Skoro 2 leté dítě se nechce nic naučit

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kamila258
Nováček 5 příspěvků 22.01.19 23:40
Skoro 2 leté dítě se nechce nic naučit

Ahoj
možná jen zbytečně plaším a spousta z vás mi tady asi napíše že je moje dítě jen pomalejší ale asi se prostě potřebuju aspon touto formou poradit. Mám chlapečka 20 měsíců a nemluví ale to mi hodně lidí říká že má ještě do tří let čas. Řekne pár slov, máma, táta atd. Ale nedorozumíme se spolu slovy. Nedokáže si říct co chce, nedokáže říct jo nebo ano. Když se ho zeptám jestli chce např. napít tak otevře pusu nebo když nechce tak odvrátí hlavu a řekne ne. Slovo NE používá často a používá to i tam, kde by měl říct ANO. Když mu řeknu aby řekl ANO řekne NE. Myslím že nechápe význam toho slova. Když něco chce tak na to ukáže a vydává jen zvuky typu hmm. Ale co mě zaráží nejvíc je to, že na všechno ukazuje a říká toto. Když prohlížíme dětskou obrázkovou knížku tak ukáže na jednu věc i 5× a pokaždé se zeptá „toto?“ Takže já mu pokaždé odpovím co je na obrázku. A když to otočím a zeptám se ho já „co to je?“ tak neřekne nic. Takhle prohlížíme knížky denně už 8 měsíců a nechápu že se na to pořád ptá. Přece mu muselo něco zůstat v hlavičce. Myslíte že je to normální? Taky se nám nedaří jíst lžičkou, neumí si jídlo nabrat, do jogurtu lžičku namočí a strčí do pusy. Obědy jí vidličkou protože ho baví napichovat ale lžičkou prostě neumí nabrat jídlo a to ho to učím od roka. Nočník taky odmítá. Když se ho zeptám kam se čůrá tak jde a přinese si nočník. Když ho tam posadím, nevyčůrá se. Kolikrát ke mně přijde a drží se mezi nohama tak si myslím že chce čůrat, svlíknu ho, posadím a nic. Myslím že to jídlo lžičkou a nočník se časem poddá a v tom mluvení pořád doufám že je jen pomalejší. Vím že každé dítě je jiné a že to nemám srovnávat ale stejně z toho mám divný pocit jestli je v pořádku.

Přečtěte si článek: Batole a jeho vývoj přehledně

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Fazulina
Závislačka 4232 příspěvků 22.01.19 23:47

Prosím tě kliiid. Úplně normální dítě. Moje dcera nosila nočník na hlavě :lol:

langustaa
Povídálka 15 příspěvků 22.01.19 23:59

Synovi jsou cerstve dva roky. Rika mama, tata, baba, papa (pozdrav), kaka (kacenka), tsssss (kocka). Jsem si jista, ze velmi dobre rozumi vsemu co reknu. Misto ne, krouti hlavou, misto ano vydava jakysi souhlasny skrek. Zvlada skvele pantomimu a hodne slov nahrazujeme gesty, takze si vlastne skvele pokecame. Take neumi poradne drzet lzici a protoze rad ji, po chvili mu dojde trpelivost, rekne mama a lzici mi preda, tak ho krmim. Na nocnik jsem posazovala od 11m a chodil uz hezky, ted uz do nej pul roku nic neudelal, jen sedi a nic. Vubec by me nenapadlo premyslet nad tim, ze neni normalni. Proste ma jen sve tempo, nic z toho zatim neresim.

Masina
Stálice 85 příspěvků 23.01.19 00:07

Máš úplně normálně šikovné dítě. Moje děti byly to samé. Nejprve říkaly jen „ne“ - na všechno. Vrtět hlavou dokázaly snad od narození. Kývání jsme je pracně učili a nenaučili. Až když jsem nad nimi zlomila hůl, začaly to dělat samy - oba až po druhém ruce. To, že ti na každý obrázek říká „toto“, to je naprosto v pořádku. On už lecos ví, třeba může i očekávat, že nějaké slovo řekneš. Třeba se mu nějaké slovo líbí víc a chce, abys to opakovala. V té hlavičce během prohlížení těch obrázku toho uvízne strašně moc - obrázky, barvy, představy, tvoje intonace, zvuk slova, pocit pohody a důvěry… Ale řečové centrum ještě není připraveno na to, aby to po tobě opakoval. Teď prostě trénuje porozumění tobě i světu kolem, to, že to dokáže sám pojmenovat přijde později. U dítěte budeš VŠECHNO opakovat do zblbnutí - teď slova batolátku, pak školákovi násobilku, puberťákovi různá ponaučení a vždycky budeš mít pocit, že chápe moc pomalu. Jestli jsi nebyla úplně geniální, nebyla jsi jako dítě jiná :-)
Neprohlížej s ním ty obrázky proto, aby jsi do něj dostala nějaké vědomosti. Dělej to proto, že spolu trávíte čas, že jste spolu v kontaktu, že jsi pro něj v tu chvíli alfa a omega všeho, průvodce, který mu ukazuje svět a užívej si to. Strašně rychle to uteče, i když ti teď 8 měsíců ukazování přijde strašně dlouhých. Co se nočníku týče, vysazovala jsem svědomitě od roka. A ve třech letech jsem je ve školce nedávala spát, protože se při spaní počůrávali. Oba dozráli až kolem 3,5 let. Všechno, co popisuješ je jeho věku adekvátní a v pořádku.

kamila258
Nováček 5 příspěvků 23.01.19 00:16

Děkuju, to mě uklidnilo :)

Jogrr
Závislačka 4531 příspěvků 23.01.19 00:32

Asi zde budu jedina, ale podle popisu dovednosti muze byt pomalejsi, mam skoro dvouleteho a masti znacky aut, poznava pismena z abecedy, par barev, cisel, opakuje slova, ac je komoli, ji sam polivky lzici, jogurty, jidlo napichuje vidlickou, pije ze sklenicky/hrnecku a pri kresleni drzi tuzku tak, jak se ma. Nocnik pouziva, ale plinu preventivne ma. A v okoli je spis v dovednostech prumerny, nez nadprumerny. Holcicky kolem rikaji rikanky, mluvi ve vetach a zpivaj si.

Enmamma
Závislačka 3368 příspěvků 23.01.19 01:33
@kamila258 píše:
Děkuju, to mě uklidnilo :)

Máš úplně normální dítě, nic pomalého na něm nevidím.

Enmamma
Závislačka 3368 příspěvků 23.01.19 01:34
@Jogrr píše:
Asi zde budu jedina, ale podle popisu dovednosti muze byt pomalejsi, mam skoro dvouleteho a masti znacky aut, poznava pismena z abecedy, par barev, cisel, opakuje slova, ac je komoli, ji sam polivky lzici, jogurty, jidlo napichuje vidlickou, pije ze sklenicky/hrnecku a pri kresleni drzi tuzku tak, jak se ma. Nocnik pouziva, ale plinu preventivne ma. A v okoli je spis v dovednostech prumerny, nez nadprumerny. Holcicky kolem rikaji rikanky, mluvi ve vetach a zpivaj si.

Asi žiješ v prostředí geniálních dětí. Dítě zakladatelky je naprosto normální a nic neobvyklého v jejím popisu nevidím.

Sombergova
Povídálka 13 příspěvků 1 inzerát 23.01.19 05:21

@kamila258
Plus mínus, jako kdyby jsi popisovala mého syna, necelých 20 měsíců. Občas ve mě také červíček zahlodá, ale on je celkově pohodář od narození. Užila jsem si svy s tím, že chodit zacal až v roce a půl a celkově přetečení, plazeni, atd si dělal svým hodně pohodovym tempem.
Uzivejme si to s nimi, strašně to vše letí.

pristelepe
Povídálka 45 příspěvků 23.01.19 05:22

Já myslím, ze trochu opožděný vývoj má. Moje dítě teď v necelých 2 letech spojuje 3-4 slova do vět, zpívá písničky, umi si svléknout kombinezu, teplacky a chodí samo na nocnik přes den, v noci má plenku a samo ji. Každé dítě je jiné, takže se snaž ho rozvíjet, stejně to nejde zázrakem změnit.

Mala.ještěrka
Kecalka 372 příspěvků 23.01.19 06:18

Mám čerstvě dvouleťáka. Říká tati (všem), ik (=chci rozsvítit), cici (kočka), papá a papů. Nic jiného z něj nedostanu kromě brebentění v jeho „čínštině“. Co chce na to si ukáže a dovede nás k tomu. V knížkách si chce sám listovat nebo je láme, prohlížet se mnou si nechce. Nočník nosí na hlavě nebo do něj šlape, sedět na něm nevydrží a řve. Nekýve ani nevrtí halvou jako ano/ne. Jí jenom vidličkou. Podle doktorky má prostě svoje pomalejší tempo a je línej, vše časem dožene. Jo a v okolí mám taky samé geniální holčičky, moc mi to nepřidává.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.19 06:49

@kamila258 to, že ukazuje a říká toto, je správně. To je první fáze, kdy se učí, co je na obrázku. Někomu to trvá déle a hlavně, pro nej to je hra. My to se synem děláme dodnes a to mu bude 5. Prostě na dny, kdy povidam já, ale od prostého pojmenování to je pes, to je auto, jsme to rozšířili o popisy a příběhy.
Komunikuje s tebou taky skvěle. Naznačí, co chce a je jedno, jak to udělá. Mám dítě, co ve 2 letech nekomunikovalo vůbec a ani si o nic neřekl.
Krmila jsem do 2 let, v 18 měsících jsem ještě mixovala. Kolem 20 měsíců se najedl rukou.
Nočník pochopil po druhých narozeninách a do 3 míval nehody.
Neřešit, nesrovnat, nehledat chyby, brát ho takového, jaký je.
Mám prvního syna dost nadprůměrného a druhého podprůměrného. Je to někdy náročnější, ale i ten pomalejší to dohání a věřím, že s první třídou na tom bude srovnatelne s ostatními.
@pristelepe proč hned opožděný vývoj? Syn na tom byl ještě hůř a podle lékařů byl v pásmu širšího průměru. ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.19 07:32

Ještě bych dopsala, že on se to určitě naučit chce, ale potřebuje víc času.

Maminanamatersky
Kecalka 301 příspěvků 23.01.19 08:11

@Mala.ještěrka tak ja te uklidnim. Mam holku necely dva roky a zadna genialni neni. Umi toho asi jako tvuj kluk. Par slov, jist vidlickou, nocnik bojkotuje, u knizky vydrzi max minutu.

belladonna
Závislačka 2831 příspěvků 23.01.19 09:03

Normální. Všechno přijde.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Migranti a Česko v roce 2019: Přijde letos nová vlna a skončí to někdy?

Co čeká Evropu v oblasti migrační krize v tomto roce? Záleží na tom, zda je... číst dále >

Babišová Svatou zemi nepodcenila: Na cestu do Izraele oblékla apartní kabátek

Andrej Babiš (ANO) odletěl na pracovní cestu do Izraele, kam ho doprovází... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >