Skoro 12 měsíců a nic neumí. Už jsem nervózní

364
3.7.21 11:46

Skoro 12 měsíců a nic neumí. Už jsem nervózní

Ahoj maminky,
sice vím, že nemám srovnávat, ale přesto se tomu člověk občas neubrání.
Syn je asi trochu pozadu. Ne pohybově, to je rozhodně v pořádku (7m se postavil, 7a půl lezl po čtyřech, 8m obchází nábytek, 11m jeden krůček a stojí v prostoru) ale spíš mentálně…
Tento měsíc bude mít 12 měsíců, a v podstatě vůbec nenapodobuje, nic neumí, nepozná. Paci paci, jak jsem velký, kde má ucho, nos…, hodit kostku nebo cokoli do kybliku, všechny tyhle blbosti, co podle zdejších diskuzí umí děti i dřív, vůbec nedělá. Když to na něj dělám, ukazuju, předvádím, max se směje, jinak nic. Pokud jde o hračky, akorát si je strká do pusy, vlastně všechno stále strká do pusy, odhazuje je a občas prohlíží v ruce, nebo s nimi mlátí o sebe. Nebo mlátí dlaní do pultíku. Ale jinak nic.
Rozumí, když řeknu ne, říká slabiky, ale výjimečně dvojslabiky, spíš pořád hučí a piští, nic tím nemyslí, když už tam nějaká slabika je.
Je hodně akční, jak se začal brzy pohybovat, tak prostě nevydrží na místě, kolikrát ho nebaví ani sedět v kočárku třeba hodinu a je řev, začne se tam kroutit a prostě řve jak tur. Při přebalování je to taky děs, to je kolikrát jak kdyby ho na nože brali vydržet chvíli ležet, i když mu dávám něco, co běžně nemá na hraní, krémy, ovladač…
Vezmu třeba tři kostky s obrázky, pořád dokola, abych ho nezatezovala deseti, opakuji to je kočka, to je kuřátko, to je sluníčko. Dvacetkrát a pak ukaž sluníčko a placne samozřejmě na jinou kostku. Když zkouším paci paci, tak ukazuji já, říkám říkanku paci paci, znám ji celou, usmívá se, pak mu vezmu jeho ruce, že mu to ukážu, někdy se nechá a směje se a někdy nechce, abych mu držela ruce a předváděla. Už z toho začínám být nervózní. O nějakém poznávání věcí v bytě ani nemluvím a hodit míček do košíčku atd taky ne. Doma mu říkám, co je co, blbnu s ním, směje se, ale taky se umí pěkně vztekat. Teď bojujeme i s čištěním zubů. Ale prostě nic neumí. Asi nevím, jak správně na to. Někdy už jsem tak otrávená, že pořád jen to je sluníčko, to je tohle, to dělá to, koukej je tam pejsek, haf haf a k ničemu. Vůbec nevím, jak na to. Co dělám špatně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19316
3.7.21 11:58

@September88 moc brzo. Rekapitulaci udelej za půl roku. Řešit začni ZA rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2963
3.7.21 11:58

V roce poznávat věci? :-)) To máš dost přehnaná očekávání. Dcera pozadu nebyla, ale tohle neuměla, ani žádné dvojslabiky, ukazovat na říkanky taky ne. To začalo tak kolem 1,5 roku. Je normální pořád opakovat. Nemůžeš čekat reakci hned, jsi hrozně netrpělivá a pořád ho porovnáváš s ostatními.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
352
3.7.21 11:59

Nepamatuju si už přesně, co uměl syn, mám pocit, že nějaké to dávání věcí do kbelíku jo, ale jinak nič skvělého. Zase do prostoru se nepouštěl. Tvůj prcek mi přijde spíš pohybově orientovanej, není žádná tragédie, že neumí to, co píšeš. Tipla bych si, že se to změní do 15M. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12838
3.7.21 11:59

Kdyby to bylo treti dite, tak nejenze ty kostky se zviratky nevezmes do ruky, ale ani si nevybavis, jestli uz pozna slepici nebo ne, jakymi slabikami se vyjadruje a jestli nekdy udelal paci paci 8).

On to proste ted asi delat nepotrebuje. Chce se hybat, lezt, zkoumat, radit. Na nejaky ukazovani se muze vykaslat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
173
3.7.21 12:03

Neviem, ale mne to nepride zle. Tak neurobi paci paci, ale chodi od 11 mesiacov. Asi sa momentalne venuje rozvoju inej oblasti :nevim:

Za mna by som sa nesustredila na to, co nevie, ale na to, co ho momentalne zaujima a pomahala potom rozvijat tu oblast ponukanim nejakych vhodnych aktivit. A tiez ucit radsej na realnom svete - ukazat kyticku, lienku, loptu a to sa potom chyti lahsie aj v obrazkovej knizke alebo teda kocke.

Ja tiez synovi dokola meekam a buuukam pri koze a krave a doteraz nezameekal ani raz (ma 19 mesiacov) a nechava ma to chladnou ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
173
3.7.21 12:09

Jo a este poznamka k tomu prebalovaniu. Ako sa syn postavil, tak som ho ani za nic nemohla prebalit v leze bez sceny a revu. Tak sme prebalovali po stojacky. Myslim, ze je to uplne bezne. Teraz sa uz necha prebalit, ako chcem.

A zuby si niekedy bude cistit v pohode a niekedy nie. S tym tiez bojuju skoro vsetky maminky. Uplne normalne, neboj ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7334
3.7.21 12:16

Máš normální dítě. Tohle všechno očekávej tak za půl roku, a to píšu z vlastní zkušenosti. V roce jsou to prostě chodící mimina v podstate bez mozku. Dcera v roce neuměla dát ani pitomý kroužky na tyčku. Teď o půl roku později si staví komíny z plastových kostek, říká spuuuustu slov, dokáže se vyjadrit slovně co chce (banán boty, táta, máma, bojím, au, bolí atd…), ukazuje, chápe, zvířata poznává - slovně určuje, zvuky…za ten půl rok je obrovský skok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26636
3.7.21 12:19

Můj má skoro 20 měsíců a zvířata nedělá žádný, ani žádný ukazování obrázků :nevim: a v podstatě ani pořádně nemluví, táta a občas Ma což je asi mama?
Přestaň z něj dělat opičku, to není soutěž o děcko roku. Nebo matku… Zkus zjistit co ho zajímá a to dělejte

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
3.7.21 12:24
@jaia00 píše:
Jo a este poznamka k tomu prebalovaniu. Ako sa syn postavil, tak som ho ani za nic nemohla prebalit v leze bez sceny a revu. Tak sme prebalovali po stojacky. Myslim, ze je to uplne bezne. Teraz sa uz necha prebalit, ako chcem.A zuby si niekedy bude cistit v pohode a niekedy nie. S tym tiez bojuju skoro vsetky maminky. Uplne normalne, neboj ;)

Moc děkuji za milé povzbuzení, za zkušenost. Jen se prostě snažím, nemáme babičky atd, takže 99 procent času je semnou a já si někdy říkám, co dělám špatně. Holt první dítě, nemám se koho ptát na zkušenosti, tak si občas něco přečtu a pak si říkám tyjo, jejda, hm, neměla bych to dělat jinak a jak a tak. Nemá ani milion hraček, spíš vybírám pak základních, aby to cinkalo, chrastilo, multifunkční kostky, kde se na jedné strašně něco otočí, něco pošoupne, něco zatočí. Aby měl i takové, co když něco udělá, zmáčkne třeba, tak se to zatočí atd. Pro příklad. Zatím nechodí. Udělá jeden krůček a spadne, ale to nevadí, pohybově jsem nadšená, je šikovný, dlouho v prostoru stojí a třeba si i s něčím hraje ve stoje. Ale to ostatní. Jen jsem znejistila, jestli nedělám něco blbě nebo málo atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
3.7.21 12:25
@Bubla Bůčková píše:
@September88 moc brzo. Rekapitulaci udelej za půl roku. Řešit začni ZA rok.

OK, děkuji ;) člověk prostě jen někdy znejisti, když čte ty články typu „co má dítě umět v XX měsících“ :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2573
3.7.21 12:25

Taky mám ročního a je úplně stejný, a podle mě je to tak v pohodě 🤔

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
3.7.21 12:27
@ZuzaM píše:
V roce poznávat věci? :-)) To máš dost přehnaná očekávání. Dcera pozadu nebyla, ale tohle neuměla, ani žádné dvojslabiky, ukazovat na říkanky taky ne. To začalo tak kolem 1,5 roku. Je normální pořád opakovat. Nemůžeš čekat reakci hned, jsi hrozně netrpělivá a pořád ho porovnáváš s ostatními.

Tak vidím okolo sebe a něco proste čtu. Ty články typu Co má dítě umět v XX měsících atd. Mám první a poslední dítě, zkušenosti tedy nemám a snažím se, jak můžu, jen mě to prostě dneska nějak znejistilo. Nečekám reakci hned. Jen když něco dělám milionkrát a reakce není ani potom, tak přemýšlím, co dělám špatně. :? Děkuji moc za reakci! :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
3.7.21 12:28
@mackA159 píše:
Máš normální dítě. Tohle všechno očekávej tak za půl roku, a to píšu z vlastní zkušenosti. V roce jsou to prostě chodící mimina v podstate bez mozku. Dcera v roce neuměla dát ani pitomý kroužky na tyčku. Teď o půl roku později si staví komíny z plastových kostek, říká spuuuustu slov, dokáže se vyjadrit slovně co chce (banán boty, táta, máma, bojím, au, bolí atd…), ukazuje, chápe, zvířata poznává - slovně určuje, zvuky…za ten půl rok je obrovský skok.

Moooooc děkuji za zkušenost. Ono přesně tohle mi chybí, se občas někoho zeptat. Děkuji!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
3.7.21 12:29
@pikola píše:
Můj má skoro 20 měsíců a zvířata nedělá žádný, ani žádný ukazování obrázků :nevim: a v podstatě ani pořádně nemluví, táta a občas Ma což je asi mama?
Přestaň z něj dělat opičku, to není soutěž o děcko roku. Nebo matku… Zkus zjistit co ho zajímá a to dělejte

Nemyslela jsem to špatně, jen se snažím.. Asi to špatně vyznělo, to se omlouvám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat