Sociální pracovník pro duševně nemocné

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.14 19:57
Sociální pracovník pro zdravotně postižené

Dobrý večer,

stojím před rozhodnutím. Dělám „podřadnou práci“ (nechci být příliš konkrétní, aby mě nikdo nepoznal, díky za pochopení), mohla bych jít pracovat na pozici „sociální pracovník pro zdravotně postižené“ - v komunitním bydlení bych pracovala s lidmi s duševním onemocněním (hlavně schizofrenie). Vzdělání na to mám, moje současná práce mě nebaví, ale je to platově dobře ohodnocený, líp než nová práce. Té se ale bojím - pracovat s „nebezpečnými lidmi“. Vzali byste to, nebo byste zůstali na stejným místě a hledali dál? Podotýkám, že pracovních příležitostí (možnosti změny) tady moc není. Na druhou stranu - nová práce pro mě není „žádným snem“, spíš by to byla změna. Nevím, jak se rozhodnout, bojím se, že budu litovat jakéhokoliv rozhodnutí. Hlavně mám strach z tak nemocných lidí, sice jsou léčeni, ale i tak (kdo zaručí, že léky berou). Děkuju.

Reakce:
PetraJ
Kelišová 6865 příspěvků 24.10.14 20:08

Já dělám s lidma s mentálním postižením, což je trochu něco jinýho. Většinou jsou v pohodě, ale když je chytne rapl, tak lítaj stoly i židle a to pak mám docela strach.

A jak by vypadal tvůj pracovní den? Bylo by vás tam na směně víc? My děláme minimálně po dvou, což je docela dobrý, kdyby něco, tak ti ta druhá pomůže. Sama bych se bála, být mezi takovýma lidma. Jsou nějak hlídaný, jestli prášky berou?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.14 20:10

Vzhledem k tomu, že máš hodně předsudků vůči duševně nemocným, nepracuj s nimi. Nebylo by to dobré pro Tebe a hlavně pro ně. V oboru jsem pracovala a většina klientů měla období, kdy s léky experimentovala, vysazovala, nebrala je. tady v té práci je zásadní vztah (pracovní vztah) ten nebudeš schopna navázat díky tomu, jak jsi nastavená.

mimoza666
Zasloužilá kecalka 865 příspěvků 24.10.14 20:12

Tak je dobré si uvědomit, že pokud člověk nemá soudně nařízenou ochrannou léčbu, je zcela na jeho rozhodnutí, jestli v léčbě je nebo není a jak jí dodržuje. V léčebně na uzavřence jsou pacienti hlídaní a léky přesto neberou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.14 20:13

Děkuju za názor :) Bylo by to tak, že bych měla na starost asi 4 lidi v těch bytech (samostatných jednotkách). Střídaly by se ranní, odpolední, 12ctky, takže bych byla asi sama, jestli to dobře chápu. Mám z toho kvůli tomu vážně strach. Byla bych s nima - třeba vařila, uklízela s nima, vyřizovala s nima úřady, zkrátka jim pomáhala žít samostatně. Hlídaný, jestli užívají léky - to netuším, pochybuju, že bych je do toho mohla nutit (taky jak, nebylo by to jako s nemohoucími nesvéprávnými klienty) nebo na to nějak dohlížet (kdybych břebrala směnu třeba). Na druhou stranu - zase musí být natolik schopní, že jim umožní žít v komunitním bydlení. Ale přece jenom - chápu, že ty „nejlepší“ se snaží integrovat, ale přece jenom… Jsem dost mírný člověk, nevím, jak bych s nima pracovala (ale asi to je věc cviku, naučení se..? )

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.14 20:15
@mimoza666 píše:
Tak je dobré si uvědomit, že pokud člověk nemá soudně nařízenou ochrannou léčbu, je zcela na jeho rozhodnutí, jestli v léčbě je nebo není a jak jí dodržuje. V léčebně na uzavřence jsou pacienti hlídaní a léky přesto neberou.

Nemám snad vyloženě předsudky, ale obavy ano, to rozhodně. Každýho to asi snad napadne, nemyslím to vůči nim zle. Snad je to i tou aférou ve Žďáru nad Sázavou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.14 20:17

Můj šéf vždycky říkal, že v pátek v hospodě jsi ve větším nebezpečí než v bydlení. :mrgreen: :lol:. Pracovala jsem v bydlení, ale i v terénu (tam byl fokus na lidi, kteří jsou nezaléčení, mimo léčbu) a za 12let jsem byla v ohrožení 2× a to byla moje chyba. Krizov situace byly časté, hodil by se ti výcvik v krizové intervenci.

mimoza666
Zasloužilá kecalka 865 příspěvků 24.10.14 20:20
@Anonymní píše:
Nemám snad vyloženě předsudky, ale obavy ano, to rozhodně. Každýho to asi snad napadne, nemyslím to vůči nim zle. Snad je to i tou aférou ve Žďáru nad Sázavou.

No ale v tom tvém psaní předsudky obsažené jsou, takže se ti na integraci bude špatně spolupracovat. Ty lidi jsou vnímaví, často nadprůměrně inteligentní, takže to z Tebe velmi snadno vycítí.

mischelinka
Kelišová 6513 příspěvků 24.10.14 20:22

Ahoj, já pracovala přímo s lidmi s duševním onemocněním (jsem taky socina) a byla to fajn práce. Únavná jako každá jiná psychická práce. Když to tak vezmeš, každá práce je něčím nebezpečná. Jen teda, pokud máš z lidí strach, asi bys to dělat neměla, myslím, že by to nebylo prospěšné ani pro jednu stranu a taky by to mohli klienti vycítit

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.14 21:26

Ahoj, pracuji s kienty s duševním onemocněním, už 2 roky a v pohodě. Nikdy jsem strach z toho, že by mně něco mohli udělat neměla, kdybych ho měla, tu práci bych asi dělat nemohla.

Každá práce má své plusy i mínusy, výhody a nevýhody. Jestli máš ale opravdu strach, tak to neber.

Držím pěsti při rozhodování ;)

Ester13
Kelišová 5846 příspěvků 25.10.14 21:39

Na této pozici jsem začínala při studiu na VŠ. Nevím, jestli je ale pro Tebe vhodná, protože z těch pár řádků je cítit, že o problematice schizofrenie toho moc nevíš, promiň, není to myšleno zle. Takže za mně ne. Pokud o to stojíš, prostuduj nějaké psychopatologické knihy o F2O, ale trochu se bojím, že s tímto předsudkem by ta práce nebyla vhodná ani pro Tebe ani pro klienty.

Neber to prosím jako urážku, Tvé obavy pramenící hlavně z mediálních masážích ohledně schizofrenie chápu. Ale pokud považuješ schizofreniky za nebezpečné, hledej práci jinde :kytka:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Je apatická a drží hladovku! Tereza v pákistánském vězení přestala mluvit s okolím

Byla si jistá tím, že se dočká svobody. Místo toho ale vyfasovala osm let a... číst dále >

Rána pro Erbovou: Gulaši byl nevěrný s její kamarádkou. Ví to celé Brno, tvrdí zdroj

Už to vypadalo, že Vlaďka Erbová bude mít vytoužený klid. Ale chyba lávky!... číst dále >