Slabé zádové svalstvo 3,5m miminko

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Verca1901
Kecalka 180 příspěvků 2 inzeráty 13.12.17 16:59
slabé zádové svalstvo 3,5m miminko

Ahoj, jdu si k vám opět pro radu. dneska jsme se byli informativne zeptat na rehabilitaci ohledně cvičení. syn má 3,5 měsíce, od narození má problém s nožičkou, takže prvních 5tydnu měl na nozicce sádru, poté protnuti achilovky, další 4 týdny sádra a teď máme přes měsíc speciální botičky na tyči. Syn se už hezky pretaci z bříška na záda, krásně pase koníčky, ale dnes mě rehabilitační sestra říkala, že malý má slabé zádové svaly. když leží a chytnu ho za ručičky, měl by prý v tomto věku přitáhnout bradicku na hrudník, ale to nedělá. Neřekla bych, že ji ani trošku nezvedne, ale ani ji nedrží.. Taky když malý leží, tak sám nedá ručičky podél hlavy, ale jinak s nimi macha krásně. Bohužel nám neusne jinak než ve šněrovaci zavinovačce s rucickama podél těla.. takto je jen přes noc, ve dne je volný a i odpolední spaní trénujeme volně, ale moc to nejde… měli jste to někdo také tak? jsem z toho celkem špatná a mám strach co bude dál a nevím co to může mít za následek.. ještě dodám, že na neurologii jsme byli a vše je v pořádku

Reklama

Reakce:

katyna1984
Kecalka 460 příspěvků 13.12.17 17:16

Myslim, ze kdybyste nesli na rehabilitaci, tak byste to neresili. Bud v klidu, na brisku je posili.

Myssicka 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.17 17:28

Prosim te, to vubec neres, to jsou zase tabulky :zed: Mam uplne stejne starou holcicku, na brisku se ji byt moc nechce a pretocila se jen jednou, jinak na me za chvili zacne hulakat, ze uz ji to na brisku nebavi. Pred 3mi tydny jsem se na 3m prohlidce s obavami ptala, jestli kdyz pri paseni vetsinou kouka jen na jednu stranu a otaci tak hlavicku, nemame zacit chodit na cviceni. A nas pediatr (mimochodem kapacita) mi rekl, ze pase krasne a co blaznim. No a do tydne ji ten „problem“ zmizel. Pevne zavinuta spala asi do tech 3 mesicu, v noci se vzdy vyvlekla, ale usnout bez toho neumela a pak se jeden vecer zacala vztekat a sit sebou, takze jsem ji rozbalila s tim, ze ji za chvili zase zavinu. Ale uklidnila se a usnula a od te doby spi s rukama za hlavou a stejne jako zavinuta, tj. Nebudi se. Ono je to vzdy skokove, jeden den jim neco nejde a druhy den najednou prekvapi. Ta moje nechce byt na brise, netoci se na zada, ale uz se hodne na tom brise snazi plazit a na zadech se umi pozadu posouvat (jako rak). Kazde dite je jine. Pokud drzi hlavicku, kdyz ho vezmes a je svisle a pokud je jinak pohyblivy, tak slabsi zada (pokud je vubec ma slabsi) dozene. Kdyz chudak navic marodi s nozickou, tak to, ze se umi prekulit, je parada a necekala bych od drobka zbytecne zazraky. Kazdy pokrok muze prijit ze dne na den. Normalne ho dal zavinuj, on si sam rekne, az nebude chtit! Moje mala zase spala jen na boku, nikdy na zadech, az posledni dny zase radeji usina na zadech - a z hlediska „pokroku ve vyvoji“ bys spis rekla, ze je pokrok, kdyz je to naopak - nejdriv na zadech a pak na boku „jako dospely“. Dej tomu mesic a uvidis, ze za tu dobu te prekvapi :kytka:

Myssicka 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.17 17:35

A jeste dodam, ze je podstatne, ze se dobre vyspi, ne JAK spi, jestli zavinuty, nahaty, nebo zabaleny v dece. Odpoledne bych na tvem miste prestala „trenovat“ spani bez zavinuti, dulezite je, aby se vyspal! My musime na vsechna zdrimnuti byt v posteli, jinak neusne, v obyvaku v leze na gauci nebo v naruci by proste neusnula, uz vi, ze se spi jen v posteli, na gauci se mi do 5 minut vzbudi. Jestli je zatim zvykly, ze k tomu, aby usnul tvrde, musi byt zavinuty, nech ho i odpoledne vyspat. Az to chtit nebude, tak si rekne. Uz koncim :mrgreen:

Hoa Mai
Kelišová 5470 příspěvků 13 inzerátů 13.12.17 18:03

@Verca1901 Slabé zádové svalstvo může mít za následek to, že nemusí provádět kvalitně všechna motorická stádia vývoje, nemusí mít správně posílený trup, takže do budoucna větší riziko vadného držení těla, rozestupu břišních svalů, plochých nohou, vbočených kotníků. Tohle má spousta lidí „a žijou“, nicméně život bez bolavých zad a plochých nohou je určitě lepší. Já být tebou, tak se nestresuju, ale ani to nepodceňuju. Ono čím dřív se to podchytí, tím jednodušeji se to napravuje. Na rehabilitaci vám nic neporadili? Pokud ne, tak bych se jich vyptala, jak to řešit. Nemusí to být nutně vojtovka, ale třeba Bobath koncept nebo nějaká motivační cvičení formou hry. Mimču to neublíží a může mu to do budoucna pomoct předejít problémům.
Spát bych ho nechala v zavinovačce klidně i ve dne, ve spaní stejně nic neposílí.

KamisB
Kelišová 6771 příspěvků 13.12.17 18:28

A malej se už otáčí sám na bříško? To by mělo snad předcházet otáčení na záda. Mně sestra na rehabilitaci říkala, že pokud to nebude umět sám. Tak je to stejně jen přepadávání a to opravdu zádové svaly neposiluje. Děti jen prý víc zakloní hlavu a tím se pak překulí, ale to je špatně.

Svaly posílý právě na bříšku. Takže klidně cvičit, ale nic násilnýho bych nedělala.

A co jsem tak slyšela tak za prsty se chytat nemá aby se zjistilo jestli tu hlavičku zvednou. Ale koukám co sestra to názor hm :-(

Judithkaj
Ukecaná baba ;) 1354 příspěvků 13.12.17 18:38
@KamisB píše:
A malej se už otáčí sám na bříško? To by mělo snad předcházet otáčení na záda. Mně sestra na rehabilitaci říkala, že pokud to nebude umět sám. Tak je to stejně jen přepadávání a to opravdu zádové svaly neposiluje. Děti jen prý víc zakloní hlavu a tím se pak překulí, ale to je špatně.

Svaly posílý právě na bříšku. Takže klidně cvičit, ale nic násilnýho bych nedělala.

A co jsem tak slyšela tak za prsty se chytat nemá aby se zjistilo jestli tu hlavičku zvednou. Ale koukám co sestra to názor hm :-(

Přesně. Podstatné je přetoceni ze zad na bříško. Tohle je jen prepadavani. Svoje obavy bych resila na rehabilitaci. Mate specifické obtíže - nožicka, tudíž těžko radit. :hug:

Hoa Mai
Kelišová 5470 příspěvků 13 inzerátů 13.12.17 19:05

@KamisB To chytání za ručičky se nemá dělat doma, jakože „cvičit“. Protože jednak se nepřiměřeně zatěžuje páteř a když už by dítě něco posílilo, tak přímé břišní svaly. Což ale není dobré, protože dítě potřebuje v prvé řadě posílit šikmé břišní svaly a to dělá právě otáčením, pivotací a lezením. Ale dr. nebo rehabilitační sestry to dělají, aby u dítěte vyšetřily reflexy a tonus svalů.
Jinak s tím přetáčením z bříška na záda máš pravdu. Naše děti to v tomto věku taky dělaly, bavilo je to, ale jen přepadávaly přes záklon. Pak to dělat přestaly, začaly s přetočením ze zad na bříško a to pravé přetočení z bříška na záda přišlo až později a vypadalo jinak.

Huk
Zasloužilá kecalka 589 příspěvků 13.12.17 19:13

Veř rehabilitační. Ví, co dělá. Jestli říká cvičit, tak cvičte. Je to sice vopruz, ale dá se to přežít.

Reflex
Ukecaná baba ;) 1831 příspěvků 13.12.17 19:18

Syn nepřitáhl hlavičku až do 7. měsíce, pak najednou bez problémů. Je oslabený, určitě je to i tou sádrou, že měl překážku v pohybu. Já být na tvém místě, tak se hrnu do vojtovky hlava nehlava. Neber to jako doporučení, rozhodnout se musíš sama a tvůj fyzioterapeut, ale já bych ve stejné situaci šla touto cestou.
edit: no a na záda se opravdu přetáčet nemá, takže pokud se přetáčí, tak je to důkaz svalové dysbalance.

Verca1901
Kecalka 180 příspěvků 2 inzeráty 13.12.17 19:39

Děkuji všem za rady. Zítra zavolám naší doktorce a poprosím o doporučení na rehabilitaci. doma budeme cvičit co nám sestra doporučila a uvidíme, snad se to zlepší. Dnes jsme tam byli jen na konzultaci z naší iniciativy, chtěla jsem vědět jak cvičit s nemocnou nožičkou. Ještě jednou všem moc děkuji :kytka:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

5 věcí, které jste nevěděli o mihuli potoční: Nejtajemnější tvor vodní říše v Česku!

Mihule potoční je jedním z nejvzácnějších vodních obratlovců v Česku.... číst dále >

Mistr prázdných gest Jiří Pomeje: Jaká je vlastně realita jeho života?

Když před mnoha lety Jiřího Pomejeho vyhodila Iveta Bartošová ze své... číst dále >

Články z Ona Dnes

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší... číst dále >

Reklama