Sociální dávky pro osamělou matku

2
13.11.04 11:45

Sociální dávky pro osamělou matku

Ahoj vespolek,

chtěla jsem se zeptat, jestli někdo víte, co musí absolvovat mamina, které se narodilo mimčo, když jde žádat o dávky státní soc. podpory a uvede, že je osamělá. Otce dítětěte mám uvedeného v rodném listě, ale nevedeme společnou domácnost. Máte někdo podobný případ? Museli jste k soudu, aby určil výživné na miminko? Nebo stačí prohlášení matky? Dík za případné odpovědi a rady :) .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9
13.11.04 22:48

Ahojky Amajo!
Jsem na tom podobne,otce mame uvedeneho v rodnem liste naseho brouka,ale tim padem je to s davkama slozitejsi.musite si spolu a notarem domluvit castku,kterou ti on(i treba pomyslne)prispiva mesicne na zivobyti a na tom jsou zalozeny dalsi davky,jako pridavek na dite,pripadne na bydleni ..no proste krome matersky(nebo rodicovskyho prispevku)bez tohodle papiru nedostanes nic.Takze jestli spolu s chlapikem vychazite po dobrym,nemel by byt problem se domluvit a s notarem to sepsat(s tim,ze ta castka by mela byt tak kolem 1000Kc).Snad jsem ti trochu pomohla,a preji hodne nervu pri obihani ouradu:-)Linda

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
752
14.11.04 10:37

Ahoj Amajo,

asi je to na kazdem urade jinak, ja jsem vůbec žádný papír nepotřebovala, stačilo, když jsem uvedla částku, kterou mi otec dítěte měšíčně dává a podle toho mi byly určeny sociální dávky, taky do 1 roku věku dítěte máš nárok na výživné i pro sebe, když o to nebudeš soudně žádat, tak ti na sociálce budou určitou částku měsíčně z tvých peněz strhávat. Záleží hodně jak jste natom s otcem dítěte a jaký má on doložitelný příjem, my jsme spolu nebyli pouze oficiálně, ale jinak jsem spolu na podnájmu bydleli, takže jsem řekla jenom 500 měsíčně a on byl taky na úřadu práce, takže to nevadilo, pokud ale uvedeš nízkou částku, tak budou trvat, na soudním určení výše výživného. Teď má už dokonce vyživovací povinnost i rodina otce dítěte, pokud mají vysoký příjem a otec dítěte nemá příjem, tak musí výživné platit prarodiče. Ale to jenom v krajních případech, kdy by otec dítěte nejevil zájem, tak by pro tebe byl soud lepší. Prostě si zajdi podat žádost o dávky a uvidíš, co ti tam řeknou.

Hodně štěstí na úřadech.

Zuzka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
94
14.11.04 19:05

Ahoj Amajo,
jsem na tom stejně jako Ty. Ale naší sociálce nestačila dohoda o výživném podepsaná před notářem, ale musela jsem podat návrh na stanovení výživného soudem. Je to už tři měsíce a ze soudu zatím nic nepřišlo. Asi mají času dost. Ten návrh na výživné se mnou sepsaly děvčata na oddělení sociálně právní ochrany dětí (sociální odbor). Taky jsem musela na sociálce sepsat žádost o vyřazení otce dítěte ze společně posuzovaných osob. To znamená, že při stanovení sociálních dávek se nebude přihlížet k jeho příjmům.
Přeju Ti pevné nervy při obcházení úřadů. I když v mém případě bylo těžší dokopat otce malé, aby se mnou vůbec ty papíry vyřídil.
Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
14.11.04 20:03

Ja musela take projit tim, co lici LenkaN. A to „nejlepsi“ jsem se dovedela az kdyz mi skoncila materska a zacala rodicovska. V praxi to znamena, ze jelikoz musis dolozit, ze jsi bez prijmu pod hranici ziv. minima 3 mesice zpetne, zijeme ted s malym uz 2 mesice pouze z rodicovskeho prispevku a pridavku na dite (cca 4000Kc). Jeste mesic a pak snad dostanu socialni priplatek…

• Nahlásit
  • Citovat
752
15.11.04 12:15

Ahoj, to je zvlastni, ze jsi zustala jenom na 4000. Rodicovsky prispevek se sice vypocitava za predchozi, ale mela sis pozadat na peci o rodinu s malymi detmi o doplaceni do zivotniho minima. To se doplácí vždy za aktuální měsíc, podle toho, kolik mas rodičovský příspěvek, který je mimochodem pořád stejný, jenom se mění výše přídavku na dítě a sociálního příplatku a podle toho, kolik vás žije ve společné domácnosti a kolik platíš nájem, inkaso atd. Ti pak tuto částku dorovnají do životního minima, což by si měla jako matka s malým dítětem mít okolo 6500 měsíčně. Budeš tedy dostávat peníze ve 2 dávkách. Běž si o to zažádat i teď, já mám 2 letého syna a pořád mi doplácejí do životního minima.
Musíš si to zjistit, ať zbytečně nepřicházíš o peníze.

S pozdravem Zuzka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
15.11.04 13:23

AMAJO, dej na Zuzaninu radu a utíkej na sociálku! Oni jsou totiž na slovo skoupí a o co se člověk nezajímá sám, to mu oni sami od sebe fakt neřeknou. Já jsem například vůbec neměla tušení, že si můžu žádat o příspěvek na bydlení. Někdo si řekne, blbejch osm stovek, ale to jsou měsíčně jedny botičky a tričko pro dítě a to je pro mamku samoživitelku hezké přilepšení.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
15.11.04 20:25

Ahoj Zuzko,
díky za užitečnou informaci, hned zítra tam letím! Ptala jsem se na to (jak mám vyjít jen s těmi 4 tisíci) právě na kontaktním místě státní sociální podpory (tam co jsem žádala o rodič. příspěvek a přídavek na dítě) a bylo mi řečeno, že jiná možnost není. Takže mám jít na MÚ na odbor péče o dítě?
Děkuju moc za radu!
V.

• Nahlásit
  • Citovat
752
16.11.04 07:48

Ahoj,

jo, je to MÚ, péče o rodinu a dítě, my tam máme přímo napsané doplatek do životního minima. Já vím, jsou to mrchy. Mi taky nikdo nic neřekl, naštěstí mám švagrovou, která mi poradila co a jak.

Hodně štěstí při vyřizování.

PS: Nezapomeň si všechny papíry, ať tam nejdeš zbytečně.

Ahoj Zuzka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
302
16.11.04 14:52

Ahojky: Kdyz uz o tom vedeme debatu, tak bych taky potrebovala poradit. My v rodnem liste tatinka uvedeneho nemame( byl to blb).
Dostavam pouze rodicovsky prispevek 3.500 kc. Materskou nedostavam, jelikoz jsem predtim nikde nepracovala. Ziji u rodicu, takze nam vlastne nic nechybi, ale samozrejme bych rada rodicum prispela. Mam take narok na nejake soc. davky. Ptala jsem se ,ale nic mi nerekli.

Anny(23) a Olivie(5m)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
752
16.11.04 18:39

Ahoj Anny,

jako matka samoživitelka máš nárok celkem s jedním dítětem asi na 6500,–-, K rodičovskému přízpěvku máš nárok na přídavek na dítě a sociální přípravek. Dělá to celkem asi 4600,–- a do životního minima ti musí doplácet péče o rodinu a dítě. I když bydlíš u rodiču, jsi s dítětem posuzovaná sama. Zajdi se na to zeptat. Určitě na to máš nárok.

Ahoj Zuzka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
24.11.04 22:15

Ahoj maminky,
tak jsem tedy dala na rady v tomto foru a vypravila se na odbor pece o dite pozadat o nejake to dorovnani zivotniho minima. Vypocitali mi, ze mam narok na to, aby mi doplaceli kazdy mesic neco pres 1.000 Kc. Zajasala jsem a poptala se, jestli mi to tedy vyplati zpetne, kdyz uz 3. mesic zivorime… Bohuzel mi bylo receno, ze to nejde a na dotaz, proc mi tedy nesdelili drive, ze vubec MOHU o neco zadat, jen krcili rameny.. (Kdyz mi skoncila materska, dostala jsem informaci, ze mi daji nejake prispevky az po 3 mesicich, kdy budu uplne bez prijmu (krome rodicovskeho prispevku a pridavku na dite)a ja jim to, urednicim, zbastila!!) Takze dostaneme zpetne houby. Z toho vyplyva rada pro maminky, ktere tohle teprve ceka - holky, nedejte se tak snadno odbyt a vezmete si priklad napr. z nasi diskriminovane narodnostni mensiny :-) Ti vedi presne, na co maji narok. (A to narozdil od nas vetsinou nikdy nepracovali ani neodvadeli nehorazne dane.)
A.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
25.11.04 14:19

Tak jsem zasla na urad a snad mi to schvali. Jenom se bojim, protoze kamaradce prisla domu kontrola a davku ji snizili o polovinu, protoze maji jeji rodice doma mikrovlnku(nadstandard :evil: ), tak nema narok. Taky musela vyplnit dotaznik jestli maji doma zlato apod. Ja nic takoveho nevyplnovala,ale bojim se ze prijdou na kontrolu. My totiz mame take nadstandard.Jenze to je mych rodicu a oni prece nemuzou zivit svou dceru a vnucku, ne? Podotykam,ze mam jeste dve sestry.

anny a olivie

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
25.11.04 18:46

Mila Anny,
pokud je mi znamo, neexistuje zakon, ktery by ti narizoval, ze musis nekoho z MU pustit si domu na „kontrolu“. Mne stacilo, ze me lustruji treba tim, ze pozaduji vypis z uctu apod. Drz se!
A.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
25.11.04 18:49

PS: Takto si stat ceni zeny, ktera se celodenne (a celonocne :cry: )radne venuje diteti a vychovava ho v radneho danoveho poplatnika :)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama