Sleva na manžela, co se započítává do 68tisíc

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
671
5.7.22 01:06

Sleva na manžela, co se započítává do 68tisíc

Ahoj. Měla bych se na konci roku vracet do práce po rodičovské. Dosud jsem za letošek žádný příjem neměla a v podstatě by mi vyhovovalo, kdybych se vešla do těch 68tisíc příjmu, aby na mě manžel mohl uplatnit slevu. Úvazek budu mít zkrácený, takže bůhvíjaké peníze to nebudou. Nicméně by mě zajímalo, co všechno se do těch 68tisíc počítá. Hrubá mzda je jasná. A co dál? U nás v práci jedou takové ty stravenkové paušály, příspěvky na pojištění… To se do toho taky počítá? Nerada bych o to přišla kvůli pár stovkám. Díky za každou radu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13687
5.7.22 06:35

Stravenkovy paušál nebo příspěvek na penzijní připojištění není hrubá mzda.

https://vimjakna.cz/…na-manzelku/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
355
5.7.22 06:54

Půjdeš do práce kde si za rok vydeláš 68? slevě na manželku?
Jak podojit tento stat, který má jednu kapsu prázdnou druhou vysypanou.
Zákon slevu umožňuje ale takto za každou cenu?
Když už budeš pryč z domu, snaž se vydělat víc než projedeš a promarníš čas, snaž se přemýšlet tak, aby ti stát nekryl záda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14727
5.7.22 07:09

@Divná Bára - bude se vracet ke konci roku - tzn budou se ji zapocitavat max 3 vyplaty.. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2594
5.7.22 07:10
@Divná Bára píše:
Když už budeš pryč z domu, snaž se vydělat víc než projedeš a promarníš čas, snaž se přemýšlet tak, aby ti stát nekryl záda.

Ale prosím tě :roll: :lol:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29608
5.7.22 07:41

@Divná Bára píše, že s se bude na konci roku vracet do prace, takže se chce vejít do těch 68 tisíc třeba se dvěma výplatami :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2879
5.7.22 07:42

Pokud se budeš vracet do práce až koncem roku, tak snad 68000 za tu krátkou dobu nevyděláš ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13687
5.7.22 08:29
@Divná Bára píše:
Když už budeš pryč z domu, snaž se vydělat víc než projedeš a promarníš čas, snaž se přemýšlet tak, aby ti stát nekryl záda.

Tady si to někdo ani nepřečetl a už chce radit a moralizovat :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2173
5.7.22 10:05
@mamule42 píše:
Pokud se budeš vracet do práce až koncem roku, tak snad 68000 za tu krátkou dobu nevyděláš ne?

Cože? :mrgreen: A ty víš, kolik bere? :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
968
5.7.22 11:11
@mamule42 píše:
Pokud se budeš vracet do práce až koncem roku, tak snad 68000 za tu krátkou dobu nevyděláš ne?

Pokud by se vracela od října, tak stačí mít 23k hrubého a už je přes limit. A to není žádné extra jmění, to jde vydělat i při zkráceném úvazku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
671
5.7.22 19:56

@Divná Bára no, děkuji za reakci, která je mimo mísu. Píšu, že nastupuji ke konci roku na částečný úvazek. :roll: nicméně tak jako tak, je to jedna z velmi mála úlev, takže o dojení státu asi nemůže být řeč. Obzvlášť při přepočtu co jako rodina odvedeme. @mamule42 no, právě, že to asi budu mít na hraně, proto bych potřebovala vědět, co všechno se do výpočtu dává, když bych přesáhla třeba jen o 3 tisíce, tak bych rodini připravila o cca 22tisíc a to pro mě není úplně zanedbatelná částka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
118
5.7.22 21:38

Takže: započítává se příjem (hrubá mzda), příjem z podnikání, pronájmu. To ty asi nemáš, takže pouze hrubá mzda. Nicméně rodinu úplně o peníze nepřipravíš, i kdybys to přesáhla a nemohl uplatnit manžel. Dostaneš totiž část slevy na poplatníka vrácenou ty. Abych ti to napsala přesně, tak dám příklad. Ty si vyděláš za rok 2022 například 70 tisíc hrubého. Sleva na poplatníka za rok 2022 je 30 840,–. Tvoje daňová povinnost z 70 000 je 70 000×0,15 = 10 500,–. Jelikož za tebe zaměstnavatel odvede zálohu na daň, která bude za každý měsíc snížená o 2 570,– Kč, tak ty dostaneš zpět to, co za tebe na zálohách zaměstnavatel odvedl, maximum je 28 270 (mínus měsíčně stržená sleva na poplatníka), ale to by bylo reálné jen kdybys pracovala jeden měsíc a zároveň měla takový příjem, že by ta záloha na daň byla v této výši. Takže pokud bys například pracovala 3 měsíce, kdy bys měla hrubou mzdu měsíčně 23 333,–, tak by za tebe zaměstnavatel odvedl zálohu na daň 3×940 Kč = 2 820 a to by byla tvá daňová vratka. Až teď mě napadá, že píšeš o částečném úvazku, takže to bude s daněmi docela bída. Mně třeba vrátili skoro 20 tisíc, pracovala jsem 3 měsíce před koncem roku. Je třeba si to spočítat a případně nastoupit do práce třeba v půlce měsíce, abys nepřesáhla těch 68 000,– příjmu za rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
671
6.7.22 00:24

@Lissima děkuji za obsáhlý věcný komentář. Napadá mě k tomu otázka, nad kterou jsem vlastně nikdy nepřemýšlelela. Ta daňová povinnost se vypočítává vždy jako násobek 0,15? Při tom
sníženém úvazku odvedu na daních velmi málo, takže nějaká velká vratka by se právě nekonala. Proto si to už předem sumíruji, ale v určitých bodech jsem se ztrácela. Pokud bych tedy na 68 tisíc nedosáhla, doložím asi jeho zaměstnavateli nějaký doklad o (Mizerném :lol: ) příjmu, ale z toho vyvstává pro mě další otázka. Mohu si i já normálně zažádat o roční zúčtování svých daní nebo se to vylučuje? A ještě jedna a poslední (snad) otázka. Podle předběžné domluvy budu mít nižší výplatu než je minimální mzda. A jestli jsem správně pochopila, tak si budu muset doplácet zdravotní pojištění? Pochopila jsem, že existují situace, kdy ho hradí stát. Třeba jako pečující osoba dítěte do 7 let, v celodenní péči, atd. Hledala jsem, zda se nevztahuje třeba i na ty, kteří čerpají rodičovský příspěvek. Ten bych si mohla teoreticky ještě protáhnout. :think: děkuji :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
118
6.7.22 20:54

Ano, po zrušení superhrubé mzdy se počítá daň 15% z hrubé mzdy (resp. po odečtu odpočitatelných položek od hrubé mzdy, jako např. úroky z hypotéky apod). Nicméně musím upravit to, co jsem psala předtím, protože (nevím jak za rok 2022) do celkového příjmu 185 600,– (za 2021) je daňová povinnost nulová a to jsem si neuvědomila, že jsi psala o zkrácenému úvazku. Co se týče toho, že budeš mít nižší, než minimální mzdu, tak opravdu budeš doplácet zdravotní pojištění a to ve výši 13,5% z rozdílu mezi tvou hrubou mzdou a minimální mzdou. Ohledně toho, že bys nastoupila do práce a přesto pobírala RP, tak si myslím, že už nebudeš státní pojištěnec a budeš muset přesto doplácet. Na to se ale zeptej někoho chytřejšího. Co se týče potvrzení pro daňové přiznání, které bude podávat manžel, tak by mělo stačit jen tvé čestné prohlášení, že za rok 2022 jsi neměla příjmy nad 68 000,–, můžeš k tomu doložit i potvrzení o zdanitelných příjmech, co dostaneš od svého zaměstnavatele. Ale to čestné prohlášení jsi už jistě dávala za předchozí roky, takže víš, o co jde. Ty budeš normálně podávat daňové přiznání (nebo tvůj zaměstnavatel za tebe). Jediné, co nevím, je, jak je to s tou slevou na poplatníka jakožto tebe, když si uplatní slevu na manželku tvůj manžel. Podle mého názoru si uplatníš slevu jak na sebe, tak si ji na tebe uplatní manžel, jakože ty dostaneš vráceny (mizerné) zálohy jak jsem psala původně a on na tebe slevu. Ale upozorňuji, že ti radím z pozice člověka, který jen 1× ročně dělá jednoduché daňové přiznání manželovi a nejsem mzdová účetní. Nejlepší by bylo zavolat nějaké paní, co dělá daňová přiznání na finančním úřadě, měla štěstí na velmi ochotnou, případně zkusit někoho z mzdové účtárny u vás v práci s dílčími dotazy a ohledně toho zdravotního konkrétně na OSSZ (správa sociálního zabezpečení). Je to sice pár telefonátů, ale budeš mít jasno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat