Smlouva na určito a případné těhotenství

9.4.16 11:35

Smlouva na určito a případné těhotenství

Dobrý den,
vím, že na toto téma tu je hodně příspěvků, ale zákony se mění každou chvíli a chci vás požádat o radu, jak to všechno vlastně funguje.
Pracovala jsem nepřetržitě 7 let do 1.8.2015, potom jsem nastoupila 2.8.2015 do jiného zaměstnání, kdy mě propustili 21.10.2015 kvůli tomu, že jsem musela na operaci a byla jsem ve zkušební době. Poté jsem byla na ÚP do 1.4.2016. Nyní jsem nastoupila do práce, kde mi dali smlouvu na rok (tzn. do konce března 2017). S přítelem bychom rádi mimíska, ale nevím, jak to funguje, když mi pak zaměstnavatel neprodlouží smlouvu. Těhotná zatím nejsem, bojím se snažit ve zkušební době…s prodloužením smlouvy v případě těhotenství nepočítám, jen bych to ráda udělala tak, abych měla MD jen na 3 roky :think: :think:,… MD na 4roky by pro nás byla finančně dost kritická, protože přítel po úrazu pobírá invalidní důchod, na druhou stranu mám jisté zdravotní problémy, a bojím se, aby nám to potom vůbec šlo… Děkuji moc rady :kytka: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5887
9.4.16 11:46

@Lucinka.cv Jsem v podobné situaci, i když bez výpovědi a změny práce. Měla jsem rodit 8 dní před koncem smlouvy, ale život se rozhodl nám to zkomplikovat taky, abych k porodu nedošla a musela řešit, co dál…Pokud bys měla smlouvu na dobu neurčitou, tak tě jako těhotnou propustit nemůžou. Pokud smlouvu na dobu určitou, tak buď ti jí prodlouží nebo smlouva skončí. Pokud bys otěhotněla před koncem smlouvy, tak jsi v ochranné lhůtě po 180 dní, tj. kdybys nastoupila do 180 dní na mateřskou (což bys stihla, kdybys věděla před koncem smlouvy, že jsi v tom), tak bys měla mít mateřskou. Jenže si nejsem jistá, co tam je za podmínky, když jsi byla chvíli na UP.

Můj případ: Pracuji od roku 2013 na stejném místě na HP. Když otěhotním do června (30.6. mi končí smlouva), tak pokud nastoupím do 180 dní na mateřskou, budu ji mít počítanou z tohoto zaměstnání (splnila jsem podmínky - tuším 270 odpracovaných dní za 12 měsíců???). Pokud bych nastoupila jako těhotná na chvilku do jiné práce, bude se mi počítat mateřská ze součtu zaměstnání za poslední rok…doufám, že to je trochu srozumitelné, čísla si pamatuji pro svůj případ, snad někdo doplní, nebo mě setře, že tomu nerozumím :lol:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.16 12:04

@Mari.G děkuji :-) právě, že to mám tak komplikované, tak nevím jak to funguje, myslím, že bych měla mít 270 dní odpracováno za dva roky…mám tam teď prodlevu 5 měsíců na ÚP… pak taky nevím, jak to funguje s tou smlouvou na určito, protože kdybychom se začali snažit po zkušební době, zbývalo by mi 9 měsíců do konce pracovní smlouvy…nikde není psáno, kdy otěhotním,…ochranná lhůta je 180dní, ale jak to je, když otěhotním třeba dva tři měsíce před vypršením smlouvy… :-/ takže právě nevím, jestli to prostě risknout, a snažit se už teď i když jsem ve zkušebce, nebo počkat…a hlavně co když to opravdu vyjde zrovna tak blbě…je to teda šíleně nespravedlivý, co se týče nás žen…pracuji celý život krom těch 5měsíců a nakonec musím řešit, na co vlastně budu mít nárok… :,( přítel už celkem tlačí, myslí si že to odkládám schválně, ale já prostě nemůžu skončit s mateřskou na 4 roky za 3,500,– měsíčně, máme hypotéku a finančně bysme to nezvládli. do toho mě tlačí doktorka, že už bysme jako měli, ze zdravotních důvodů..jsem z toho už na palici :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31695
9.4.16 12:18

Zaítm bych to neřešila. a když otěhotníš 2-3 měíce před koncem smlouvy, tak to nemuíš nikde říkat, a smlouvu ti snad prodlouží. nebo si rychle ještě něco najdeš, to ještě docela dobře bříško utajíš :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5887
9.4.16 12:20

@slavuska1 Taky záleží, co dělá autorka za práci. Já učím a řekla jsem to po 2. měsíci, učila jsem tělocviky, záchrana při skákáni přes kozu apod. Za barem zase holky tahají sudy apod..já bych to moc dlouho netajila kvůli pracovním podmínkám…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5887
9.4.16 12:22

Protože, popravdě, i když to pak nevyjde, tak musí člověk s pravdou ven. Protože vysvětlovat šéfovi, proč jsem pak měsíc doma a vymýšlet si jiné diagnózy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.16 12:25

No právě, pracuji v prodejně stavebnin :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
9.4.16 12:27

Pozor na to, ochranná lhůta není automaticky 180dnů, je dlouhá tak, jak dlouho trvalo poslední zaměstnání, maximálně 180 dnů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4920
9.4.16 12:43

Trochu mi přijde, že miminko finančně nezvladnete. Každopádně držím palce :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.16 12:55

@vertunka když pracuji, mohli bychom si žít celkem nad poměry, ale šetříme, abychom do roka a půl doplatili celou hypotéku, navýšila jsem splátky, při snížení splátek na minimum a s tím, že budeme platit o něco déle a při mateřské na tři roky bychom vše v pohodě zvládli, ale na 4roky už by to byl problém…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
865
9.4.16 12:59

Ahoj holky, k dotazu se přidávám, akorát mě tedy docela matete s tou 180 denní ochrannou lhůtou, nějak to asi zatím moc nechápu :roll:
můj případ:
zaměstnaná od 1.10.2015, pracovní poměr trval do 31.3.2016 - přičemž jsem ještě dodělávala vysokou školu - úspěšně odstátnicováno letos v únoru (takže 270 denní podmínku bych splňovat měla)
nové zaměstnání od 1.4.2016 na dobu určitou do 31.3.2017 - původně jsem myslela, že pokud bych otěhotněla, tak nárok nemám, protože mi skončí smlouva, nebo se mýlím?

Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
9.4.16 13:19
@Lucinka.cv píše:
@vertunka když pracuji, mohli bychom si žít celkem nad poměry, ale šetříme, abychom do roka a půl doplatili celou hypotéku, navýšila jsem splátky, při snížení splátek na minimum a s tím, že budeme platit o něco déle a při mateřské na tři roky bychom vše v pohodě zvládli, ale na 4roky už by to byl problém…

tak jinak, pokud máš za 2roky odpracováno 270 dnů, což v podstatě mít budeš, a těhotenství se neprovalí, nebo na něj nezaděláte dřív, než po zkušební době, ale až prostě skončí zkušební doba, budeš si moct volit délku rodičáku a budeš mít nárok na PPM. Pokud se to všechno odehraje po zkušební době, zaměstnavatel tě nemůže vyhodit, musí ti umožnit práci vhodnou pro těhotné, popřípadě poměrně časté řešení, že půjdeš na nemocenskou. Když ti v průběhu těhotenství skončí smlouva na dobu určitou, a ty v té době končení té smlouvy budeš minimálně dva měsíce těhotná, zrovna tak se nic neděje, prostě máš dalších 180 dnů ochrannou lhůtu a do té se vejdeš, taže znovu nárok na PPM a volba rodičáku. Možnosti pro případné to těhotenství a ukončení pracovního poměru jsou, že před koncem smlouvy půjdeš marodit, pak zůstáváš na neschopence i když už nemáš smlouvu, dál je ti vyplácena nemocenská, i když už nemáš smlouvu a pak plynule přejdeš na PPM. Druhou variantou je, že se nahlásíš na pracík, pobíráš půl roku podporu a opět nastupuješ díky ochranné lhůtě na PPM. Jednodušší je marodit, myslím, že doktoři to bez problémů píší i zdravým těhotným. Takže. pokud ve stávajícím zaměstnání vydržíš zkušební dobu a pak otěhotníš, a těhotná budeš nejpozději 2 měsíce před koncem smlouvy, dostaneš PPM a možnost volby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
9.4.16 13:24
@fidorka56 píše:
Ahoj holky, k dotazu se přidávám, akorát mě tedy docela matete s tou 180 denní ochrannou lhůtou, nějak to asi zatím moc nechápu :roll:
můj případ:
zaměstnaná od 1.10.2015, pracovní poměr trval do 31.3.2016 - přičemž jsem ještě dodělávala vysokou školu - úspěšně odstátnicováno letos v únoru (takže 270 denní podmínku bych splňovat měla)
nové zaměstnání od 1.4.2016 na dobu určitou do 31.3.2017 - původně jsem myslela, že pokud bych otěhotněla, tak nárok nemám, protože mi skončí smlouva, nebo se mýlím?Díky.

pokud bys otěhotněla kdy? Pokud máš nové zaměstnání od 1.4. tvoje ochranná lhůta je k dnešnímu dni 9dnů. Platí to, co jsme psala výš, pokud otěhotníš tak ( nebo utajíš těhotenství tak) abys překlenula v práci zkušebku, pak na PPM máš nárok, i když t skončí smouva, za předpokladu, že jsi těhotná 2měsíce ke konci té smlouvy. Nejsou to ani celé dva měsíce, když to vezmu orientačně, počítá se to přesně na dny, smlouva ti bude trvat rok, tidíž máš ochrannou lhůto oněch max 180 dnů, což jsou cca 6 měsíců. Na PPM nastupuješ 8 tádnů před datem porodu, k tomuto dni se vztahují všechny podmínky, 8 týdnů jsou necelé dva měcíce, takže musíš být těhotná necelé dva měsíce než ti skončí smlouva. Pak to překleneš buď na pracáku nebo na nemocenské nebo doma zadarmo bez peněz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
865
9.4.16 13:31

@terinka4444
Aha, tak díky :-)
Těhotenství plánujeme příští rok (nejspíš), ale jen ze zvědavosti mě spíše zajímalo, jak by to bylo, kdyby se náhodou „zadařilo“ dříve. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.16 13:32

@terinka4444 děkuju moc, skvěle vysvětleno… ani nevíte, jak jste mi pomohla a jaký kámen ze srdce mi spadl :-) děkuji :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama