Slovenka,studentka-jak to bude s rodičovským příspěvkem

Anonymni
23.9.07 21:14

Slovenka,studentka-jak to bude s rodičovským příspěvkem

Ahoj,
potřebovala bych poradit, budu koncit bakalare na VS a rada bych hned mela miminko na rok studijum prerusila a pak pokracovala v magisterskem studiu(s hlidanim by nemel byt problem), ale ceho se obavam je to ze jsem Slovenka-stredni i VS studuji v CR, mam tady prechodni pobyt a v blizke dobe i trvaly(ale v dobe planovaneho porodu obcanstvi mit nemuzu-je to silene slozite dokonce ani snatkem ho neziskam). Manzel je cech a pracuje tady, ja zatim jen na ruzne dohody popri skole.

Jakou materskou budu dostavat? Bude mi ji vyplacet stat? a Taky rada bych mela tu rychlejsi formu, jenze tam je dovetek ze musim mit denne materskou380 korun-coz asi mit nebudu. Slo by ze bych si zajistila praci na hlavni pracovni pomer a soucastne dostudovala??

Nevim jestli tomu rozumite, ale rada bych to mela podchycene, protoze splacime hypoteku a penizky buedme potrebovat

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
23.9.07 22:22

tak úplně neporadím,ale určitě můžeš pracovat na plný úvazek,tedy na hlavní PP a přitom studovat.K tomu,abys mohla brát mateřskou,musíš splnit podmínku nemocenského pojištění urč.počet dní před nástupem na mateřskou-bylo to tuším 272 dní nebo nějaké takové číslko,každopádně takové,aby nebylo možné toho zneužít tak,že si žena teprve po zjištění svého těhu začne platit nemocenské poj.,nebo nastoupí do práce.Takže pokud teprve plánuješ a nastoupíš do „procesu“,pak by to mělo být v pohodě. A co se rodičáku týče,tak ten může pobírat i otec :wink: Jak je to vpřípadě toho,že jsi Slovenka,netuším,ale co vím,tak ti,co žijí v zahraničí,pobírají také tamní dávky,tak si nemyslím,že by to měl být problém.No v nejhorším by rodičák pobíral partner :wink:
laura

• Nahlásit
  • Citovat
22315
24.9.07 07:46

JA jsem taky slovenka vdana a zijici v CR, mam tady trvaly pobyt, ale ne obcanstvi

Byla jsem pred tehu zamestnana, takze materskou mi vyplacel z amestnavatel a rodicak i pordodne sostavam jako kazda jina ceska......

ted nastupuji na 2. materskou ataky pohoda.
Mozna bych na tvem miste si nasla praci a zacla pred otehotnenim pracovat, kvuli ty rychlejsi MD

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
24.9.07 09:40

No me prave nekdo rikal, ze staci kdyz jako se u nekoho zamestnam(dohodnu se s nekym, ze budu studovat, ale on me bude par mesicu evidovat jako zamestnance) to co za me odvede mu preplatim a pak budu dostavat materskou. Takze to nemuze byt jen par mesicu ale 272 dni,to uz abych rychle neco schanela, ale s tim ze rodicak muze pobirat tata ste me potesili a nevite muze pobírat ten zrychleny??(nekde jsem cetla ze musi mit materskou 380 na den, ale on zadnou mit nebude)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
24.9.07 10:00

No ja teda nevim a neplati za tebe nemocenske pojisteni skola? ja taky studuji a zdravotni za me plati skola-respektive stat:

to jsem nasla

Peněžitá pomoc náleží:

zaměstnankyni, jestliže:
jí trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou (převzetí dítěte do péče), nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění ještě počátkem 6. týdne před očekávaným nebo skutečným dnem porodu (ke dni převzetí dítěte), nebo jestliže až do počátku tohoto týdne pobírá dávky nemocenského pojištění z dřívějšího nemocenského pojištění; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je delší a činí 6 měsíců; obecná ochranná lhůta činí 42 kalendářních dnů,
splňuje podmínku tzv. čekací doby, tj. jestliže tato osoba byla v posledních 2 letech před porodem účastna alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění; do doby 270 dnů se započítávají také dřívější období, v nichž osoba v posledních dvou letech před porodem byla účastna nemocenské péče v ozbrojených silách, byla poživatelkou důchodu ze sociálního zabezpečení, byla účastna nemocenského pojištění OSVČ, pobírala po zániku pojištění, popřípadě jiného zabezpečení (péče) nemocenské nebo PPM nebo byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání,
jí nenáleží v období, kdy je PPM poskytována, započitatelný příjem z činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění, ze kterého je PPM poskytována, s výjimkou těch příjmů, které náleží osobě i za dobu mateřské dovolené, aniž v této době vykonávala tuto činnost

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
24.9.07 10:10

a kdyz mi bude platit materskou skola-kolik to bude, vsude pisou ze na den je to jedna 3Otina rodicaku,ale ktereho rychleho, normalniho nebo spomaleneho-jde mi o to zda to bude 380 na den

• Nahlásit
  • Citovat
22315
24.9.07 10:55

JAko s materskou 380 na den nepocitej ani nahodou!!!!!

Myslim, ze je to castka jako rodicak, nebo min a do rodicaku to doplati socialka… myslim, ze tu rychlou materskou nedosahnes....... to bys musela vydelavat minimalne 17 tisic cisteho cely rok!!!!

A manzel na rodicak muze, ale zda dosahne tuhle castku? Asi ano, pokud vydelava tolik co jsem psala, jinak musi na 3 roky za 7600

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
24.9.07 11:08

No manzel vydelava vic nez 17 000Kč ale nejsem si jistá, zda by sme mohli takhle ziskat ten rychlejsi zpusob. Je mozne aby za me pobiral i materskou i rodicak? neni to divne, kdyz doma budu ja?

• Nahlásit
  • Citovat
22315
24.9.07 11:19

MAterskou pobirat nemuze… to musis ty, anebo vubec nenastoupit a rovnou od porodu by manzel bral rodicak

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
24.9.07 11:30

tomu rozumim, tak rovnou od porodu by rodicak pobiral manzel, ale nevim jestli by mu povolili tu zrychlenou verzi

• Nahlásit
  • Citovat
22315
24.9.07 11:34

JA bych se asi zkusila zeptat treba na www.aperio.cz

nebo zavolat na socialku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10757
24.9.07 13:16

ahoj, asi mluvis o navrhovane zmene zakona, ktera se dele vdanych holek netyka, ale tebe uz bohuzel ano. (nasi zakonodarci obcas nepremysleji a jsou hlusi k argumentum, ška to znas ze slovenska - by si mohli v tomto podat ruce :-( )
volat v soucasne dobe na socialku s timto problemem je tak na boleni hlavy :-)
myslim, ze jsou v CR cca tri lidi, kteri soucasne navrhovane zmene rozumi, a dokazali by ti zcela fundovane poradit. (uz ten vyvoj par tydnu nesleduji, ale neni jakas takas sance, ze se ten zakon jeste odlozi???) pak bys asi mela po problemu.
V pripade zajmu o kontakty mi posli SZ

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama