Skoro 3 roky - jak vybudovat pozitivní vztah k jídlu?

3157
16.8.15 23:21

Skoro 3 roky - jak vybudovat pozitivní vztah k jídlu?

Pěkný večer :mavam:
Jdu si pro radu ohledně stavovacích návyků našeho skoro tříleťáka. Je to tragédie :zed: Ve všem ostatním je v pohodě, ale tohle jsme nějak nezvládli :zed:
Krmení u nás vypadá tak, že si sedne do židle, to i rád, i řiká „áá, papání, hotový“. Sám se nenají vůbec. Fyzicky to umí. Občas chytí svojí „já sám“ náladu a sní tři lžičky, ale tím to končí. Ztratí zájem. Tak ho jdu nakrmit. Ale, to začnou fóry, tváří se hrozně unaveně, dává si hlavu do dlaní, odvrací se, protáčí panenky. Nenají se, dokud ho nenechám se u toho zabavovat něčím jiným a jíst vlastně jen tak mimochodem :roll: Vím, že by měl vnímat, co jí, a brát to tak, že teď sedíme u stolu a jíme. Ale když on se vážně jinak nenají. Už se to vleče asi od 1 roku, kdy jsme mu dělali divadýlko, obměňovali hračky, atd., jenom aby spapal všechno. A tam asi byla ta chyba. Nemusel spapat všechno, že, ale poždě bycha honit. On sní vzásadě cokoliv, ale musí u toho mít na stole svůj bagr a kostičky, které s ním nabírá, nebo si malovat, nebo si ukazujeme něco na obrázcích a tak podobně. Pomezitím, vždycky v moment, kdy ho něco vážně zaujme, mu dám lžičku do pusy. A dochází i na to, že když se zároveň musim věnovat miminu, nebo když už na to nemam, protože to je i hodinové krmení, kouká na telefonu na písničky :oops: Je mi jasný, že je to úplně špatný přístup a že jsme to někde cestou pokajdili, ale jak z toho ven? Zkusila jsem mu ty hračky nedat, postavit tam to jídlo, že ať si tam teda sedí, že ho nevyndam, dokud aspoň trochu nesní. Ale on tam v tý židli bude sedět beze slova třeba hodinu, s hlavou na stole nebo v dlaních, a tvářit je jako největší mučedník. Když řeknu, že teda nic nedostane, tak je nadšenej. Pak třeba v parku, když jede zmrzlinář, tak to na mě zkusí, ale když mu řeknu, že ne, že nesnědl oběd, tak řekne hm a hraje si dál. A večer je schopnej se zase nenajíst. Přece mu nedam hladovku, ne? Jak byste na něj šly? Mně už občas rupnou nervy a zvýšim na něj hlas a vlastně mu vynadám, ale to určitě není cesta, to se sekne ještě víc. Nevím, jak začít od začátku, nějak přepsat ten vzorec a naučit ho mít jídlo rád.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3302
16.8.15 23:24

Já bych mu tu hladovku dala :nevim: Nechceš jíst, tak nejez, aspoň neubude :nevim: Za dva dny bez jídla ti neumře a až bude mít opravdu hlad, tak se snad nají. Stoprocentní záruka to není, ale za vyzkoušení to podle mě stojí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3157
16.8.15 23:35

A s hračkama by to asi chtělo šmitec ze dne na den, co? Nebo možná povolit třeba jedno malý autíčko :think:

@Kassy No tak možná na tu hladovku dojde. Mně to přišlo krutý :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7975
16.8.15 23:39

Zjevně není dítě, co trpí dyspraxií nebo nechutenstvím, takže bych mu klíďo tu hladovku dala. Trvala bych jen na ochutnání. Asi mu bude nějakou dobu trvat, než mu dojde, že jí sám za sebe, ale holt to chce trpělivost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5383
16.8.15 23:40

Taky jsem pro hladovku, u plného talíře nikdo hlady neumřel a on po pár dnech ten hlad dostane. Mladší má taky dny, kdy sní sotva tři sousta, ale já to neřeším.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7975
16.8.15 23:41

A ano, bez hraček, a ideálně, když to vyjde, s ním, kdy ty jíš taky sama za sebe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
552
16.8.15 23:43

Já bych se taky té hladovky nebála. Od známých holčička (tehdy asi 2 roky) se stala po mikulášské nadílce závislá na sladkostech, ale takovým způsobem, že pak vyjídala cukřenku, když jí schovali a přestali dávat sladkosti. Tři dny tehdy odmítala jídlo a chtěla jen čokoládu…po třech dnech začali pomalu suchou rýží a pak už to bylo v pohodě :) Šla bych do toho rázně a hračky bych taky zrušila. I jedno malé autíčko může pak vést, že do toho návyku znovu spadnete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3157
16.8.15 23:57
@AliTad píše:
u plného talíře nikdo hlady neumřel
:lol: :palec: No to je fakt.

Holky, díky za rady :) Zatím jste všechny pro hladovku, takže jste mě fajn podpořily, já bych se k tomu bez konzultace asi jen tak neodhodlala. A ještě dotaz, on je zvyklej si v průběhu dne brát ovoce, ale když se nenají, tak se mi pak nafutruje jablkama :think: Myslíte, že když bude chtít ovoce, tak mu mám říct ne a místo toho nabídnout dojíst ten oběd?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
17.8.15 00:01

Jo, a jíst společně s ním, to mi taky připadá jako dost dobrá připomínka. Prostě zasednout ke stolu splečně, každý ke svému talíři, bez hraček, ale klidně si u toho povídat. Co sní to sní, zbytek prostě odebrat a další jídlo bude zase až v určenou dobu.
Ono je klidně možné, že opravdu nemá hlad, když do něj cpeš jídlo „násilím“ - nemá šanci mít opravdu prázdný žaludek a tudíž sám nepociťuje potřebu jíst.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
17.8.15 00:03
@Mrňátko píše: :lol: :palec: No to je fakt.Holky, díky za rady :) Zatím jste všechny pro hladovku, takže jste mě fajn podpořily, já bych se k tomu bez konzultace asi jen tak neodhodlala. A ještě dotaz, on je zvyklej si v průběhu dne brát ovoce, ale když se nenají, tak se mi pak nafutruje jablkama :think: Myslíte, že když bude chtít ovoce, tak mu mám říct ne a místo toho nabídnout dojíst ten oběd?

Ovoce bych úplně nezakazovala, ale omezila bych množství. Nebo řekla „ano, dáme si jablko, ale až po obědě“. Pokud se nacpe mezi jídly, tak je jasné, že pak nemá hlad a nechce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3157
17.8.15 00:04

@Kassy :palec: Na tom něco bude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3157
17.8.15 00:05

Myslim na tom, že když ho nutim, nema sanci mit hlad :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
17.8.15 00:16

@Mrňátko: A ještě mě napadá - zamyslet se nad denním režimem a rozvržením jídel. Jestli ti odmítá oběd, ale hodinu po něm se pravidelně nacpe ovocem, tak co zkusit ten oběd o tu hodinu posunout? Nevím, jak to máte doma zavedeno, jestli jsi spíš „režimová“ (oběd úderem dvanácté a nikdy jinak) nebo spíš volnější. Tak jenom píšu, co mě napadá - trochu vysledovat, kdy asi dítě ten hlad mívá a jídlo tomu přizpůsobit. My třeba jednu dobu s dcerou obědvaly až kolem třetí hodiny po poledním spánku, protože před ním zkrátka neměla hlad a do jídla jenom dvakrát rýpla. Ale já jsem obecně spíš pro ten uvolněný režim podle aktuálních potřeb, takže jíme podle hladu a ne podle hodin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27303
17.8.15 00:21

@Mrňátko také bych zavedla, že ať nejí, když nechce. Jak už tady psaly jiné, u plného talíře to není opravdová hladovka.

A to ovoce. Já když děti nedojedí, tak podle toho, kolik a co nedojedí, musí na svačinu něco z toho sníst. Ale nejsem v tom až tak důsledná a třeba to ovoce jim dovolím. A ve věku tří let mám zkušenost, že když se aspoň občas na nějakém pravidle v jídle trvá, že tak do čtyř pěti let mi děti jedí prakticky všechno.
Vždycky jsem si u dítěte, které nějak moc valně nejedlo, hlídala aby postupně množství a kvalita jídla přibývala. Jak mi připadalo, že dítě postupně ubírá a ubírá, tak jsem vždycky přidala na přísnosti.

No a to nechání se krmit může být také ze žárlivosti na mladšího sourozence. Vlastně tím, že se nechá krmit a pěkně dlouho, na sebe přitáhne pozornost rodiče a má ho „jen pro sebe“ :hug: :hug: :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
38140
17.8.15 07:41

Pokud neni nejakej jo hubenour, tak bych taky zavedla „nechces? nejez“, vsak ono ho to dokope, ale ne, ze kdyz nebude jist, tak mu budes podstrkovat neco jinyho :) hracky sebrat a jist u stolu spolecne, treba kdyz uvidi jist vas jako rodice, tak mu v to v ty hlavince sepne ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama