Šok! Snížili mi rodičovskou o 4tisíce! Dcera 21 měsíců...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Gallia
Povídálka 11 příspěvků 15.04.09 20:52
Šok! Snížili mi rodičovskou o 4tisíce! Dcera 21 měsíců...

Minulý pátek v poledne mi došel dopis. Bylo v něm strohé sdělení, že výše rodičovského příspěvku byla snížena z 7600,– na 3800,– Kč. Celý víkend a velikonoční svátky jsem přemýšlela proč…a dneska (úřední den) jsem vyrazila na úřad, abych se dozvěděla důvod. Protože jsem matka samoživitelka, vybrala jsem si 4letou mateřskou s tím, že se chci co nejvíce věnovat své dceři. Už nevím, kde jsem vzala, že výše rodičovské se snižuje po dosažení 3.roku věku dítěte. Brala jsem to tak, že teda první tři roky budu dostávat 7600Kč a ten čtvrtý rok, kdy jsem vlastně na mateřské jakoby navíc a dobrovolně, tak se částka sníží. S tříletým dítětem se už i dá pracovat. Byla jsem si jistá, že to zvládnu.
Ale zmýlila jsem se.
Bez předchozího varování mi přišlo jen sdělení. Koncem března má dcerka měla 21 měsíců a částka mi byla snížena už teď!!! Vůbec jsem na to nebyla připravená. Stále jsem v šoku. Navíc mi bylo dnes řečeno, že na tříletou mateřskou už to změnit nelze. Prý jsem to mohla změnit do konce března. Tuto dobu jsem ovšem už propásla, nic jsem netušila… Jsem zoufalá.
Může mi někdo poradit? Najde se nějaká maminka, která si taky zvolila 4letou mateřskou a jak to řeší? Budu hledat nějakou práci, nebo aspoň brigádu, ale s ani ne dvouletým dítětem, když nemám hlídání, to půjde dost těžko. :(

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Ogulaa
Kelišová 6149 příspěvků 15.04.09 20:57

No co já vím, tak u čtyřleté rodičovské je to skutečně tak, že do 21 měsíce věku je částka 7600,– poté se do čtyř let snižuje na 3800,–
Možná to bude znít blbě, ale jako samoživitelka bych se o to víc předem zajímala sama, do kolika a v jaké výši rodičovskou budu mít.
Dle nové třírychlostního systému je nutné se rozhodnout v jaké délce rodičovskou chci a to právě snad do toho 21 měsíce věku, jinak je automaticky stanovena čtyřletá varianta…

leila
Neúnavná pisatelka 16742 příspěvků 15.04.09 21:01

Ahoj, já mám taky čtyřletou variantu a ty 4tis jsou fakt málo. Nás teda živý dobře manžel tak proto jsem si to vybralala ale musím říct že kdybych neměla tohle zázemí tka vůbec nevím jak bych s tím vyžila. A jestli jsi samoživitelka tak to asi nepůjde vůbec, ale to musíš zase dostávat nějaký příspěvky ne?
Práce s takhle malým dítětem půjde asi fakt těžko, záleží ale taky v jakém jsi městě. Jeslti jsou u vás jedle a vyděláš si tolik aby jsi si je mohla dovolit a ještě vám dost zbylo tak to by asi bylo řešení. ALe je to paradox, vybrala jsi si MD na 4roky aby jsi se mohla dceři věnovat a nakonec by jsi šla do práce ještě dřív.
No přeju a´t to nějak zmákneš :wink:

capinka
Kelišová 7461 příspěvků 15.04.09 21:03

Jojo, je to tak, po 21 mesicich se to snizi, ale to je podle me vseobecne znamy fakt. Bylo by to financne totiz velmi vyhodne, pokud by to bylo, jak sis myslela ty a asi by byly doma 4 roky vsechny mamky. Je to rozpocitane tak, aby jsi za celou dobu trvani rodicaku dostala celkem cca stejnou sumu, at uz jsi doma 3 nebo 4 roky. A zmenit uz to opravdu nejde, kamaradka mela podobny problem, podavala si ruzna odvolani a nepomohlo nic.

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 15.04.09 21:03

Tak jak jsi to pochopila ty, to myslím bylo u dětí, které se narodily do konce března 2006. Jejich rodiče si nemohli volit a měli to nastavené tak, že do tří let brali 7600 Kč a pak 3800 Kč. Naše Anežka se narodila v květnu, takže my jsme si sice volit mohli mezi 3 a 4letou, ale kdybych zvolila 4letou, brala bych tu vyšší částku jen pár měsíců a pak tuhle malou. Proto jsem zvolila tříletou. Měla jsem zas problém ten, že jsem učitelka a v květnu bych těžko místo hledala. Tak jsem nastoupila do práce už v říjnu, kdy se vyskytla příležitost pracovat na zkrácený úvazek a naštěstí mi vzali Anežku do jeslí. Takže teď chodí do jeslí a od září půjde do školky. Pondělky mám volné, tak si užíváme spolu a čtyři dny v týdnu chodím do práce. Nemáte někde v okolí jesle?

asha
Nadpozemská drbna 29590 příspěvků 1 inzerát 15.04.09 21:09

Ahoj,
mne docela prekvapilo, ze te to tak prekvapilo ;) Ja ani nedostala na vyber, mela jsem rovnou na 4 roky, ale tohle v tech papirech bylo. Ono by to jinak ani neslo, kdo by volil rodicak na 3 roky, kdyby mohl na 4 za vetsi peniz celkem…a privydelat si muzes tak jako tak. Ale sok to je, mne stihl pred Vanoci, docela neprijemna vec. Uz s tim ale nic neudelas… na druhou stranu ve 4 letech uz budes mit daleko vetsi sanci, ze ti vezmou dite do skolky, nejhorsi je, kdyz mas rodicak na tri roky, hlidani zadny a dite ti nevezmou, znam jednu samozivitelku, ktera je ted z toho docela vyrizena :(

Taminka
Extra třída :D 13486 příspěvků 15.04.09 21:12

pokud jsi samozivitelka tak si dojdi na obecni urad na socialni odbor kde sice budes muset vyplnit plno papiru ale meli by ti p[ridat k tem 3800 jeste nejake penize.
Jen nevim proc ses nekde neinformovala,vzdyt se o tom kolik se bere a kdy ktera volba konci vsude pise.

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 15.04.09 21:46

Ahoj, promiň, ale to, co jsi předpokládala, byl naprostý nesmysl. Souhrnně dostaneš vždy stejně peněz, ať si zvolíš jakoukoli variantu, resp. dvouletá se od tří- a čtyřleté v celkovém součtu liší asi o jedenáct tisíc, nebo kolik mi to vyšlo. Žádný „placený rok navíc“ ti nikdo proti tříleté variantě nedá. Jaký by pak mělo význam volit tříletou variantu? Naopak pro samoživitelku je nejlepší, aby ty peníze nasbírala co nejdřív.
Je mi to líto, ale zpátky už to vrátit nejde.

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.09 22:02

Gallio, taky jsem trochu v šoku, že sis informace nezjistila dřív. Vždyt se o tom píše a mluví už jak dlouho, tuším, že od konce r. 2007????
Souhlasím, ale s tím, že s 4letým dítětem budeš mít věští šance na školku a na práci, než s 3letým… zrovna dnes mi dceru vzali, ale až na odvolání a různých dohadech na magistrátu atd. Ale zároven mi řekli, že s největší pravděpodobností mi příští rok nevezmou mladší, prosincovou dceru. Takže nejpíš budu doma 3/4 roku bez příjmu, protože mám 3letou variantu.
je to síla!!!
Držím palce, at to zvládneš, ale zpátky už to nevezmeš.
Radka, 2 děti

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.09 22:17

Jsi samoživitelka, nejspíš Ti vezmou dítě do školy ve třech letech a příjmy se Ti zvednou. Do té doby si nejspíš půjčit od příbuzných, pokud nemáš úspory vlastní.

Je pěkné chtít se věnovat dítěti, ale je třeba se předem finančně zajistit. Většina samoživitelek chce dvouletou (mají-li hlídání či jesle), max. tříletou. Čtyři roky doma utáhne málokdo sám.

Napadá mě, že by měl přispět také otec … takže asi bych požádala o zvýšení alimentů. Ke změně finančních poměrů na tvé straně došlo a to k horšímu a je v zájmu dítěte, aby jsi s ním byla ještě nějaký čas doma … asi tak nějak bych to odůvodnila.

Jinak nedivím se, že jsi se nachytala, orientovat se v našich zákonech je velmi složté a také se pletu.

Hodně štěstí.

jinak nechpu anonymní pode mnou, proč tak tlačí dítě do školky, když je doma s mladším … nějak zapomněla, že školka je zařízení pro děti, jejichž oba rodiče pracují…

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.09 22:20

Asho, … nejhorsi je, kdyz mas rodicak na tri roky, hlidani zadny a dite ti nevezmou … není to nejhorší, stačí si dát peníze stranou, součet vyplacených dávek je při různých dobách čerpání podobný… naopak, pokud třeba umístí dítě v průběhu roku do školky a půjde do práce, tak na tom vydělá oproti situaci, kdyby měla čtyřletou variantu.

Hvezdicka
Kecalka 290 příspěvků 15.04.09 22:21

Je to tak jak píšeš. Asi by bylo nejlepší zkusit požádat o různý další příspěvky: na bydlení, sociální atd.

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.09 23:19

Anonymní, nikde není psáno, že školka je přednostně pro děti pracujících rodičů a navíc na starší dítě neberu ani korunu, tudíž nepovažuju za správný, že je oporti jiným znevýhodněno a je mu znemožněno chodit do školky jen díky tomu, že má mladšího sourozence. integrace do společnosti dalších dětí je důležitá pro všechny bez rozdílu!
 R

Lendula
Stálice 99 příspěvků 15.04.09 23:41

Poslední anonymní,

sice souhlasím s tím, že dítě by mělo mít nárok na zapojení do kolektivu školky, bez ohledu na to, zda má doma mladšího sourozence…

Jenže je v současné době jaksi nemožné umístit do školek všechny děti, jejichž rodiče o to žádají. Takže oba pracující rodiče je při přijímání dětí do školek dosti důležité kritérium. A celkem logicky.

A co se týče dotazu zakladatelky - tam je to bohužel předem dáno, že při 4-leté variantě se od věku 21 měsíců RP snižuje… Jak už tu někdo psal, bylo by asi nejlepší to řešit žádostí o zvýšení alimentů. Přeju hodně štěstí!!!

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 16.04.09 00:45

Teď nedávno tu proběhla diskuse a není pravda, že všechny školky zvýhodňují děti pracujících rodičů, některé berou v potaz POUZE věk.

Taky jsem ten příspěvek nepochopila, protože o tom, že děti matek na RD nemají ve školce co dělat, vůbec nic nevím. Syna jsem zapsala, ještě s omluvami, že jsem doma s mladším a vcelku počítám s tím, že mi ho nepřijmou, ale taky vím, že mu to bude děsně líto, protože má děti náramně rád a tu školku by potřeboval právě ze socializačních důvodů, ne kvůli mně. Celkem se ale na mě dívali jako na blázna, proč jim to vysvětluju, protože běžně takové děti ve školce mají.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Svoboda ze StarDance má tajemství. Proč nechce mluvit o přítelkyni?

Od poroty získal nejvíc bodů a vyslechl si jen slova chvály. Přesto nakonec... číst dále >

Další oběť Me Too hysterie: V rádiu zakázali oscarovou vánoční píseň, je závadná

Vánoční klasika, která neomrzí. Tou je jistě pro velkou část Američanů téměř... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Ondřeje: Chci konečně strávit Štědrý den s mámou, žena je proti

Začal advent, období, které jsem měl od dětství z celého roku nejraději.... číst dále >

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >