do konce života, protože a) staví se nové baráky s výtahy a b) u starých je třeba dělat pravidelnou údržbu, popřípadě opravy.

Můj syn teďka uvažujeme o přestupu z dopravní průmyslovky důvodama bych tě zbytečně zdržovala volali jsme na všechny školy gympli nebo elektro v okolí jenže už nemeli místo pak jsem říkala jestli neobvolame obchodní akademie jenže můj exmanžel řekl že to je škola akorát pro blbé holky tak jsme se rozhodli obvolat soukromé.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1269
7.10.19 23:05

Tak jestli byl na škole technického rázu, tak bych se to asi snažila zachovat.. Nevím, v jakém je ročníku, jak moc se objem učiva měnil, jaké tam měli vyučující nároky, jak je na tom syn třeba s jazykovou výbavou (s tou na gymplu určitě počítejte). Nevím, z jakého jste města, jestli by se Vám vyplatilo dojíždět, a nebo ho nechat na intru (to bych já jako rodič asi nedávala :) )…

A opět: neznám důvody k přestupu, ale pokud ho potřebujete ze školy dostat, není možné přestoupit na obchodku, a pak opět na jinou školu? Nevím, jak je to v praxi a jak na to kouká školský zákon, ale jestli jsou třeba ve škole blbé vztahy apod., a prostě ho chcete dostat pryč, tak bych ho asi dala kamkoli, jen ať si vydechne(te)?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.10.19 23:12
@PenelopaW píše:
Tak jestli byl na škole technického rázu, tak bych se to asi snažila zachovat.. Nevím, v jakém je ročníku, jak moc se objem učiva měnil, jaké tam měli vyučující nároky, jak je na tom syn třeba s jazykovou výbavou (s tou na gymplu určitě počítejte). Nevím, z jakého jste města, jestli by se Vám vyplatilo dojíždět, a nebo ho nechat na intru (to bych já jako rodič asi nedávala :) )…A opět: neznám důvody k přestupu, ale pokud ho potřebujete ze školy dostat, není možné přestoupit na obchodku, a pak opět na jinou školu? Nevím, jak je to v praxi a jak na to kouká školský zákon, ale jestli jsou třeba ve škole blbé vztahy apod., a prostě ho chcete dostat pryč, tak bych ho asi dala kamkoli, jen ať si vydechne(te)?

Celou prahu jsme obvolávali a prostě ani jedno místo.
To proč chce z dopravky je to že proste má problémy s kolektivem není divu když tam berou kazdeho debila se 4 bodama s testů můj syn je na týhle škole premiant jenže bohuzel ho spolužáci psychicky šikanijou tím že mu šprte a nechtějí ho přivtělit do kolektivu. Můj ex je tvrdohlavej a myslel si že když si půjde na dopravní průmyslovou že nebude muset jít na vysokou školu a tím pádem ho nebude živit do 26 let na alimentech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
965
7.10.19 23:34

Já mám se soukromým vzděláváním u dětí dobré zkušenosti. Školka i škola moje 2 děti hodně bavila a baví a o tom to je. Člověk se toho naučí nejvíc pokud něco dělá rád. Obrovské plus vidím i v angličtině- tu je učili už od školky rodilí mluvčí a děti mluví perfektně. To naše klasické české školství vnímám jako naprostou tragédii. Děti se neučí přemýšlet, jenom se učí nazpamět něco, co stejmě zapomenou- jako cvičené opice. Všeobecný přehled je fajn, ale nikdo u nás v ničem nevyniká. Mám teď třetí a čtvrté dítě, kterým ten luxus v podobě soukromých škol už asi nebudu moct dovolit a docela mě to mrzí. Leda že bych po rodičovské dovolené nastartovala ňejakou úspěšnou kariéru nebo vyhrála v loterii… :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.10.19 23:45

Mám srovnání soukromá škola -rodinná atmosféra, učitelé dobře znali + a - žáků. dalo se s tim pracovat, min žáků ve třídě, při hodině kladeny stejně nároky, všichni museli dávat pozor. Zajímavější hodiny zaměřené i na projev. Neznamenalo to, ze žák ma předplacený studia i tady se vyhazovalo. Ve státní škole jsme se tradičně sprtaly, člověk byl v davu neviditelný. I tato škola nebyla špatná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1269
8.10.19 10:52
@Chameleo píše:
Celou prahu jsme obvolávali a prostě ani jedno místo.
To proč chce z dopravky je to že proste má problémy s kolektivem není divu když tam berou kazdeho debila se 4 bodama s testů můj syn je na týhle škole premiant jenže bohuzel ho spolužáci psychicky šikanijou tím že mu šprte a nechtějí ho přivtělit do kolektivu. Můj ex je tvrdohlavej a myslel si že když si půjde na dopravní průmyslovou že nebude muset jít na vysokou školu a tím pádem ho nebude živit do 26 let na alimentech.

Na ex bych se vykašlala, ani dopravní průmyslovka mu nezajistí, že dítě pak sežene job a bude zaopatřené. Vycházela bych hlavně z potřeb, vloh s zájmů syna. Pokud je premiant, tak by se hodil na ten gympl, ale ptali jste se, kam chce on?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2034
8.10.19 11:25

Tak jestli není jinde místo, než na soukromých, tak je zbytečné o tom diskutovat, neb není jiná možnost. S tím vyjádřením ex o obchodkách bych si teda dovolila nesouhlasit. Letos dělá přijímačky dcera, chceme gympl a jako druhou školu píšeme obchodní lyceum/to je takovej hybrid mezi gymplem a obchodkou/ a budeme rádi, když se dostane aspoň tam. Jedničkářka. A je pravda, že mám v záloze, pokud by nevyšlo ani jedno, tak neváhám volat na soukromý gympl, školné 21.000 v 10 splátkách, nebylo by zbytí.

Jsem s ní sama, mám tedy taky ex, a nikdy bych jeho blbé kecy neposlouchala, kor když ho k nim vedou takové blbé důvody /neplacení/. Syna se asi nikdo neptal, což považuju za chybu. Teď už nemůžete jinak, než tu soukromou, které jsou na různé úrovni, ale taky vím o holce, kterou na soukromé škole nepustili k maturitě, je to asi dva roky, takže doufám, že i tam to berou vážně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.10.19 11:49
@PenelopaW píše:
Na ex bych se vykašlala, ani dopravní průmyslovka mu nezajistí, že dítě pak sežene job a bude zaopatřené. Vycházela bych hlavně z potřeb, vloh s zájmů syna. Pokud je premiant, tak by se hodil na ten gympl, ale ptali jste se, kam chce on?

Ptali bud elektro nebo obchodka nejhůř gympl

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama