Sociální pojištění - OSVČ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kotatko03
Echt Kelišová 8051 příspěvků 30.12.17 15:51
Sociální pojištění - OSVČ

Pěkné odpoledne všem,

najde se tu někdo kdo se vyzná ve veřejném pojištění? Celé odpoledne to hledám, ale bez úspěchu. Konkrétně mi jde o nemocenské, důchodové a SPZ u OSVČ hlavní/ vedlejší činnost. Potřebuji stanovit jaké minimální měsíční odvody musí OSVČ hradit z hlediska nemocenského a důchodového pojištění (vím že u politiky státní zaměstnanosti je vyměřovací základ stejný jako u důchodového pojištění).

u nemocenského pojištění vím, že VZ si OSVČ určí sama, ovšem minimální VZ je 5 000Kč a sazba 2,3% jak u hlavní tak vedlejší činnosti.

Ale nevím jak určit VZ u důchodového pojištění? Vím, že tady se rozlišuje hlavní a vedlejší činnost, ale netuším jak. Jediné co vím, tak, že pro hlavní činnost by minimální odvody měly být 2 061Kč a u vedlejší 825Kč, ale jak k tomu přijdu nevím.

Všem děkuji za pomoc a přeji vám hezký zbytek dne.

Reklama

Reakce:

elpiska
Závislačka 2572 příspěvků 30.12.17 16:24

@Kotatko03 Zálohy se platí vždy podle Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za předchozí rok. Podává se v dubnu. Vedlejší činnost je, když SVČ není hlavním příjmem, ale máš i jiné příjmy a z nich platíš pojištění (nebo je za tebe někdo platí). Je to přesně vyjmenováno - např. zaměstnání, pobíraní důchodů, pobírání rodičáku…) a většinou se vedlejší činnost musí dokládat.
V přehledu si pojistné vypočítáš a vypočítáš si i zálohy. Do určité částky se u vedlejší činnosti zálohy platit nemusí, nemusíš se k důchodovému přihlásit a pak tedy ani platit zálohy, vloni šlo o necelých 65 tisíc/rok.

MartaStov
Povídálka 33 příspěvků 31.12.17 17:45

Přesně tak. :)

romankolar
Zasloužilá kecalka 716 příspěvků 01.01.18 18:19

@elpiska Mě to trochu připadá těmi dotazy, jako kdyby šlo o první rok podnikání…?
V takovém případě je výše minimální zálohy od 1.1.2018 - 2 024 Kč na zdravotním a 2 189 Kč na sociálním.

elpiska
Závislačka 2572 příspěvků 01.01.18 18:42

@romankolar Ano, ale to platí pro hlavní činnost. A mně z toho dotazu přijde, že zakladatelku zajímá spíš vedlejší činnost.

romankolar
Zasloužilá kecalka 716 příspěvků 01.01.18 20:16

@elpiska Těžko říct, píše, že chce vědět obojí… ;) Chtělo by to nějaké informace ještě přidat.

romankolar
Zasloužilá kecalka 716 příspěvků 01.01.18 20:36

Tak já se to pokusím zesumarizovat.
Při již rozběhlém podnikání by byly zálohy na toto období stanoveny dle předchozího zdaňovacího období. Po spočítání období 2017 se buď doplatí nebo naopak vrátí, pokud to není méně, než minimální.
Pokud se jedná o první rok podnikání, tak u sociálního je to u OSVČ na hlavní činnost pro r. 2018 - 2 189 Kč a u vedlejší činnosti 876 Kč
U zdravotního je u hlavní činnosti minimálka 2024 Kč, u vedlejší se platit nemusí, vyrovná se až na konci. Totéž myslím platí i pro první rok podnikání. Řešená je jednoduché, dojít na sociálku a zdravotní pojišťovnu a zeptat se, co konkrétně mám v dané situaci dělat, kolik platit apod.
Nemocenská se platit nemusí, ale vřele ji u OSVČ doporučuji ze dvou důvodů.
1. Při déletrvající pracovní neschopnosti se pak nemusí platit zálohy, což je podstatná úleva
2. Na pojištění nejsou výluky jako u komerčního pojištění, které některé věci nemusí plnit

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Bohdalová své miliony už asi neuvidí. Bankéř, který jí prodal obrazy, utekl na exotický ostrov

Před rokem se zjistilo, že Jiřina Bohdalová naletěla podvodníkovi, bývalému... číst dále >

Wow! Takhle sexy Petru Kvitovou asi neznáte: Trumfla i slavné topmodelky!

Úspěšná tenistka Petra Kvitová (28) je ve skvělé formě. Aktuálně to dokazuje... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí... číst dále >

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého... číst dále >

Reklama