Snižuje špatná délka pauzy mezi plastíčky HA její účinnost?

13.11.19 19:10

Snižuje špatná délka pauzy mezi plastíčky HA její účinnost?

Ahoj holky, mám takovou otázku. Beru HA sunya. Posledních půl roku mi ms vycházela vždy na nějakou událost např. Svatba, dovolená atd. Takže jsem většinou HA brala po dvou platickach. K tomu když jsem měla pauzu mezi platíčky tak jsem ne vynechala 7 dní, ale jenom 5. Chtěla jsem se zeptat jestli to může snižovat účinnost antikoncepce, nebo jestli spíš naopak když jsem to brala 2 měsíce a pak měla pauzu jen 5 dní, tak jestli to spíš nesnižuje riziko otěhotnění? Máte nějakou zkušenost?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

11127
13.11.19 19:36

Ne riziko otěhotnění to nezvyšuje. Ale neúměrně to zvyšuje riziko, že ti antikoncepce nadělá pořádnou paseku v těle a buď ti přestane pořádně držet cyklus nebo budeš mít problémy v budoucnu otěhotnět. Tělo je nastaveno na pravidelný cyklus, ne na takový experimenty, jak ty si zamaneš. Dost pravděpodobně se ti to vrátí i s úroky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.11.19 19:36

Ne, cti leták. Nevím jestli u všech, ale u všech čtyřech, co jsem kdy brala, psali v letáku, že zkrácení pauzy nevadí. Prodloužení jo. Běžně jsem si pauzu zkracovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.11.19 19:48

Ne, nic se neděje. Pokud bereš antikoncepci dlouhodobě, nemusíš dělat mezi platíčky žádné pauzy. Krvácení mezi jednotlivými „cykly“ není menstruační, neodlučuje se žádná zbytnělá sliznice, protože se v „cyklu“ žádná netvoří. Není proto třeba mezi platíčky dělat sedmidenní pauzy. Pkud jsi měla pauzu pětidenní, není problém, hladina hormonů, které tě chrání, zůstala v bezpečné koncentraci. Kdybs udělala pauzu delší, mohla by ta hladina klesnout pod ochrannou úroveň a mohla bys otěhotnět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4885
13.11.19 19:50

@Janli to není pravda. Krvácení z odnětí nemá s menstruaci a pravidelným cyklem nic společného. Je jedno, jestli nebude dělat pauzu žádnou, nebo 3 nebo 7 dní. Nesmí pouze překročit délku pauzy, pak by antikoncepce ztratila účinnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68981
13.11.19 20:33

@karkarka No, pauzu je potreba obcas udelat, u vetsiny lidi nizkohormonalni ha nezabrani po delsi dobe spineni… Ale se zbytkem souhlas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.11.19 21:17

Dekuju mooc! Takže teda nevadí kdyz bych pravidelně nedělala pauzy mezi platickama a brala tu antikoncepci furt dokola třeba 3 měsíce, pak pauza a zase? Nebudu mít jednou problém otěhotnět? :thinking: :blush:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.11.19 21:45
@Kkmalicka píše:
Dekuju mooc! Takže teda nevadí kdyz bych pravidelně nedělala pauzy mezi platickama a brala tu antikoncepci furt dokola třeba 3 měsíce, pak pauza a zase? Nebudu mít jednou problém otěhotnět? :thinking: :blush:

To ti nikdo neřekne. Já beru HA víc než 10 let a pauzy dělám většinou až když začnu špinit, což je tak 3-4 měsíce. Řešila jsem to s doktorem, jestli je to v pohodě, řekl mi, že ano, ale že samozřejmě nikdo ti nemůže říct, jestli to má vliv na otěhotnění nebo ne. Mě se posledních pár let stává i to, že MS nemám v pauze vůbec, většinou právě když si zkrátím pauzu. Opět řešeno s doktorem, řekl mi, že je to normální a že mám být ráda - že mám hodně nízkou sliznici, že je to jedna z výhod dlouhodobýho braní antikoncepce.

Riziko, že se něco podělá, je vždycky. Je potřeba, aby tě doktor sledoval, pokud máš v rodině nějaký problémy, aby na to bral zřetel. Já znám všechny rizika, přesto je to pro mě jediná přijatelná varianta antikoncepce, minimální riziko selhání a jako bonus právě ta možnost posunout si menstruaci. Ale je potřeba brát to zodpovědně, zvážit si rizika, hodně se ptát u doktora.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11127
13.11.19 21:46
@karkarka píše:
@Janli to není pravda. Krvácení z odnětí nemá s menstruaci a pravidelným cyklem nic společného. Je jedno, jestli nebude dělat pauzu žádnou, nebo 3 nebo 7 dní. Nesmí pouze překročit délku pauzy, pak by antikoncepce ztratila účinnost.

Tak to se mýlíš. Bohužel vlastní trpká zkušenost. Ono tělo není úplně pitomý a tyhle excesy si pamatuje. Jednou za čas to nevadí, ale pokud se tohle děje pravidelně, tak první přichází neschopnost udržet cyklus a špinění i mimo pauzu a pokud se člověk nepoučí, tak i poruchy cyklu po vysazení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6052
13.11.19 21:49
@karkarka píše:

Přesně tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4885
14.11.19 06:17

@Janli nejspíš by ti brání ha rozhodilo cyklus stejně. Způsob brání na to nemá vliv.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1024
14.11.19 06:41
@Kkmalicka píše:

To ti nikdo nerekne. Kazde telo na vysazeni ha zareaguje jinak. Ja brala ha 9 let a otehotnela jsem hned prvni cyklus po vysazeni aniz bych to planovala. Ale taky jsou holky, co ji braly podstatne kratší dobu než ja a problemy velky, nenaskocil jim cyklus, chodily na vyvolavacky, otehotnely az po kdovi jaky dobe. Proste kazda jsme jina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68981
14.11.19 07:22

@Janli A kde bereš tu jistotu, ze za to u tebe mohla absence pauz a ne ha jako taková nebo jeste jiny zdravotni problem?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11127
14.11.19 07:32
@j.a.n.i1 píše:
@Janli A kde bereš tu jistotu, ze za to u tebe mohla absence pauz a ne ha jako taková nebo jeste jiny zdravotni problem?

protože jsem brala ha už před tím a nikdy jsem problémy neměla, stejně tak pozdější řádné užívání bylo v pořádku. Bohužel jsem byla blbá a kvůli práci delegátky, kdy se mi fakt nehodilo mít menzes při třídenní cestě autobusem, jsem experimentovala stejně jako zakladatelka. Různě jsem si zkracovala pauzy, jednou jsem brala dva měsíce v kuse, pak třeba pět týdnů…prostě jsem se s tím dělala, co mě napadlo. Pak jsem začala špinit, tělo neudrželo cyklus ani s hormony a já jsem se tři roky dávala dohromady. Někdo má tělo citlivější a to může takhle zareagovat. A to není výmysl, ale zkušenost mé lékařky. Většině žen tohle projde, ale jaksi to nestojí za to riskovat. Jednou za čas je to v pohodě, ale pravidelně si takhle huntovat tělo se může nevyplatit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68981
14.11.19 08:21

@Janli Ale to porad pises o tom, ze ti nevyhovovalo vynechavat pauzu kvuli spineni… To nikde merozporuju, nicmene pro ha proste cyklus neni a to ani pri spojovani ani bez nej, to ze je je jen pocit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama