Soc. pojištění? Mám 2 malé děti, těhotná, na ÚP...

1
6.5.20 23:13

Soc.pojištění? Mám 2 malé děti, těhotná, na ÚP...

Ahoj holky. Mám takovou zapeklitou situaci. Když byly druhé dcerce loni v červnu 3 roky, zaregistrovala jsem se na ÚP. Krátce předtím jsem si našla vysněné pracovní místo, které mi bylo výhledově přislíbeno, tak jsem se nebála podat výpověď v předešlé práci, kde jsem měla sice úvazek na dobu neurčitou, ale po přestěhování už to bylo pro mne daleko, tak jsem se rozhodla tam po rodičáku již nevracet a těšila jsem se na novou práci, kam jsem měla nastoupit přibližně v září. Tam ale nastaly nějaké změny a tak mi paní ředitelka neustále posouvala nástup. Mě to až tak netrápilo, manžel nás uživí dobře…tak jsem to brala jako plus, že budu s dětmi déle doma. Teď v dubnu jsem měla nastupovat, ale co se nestalo, krátce předtím jsem neplánovaně otěhotněla. Ale co teď? Jsem stále v evidenci na ÚP. Co se týče zdravotního pojištění, tam vím, že s tím problém není. Buď se odhlásím a nahlásím to na zdrav. pojišťovně a nebo zůstanu do porodu na pracáku a pak se odhlásím. Ale co to sociální? To se mi po dobu vedení na ÚP asi neplatí? Já jen abych se pak v důchodu nedivila, nebo něco nezanedbala. Nebo platí to za mě stát, když mám dvě malé děti d(6 a necelé 4 roky)? Mám to někde hlásit tuto situaci, odhlásit se z pracáku nebo tam zůstat až do porodu? Vůbec se v tom neorientuju. :roll: Paní na pracáku moc nevěděla, co mám dělat, tak co teprve mám vědět já? Neřešila jste některá podobnou situaci?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
488
6.5.20 23:35

Když si vedena na UP, tak stát za tebe neplatí sociální pojištění, jen zdravotní. Pokud se odhlásíte z úřadu, budete si muset zdravotní pojištění platit každý měsíc sama, nyní je to v roce 2020 - 1971 Kč za měsíc. Na úřadě též můžete zůstat, ale úřad vám bude nabízet práci i pro těhotnou uchazečku, těhotenství není nemoc, takže vás nenechá až do porodu vedenou pouze na úřadě. Když jste měla domluvenou novou práci, měla jste požadovat písemné vyrozumnění nástupu na novou práci, pak jste mohla dát teprve výpověď z té staré práce. Tím, že nyní nepracujete, tak ze své práce nemůžete dostávat ppm, máte nárok jen na rodičák, ale jde to uplatnit přes manžela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24554
6.5.20 23:50

Sociální neni povinne, dokud jsi na up tak ho za tebe nikdo neplatí. Pracak tě bude posílat na pohovory, takze pokud ti nejde o podporu, tak bych se tam odhlasila a nahlasila se na pojišťovně jako osoba pecujici o dite do 7 let a mas klid. Po porodu pak dostanes rodicak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10424
7.5.20 06:49

Důchodové pojištění si můžeš zaplatit jako samoplatce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78300
7.5.20 08:15
@karkarka píše:
Důchodové pojištění si můžeš zaplatit jako samoplatce.

A proc by to dělala, kdyz se pece o dite do 4 let na duchod pocita?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10424
7.5.20 09:30

@j.a.n.i1 jistě. Já jen psala, že důchodové pojištění si může platit i samoplatce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78300
7.5.20 09:41

@karkarka Ano, to může, ovšem nevím jestli je dobré to radit v situaci, kdy by si tím uškodila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9036
7.5.20 09:41

Sociální pojištění

• není povinné, ale můžeš platit dobrovolně
  • pokud máš dítě do 4 let věku, tato doba se ti započítává do důchodu
  • pokud jsi na ÚP, stát za tebe sociální pojištění neplatí, ale tato doba se ti za určitých podmínek započítává do důchodu (celá doba, kdy pobíráš podporu v nezaměstnanosti, nebo max. 1 rok, pokud podporu nepobíráš)

Zdravotní pojištění

• pokud jsi na ÚP, platí ho za tebe stát
  • můžeš se odhlásit z ÚP a nahlásit na svoji zdravotní pojišťovnu, že jsi „osoba pečující o dítě do 7 let věku“ a opět za tebe bude zdravotní pojištění platit stát

Třeba tady je to podrobně popsané:
https://www.finance.cz/…a-zdravotni/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10424
7.5.20 10:15

@j.a.n.i1 to nebyla rada. Jen informace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.5.20 22:50
@j.a.n.i1 píše:
A proc by to dělala, kdyz se pece o dite do 4 let na duchod pocita?

Mohu se zeptat a počítá se do důchodu jen péče o první děcko nebo pak i o druhé také do věku jeho 4 let? Moc děkuji. Prosím anonym, rodina o plánování druhého mimi ještě neví.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
7.5.20 22:52
@Titty píše:
Sociální pojištění
  • není povinné, ale můžeš platit dobrovolně
  • pokud máš dítě do 4 let věku, tato doba se ti započítává do důchodu
  • pokud jsi na ÚP, stát za tebe sociální pojištění neplatí, ale tato doba se ti za určitých podmínek započítává do důchodu (celá doba, kdy pobíráš podporu v nezaměstnanosti, nebo max. 1 rok, pokud podporu nepobíráš)

Zdravotní pojištění

• pokud jsi na ÚP, platí ho za tebe stát
  • můžeš se odhlásit z ÚP a nahlásit na svoji zdravotní pojišťovnu, že jsi „osoba pečující o dítě do 7 let věku“ a opět za tebe bude zdravotní pojištění platit stát
Třeba tady je to podrobně popsané:
https://www.finance.cz/…a-zdravotni/

Mohu se zeptat a počítá se do důchodu jen péče o první děcko nebo pak i o druhé také do věku jeho 4 let? Moc děkuji. Prosím anonym, rodina o plánování druhého mimi ještě neví.

• Citovat
  • Nahlásit
78300
7.5.20 22:52
@Anonymní píše:
Mohu se zeptat a počítá se do důchodu jen péče o první děcko nebo pak i o druhé také do věku jeho 4 let? Moc děkuji. Prosím anonym, rodina o plánování druhého mimi ještě neví.

I o druhe, samozřejmě s tim, ze když se doby prekryvaji, tak se ten prekryt pocita jen jednou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.5.20 22:54
@j.a.n.i1 píše:
I o druhe, samozřejmě s tim, ze když se doby prekryvaji, tak se ten prekryt pocita jen jednou.

Moc děkuji :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
9036
8.5.20 16:39
@j.a.n.i1 píše:

Přesně tak, vždy do 4 let věku nejmladšího dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat