Skoro nemluví ve 3 letech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lucc23
Kecalka 111 příspěvků 16.08.18 10:34
Skoro nemluvi ve 3 letech

Mame za sebou 3 letou prohlidku. Vse je v naprostem poradku jen malej nechce moct mluvi. Dokaze mi rict, co chce. Samozrejme mi rozumim nejlepe jen ja. Od pani doktorky jsme dostali doporuceni na foniatrii. Mame to nekdo za sebou? Do skolky jdeme od zari. Ja z toho mam hrozny pocit, jako kdybych neco zameskala. :(

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

mayecka
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 16.08.18 10:45

Ahoj moje malá bude mít 3 za měsíc a řekne základní slova - máma táta není nejde auto haf baba a pomalu přibývají slovíčka. Každé dítko je jiné. Můj první syn za al pořádně mluvit po 4 roce a dneska je ukecany ctvrtak :D :hug:

bublinek
Kelišová 5109 příspěvků 16.08.18 10:45

@Lucc23 raději dr. co vše řeší, než nějako která na to prdí.
Co oslovit i logopeda? Možná by stačilo procvičit jazyk, uvolní se a bude v pohodě.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.18 10:48

@Lucc23 co znamená, že skoro nemluví? Náš ve 3 letech používal cca 30 „slov“ a domlouvali jsme se „rukama, nohama“. Do 3,5 let jsem u něj působila jako tlumočník já nebo ještě starší syn, protože ostatní ho nechápali. Z jeho slovní zásoby byla většina jen citoslovce a zvuky. Nic jsi nezameškala. Pokud se synovi normálně věnuješ a není celý den odložený u tabletu/televize, tak se neboj a nic si nevyčítej.
Na tvém místě bych zkusila logopedii. Nebo počkej, co s ním udělá školka. Loni jsem dávala nemluvku do školky a zvládlo se to. Oni se tam musí rozpovídat, aby se domluvily s dětmi. Pokud dítě nemá větší problém, tak školka je na rozmluvení skvělá.
Synovi tedy nepomohla, ale on má ten větší problém, ale stejně už mluví. Rozumím mu hlavně já, protože šišlá, zaměňuje hlásky a tak, ale loni jsem tomu nevěřila, že to přijde.

Pocahonta
Kecalka 215 příspěvků 16.08.18 11:01

Nic jste nezanedbala - každé dítě je opravdu jiné. Všechno se prostě nedá narvat do tabulek, každý vyniká v něčem jiném.
Znám ale více případů, kdy se dítě rozmluvilo ve školce, takže toho bych se nebála. Zároveň je ale dobré, že vás pediatr poslal k odborníkovi, ať máte jistotu.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.18 11:01

Náš před 3 narozeninami nemluvil skoro vůbec. On nikdy nebyl spolupracující dítě, co sedí a ukazuje na obrázky apod. Taky jsem se děsila co bude. Nastoupil do školky a tam ho to prostě donutilo. Za ten rok se tak rozmluvil, že nezavře pusu. Ano není mu moc rozumět. Tu slovní zásobu rozšířil takovým způsobem, že teď musím čekat až se zlepší výslovnost. V rodině mám dvě vychovatelky (jedna MŠ a jedna základka). Obě schodně říkají, že se s tím na děti nemá chvátat. Do 5 let mají času dost. A obě tvrdí, že je blbost aby děti sotva, co nastoupí do MŠ, začli navštěvovat logopeda. Za prvé pak nejsou místa pro děti, co to opravdu potřebují a zadruhé, prostě trvá, než si ty děti rozhýbou jazyk a hlasivky. Já s nima souhlasím. Hlavní je s nima mluvit, dobré je zpívat. A prostě trénovat a dát jim čas.

blumen
Hvězda diskuse 41894 příspěvků 16.08.18 11:03

@Lucc23 nezameskala jsi nic, to se stejne driv asi ani neresi. Co presne znamena nemluvi?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.18 11:17
@Anonymní píše:
Náš před 3 narozeninami nemluvil skoro vůbec. On nikdy nebyl spolupracující dítě, co sedí a ukazuje na obrázky apod. Taky jsem se děsila co bude. Nastoupil do školky a tam ho to prostě donutilo. Za ten rok se tak rozmluvil, že nezavře pusu. Ano není mu moc rozumět. Tu slovní zásobu rozšířil takovým způsobem, že teď musím čekat až se zlepší výslovnost. V rodině mám dvě vychovatelky (jedna MŠ a jedna základka). Obě schodně říkají, že se s tím na děti nemá chvátat. Do 5 let mají času dost. A obě tvrdí, že je blbost aby děti sotva, co nastoupí do MŠ, začli navštěvovat logopeda. Za prvé pak nejsou místa pro děti, co to opravdu potřebují a zadruhé, prostě trvá, než si ty děti rozhýbou jazyk a hlasivky. Já s nima souhlasím. Hlavní je s nima mluvit, dobré je zpívat. A prostě trénovat a dát jim čas.

S tímto nesouhlasím. Pokud je problém, tak to chce naopak řešit včas. Ono je pěkné začít v 5 letech, ale pokud dítě má větší problém, tak se to za 1 rok, co chybí do školy, nestihne a často se to nestihne ani za 2 roky, když se připočte odklad. Pokud je problém jen s výslovností, tak se počkat může, ale pokud dítě ve 4 letech neumí třeba 10 hlásek, tak bych na logopedii zašla, to doporučuje i naše logopedka.
Mluvím z pozice učitelky, kdy jsem měla ve třídě děti, co neuměly třeba 8 hlásek, protože to začali jejich rodiče řešit pozdě. Takové děti se nenaučí mluvit dlouho, protože řečová centra se vyvíjí do 7 let a pak to je o dost větší dřina (vyjádření naší logopedky). Ovlivňuje to psaní, čtení a další.
Logopedie není jen o mluvení, ale celkově o práci s mluvidly a dobrý logoped řeší i motoriku a další.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.18 11:47
@Anonymní píše:
S tímto nesouhlasím. Pokud je problém, tak to chce naopak řešit včas. Ono je pěkné začít v 5 letech, ale pokud dítě má větší problém, tak se to za 1 rok, co chybí do školy, nestihne a často se to nestihne ani za 2 roky, když se připočte odklad. Pokud je problém jen s výslovností, tak se počkat může, ale pokud dítě ve 4 letech neumí třeba 10 hlásek, tak bych na logopedii zašla, to doporučuje i naše logopedka.
Mluvím z pozice učitelky, kdy jsem měla ve třídě děti, co neuměly třeba 8 hlásek, protože to začali jejich rodiče řešit pozdě. Takové děti se nenaučí mluvit dlouho, protože řečová centra se vyvíjí do 7 let a pak to je o dost větší dřina (vyjádření naší logopedky). Ovlivňuje to psaní, čtení a další.
Logopedie není jen o mluvení, ale celkově o práci s mluvidly a dobrý logoped řeší i motoriku a další.

Ano to máte pravdu. Ale víceméně se paní ptala na ani ne 3 létě dítě. Což mi přijde opravdu málo to řešit. Dost dětí začne mluvit až ve školce. A pokud jsou tam vidět pokroky asi bych to tak nehrotila. Ale máte pravdu, že pokud se nezlepšuje je dobré to řešit dříve než v 5 letech. Że logoped řeší i motoriku a další jsem netušila.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.18 12:11
@Anonymní píše:
Náš před 3 narozeninami nemluvil skoro vůbec. On nikdy nebyl spolupracující dítě, co sedí a ukazuje na obrázky apod. Taky jsem se děsila co bude. Nastoupil do školky a tam ho to prostě donutilo. Za ten rok se tak rozmluvil, že nezavře pusu. Ano není mu moc rozumět. Tu slovní zásobu rozšířil takovým způsobem, že teď musím čekat až se zlepší výslovnost. V rodině mám dvě vychovatelky (jedna MŠ a jedna základka). Obě schodně říkají, že se s tím na děti nemá chvátat. Do 5 let mají času dost. A obě tvrdí, že je blbost aby děti sotva, co nastoupí do MŠ, začli navštěvovat logopeda. Za prvé pak nejsou místa pro děti, co to opravdu potřebují a zadruhé, prostě trvá, než si ty děti rozhýbou jazyk a hlasivky. Já s nima souhlasím. Hlavní je s nima mluvit, dobré je zpívat. A prostě trénovat a dát jim čas.

S tím také nesouhlasím. Měl by umět v pořádku hlásky, které jsou přiměřené věku samozřejmě ne ve 3 letech ř a r. Ale může mít také motorický problém, a tam už jde o pravidelné cvičení. Na to je v pěti letech pozdě. Stejně tak, když si to špatně zafixuje, tak se to hůře odnaučuje. Výslovnost se sama od sebe nezlepší. Jsem ráda, že jsme s dcerou klinickou logopedku navštěvovali od třech let. Dostala se tam kvůli tomu, aby posoudila, zda vytrhnout nosní mandle nebo ne. A tím, že dobře spolupracovala, tak už tam od té doby chodila. A stejně jsme tam chodily s dcerou až do poloviny druhé třídy. A to zkraje měla různá motorická cvičení - čertík, koník, pak kreslila klubíčka, kouř apod. Řeč hodně souvisí s motorikou, uvolňováním ruky.

aknah31
Neúnavná pisatelka 15383 příspěvků 16.08.18 12:28
@Anonymní píše:
Ano to máte pravdu. Ale víceméně se paní ptala na ani ne 3 létě dítě. Což mi přijde opravdu málo to řešit. Dost dětí začne mluvit až ve školce. A pokud jsou tam vidět pokroky asi bych to tak nehrotila. Ale máte pravdu, že pokud se nezlepšuje je dobré to řešit dříve než v 5 letech. Że logoped řeší i motoriku a další jsem netušila.

Ja jsem s obouma klukama zacala chodit na logopedii pred tretim rokem a díky bohu za to ze jsem sla a na nic necekala. U starsiho syna VD kde jsme se opravdu ucili vsechna pismenka a nejen to. Logopedie neni jen o výslovnosti ale resi se i slovni zásoba, gramaticka skladba reci, fonematicky sluch, diferenciace hlasek, rytmizace, sluchova a zrakova pamet, grafomotorika, hruba motorika…ted je synovi 6,5 a naskakuje posledni ř a vesmes jsme vse dohnali ale denodenni praci.
Prostřední syn mel v kvetnu 4. Na logopedii od tri let. OVR. Jeste nedoslo na výslovnost samotnou (neumi sykavky a vybranty), resime rytmizaci, gramatiku a hlavně slovni zasobu.
Nejmaldsi v zari dva, jeste rok pockam a uvidime.

Foniatricke vysetreni je zaklad, kde se zjisti zda dítko slysi a jestli slysi dobre coz je zaklad a pak teprve logopedie.
Chodit na logopedii neni nic za co by se clovek mel stydet. Dobra logopedka dokáže pracovat i s dítětem pred tretim rokem. Formou her ho vtahne do prace. Dobry logoped ma ordinaci plnou didaktickych her a pomucek. Neresi se jen výslovnost ale poradí rodicum jak s dítětem pracovat formou her, rozvíjet slovní zásobu a ostatní oblasti. Ono navateva logopeda jednou za 2-3tydny je stejně jen navod a rada jak s ditetem pracovat. Zbytek je na domácí pravidelne práci.

Tim vas samozdrejme nezenu na logopedii ale foniatricke vysetrenu bych určitě podstoupila.
A nazor do peti let cadu dost bych v zadnem pripade neposlouchala. Pokud nejaky problem je, lepsi resit drive nez pozde. A dítě se brzo naučí ze je to součást jeho kazdeho dne.

aknah31
Neúnavná pisatelka 15383 příspěvků 16.08.18 12:31
@Anonymní píše: Řeč hodně souvisí s motorikou, uvolňováním ruky.

Ano, nase logopedla vzdy rika co umi ruka umi i jazyk. Logopedie je komplexni obor zahrnující spoustu podoblasti

Annabela11
Ukecaná baba ;) 2279 příspěvků 16.08.18 13:44

@Lucc23 Asi nejsi jediná které mluví děcko malo,slyším to kolem sebe poměrně dost často.Dcera 3roky teda mluví krásně řekne už všechno…ale je to dítě od dítěte.Deti kolikrát neumí mluvit pořádně ani v 5letech.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.18 14:22
@Anonymní píše:

Ono je nemluví a nemluví. Pokud dítě mluví, používá všechny slovní druhy a dělá pokroky, tak je třeba ještě čas. Pokud dítě opravdu nemluví, tak to ve 3 letech řešit chce a je to tak akorát. On to je opravdu běh na dlouhou trať. Nejde jen o výslovnost, ale celkově i o slovní zásobu a další. Logoped by měl rodiče nasměrovat k tomu, jak děti vést, aby se optimálně rozvíjely.
My chodíme na logopedii od 2 let, kdy syn nejenže nemluvil, ale ani adekvátně nerozuměl.

Ou
Kelišová 5165 příspěvků 16.08.18 16:30

Rozhodně si nic nezanedbala, on vývoj řeči, zejména u chlapců je prostě dost individuální. Na foniatrii a i na tu logopedii pro jistotu zajděte a uvidíš. Ale taky se klidně může rozmluvit dřív, než dostanete termín ;-)

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Dojemný a záhadný vzkaz Plekance: Česko slíbil synům, vrací se i Vondráčková?

Tomáš Plekanec definitivně končí v zámořské NHL a v současné chvíli je na... číst dále >

Socha Špinarové možná zmizí! Nová radnice chce jednat, syn bude shánět sponzory

Kontroverzní socha zpěvačky Věry Špinarové je opět na scéně. Ačkoliv kritika... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přechodem trpí obě pohlaví, muži to však mají složitější

Zatímco menopauza je známá věc, andropauza je stále tak trochu tajemstvím.... číst dále >

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >