Slovák a Češka - zaniká nárok na porodné?

759
25.6.15 12:56

Slovak a ceska - zanika narok na porodne?

Dobry den,

vcera jsem byla na uradu abych se nahlasila na rodicak a pozadala o porodne a tam mi bylo sdeleno, ze rodicak ano, ale ze diky tomu, ze partner je slovak nemam narok na porodne.

Je to opravdu tak? trochu blba otazka - jako verim urednicim, byly mile, takze spise „mate s tim nejaka zkusenost?“ bylo mi totiz receno, ze bych teoreticky mohla pozadat o neco na Slovensku, ale nevim zda to neni uplna kravina, kdyz dite ma ceskou narodnost po me a ja tam nemam trvaly pobyt.

Diky predem za pripadne rady :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1166
25.6.15 13:25

My jsme porodné dostali. Jsme ale manželé a bylo to už před 4ma rokama. Manžel je také Slovák. Spíš byl „problém“ s rodičákem, museli jsme dokazovat, že tu pracuje, platí pojištěni, má nemovitost, lékaře atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2657
25.6.15 13:32

Přítel potřebuje trvalý pobyt a mít zde bydliště. Jestli jej nemá, máte nárok v případě, že uplynul rok ode dne hlášení k pobytu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
759
25.6.15 13:35

@Sojkka bylo mi receno, ze i kdyby tu mel trvaly pobyt tak mame smulu (ja mam svuj vlastni byt takze by s prihlasenim nebyl problem). Navic podle urednic mi bylo receno, ze v ramci EU neco jako trvaly pobyt neexistuje a je to „jen“ udaj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
759
25.6.15 13:39

@Daduka s rodicakem problem nemam, jen s tim porodnym. Docela me to prekvapilo, ale byla jsem odkazana na nekolik moznosti - 1. se na to vykaslu 2. se na to nevykaslu a napisu, ze nejsem s otcem ditete v kontaktu a pozadam soud o svereni ditete do pece (coz nechceme, navic by to byl stejne blud a pisu to tu jako jen moznost, ktera mi byla nabidnuta) 3. pozadam na Slovensku, kde by to teoreticky s tim pobytem (ze bych si zmenila ja trvale bydliste vyslo, ale zase nevim jak by to bylo s rodicakem, kdyz jsem ceska…) Uz se v tom docela ztracim…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4386
25.6.15 13:48

Tak mne to pride ako blbost.
Ako ved mestky urad v CR si moze vykomunikovat so Slovenkom (dokonca je na to nejaky specialy E formular), ze ste na Slovensku porodne nedostali. Ak dostanu to potvrdenie, tak ceske porodne ti musia dat.
Inak ak manzel odvadzal dane na Slovensku, tak by bolo pre Vas vyhodnejsie ziadat slovenske porodne…je podstatne vyssie ako to ceske.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5932
25.6.15 14:10

No teda, taková anabáze kvůli pár korunám..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
263
25.6.15 14:11

Podle mě na něj máš nárok. Předpokládám že přítel podepíše papír že je otcem dítěte( my podepisovali na matrice), pak bude napsán v rodném listě a bude posuzovanou osobou společně s tebou ohledně příjmů. A když na to dosáhnete tak porodné je tvoje. Teda si myslím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.6.15 14:24

@Monika123 porodne na svk urcite nedostanu, to by matka musela mat trvale bydlisko na svk + potvrdenia o pravidelnych navstevach u gynekologa pocas tehotenstva a potvrdenie od pediatra…to vsetko na svk

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.6.15 11:36

Ahojky všem maminkám, chtěla bych se zeptat mám přitele slováka, v prosinci budu rodit první dítě. Jsme spolu pouze jako partneři, trvalé bydliště nemá hlášené u mě. Budu mít nárok na porodné? Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.6.15 11:40

Trvale bydlisko neni rozhodujuce, ale to, ci bude uvedeny v rodnom liste. Ak ano, posudzuju sa prijmy oboch rodicov.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
759
29.6.15 14:37

@snehurka845 my jsme se do tabulek prijmu vesli, je v rodnem liste a stejne mi bylo receno, ze diky tomu, ze je slovak nic jako porodne nebude, i kdyz jsem se ptala, co kdyby jsme se dejme tomu vzali… ale to je jen moc zkusenost. By me docela zajimalo jestli to ted nekomu s otcem slovakem „proslo“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama