Sociální pojištění, když nepracuju ani nestuduji

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Deluxe27
Stálice 88 příspěvků 26.09.18 17:32
Sociální pojištění

Zdravím :mavam:
Chtěla jsem se zeptat jak to je se sociálním pojištěním, když člověk nepracuje a nestuduje a není na UP ani na rodičovské/mateřské ani není postižený (ani duševně ani fyzicky)? musí se sociální někde někomu platit? já myslela, že jen zdravotní, proto jsem si plně a každý měsíc hradila zdravotní (než jsem porodila),ale přítel tvrdí, že sociální je taky povinné :nevim:

Reakce:
iiiv
Extra třída :D 10978 příspěvků 26.09.18 17:34

sociální povinné není

lachtanice86
Kelišová 6652 příspěvků 26.09.18 17:40

@Deluxe27 není povinné ale bude to chybět k důchodu

Medvidek1998
Povídálka 45 příspěvků 26.09.18 17:44
@Deluxe27 píše:
Zdravím :mavam:
Chtěla jsem se zeptat jak to je se sociálním pojištěním, když člověk nepracuje a nestuduje a není na UP ani na rodičovské/mateřské ani není postižený (ani duševně ani fyzicky)? musí se sociální někde někomu platit? já myslela, že jen zdravotní, proto jsem si plně a každý měsíc hradila zdravotní (než jsem porodila),ale přítel tvrdí, že sociální je taky povinné :nevim:

Minimalni socialni pojisteni je neco pres 2000 myslim.
Socialni povinne neni, ale abys dostala duchod ve stari musis tot pojisteni mit placene cca 35 let nebo vice. To zalezi kdy ses narodila, da se to zjistit ruzne v kalkulackach na webu.
Cili budto chodis do prace a vse plati zamestnavatel, teda mel by, pokud to neni svarcsystem
nebo ses treba zivnostnik ci nezamestnany bez prace a pak je jen na tobe, esli si ho budes platit.
Nejak omezene to lze doplatit i zpetne. nevim do jakeho roku zivota.
I kdybys byla na UP, platili by to za tebe max 1 rok a 5 mesicu myslim, proste jeste rok pote co jsi v jejich evidenci a skoncila ti podpora ktera muze byt max 5 mesicu
Je otazkou zda se to vyplati… kdyby si to clovek odkladal nekam jinam a pak si za to treba koupil byt nebo nejak jinak ty penize investoval, jestli by se mu ty penize nezhodnotily lepe.
Jelikoz za minimalni 2000neco soc pojisteni placene mesicne tech cca 35-40 let /neustale se to prodluzuje/ mas minimalni duchod ktery je ted nevim kolik ale spis pod 10 000. Duchodci sice berou vice, ale protoze duchod se sklada z vice slozek
Asi bych se podivala na svou rodinu, pokud maminka babaicka i prababicka zili pres 90 let, pak se ti to vyplati, ale jestli kouris a pijes a v rodine se umira na infarkt v 50… tak na duchod pak proste nedosahnes takze asi tak… z toho bytu ktery by sis koupila - ale to bys zas musela odkladat tak 20 000 ane 2000 mnesicne - by aspon mohli mit uzitek deti
kdyz umres pred dosazenim duch. veku tak smolik, tve deti ani partner nedostanou ani worla… ani prispevek na pohreb mozna ne…

Urcite si spor a odkadej penize,

ale pokud si dokazes psocitat soucasnou a budouci hodnotu penez, a podobne veci, proste se rozmysli, jestli ty 2000 nezhodnotis nekde jinde lepe. Treba podilem v nejake firme, atp… zamestnavatel to sice plati, jenze kvuli tomu pulku toho co vydelas spolykaji dane… tva hruba mzda je uz po odecteni toho co za tebe plati zamestnavatel, hodne zhruba se da rici ze pokud mas 40 000 mesicne hruby plat, na ucet ti poslou 28 ale pro zamestnavatele si naklad ve vysi 55-60 000, proste pulka jsou dane. A z toho zivis vsechny ty Mynare Ovcacky a Zemany na Hrade, vsechny ty jejich uplatky mejdany… no a kdyz neco zbude, postavi se za to skola ci silnice… bohuzel takhle to vidim ja. Zatimco Nemecko ma rozpoctovy prebytek i pres prijeti milionu uprchliku, u nas je porad schodek, ani nevim kolik to ted dela na hlavu…
no al;e do budoucna az stat prikroci k placeni duchodu, jestli stat bude takto hospodarit, nic pekneho te neceka.

Musis sporit co nejvic uz ted kdyz jsi mlada a odkladat co se da, bude se ti to hodit…
Nebo si musis najit bohateho pritele ci strycka, ktery to vse zaplati… Proste penize jsou vzdy az na prvnim miste jak rikaval pan Klaus, ktery zarnym prikladem amnestie nebo kradezi perka v Jizni americe v Chile v primem prenosu jasne ukazal kde mu jsou obycejni lide jako jsi ty… Bohuzel soucasny system je nastaveny nedobre a staraji se o nej uplatni politici, kteri z penez na duchod ruznymi cachry vyvadi penize napr na politickou kampan misto aby dbali na budouci duchodce… asi je jeich cilem ty chudaky vyhladovet a pak tesne pred smrti hladem jim pridat par stovek a doufat jak budou noveho mocipana volit, jelikoz lide maji kratkou pamet… K tomu ty miliony jakoze pry uprchliku kteri k nam prijdou a to si piste prijdou…
https://www.parlamentnilisty.cz/…erenu-534084
Je to smutny obrazek do budoucna

NovápaníA
Kecalka 121 příspěvků 09.10.18 19:44

@Medvidek1998 Ty jsi se tedy rozepsala. Nevíš jestli se ještě pořád v práci dává zaměstnanci k podpisu evidenční list důchodového pojištění? Když jsem po rodičáku nastoupila do práce ( jinam než před RD ), a teď jsem v jiné, nic takového jsem nedostala. Když jsem se o tom bavila s jednou kolegyní tak na mě koukala jak z jara a vůbec netušila o čem mluvím. Před RD ( 2007, byla jsem tam 1 a 1/2 roku ) mi to Ahold dal, možná bych to doma i našla. Ale po RD (2016) jakoby o tom nikdo nevěděl.

Hanula1212
Kelišová 5127 příspěvků 10.10.18 12:42

@NovápaníA ELDP se dává pořád. Jeden výtisk si nechá zaměstnavatel podepsat a zůstává u něj v evidenci, jeden je pro zaměstnance a jeden se odevzdává na OSSZ.

NovápaníA
Kecalka 121 příspěvků 15.10.18 13:44

@Hanula1212 Pro jistotu jsem navštívila svoji OSSZ a úřednice mi řekla že přihlášená jsem jak u svého současného zaměstnavatele tak i předchozí zaměstnavatel mě přihlásil. Bohužel obě spadají pod jiné OSSZ. Jediné co bylo zajímavé, tak bývalá firma mě neodhlásila a to už tam přes půl roku nedělám. Úřednice mi dala kontakt na příslušnou správu, že jim to mám dát vědět a oni si to s firmou vyřídí. Prý se to stává, že někdo je přihlášen dvakrát. Náhodou se k tomu nachomýtla její kolegyně a to že nemám ELDP asi není průser jen se ptali jestli mám výplatní pásky a nijak zvlášť to nerozebíraly. Navíc původně mysleli že nejsem ani přihlášená. Potom mě našli podle čísla OP, na té jiné OSSZ.

Hanula1212
Kelišová 5127 příspěvků 16.10.18 19:58

@NovápaníA pokud zaměstnavatel neodeslal ELDP si OSSZ vyřídí s ním. S tím přihlašováním odhlašováním je to docela složité. Já vše posílám elektronicky přes datovku, dojde mi potvrzení, že vše je OK a za dva roky při kontrole sociálky s paní přijdeme na to, že tam něco chybí. Ten jejich systém má asi mouchy :-) Ale oni dělají u zaměstnavatelů pravidelné kontroly, takže se vždycky tady ty přihlášky a odhlášky dořeší. Spíš ty ELDP jsou pro tvoji jistotu, kdyby byl nějaký zaměstnavatel lempl a na OSSZ je neodeslal, aby pak nemuselas někde lítat a dohledávat před důchodem odpracované roky. Moje mamka teď před důchodem tak dohledávala výplatnice z 90.let. Naštěstí vše dohledali.

NovápaníA
Kecalka 121 příspěvků 17.10.18 08:38
@Hanula1212 píše:
Spíš ty ELDP jsou pro tvoji jistotu, kdyby byl nějaký zaměstnavatel lempl a na OSSZ je neodeslal, aby pak nemuselas někde lítat a dohledávat před důchodem odpracované roky. Moje mamka teď před důchodem tak dohledávala výplatnice z 90.let. Naštěstí vše dohledali.

Aha, tak to výplatnice z roku 2007/08 asi nedohledám, ale mám z té doby zápočtový list a ještě nedávno jsem v papírech viděla i ten ELDP.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Zářez dne: Dáda si na sebe vzala luxusní legíny a předvedla camel toe

I luxusní legíny značky Gucci mohou napáchat pěknou škodu. Zvlášť když si je... číst dále >

Návorková o Dvořákovi: Předchozí zkušenosti s tancem jsou spíš na škodu!

Jak se dalo předpokládat, jako favorité postoupili do samotného finále... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >