Soud s někým, kdo je v insolvenci

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 10:51
Soud s někým kdo je v insolvenci

Ahoj, potřeboval bych poradit. Jeden bývalý kamarád mi dluží peníze. Máme sepsanou dohodu o uznání dluhu, termín splatnosti nedodržel a už nekomunikuje. A nedávno jsem zjistil od společného známého, že se chystá do insolvence. Chci se zeptat když to dám k soudu tomu člověku už pravděpodobně poběží insolvence. Když soud vyhraji a on mi to bude muset zaplatit tak se mu to přičte do té insolvence? Nebo to vůbec nemá cenu dávat k soudu. Zkrátka jde mi o to když už je člověk v oddlužení a objeví se další dluh jestli je nějak krytý že další dluhy už na něho nemohou nebo se to přičte?

Reakce:
eumedon
Extra třída :D 13740 příspěvků 15.10.18 11:05
@Anonymní píše:
Ahoj, potřeboval bych poradit. Jeden bývalý kamarád mi dluží peníze. Máme sepsanou dohodu o uznání dluhu, termín splatnosti nedodržel a už nekomunikuje. A nedávno jsem zjistil od společného známého, že se chystá do insolvence. Chci se zeptat když to dám k soudu tomu člověku už pravděpodobně poběží insolvence. Když soud vyhraji a on mi to bude muset zaplatit tak se mu to přičte do té insolvence? Nebo to vůbec nemá cenu dávat k soudu. Zkrátka jde mi o to když už je člověk v oddlužení a objeví se další dluh jestli je nějak krytý že další dluhy už na něho nemohou nebo se to přičte?

Ty otázky jsou dost nesmyslně formulované.

Nevycházej z dohadů, ale z faktické situace. Z toho co víš, ne z toho, co se ti doneslo z druhé ruky.

Písemně ho vyzvi k plnění (doporučeně a na dodejku, viz Předžalobní výzva ), zažaluj to, připrav si přihlášku pohledávky, hlídej si http://isir.justice.cz a jakmile tam najdeš, že si podal insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení, tak svou pohledávku přihlas.

Příspěvek upraven 15.10.18 v 11:11

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 11:11

@eumedon jde mi o to aby ten dotyčný nebyl „krytý“ tou insolvencí.

eumedon
Extra třída :D 13740 příspěvků 15.10.18 11:12
@Anonymní píše:
@eumedon jde mi o to aby ten dotyčný nebyl „krytý“ tou insolvencí.

Jak, krytý? Když bude „krytý“ insolvencí, tak dluh odepíšeš a nebudeš jej přihlašovat? Kdy byl splatný? To budeš tak dlouho čekat, jestli náhodou na sebe nepodá insolvenční návrh, až se dluh promlčí?

Příspěvek upraven 15.10.18 v 11:14

lupilka.cz
Ukecaná baba ;) 1549 příspěvků 15.10.18 11:13

Ty se musíš přihlásit k pohledavce na insolvenci. Pokud to neuděláš, pak už bude „kryty“

eumedon
Extra třída :D 13740 příspěvků 15.10.18 11:24

https://www.epravo.cz/…e-97115.html

Dalším významným účinkem platného uznání dluhu je v souladu s ust. § 639 skutečnost, že uznal-li dlužník svůj dluh, promlčí se právo za deset let ode dne, kdy k uznání dluhu došlo. Okamžikem uznání tedy začíná běžet nová promlčecí lhůta, kdy tímto okamžikem je pak dle judikatury již den, kdy dlužník písemné uznání vyhotovil, nikoliv den, kdy dojde uznání do sféry věřitele. K tomuto dni nastává také uvedená vyvratitelná domněnka existence uznaného dluhu. Určí-li však dlužník v prohlášení i konkrétní dobu, do které splní, desetiletá promlčecí doba začíná běžet až uplynutím lhůty v prohlášení uvedené. Jestliže dlužník v uznání dluhu rozložil plnění na jednotlivá dílčí plnění (splátky), pak platí desetiletá promlčecí lhůta i pro tato dílčí plnění a její běh počíná ode dne dospělosti každého z nich. Jestliže dlužník uznal dluh jen do určité výše, nastanou účinky uznání jen co do této výše, ohledně zbytku pokračuje původní promlčecí doba. Dle ust. § 642 pak v případě, že byl dluh uznán, neplatí zmíněná desetiletá promlčecí lhůta pro úroky a pro ta opětující se plnění, které dospěly až po uznání dluhu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 12:09

Ahoj,

jsem v opačné pozici - řeším insolvenci. A mám půjčeno od kamarádky, které jsem včas a řádně splácela.

Nebylo mou povinností jí to oznamovat.

Ale ona kdyby se nepřihlásila, o peníze by přišla, protože kdo se nepřihlásí nedostane nic.

Je povinností Tvojí, aby sis to hlídal - nemá cenu hnát to přes soud, ten by to stejně insolvencí zastavil. Hlídej si insolvenční rejstřík ať nepromeškáš termín přihlášky. Co nepřihlásíš, nepřičte se, ať to už řešíš přes soud nebo ne.

eumedon
Extra třída :D 13740 příspěvků 15.10.18 12:22
@Anonymní píše:
Ahoj,

jsem v opačné pozici - řeším insolvenci. A mám půjčeno od kamarádky, které jsem včas a řádně splácela.

Nebylo mou povinností jí to oznamovat.

Ale ona kdyby se nepřihlásila, o peníze by přišla, protože kdo se nepřihlásí nedostane nic.

Je povinností Tvojí, aby sis to hlídal - nemá cenu hnát to přes soud, ten by to stejně insolvencí zastavil. Hlídej si insolvenční rejstřík ať nepromeškáš termín přihlášky. Co nepřihlásíš, nepřičte se, ať to už řešíš přes soud nebo ne.

Zatím neví, jestli nějaké insolvenční řízení bude.

A samozřejmě, není povinností insolvenčního dlužníka oznamovat věřitelům, že proti němu bylo zahájeno insolvenční řízení: Mohou si to snadno najít v insolvenčním rejstříku.

Uživatel je onlineJTom
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 15.10.18 14:38

Z praxe ale mohu potvrdit, že místo jednoho archu A4 poměrně tvrdého papíru s rozsudkem je lepší si koupit velkoobchodní balení toaletního papíru.
Dnešní ochrana dlužníků a podvodníků je naprosto dokonalá a každý, kdo se dostane do problémů se splácením, požádá o insolvenci, která mu je, až na vzácné výjimky, povolena.

Roker
Ukecaná baba ;) 1509 příspěvků 08.12.18 01:28

@JTom dluznici js podle statu ta slabsi strana, veritele nemaji pujcovat bbezhlave a ez zajisteni. Jinak by stat vykrvacel na davkach a ja nevim cem jeste. Kdyz to ti negramoti nemaji z ceho splacet. Verim ze ti negramoti budou mit nadosmrti cejch a priste jim nikdo nepujci, navic jejich podvody jdou vycist z dokumentu.

Uživatel je onlineJTom
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 08.12.18 08:37

@Roker Dlužníci jsou slabší stranou jen formálně. Z dluhů se stal obrovský kšeft pro insolvenční správce, právníky, soudy a všechno to začíná masovou reklamou na zboží na dluh. Věřitel má povinnost si ověřit solventnost dlužníka, neexistuje ale žádné místo, kde by to mohl udělat. Neexistuje žádný centrální registr dluhů. Z oddlužení se stala legální pračka peněz. Soud nemá za povinnost zjišťovat, co dlužník s půjčenými penězi udělal. Dlužník, který si napůjčuje v desítkách půjček několik milionů, má po pěti letech 70% vypraných. Do oddlužení může jít i ručitel, takže bezpečné zajištění je jen nemovitostí.
Kdyby byl skutečný zájem dluhy omezit, zakázala by se reklama na půjčky, zavedl by se státní registr dluhů a při žádosti o oddlužení by soudy musely zkoumat, co dlužník s půjčenými penězi udělal.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Kostková o zmatcích ve StarDance: Bylo to společensky přijatelné!

Patří sice mezi naše nejoblíbenější moderátorky, po sobotním přímém přenosu... číst dále >

Alláhu Akbar? "Typický radikál" Chekatt měl dávno sedět, ne běhat na svobodě!

Vrah ze Štrasburku před útokem křičel Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >

Svatební šaty Chopry: 24 metrů dlouhá vlečka a dva miliony flitrů

Bollywoodská herečka Priyanka Chopra (36) si před pár dny vzala za manžela... číst dále >