Sourozenci různého věku ve školce spolu ano či ne ?

5.12.10 20:06

Sourozenci různého věku ve školce spolu ano či ne ?

Ahoj, dlouho jsem tu nehledala radu, ale řeším teď jednu situaci a váš názor či zkušenost by mě velmi zajímala. Mám 2 syny. Pětiletý Matěj je takový introvert intelektuál strašpytel. Tříletý Ondra je spíš vesnický chasník optimista. Matěj chodí do školky, letos byl přeřazen ve školce už ke starším dětem. Ale je tam hodně zakřiknutý, moc se neprojevuje, o zlobení nemůže být řeč, hraje si sám, nevyhledává kontakt s jinými dětmi, už jsem řešila, že si ho jeden starší kluk vybral za příležitostného otloukánka. Nehraje si s jinými dětmi, ale když přijde učitelka s nějakou aktivitou, tak je zase prý jeden z mála, který se s radostí zapojuje. Občas fňuká za mámou či tátou. Musím podotknout, že i po začátku chození do školky k menším dětem ho čekala několika měsíční aklimatizace.
Doma či se známými je to normální raubíř.

Ondra má začít chodit do školky v lednu, to mu budou 3.
A moje dilema je následující : učitelka ve školce mi navrhla, jestli nechci dát Ondru rovnou do starší třídy k Matýskovi, že by se Matěj třeba díky tomu cítil lépe, měl by úkol ochranitele, měl by tam kumpána.
Na začátku jsem si říkala, proč ne, ale teď mi to leží v hlavě a já si zase říkám - Mates si pak bude hrát s Ondrou, ale kontakt s ostatními dětmi stejně nebude navazovat. A co Ondra - ten by přišel o pomalejší a individuálnější přístup, který je v mladší třídě, učil by se rovnou složitější věci.
A co až půjdou do školy, tam už bude muset být stejně každý za sebe.
Co myslíte ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

53
5.12.10 20:18

Ahoj janulinko,já bych asi nedávala kluky do stejné třídy.co když by madší zapadl mezi děti a starší by zůstal opět sám a ještě i bez podpory svého brášky.jistě víš jaké to je když se děti s dětmi rozdovádí.Ještě by ho to mohlo mrzet.Je dobré že budou chodit oba do stejné školky i když do jiné třídy mladší bude cítit že když bude mít slabší chvilku někde tam má brášku.možná to tak bude pésobit i na staršího.taky jsme si prošly změnou školky,ale mladší se se starší nepotká protože jsme ji tanto rok ještě nehlásily.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
5.12.10 20:18

NAše děti chodí do třídy spolu, problémy s tím nejsou, hrají si někdy spolu, ale většinou syn sám a dcera s dětmi - ale docela jeden druhého brání + dcera se cpe i k aktivitám, které učitelky vyhodnotily jako pro starší děti (a které doma normálně zvládá).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53
5.12.10 20:28

ano pokud je školka takto nastavená všechny věkové kategorie v jedné třídě ,pak ano protože starší i mladší tam mají své vrstevníky i když si hrají s různě starými dětmi ale to co popisuje zakladelka se mi zdá zcela jiná situace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.12.10 20:51

Já bych dala.Matyášek je ve smíšené třídě a je tam spoustu sourozencu.Vždy mi přijde strašně hezké jak starší mladší oblíká a chrání. :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7804
5.12.10 21:20

pokud jsou v té třídě děti různého věku,tak bych ho tam dala.Ale pokud to znamená že mladší syn má 3 roky a bude tam mezi cca 5tiletými tak ne.
My to u nás na vesnici tak máme.Jsou 2 třídy které jsou rozděleny jakoby podle vesnic.V jedné třídě jsou místní a v druhé třídě dojíždějící.Takže sourozenci bývají spolu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1235
5.12.10 21:31

Ahoj,
měla jsem podobné dilema a dokonce taky s Ondrou a Matějem :mrgreen:
U nás rozhodlo to, že Matýsek už je předškoláček, takže by nechtěl být kvůli Ondrovi opět s menšíma dětma. U nás jsou třídy smíšené (děti 3-5 let), ale předškoláčci jsou pak zvlášť. Matýsek už byl dvakrát s malýma a mezi velké se těšil a navíc mi to paní učitelka ani nedoporučovala. Je fakt, že už ani nevím, proč, ale říkala, že to nedělá dobrotu a že pro ty děti je lepší být zase s jinýma dětma.
Jinak to máme podobné, Matýsek ufňukaný introvert a Ondra pohodář až za roh, takže jsem se ani nebála toho, že nepůjde do třídy za Matýskem, ale mezi úplně nové cizí děti. A musím říct, že to zvládnul skvěle, Matýska potkává dopo na zahradě, nebo pak později odpoledne, když se spojí, a to jim stačí.
Takhle je to u nás, ale pokud cítíš, že by to staršímu i mladšímu pomohlo a učitelky jsou pro, tak bych do toho taky šla. Jde jen o to, jestli tam fakt Ondra nebude zdaleka nejmladší a bude zvládat aktivity starších dětí.
M.
M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
6.12.10 12:13

Jak psaly holky - ve smíšené třídě není problém, aby byli spolu, ovšem potom bys netápala ani ty.
u vás jsou děti rozděleny podle věku, což si myslím, že je lepší.
na mladšího by to bylo ve třídě starších dětí složité. přecejen není ještě tak zralý na aktivity, které dělají děti o 2 roky starší.
týká se to stylu, v jakém děti tvoří - 3 leté děti třeba jen vypichují z papíru obrysy a pí.uč. za ně vypichovaný obrázek vytrhne a dítě už zase samo si ho nalepí, kdežto třeba 5 ti letý dítě si ten obrázek už samo vystřihne nůžkama…
stejný je to při práci s tuší, s temperama, s lepidlem - učitelky mají systém, jakým děti učí podle věku. školka není jen o tom, že si děti hrají.

idea smíšených tříd je hezká, ale při pracovní činnosti je to pro učitelky dost náročné. moje mamka ve školce pracuje, už 35let, a vyzoušeli tam oboje - resp. po dlouhých letech věkově stejných tříd přišli se změnou - smíšenými třídami. po 2 letech se vrátili zpět, protože se to neosvědčilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11054
6.12.10 13:47

U nás je situace opačná. Mladšího jsem dala do třídy ke staršímu kvůli jeho snažší adaptaci. Zatím byl ve školce 3×, je nadšený, že tam má brášku. Do jesliček, kde bráchu neměl, chodit nechtěl.

Pokud si myslíš, že to mladší ve „starší“ třídě zvládne, dala bych je spolu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2529
6.12.10 14:43

Ahoj já pracuji jako učitelka v mš amáme tam dvoje sourozence u kterých si rodiče vyžádali aby byly spolu.A za mě v žádném případě.Ten starší celý den má na krku toho malýho ,který nechce nic jinýho než toho staršího nenechá si pomoct od nás ani s oblékáním chodí spolu i na záchod.Obě ty starší holčičky jsou předškoláci a vůbec se nemohou soustředit na činnosti protože jim je líto že on zrovna brečí nebo se vzteká apod.A to malé dítě si pořádně nezvykne dokud nebude chodit samo.A jestli ti malý přijde pohodář tak po nástupu do školky se může jevit uplně jinak .Znám hodně divočáků a pohodářů co ve školce měsíc brečeli.A krom těchto věcí co jsem napsala pokud třída není smíšená a je v ní třeba 27 dětí jako u nás tak lituju učitelku které se tím menším dítětem komplikuje práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
jjelena
8.12.10 19:23

Ahoj, máme holky 20 měsíců od sebe a jsou ve stejné školce ve třídách vedle sebe, které se ráno a po spaní spojují, dokud je málo dětí. Do jendý třídy bych je nedala, do školy půjde každá sama za sebe a at si zvykají na kolektiv. Na druhou stranu je fakt, že ani jedna neměla problém s adaptací, obě jsou těžce v pohodě. Jsou rády, že se vidí a ví o sobě, ale ani jedna netrpí, že druhá je jinde. Dokonce už máme za sebou i nemoc tý starší, kdy mladší chodila celý týden sama a bylo to o.k. Myslím, že pokud tvoji kluci na sobě budou závislý, bude to spíš ku škodě než k užitku.

A jak už tu někdo psal… mě by vadilo, kdyby ve třídě u starší byly i malý děti, který mají trochu jiný tempo i když jsou sebešikovnější.

• Nahlásit
  • Citovat
jjelena
8.12.10 19:23

Ahoj, máme holky 20 měsíců od sebe a jsou ve stejné školce ve třídách vedle sebe, které se ráno a po spaní spojují, dokud je málo dětí. Do jendý třídy bych je nedala, do školy půjde každá sama za sebe a at si zvykají na kolektiv. Na druhou stranu je fakt, že ani jedna neměla problém s adaptací, obě jsou těžce v pohodě. Jsou rády, že se vidí a ví o sobě, ale ani jedna netrpí, že druhá je jinde. Dokonce už máme za sebou i nemoc tý starší, kdy mladší chodila celý týden sama a bylo to o.k. Myslím, že pokud tvoji kluci na sobě budou závislý, bude to spíš ku škodě než k užitku.

A jak už tu někdo psal… mě by vadilo, kdyby ve třídě u starší byly i malý děti, který mají trochu jiný tempo i když jsou sebešikovnější.

• Nahlásit
  • Citovat
9.12.10 12:29

Děkuju za rady, myslíte podobně jako já. Kdyby mi to nenabídla sama učitelka, tak bych o tom vůbec neuvažovala - dát mladšího ke staršímu. A už jsem se také rozhodla a ve školce řekla, že malý Ondra půjde k tzv. malým broučků, kam patří věkově. Učitelka mi na to řekla, že je to tedy moje rozhodnutí :-D
Díky za reakce !

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama