Sociální a zdravotní - potřebuji poradit

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
6.6.22 10:34

Sociální a zdravotní potřebuji poradit

Zdravím,

po škole jsem do dubna byla vedena na uradu prace, 15.4.2022 jsem si vyřídila živnost a nyní jsem OSVČ, musím si tedy platit zdravotní a sociální pojištění.

Mělo by se platit vždy do 8. dne následujícího mesice, moji otázkou ale je, když jsem si živnost založila 15.4, musím zaplatit zdravotní a sociální pojištění i za duben? Nebo mi to platil ještě UP? Samozřejmě jsem zkoušela i volat ale nikdo mi nic moc kloudného neřekl.
Teď do 8.6 musím zaplatit za květen, to vím, ale stále nevím jestli tedy dlužím ještě něco za ten duben, nebo jestli to už nemusím řešit.

Diky za pomoc a radu! :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16143
6.6.22 10:38

Sociální určitě. Zdravotní by mělo být pokryto UP. Případně to doplatis po podání přehledu v příštím roce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7304
6.6.22 12:21

Zálohy na sociální se platí v tom měsíci, na který ta záloha je. Tzn. záloha za duben měla být uhrazena do 30.4.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18006
6.6.22 13:32
@Anonymní píše:
Zdravím,

po škole jsem do dubna byla vedena na uradu prace, 15.4.2022 jsem si vyřídila živnost a nyní jsem OSVČ, musím si tedy platit zdravotní a sociální pojištění.

Mělo by se platit vždy do 8. dne následujícího mesice, moji otázkou ale je, když jsem si živnost založila 15.4, musím zaplatit zdravotní a sociální pojištění i za duben? Nebo mi to platil ještě UP? Samozřejmě jsem zkoušela i volat ale nikdo mi nic moc kloudného neřekl.
Teď do 8.6 musím zaplatit za květen, to vím, ale stále nevím jestli tedy dlužím ještě něco za ten duben, nebo jestli to už nemusím řešit.

Diky za pomoc a radu! :kytka:

Nepotěším te. UP hradí zdravotní po dobu evidence, to je fakt. Ale pokud začneš podnikat, tedy být OSVČ, je jedno kdy, i kdyby jeden den, tak jsi za ten měsíc povinná platit zálohy na zdravotní i sociální pojištění. Zdravotní vždy do 8.nasledujiciho měsíce, sociální by mělo být hrazené do konce toho měsíce, za který zálohu platíš. Toleruje se první měsíc podnikání, kdy se splatnost záloh prodlouží o měsíc, ale neodpusti ti je. Další měsíce už normálně do 30.SP, do 8.ZP. Když to pošleš později, tak ti nikdo hlavu neutrhne, kontrola nepřijde, ale bude ti nabíhat penále.

Takže, když jsi začala 15.4., měla jsi zaplatit:
Do 31.5. ČSSZ zálohu za duben a květen, 2× 2588, a do 30.6. zálohu za červen 2 841 (po termínu podaní přehledu se minimální zálohy zvyšují) a tuto částku pak každý měsíc do 30.
Dále do 8.6. uhradit za duben a květen 2× 2627 na zdravotní pojištění. To je částka min. zálohy platná pro letošní rok.
Takže shrnuto - ted v červnu bys měla mít uhrazeno - nejlépe ihned - 5 176 na čssz za 4+5/22, a do 30.6. 2 841 na čssz za 6/22.
Dále, ideálně do 8.6., 5 254 na VZPza 4+5/22.
V červenci pak do 8.7. 2 627 na VZP za 6/22, a do 30.7. (aby se jim to do 31.připsalo) 2 841 na ČSSZ za 7/22.

Co pošleš později se penalizuje. Celkovou částku penále ti vycisli ve vyúčtování, které ti ossz a VZP pošlou začátkem příštího roku.
V dubnu 2023 pak podas přehled za 2022 a podle něj se ti pak upraví nové zálohy.

Snad jsem to napsala srozumitelné :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.6.22 21:43

@adresa Dekuji za hezké vysvětlení. Škoda, že takhle mi to na úřadech nikdo nevysvětlil :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
18006
7.6.22 10:18
@Anonymní píše:
@adresa Dekuji za hezké vysvětlení. Škoda, že takhle mi to na úřadech nikdo nevysvětlil :roll:

Rádo se stalo.
To víš, někdy neochota, často přetíženost, nemají na každého dostatek času. Ale mohly by být na webech úřadů komplexní informace, takové souhrny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7304
7.6.22 12:28

Na těch webech to všechno uvedeno je. Jen to chce hledat. Jen opravím @adresa . Pokud je začátek podnikání v roce 2022, pak záloha na SP je 2841,– Kč už od začátku podnikání. Záloha ve výši roku 2021 (2627,– ) je pro ty, kteří podnikali už v roce 2021, pro ty platí změna zálohy až po podání přehledu. Takže mělo být zaplaceno 2841,– za duben a květen. OSSZ už přehled zaplacených záloh neposílá, je potřeba si ho stáhnout z e-porálu OSSZ. A vzhledem k tomu, že od 1.1.2023 bude ze zákona všem OSVČ zřízena datová schránka, předpokládám, že to stejné bude platit i u zdravotních pojišťoven.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18006
7.6.22 13:53

@Hanula1212 máš pravdu, je to stejné jako u ZP, stejná částka už od ledna.

Zakladatelko omluva, asi mi ujely myšlenky. Takže za 4+5/22 2× 2841 (ne 2627) co nejdřív, za 6/22 do konce června 2841.

S datovou to tak u ZP asi bude. U nás poslala ossz i za 2021, ale uz ne inventuru jako dřív,
jen informace o nedoplatku včetně penále.
Někomu dokonce mailem, kdo má tomu datovou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat