Smlouva na neurčito při rodičáku + nová práce při Rod.

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.17 11:32
Smlouva na neurčito při rodičáku + nová práce při Rod.

Pěkný sobotní dopoledne. Zatím hypoteticky, takže anonymně, pokud by to nevyšlo.

Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, t. č. na rodičovské dovolené do 3 let dítěte. Dítěti je rok. Mám možnost nastoupit zatím na částečný úvazek (2 dny v týdnu) k jinému zaměstnavateli s tím, že dítě by hlídal tatínek (volná pracovní doba). Do původního zaměstnání se moc vracet nechci z důvodu změny vedení, ale zároveň si nechat zadní vrátka ‚kdyby náhodou‘. Mé dotazy zní:

1. Lze být zaměstnaná na pracovní smlouvu na zkrácený úvazek, aniž by to můj zaměstnavatel vě­děl?

2. Pokud by se mi zaměstnání osvědčilo a rozhodla bych se tam zůstat nastálo, třeba po roce na plný úvazek, jak to řešit s původním zaměstnavatelem, u kterého jsem na rodičovské?

3. Pokud by bod 2 klapl a z nějakého důvodu by mě původní zaměstnavatel zpět nechtěl, musí mi dát výpověď oni např pro nadbytečnost s odstupným, ovšem kdyby chtěli zpatky, mohli by dělat ‚problem‘ a nechtěli se domluvit na konci dohodou, dát výpověď normálně 2 měsíce před plánovaným nástupem do původní práce?

Díky.

Reakce:
nozu
Extra třída :D 11917 příspěvků 11.02.17 11:39

Ahoj, pokusím se odpovědět:
1. ano, je možné mít druhou pracovní smlouvu. Jediným omezení, by bylo, kdybys měla v rámci stávající práce tzv. konkurenční doložku, tedy že nesmíš pracovat pro konkureci. A také záleží, jak máte další výdělečnou činnost ošetřenou v interních dokumentech

2.platí v podstatě bod 1. Výše úvazku nerozhoduje

3. Pokud se nebudeš chtít do původní práce vrátit, dej 2 měsíce před návratem z rodičovské dovolené výpověď.

eumedon
Extra třída :D 13954 příspěvků 11.02.17 11:45
@Anonymní píše:
Pěkný sobotní dopoledne. Zatím hypoteticky, takže anonymně, pokud by to nevyšlo.

Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, t. č. na rodičovské dovolené do 3 let dítěte. Dítěti je rok. Mám možnost nastoupit zatím na částečný úvazek (2 dny v týdnu) k jinému zaměstnavateli s tím, že dítě by hlídal tatínek (volná pracovní doba). Do původního zaměstnání se moc vracet nechci z důvodu změny vedení, ale zároveň si nechat zadní vrátka ‚kdyby náhodou‘. Mé dotazy zní:

1. Lze být zaměstnaná na pracovní smlouvu na zkrácený úvazek, aniž by to můj zaměstnavatel věděl?

Ano, pokud to není konkurent ve stejném oboru nebo pokud nemáte konkurenční doložku v pracovní smlouvě. Pokud je to konkurent, tak nevím.

2. Pokud by se mi zaměstnání osvědčilo a rozhodla bych se tam zůstat nastálo, třeba po roce na plný úvazek, jak to řešit s původním zaměstnavatelem, u kterého jsem na rodičovské?

Výpovědí.

3. Pokud by bod 2 klapl a z nějakého důvodu by mě původní zaměstnavatel zpět nechtěl, musí mi dát výpověď oni např pro nadbytečnost s odstupným, ovšem kdyby chtěli zpatky, mohli by dělat ‚problem‘ a nechtěli se domluvit na konci dohodou, dát výpověď normálně 2 měsíce před plánovaným nástupem do původní práce?

Původní zaměstnavatel nemusí nic, zejména proto, že u něj nejste nadbytečná, aspoň jste tedy nepsala, že jste.

Pokud vy bod 2 klapl, tj. u nového zaměstnavatele by se vám zalíbilo a původnímu jste dala výpověď tak, aby vám výpovědní doba skončila před koncem rodičovské dovolené, tak… kde je problém? Co dál chcete řešit?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.17 11:49

@eumedon no sice drží místo, ale jak říkám, máme nové vedení tak nemám tušení, jestli si tam nebudou chtít dotáhnou své lidi atd.,tj. nadbytečnou bych se pak stát klidně mohla. Jinak kdyby mě chtěli vyhodit pro nadbytečnost, dělá se to předpokládám hned a návratem, je tak?

@nozu díky :kytka: konkurenční doložku nemám.

eumedon
Extra třída :D 13954 příspěvků 11.02.17 12:00
@Anonymní píše:
@eumedon no sice drží místo, ale jak říkám, máme nové vedení tak nemám tušení, jestli si tam nebudou chtít dotáhnou své lidi atd.,tj. nadbytečnou bych se pak stát klidně mohla. Jinak kdyby mě chtěli vyhodit pro nadbytečnost, dělá se to předpokládám hned a návratem, je tak?@nozu díky :kytka: konkurenční doložku nemám.

Pokud by vám chtěli dát výpověď oni pro nadbytečnost (což nemůžete vědět a hlavně na to nemůžete spoléhat), tak až po vašem návratu z rodičovské dovolené. Vy můžete dát výpověď i během rodičovské dovolené a pokud nechcete mít potíže, tedy pokud se nechcete vracet, tak musíte doručit výpověď tak, aby výpovědní doba (která je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci doručení výpovědi) skončila před koncem rodičovské dovolené (resp. současně s jejím koncem v případě, že vaše dítě má narozeniny poslední den měsíce).

zumzum
Závislačka 2599 příspěvků 11.02.17 13:36

Urcite to lze tak udelat. Sama jsem v prakticky stejne situaci. Mam v jednom zamestnani smlouvu na dobu neurcitou a jsem na rodicovske. Nasla jsem si jine. Bliz, bez dojizdeni. Rok jsem tam byla na castecny uvazek. Nyni od ledna jsem v tom druhem na plny uvazek a v tom prvnim stale rodicovska. Presne jak pises pro ta zadni vratka :) v prvnim zamestnani to vi. Pokud maji problem nerikaji nic pac nemuzou.
U me vypoved pro nadbytecnost nehrozi pac v mem oboru je lidi chronicky nedostatek. Takze ja budu muset davat vypoved. On ani zamestnavatel nemuze co chce a pokud tam bude mit svoje lidi jako nahradu a nebude chtit abys nastoupila tak musi dat vypoved take dopredu. Za idealni bych v tvem pripade povazovala se pred skoncenim rodicovske do puvodni prace jit informovat a domluvit jestli se s tebou pocita nebo ne. Pokud ti reknou ze pocita a ty nebudes chtit nastoupit tak dat vypoved dostatecne dopredu.

eumedon
Extra třída :D 13954 příspěvků 11.02.17 14:33
@terezahlavackova píše:
On ani zamestnavatel nemuze co chce a pokud tam bude mit svoje lidi jako nahradu a nebude chtit abys nastoupila tak musi dat vypoved take dopredu.

No, to nemůže. Výpověď daná zaměstnavatelem zaměstnanci, který je na rodičovské dovolené, by byla neplatná. Zaměstnavatel by mohl dát platnou výpověď až po jejím skončení, tedy by svou výpovědí nezabránil, aby znova nastoupila.

@terezahlavackova píše:
Za idealni bych v tvem pripade povazovala se pred skoncenim rodicovske do puvodni prace jit informovat a domluvit jestli se s tebou pocita nebo ne. Pokud ti reknou ze pocita a ty nebudes chtit nastoupit tak dat vypoved dostatecne dopredu.

A pokud řeknou, že s ní nepočítají, tak je samozřejmě možno licitovat a pokusit se uzavřít dohodu o ukončení PP z důvodu nadbytečnosti (s nárokem na odstupné), ale spoléhat na to nelze. Byl by to i trochu výdrb, ale v mezích zákona a legální (protože i zaměstnavatel by měl důvod k dohodě, pokud by neznal zakladatelčiny záměry).

Lendeš
Kelišová 5731 příspěvků 11.02.17 16:36

Já ještě doplním, že pokud má druhý zaměstnavatel stejný předmět činnost, tedy zaměstnavatelé jsou konkurenti, tak musíš mít písemný souhlas svého současného zaměstnavatele.

zumzum
Závislačka 2599 příspěvků 11.02.17 20:42

@eumedon
To mas pravdu na rodicovske vlastne nemuze. Takze by ji tam musel ty dva mesice nechat nebo by museli uzavrit dohodu.

zuzanka003
Kelišová 7464 příspěvků 28.03.18 10:03

Dobrý den, mám obdobný dotaz. Mám smlouvu na neurčito a jsem na rodičáku. Teď mám nastupovat do jiné práce na jinou pozici na 0,75 úvazku. Dítěti je 2 roky. Musím něco vyřizovat skrz rodičák, pojištění…? Rodičák mám do 25.2.2019.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Výměna, která se málem nedotočila: Patrik útočil na štáb a vyhazoval jej

Bylo to nefalšované drama. Úklidový šílenec Patrik ve středeční Výměně... číst dále >

Zpověď vdovy po Brabcovi Šárky Rezkové: Deprese a myšlenky na smrt

Zpěvačka Šárka Rezková (49), která se proslavila hitem Borůvková, si v životě... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >