Sociální a zdravotní pojištění v době rodičovské

44
6.8.18 11:22

Sociální a zdravotní pojištění v době rodičovské

Má někdo ověřeno, jak je to se SP a ZP v době rodičovské dovolené? Platí za mě stát -úřad práce do doby, než mi vyplácí rodičovský příspěvek. Mám rozpočítán zbytek z 220 tis., do 4 let dítěte a tudíž mám do té doby zaručeno, že mám zaplaceno SP a ZP. Zároveň nastoupím do zaměstnání - buď jako přivýdělek nebo plný úvazek. Paní na úřadě mi tedy řekla, že mám v tom případě nahlásit u zaměstnavatele, že mi nemusí přihlašovat k SP a ZP (že by bylo placeno 2×) do doby, než mám u ÚP placený rodičovský příspěvek. Ušetřím tedy SP a ZP co by se mi strhlo ze mzdy? Tak mi to úřednice podala…Když bych měla mzdu např. 45000 za měsíc, nestrhne se mi - ZP+SP necelých 5000,–? (To mi přijde neuvěřitelné, že by to udělala každá, nechala si zbytek rodičáku rozpočítat do 4 let, vrátila se do práce ve 3 letech a 1 rok by ušetřila na SP a ZP?).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

68379
6.8.18 11:36

@Kamčí Neušetříš, jak budeš pracovat na smlouvu, ze které se sociální a zdravotní odvádí, tak ho normálně zaplatíš. Pouze pokud bys měla méně jak minimální mzdu, tak nemusíš doplácet zdravotní do toho minima.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44
6.8.18 11:51
@j.a.n.i1 píše:
@Kamčí Neušetříš, jak budeš pracovat na smlouvu, ze které se sociální a zdravotní odvádí, tak ho normálně zaplatíš. Pouze pokud bys měla méně jak minimální mzdu, tak nemusíš doplácet zdravotní do toho minima.

Takže když budu takhle pracovat 3 dny v týdnu při rodičáku, tak se ty 3 dny platí SP a ZP 2×? Jednou stát a jednou z mojí mzdy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13776
6.8.18 12:23

@Kamčí já tedy když chodila do práce a pobírala RP, tak to za mně platit stát i zaměstnavatel. Je to jako kdybys studovala a pracovala, tak se to taky platí 2×.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13694
6.8.18 12:38

@Kamčí kdyby si pracovala na DPP, tak tam se do výdělku 10 tisíc neodvádí zdravotní a sociální, jinak pokud pracuješ na DPČ tak se neodvádí do výdělku 2500 za měsíc a když děláš na HPP tak se automaticky zdravotní a sociální platí i když ho za tebe platí stát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68379
6.8.18 12:40

@Kamčí @Hadumi Je naprosto imaginární řešit, zda se to platí nebo neplatí 2×, jedná se o platbu procentem z příjmu, takže je to asi tak podobné, jak kdybych řešila, že já mám 30 000,– a tedy platím odvody 2× oproti tomu, kdo bere 15 000,–

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.8.18 19:52

Ahoj, narazila jsem na tuto diskuzi a jen mě zahima, proč tě to zajímá? :lol:
Já mám RP nastavený na dva a půl roku a teš jdu po dvou letech do zaměstnání ale jen dopoledne a 4 dny v týdnu. Znamená to tedy? Že se musím nějak starat o to kdo za mě odvádí pojištění? Nebo to já vůbec řešit memusim? Děkuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44
6.8.18 20:51

@Korculalala začlo to v podstatě proto, že budu končit v práci na dohodu první pracovní den září a novou práci nemám (i když něco je hodně slibné) a tak mi zajímalo, jestli se musím hned hlásit na pracák, ne z důvodu podpory, kterou stejně nedostanu po dobu odstupného, ale z důvodu, aby za mne bylo placeno ZP. Tak se hlásit na pracák nemusím a v podstatě když seženu práci do doby, než mi dojde odstupné, tak se tam nemusím objevit, protože pojistné za mne placeno je, když jsem na rodičáku a podporu mi stejně zatím nedají.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68379
6.8.18 21:00

@Kamčí Podporu by ti dali a dokonce mozna i hned, pokud uz po RD nenastoupis do prace a budes mit narok jen na tu nízkou, ale je otazkou zda se vyplati to kvuli tomu resit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44
6.8.18 21:59

@j.a.n.i1 já právě nastoupím na 1 den, aby kdyby na podporu došlo, aby to nebyla ta nízká, ale normálně z platu. Ale snad na ní nedojde, protože by mi ji začali dávat, až po měsících, kdy mi vystačí odstupné. A to pár měsíců bude a snad práci v oboru najdu, nezaměstnanost je nízká a práce je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68379
6.8.18 23:09

@Kamčí No, pokud chces tu podporu z platu, tak se musis hlasit do 3 dnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama