Sociální fobie - jak s ní bojovat?

Anonymní
11.9.20 14:15

Sociální fobie - jak s ní bojovat?

Zdravím všechny, jak už nadpis napovídá, mám jistý druh sociální fobie a nevím, jak s ní efektivně bojovat nebo nejlépe zbavit se jí. Doufám, že zde najdu někoho kdo by pomohl, poradil, případně předal vlastní zkušenosti.
Druhem sociální fobie, kterým já trpím je strach z telefonování, vím možná se to někomu může zdát absurdní nicméně mě to dost nepříjemně ovlivňuje život byť naštěstí lze dnes plno věcí vyřídit přes sociální sítě nebo přes e-mail. Abyste rozuměli, nemám problém telefonovat s lidmi, ke kterým mám nějaký vztah čili nemám problém s rodinou, manželem a s blízkými kamarády, ale jakmile jde o člověka, kterého neznám vůbec (např. paní/pán na nějakým úřadě) nebo jen letmo či s ním nemám žádný bližší vztah (např. lékař) tak se musím na každý telefonát psychiky připravit, pro příklad teď se musím objednat k lékaři (bohužel zrušil objednávání online kvůli čemu jsem si ho vlastně u vybrala) a také musím zavolat do telefoniky abych zrušila tarif, jsou to nezbytně nutné hovory, které jinak vyřešit nejdou a já se k tomu odhodlávám už 2 měsíce. A takových situací bylo nezpočet, největší problém nastal když jsem hledala zaměstnání a zaměstnavatel mi volal a já třeba zrovna nebyla v úplně dobrém rozpoložení a nebyla schopná telefon zvednout a kvůli tomu jsem dost možná přišla o dobré nabídky zaměstnání. Jinak fobie se projevuje zrychlením tepu, objevením červených fleků na hrudi a obličeji, pocením a celkově třesem. Nic příjemného. Zvláštní je, že s osobním kontaktem nemám problém, mám-li se s někým domluvit osobně nebo něco osobně vyřídit tak je to v pohodě. Jen to telefonování mi dělá problémy.
Docházela jsem s tímto problémem k psychologovi na terapie, ale moc mi to nepomohlo. Psycholog radil, že mám na vše jít pomalu a hlavně se do ničeho nenutit nicméně já se musím nutit jinak se k ničemu neodhodlám. Jediný pokroky, který jsem udělala je, že už bez problémů zvednu telefon balíkové službě jako PPL, ČP, GLS apod…kvůli tomu si i objednávám všeho hlavně z internetu a nakupovat chodím jen potraviny.
O mém probléme nikdo neví a to ani manžel i když nejspíš něco tuší a zatím se s tím nechci nikomu svěřovat, protože si nejsem jistá, že bych se dočkala pochopení.
Děkuji, že jste to dočetli až do konce a pokud se najde někdo se stejným problémem, který by mi dokázal poradit/pomoci budu nesmírně vděčná.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
11.9.20 14:32

Mám stejný problém, akorát mám problém i s osobním kontaktem, ale jen v některých situacích. Nemám problém třeba mluvit s prodavačkou na kase v Kauflandu, pošťačkou na přepážce, nebo když se se mnou dá někdo cizí do řeči. Ale třeba u stánku si nedokážu objednat jídlo, nedokážu začít konverzaci, když už s někým mluvím, tak už problém nemám, naopak jsem upovídaná. S telefonováním je to pro mě neskutečně náročné, kromě přítele nedokážu po telefonu mluvit s nikým. Zvládnu to zvednout, když někdo volá mně a říct pár slov, ale není to uvolněný hovor. Sama zavolat nedokážu nikam, ani blízkým lidem. Přítel mi to vždycky musí vytočit a nacpat do ruky. Už se ale i stalo, že jsem takhle utekla do koupelny a on ten hovor musel vyřídit. Nemám ani Skype, protože ho taky nezvládám :oops: žádný tip jak to řešit nemám :?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.9.20 15:07

Mam to same, nerada vyrizuji veci i osobne, ale porad stokrat radeji nez telefonem. Taky se mi vzdy zrychli tep a musim se dlouho premlouvat. U me tedy nepomaha ‚jit na to pomalu‘, ale vytocit cislo hned bez dlouheho premlouvani se a premysleni o tom. Co chci rict, mam vzdy pripravene. S blizkymi lidmi mi to problem taky necini. Jinak pritel to nechape.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.9.20 19:51

Já mám, mimojiné, problém naopak s přímým jednáním s lidmi tváří v tvář. Nezvládám to, nezvládám oční kontakt atd. Pomáhá mi trénovat to, překonávat pomalu svoje limity a za úspěch se trošku odměnit. Ono se to moc nemění, ale vím, že s trochou přípravy přímo před akcí už to většinou dám.
Naopak telefon, emai, sociální sítě, to je naprosto v pořádku a bez problémů.

• Citovat
  • Nahlásit
349
11.9.20 20:15

Chapu vas, taky jsem dost stydliva. Sice se mi nedeji tyhle problemy, ale nekdy mi taky dela problem nekam zavolat. Asi uplne nejvic mi pomohlo vyrizovani papiru a vseho mozneho v cizi zemi :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11571
11.9.20 20:33

To mám úplně stejně… :) Když mi volá někdo, koho znám, tak dobrý, ale jak volá cizí číslo, nezvedám a nedej buh, jak já sama mám volat někomu cizímu :mrgreen: myslím si ale, že jediné, co pomáhá, je čelit tomu a vystavovat se těm situacím, co nejvíc..postupně ten strach odezní. Nic jiného asi nepomuže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.9.20 21:14

Ja nemam fobii s telefonovanim, ale zas s tim jit si s nekym sednout. Jen mezi ctyrma ocima. Kdyz nas tam sedi vic sem uvolnena a normalne vykladam i mezi tema ctyrma ocima. Ale jak tam sedime sami u stolu, mam proste pocit ze je ta konverzace jen na me a to me svym zpusobem desi, nevim proc. Bojim se ze ta konverzace je jen na me, najednou me nenapadaji zadna temata o cem se bavit :roll: asi sem zrovna priserna :lol:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama