Skoro 4letý nemaluje

17.8.15 13:19

Skoro 4 letý nemaluje

Syn, na podzim mu budou 4 r, chodí rok do soukromé školky, všimla jsem si že se tam vůbec nezapojuje do žádných výtvarných činností. Chodí tam docela rád, a učitelky se mě ptaly, jestli na něj mají tlačit aby maloval a tvořil, nebo ho mají nechat být, nakonec jsme se dohodly že se ho vždy zeptají, ale nutit ho nebudou a nechají ho hrát, že to určitě časem se nějak poddá. No ale v podstatě za celý rok se zapojil do výtvarky jen jednou. Vůbec ho to nezajímá, nebaví, pastelky drží jak klacek, a namaluje jen velké kolečko a čáry. Pokud bych mu nedejbože ještě opravovala úchop tak tou pastelkou švihne o zem a nebude malovat už vůbec. Učitelka mi ted naznačila že syn asi bude mít nyní při nástupu do státní MŠ problém, ať to zkusíme trochu poladit. Jenže syna to absolutně nebaví a nezajímá. Nezajímá ho ani stavění lega a nic podobného. jen by lítal skákal, jezdil s traktorama apod. :roll: Já nemám vůbec představu jak moc je důležité, aby se podobným výtvarným činnostem v tomto věku věnoval, proto se ptám tady na názory. Předem díky všem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1658
17.8.15 13:24

A vodovky jste zkoušely? Nebo fixy? Pastelky nebaví skoro žádné dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.8.15 13:28
@Adelka951 píše:
A vodovky jste zkoušely? Nebo fixy? Pastelky nebaví skoro žádné dítě.

Jojo zkoušeli, vodovky ho bavily kdysi kdyz mu byl rok, ale ted uz vůbec, ani fixy, ani patlání barev rukama, ani plastelína (ta taky tak v roce někdy), nezájem..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26224
17.8.15 13:29

@marmelada78 mám doma to samé v bledě modrém. Ale já ho teda nutím hodně. V září jde do školky, tak doufám, že se zapojí. Jediné, co zvládá, jsou vodovky, ty ho baví a kreslí, ale hlavně u babičky, doma ho někdy nedonutím, protože nemám čas u něj 2 hodiny sedět a okecávat to. Hlavně babička je učitelka, tak si kreslí do školy a jak ji vidí, chce se přidat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9018
17.8.15 13:34

@marmelada78 u nás to je podobné. Jen se to teď zlomilo a rád si sedne k malování. Kostky ho berou minimálně, ale měsíc od měsíce, je to lepší. Rád kreslí mapy, nádraží a parkoviště. :lol:
Omalovánky „Maluj vodou“ jsou super, plastelína, modelína, keramika, venku dávám velké křídy, malujeme štětkama vodou na zem. Dobrá je tabule na křídy a velké papíry na zdi.
Mám rozvěšenou síť a případné obrázky tam věšíme kolíkem.
Ušila jsem mu pastelkovník a kupuji fixy, voskovky, tisknu omalovánky s oblíbenou tématikou. :D
Snažím se ho motivovat. Hlavně nenutím.
Nemůžu ho srovnávat s dcerou. :lol: Je to kluk každým coulem a nejlepší je lítání venku a hra na indiány, střílení a ježdění na kolech.
V MŠ vyrábí a malují hodně a jeho výkresy jsou stále odfláklé. :mrgreen: Z kluků není jediný.
Zrovna teď si hraje na hasiče a fantazie pracuje na plné obrátky. :palec:
Halt nesedí u stolu a nemaluje, ale je stále v pohybu. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20518
17.8.15 13:34

Jde si o to aby měl motoriku rukou jako takovou. Ale jestli ho nebaví ani lego a stavebnice…

U mladšího mám teď půl roku na to doladit panáčkak zápisu do školy. Taky to vypadá spíš jak hooodně futuristická chobotnice. Má ale naštěstí šikovnou učitelku ve školce, na výtvarku chodí, pracuje s nima fakt hodně, nejrůznější techniky a materiály, takže realismus to teda není ani náhodou, některá ta dílka mám zarámovaná a jsou fakt pěkná. No, holt má vlastní ismus.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5733
17.8.15 13:42

Dcera 4,5 roku mi taky moc namaluje, nebo lépe řečeno, zdá se mi, že ostatní děti ve školce malují líp, Tak jsem s ní celé prázdniny skoro denně malovala, koupila jsem velký sešit, na jednu stranu jsem malovala já a na druhou ona a docela pěkně jí to šlo. Na druhou stranu mě dnes dost rozbourala, když na tabulku fixem napsala svoje jméno 8o Ukázala jsem jí jak se píšou písmena v jejím jméně a to už někdy na jaře a ona to dnes sama napsala. :potlesk:
Malování jí taky moc nebaví, spíš střihání a lepení, modelína a vodovky to jo, a le pastelky nic moc.
Ségra je učitelka a povídala, že kreslení je důležité pro zvládnutí psaní v pozdějším věku. Dceři asi taky ve školce dost uteklo, nebyla tam víc jak půl roku díky úrazu a to si myslím, že jí taky nepomohlo. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4578
17.8.15 13:46
@alisekR píše:
Dcera 4,5 roku mi taky moc namaluje, nebo lépe řečeno, zdá se mi, že ostatní děti ve školce malují líp, Tak jsem s ní celé prázdniny skoro denně malovala, koupila jsem velký sešit, na jednu stranu jsem malovala já a na druhou ona a docela pěkně jí to šlo. Na druhou stranu mě dnes dost rozbourala, když na tabulku fixem napsala svoje jméno 8o Ukázala jsem jí jak se píšou písmena v jejím jméně a to už někdy na jaře a ona to dnes sama napsala. :potlesk:
Malování jí taky moc nebaví, spíš střihání a lepení, modelína a vodovky to jo, a le pastelky nic moc.
Ségra je učitelka a povídala, že kreslení je důležité pro zvládnutí psaní v pozdějším věku. Dceři asi taky ve školce dost uteklo, nebyla tam víc jak půl roku díky úrazu a to si myslím, že jí taky nepomohlo. :nevim:

Malá je šikulka :palec:

No, mého synka (3,5 roku) malování také moc nebaví. Zkoušeli jsme to, ukazovala jsem mu, jak se drží tužka. Teď se sám chodí ptát, jak se drží tužka, chvíli to zkoušíme a pak to vzdá s tím, že mu to nejde, no :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
839
17.8.15 14:03

@marmelada78 podle mě mu musí silně zaostávat jemná motorika..pokud všechny tyto činnpsti jako je malování, lego, pastelína vynechává.. co třeba puzzle, zažehlovací korálky atp.? Nevím co bylo první, zda to, že ho to nebaví a jak to netrénuje, tak mu to nejde nebo zda mu tyto činnosti nejdou a tak ho nebaví (a tím pádem ani nedělá a neprocvičuje). Je důležité ho k něčemu, kdy bude dělat nějakou jemnou práci prstíky a rukama, přitáhnout..třeba že ti pomůže v kuchyni nebo s tátou podávat hřebíky nebo cokoli takového. Jestli se to nějak nepoddá, bude mít za 2 roky velký problém po nástupu do školy. Kamarádka měla něco podobného.. kluk nikdy pořádně nic nenamaloval, vzít pastelku do ruky bylo pomalu za trest a je těžký dysgrafik a dyslektik k tomu. Existují cvičení pro rozvíjení takových dětí, je to hodně práce a trpělivost a určitě platí i zde, že čím dříve se tomu začnete (zatím nenápadně) věnovat, tím lépe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11769
17.8.15 14:08

Můj předškolák vybarvuje tak, že v daném chlívečku udělá uprostřed flek nebo pár tahů a odchází se slovy, že to je snad jasné co tam patří za barvu :roll: Zkus nechat něco namalovat jeho otce, já to udělala a pochopila, že to je plýtvání mou energií :lol: To není pomluva - jsem šťastně vdaná - ale pan otec se u křížovky ani netrefí do chlívečku, u T zapomíná ten vodorovný a nepodstatný nesmysl nahoře a z krychle na pět udělá „kosku“ ani se nezačervená.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.8.15 14:10

Mam doma něco podobného. Syn má za sebou jeden rok ve školce a ani to sluníčko ještě nevypadá úplně tak jak má. Většina obrazků jsou chaotické čáry sem a tam. Zkouším to na něj různě - prstové barvičky, venku křídy, malování vodou na chodník, ale nebavi ho to. Je pořád v pohybu a malování je moc klidová aktivita. A takové skládání kostek je pro něj vyloženě trest. Máme stejně starého kamaráda a ten má naprosto dokonalé obrázky, že bych to od 4 letého kluka nečekala a jiný kamarád už nakreslil i „krávu které teče z vemínka mlíčko“ a která si i byla podobná! No a my jsme pořád u snahy o sluníčko, šneka, sněhuláka, stromeček. :roll: Ale zato umí používat dospělácký aku šroubovák, aku nůžky na trávu, ruční pilku, zatlouká bez problému hřebíky a nějraději by i sám sekal dřevo… :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2173
17.8.15 14:47

Teda já nevím, ale mně to přijde v pohodě, prostě ho to nebaví no. Upřímně, já si doma taky nemaluju :lol:. Prostě má talent na něco jiného, nemusí každý dělat všecko jen proto, že se to tak má :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26224
17.8.15 14:54

@kacaba379 ono to není kvůli tomu, že by se to tak mělo, ale je to celkem důležitý vývojový stupeň a hlavně nácvik na psaní a rozvíjení jemné motoriky, tím, jak kreslí, si uvolňuje ruku, což je důležité.
A zakladatelky syn podle popisu nedělá nic, co by mu zlepšovalo jemnou motoriku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2173
17.8.15 15:13

@Billi Jako jo, to já vím, že je to dobré na rozvoj motoriky. Ale pokud k tomu má prostě tak velký odpor, tak co s tím nadělá :nevim:. Třeba bude prostě na drobnou práci s rukama trdlo no. Nebo si ji bude cvičit jinak, po svém. Můj syn sice občas něco namaluje a z kostek staví, ale co ho baví nejvíc, je venku chytat brouky, takové malé potvory. Tak třeba by syna zakladatelky bavilo něco takového - sbírat kamínky, brouky, květinky…dávat je do petky, do různých krabiček, stříhat lístečky, lámat dřevíčka a vařit z nich polívku pro tatínka :mrgreen: To jsou speciality našeho chlapíka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11769
17.8.15 16:41

Můj muž se sice sotva podepíše, ale jemná motorika ho paradoxně živí, možná to spolu souvisí, ale rozhodně se to nevylučuje, po chirurgovi taky recept nepřečtete. Samozřejmě na tom dítěti to vidím že nemá ručičku tak uvolněnou, dřív ho při psaní bolí, ale to neznamená, že by tu schopnost neměl vůbec, taky jsem málem bulela, když jsem si potřebovala napsat po porodu nákup :) druhá věc je spíš kreativita, já sice kreslila krásně a pečlivě, ale pak přišel někdo s talentem, udělal pár čmárnutí a strčil mě do kapsy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama