Souběh rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti

Anonymní
13.5.21 16:39

souběh rodičovského přispěvku a nezamestnecké podpory

Dobrý den, chci se zeptat jestli jste někdo čerpal za stejných podmínek nezaměstnaneckú podporu, připadně jak to probíhalo. Porod jsem měla 13.1.2021, smlouva v práci mi skončila k 31.1.2021. Miminko má teď 4 měsíce, lze popři tom čerpat nezamestnaněckou? Protože nemám nikoho na hlídani, tak bych chtěla vědet jestli někdo něco podobného řešil?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1996
13.5.21 16:42

Pokud bys chtela brat podporu v nezamestnanosti, musela by ses registrovat na UP a aktivne hledat zamestnani. Coz asi nelze, kdyz nemas hlidani. Takze mas rodicak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10178
13.5.21 16:45

A ty chceš hledat práci?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1702
13.5.21 17:29

Něco takového snad není ani možné. Máš 4měsíční dítě a pokud chceš čerpat rodičák, tak jsou tam určité podmínky, mimo jiné že dítě do 2 let nesmí trávit v jeslích a pod. víc jak 92 hodin měsíčně (cca.)
Pokud bys chtěla podporu v nezaměstnanosti, tak by ses musela zaregistrovat na UP a aktivně hledat práci, do které bys byla schopná i nastoupit. Vzhledem k tomu, že nemáš hlídání, tak to půjde asi těžko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9182
13.5.21 17:39

Jako možné to je si myslím, jen nějak nevím jak chceš skloubit hledání/nástup do zaměstnání a omezení u RP. Ale pokud máš někoho, kdo ti může dítě neomezeně hlídat, tak místo na UP můžeš jít rovnou do práce a jdeš na tom líp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
342
13.5.21 18:18

Já jsem byla před léty evidována na ÚP jako nezaměstnaná a v tu dobu jsem rodičák stále pobírala. Pracovní poměr mi skončil v době rodičovské dovolené, měla jsem to na dobu určitou jako zástup za paní, která sama byla na rodičáku, takže jsem se neměla kam vrátit. Dceři bylo tehdy asi 2,5 roku, plus minus a já jsem byla připravena, že pokud bude práce, tak nastoupím (hlídat měla babička). Každopádně si nevzpomenu, zda jsem pobírala podporu, ale vím, že když jsem se evidovala, tak to bylo takové zmatečné - referentka, která mě evidovala, tvrdila, že nárok mít budu; ta druhá referentka, ke které jsem pak docházela, že nárok mít asi nebudu a já si teď nemůžu vzpomenout, jestli jsem těch pár měsíců, kdy jsem byla registrována, tu podporu pobírala nebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2379
13.5.21 20:20

A proč, když budeš pobírat rodičovský příspěvek chceš pobírat ještě peníze za to, že si nezaměstnaná? Tomu nerozumím…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6104
14.5.21 09:47

Pobírání RP určitě nebrání v registraci na ÚP…pokud chceš hledat práci, nikdo ti určitě nebude bránit, ale těžko by bylo možné pobírat příspěvek v nezaměstnanosti, když už máš rodičovský příspěvek

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.5.21 09:50

Já pobírám rodičovský příspěvek a zároveň podporu v nezaměstnanosti. Možné to je. Ale při žádosti o zařazení jsem musela napsat, že mi nic nebrání v nastoupení do zaměstnání.

• Citovat
  • Nahlásit
9435
14.5.21 10:02
@vulpes píše:
Pobírání RP určitě nebrání v registraci na ÚP…pokud chceš hledat práci, nikdo ti určitě nebude bránit, ale těžko by bylo možné pobírat příspěvek v nezaměstnanosti, když už máš rodičovský příspěvek

Ne těžko, jde to úplně normálně, ty dvě dávky spolu nesouvisí, je možné je pobírat současně. Ale podpora v nezaměstnanosti je samozřejmě určena uchazečům o zaměstnání, kteří aktivně hledají práci a jsou schopni do ni nastoupit. Pokud zakladatelka nehledá práci, nemá na ÚP co dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6104
14.5.21 10:40
@Lendeš píše:
Ne těžko, jde to úplně normálně, ty dvě dávky spolu nesouvisí, je možné je pobírat současně. Ale podpora v nezaměstnanosti je samozřejmě určena uchazečům o zaměstnání, kteří aktivně hledají práci a jsou schopni do ni nastoupit. Pokud zakladatelka nehledá práci, nemá na ÚP co dělat.

V tom případě děkuji za opravu. :palec:
Vycházela jsem z toho, že ta dávka té podpory v nezaměstnanosti je jedna z nejpřísněji nastavených, vylučuje to různě odstupné z bývalé práce, souběžná brigáda atd… tak mi přišlo hodně zneužitelné právě tohle.
To by mě pak zajímalo, jak v praxi řeší, aby jim tam různé sociální skupiny nechodili hromadně pro podporu během rodičovské? Když budu trvdit s kojencem v náručí, že opravdu hledám práci a dítě bude hlídat „taťka“, jak jim dokáží, že to nemyslí vážně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
342
14.5.21 11:39
@vulpes píše:
V tom případě děkuji za opravu. :palec:
Vycházela jsem z toho, že ta dávka té podpory v nezaměstnanosti je jedna z nejpřísněji nastavených, vylučuje to různě odstupné z bývalé práce, souběžná brigáda atd… tak mi přišlo hodně zneužitelné právě tohle.
To by mě pak zajímalo, jak v praxi řeší, aby jim tam různé sociální skupiny nechodili hromadně pro podporu během rodičovské? Když budu trvdit s kojencem v náručí, že opravdu hledám práci a dítě bude hlídat „taťka“, jak jim dokáží, že to nemyslí vážně?

Jestli myslíš stejné „sociální skupiny“ jako já, tak to je jednoduché - vesměs jde o lidi, kterým nárok na podporu stejně nevzniká (nesplňují zákonem stanovené podmínky - detailně to neznám, ale musí tam být odpracováno nějaký počet dní za určené období…). Tito lidé stejně končí na hmotné nouzi, protože na podporu v nezaměstnanosti nárok nemají.
No a další věc - že se o tom moc neví, že tady ta možnost je. Já když se byla registrovat a přitom pobírala rodičák, tak referentka na mě koukala s tím, že si s tím vlastně neví rady, protože nikoho takového neměla. Takže tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
23.5.21 21:38

Můžete mi proradit, zda je nutné se někde nahlásit kuli sociálnímu a zdravotnímu v případě: pobírám rodičovský příspěvek a pracovní poměr byl ukončen ke třem letům dítěte. Nyní jsem tedy bez prac. poměru, pobírám rodičovský příspěvek. Hlášená na ÚP nejsem ani nikde jinde. Jestli jsem něco neprošvihla a není nutné to někde hlásit?! Díky, nejsem na úřadech zběhla a vy tu jste koukám zběhlé v této problematice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1666
23.5.21 21:41
@evaF89 píše:
Můžete mi proradit, zda je nutné se někde nahlásit kuli sociálnímu a zdravotnímu v případě: pobírám rodičovský příspěvek a pracovní poměr byl ukončen ke třem letům dítěte. Nyní jsem tedy bez prac. poměru, pobírám rodičovský příspěvek. Hlášená na ÚP nejsem ani nikde jinde. Jestli jsem něco neprošvihla a není nutné to někde hlásit?! Díky, nejsem na úřadech zběhla a vy tu jste koukám zběhlé v této problematice.

Sociální není povinné. Kvůli zdravotnímu pojištění se na pojišťovně nahlas, že pečujes o dítě do 4 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9435
23.5.21 21:53
@Nicole 1234 píše:
Sociální není povinné. Kvůli zdravotnímu pojištění se na pojišťovně nahlas, že pečujes o dítě do 4 let.

Ne že pečuje o dítě, ale že čerpá rodičovský příspěvek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat