Spála - mohla bych jí u dítěte nezaregistrovat?

7164
15.3.17 10:02

Spala - mohla bych ji u ditete nezaregistrovat?

Vratili jsme se synem od doktora se spalou. Ted mi doslo, ze dcera mela cca pred tydnem dva dny zvysenou teplotu a pak si asi dva dny stezovala na bolest v krku. Zadne vyrazky jsem si nevsimla - to asi nemohla mit spalu, ne? K doktorovi jsem ji dotahnout puvodne chtela, ale nejak me udolala argumenty, ze ten krk byl jen po ranu a je vse dobre a nikam nepujde… Syn me neudolal prave kvuli silene vyrazce. Nejak mi to ted vrta v hlave, sice inkubacni dobu pisou 2-5 dni, ale stejne - mohla bych byt takovy neschopny rodic a nechat dite prechodit spalu a niceho si nevsimnout? Vsude pisou, ze prubeh je bez ATB pomerne zavazny…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

69691
15.3.17 10:08

@Hobitka Ano, klidně mohla, já bych si nevšimla před 14 dny, kdyby nehlásili ve školce, že se jim tam vyskytla, kluka bolelo 1 den v krku, 1 den měl teplotu a třetí den už začal řádit… ovšem jestli tě to uklidní, tak mi řekla doktorka, že má tak atypické příznaky, že by to na spálu neviděla ani ona. Takhle udělala streptest a bylo jasno. Vzala bych k dr. i dceru a nechala ji udělat výtěr, ať máš jistotu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11430
15.3.17 10:12

@Hobitka Já ti nevím. Moje starší má něco podobnýho. Krk mírně zarudlý. Měla to i před časem a byl to streptokok pyogenes. Ten pokud vím kromě angíny vyvolává i spálu. Má to třetí den a už je fit, ale byli jsme na stěru radši. Neb naposled nás všechny potrápila angina, než se na to přišlo. Všichni na tři kříže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2067
15.3.17 10:15

Zrovna malej dobira antibiotika. Sli jsme k doktorce jen s dlouhotrvajícím kašlem a bolenim v krku. Udělala vyter a bylo jasno… jen kdyz už jsme cekali na vysledky tak se mu zacali loupat briska prstu. Jinak vůbec nic.ani horecka… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7164
15.3.17 10:19

@j.a.n.i1 Dik, tak ja ji vezmu taky na streptest…Ve skolce nic nerikali… U syna mi bylo dnes rano jasne, ze mazem k doktorovi. Ze ja si na to blbec nevzpomnela v te ordinaci… Chjo, navic dnes vecer maji jet deti k babicce, protoze ja mam ctvrtek a patek cely den doktory a nemam jine hlidani. To je fakt na pytel…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20820
15.3.17 12:29

@Hobitka Tak ona to mohla být i lehčí spálová angína. Moje děti to měly současně - jeden spálu, druhý „jen“ angínu. Léčili se stejně, ale oba měli typicky malinový jazyk.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20820
15.3.17 12:31
@Hobitka píše:
@j.a.n.i1 Dik, tak ja ji vezmu taky na streptest…Ve skolce nic nerikali… U syna mi bylo dnes rano jasne, ze mazem k doktorovi. Ze ja si na to blbec nevzpomnela v te ordinaci… Chjo, navic dnes vecer maji jet deti k babicce, protoze ja mam ctvrtek a patek cely den doktory a nemam jine hlidani. To je fakt na pytel…

Tak ale zase pokud je to týden a dítě je v pořádku, tak už je to zbytečné řešit, ne? Pokud to byla spála, tak má nejspíš natolik dobrou imunitu, že se s tím poprala sama. Já už bych to nehrotila. V dnešní době se na spálu pohlíží jinak než za nás. Jen bych ve škole/škllce upozornila, že se u vás doma vyskytla spála.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69691
15.3.17 12:49

@Amys Pokud bude mít pozitivního toho streptokoka, tak bych neřekla, že je to v pořádku… a přeléčila bych to ATB.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20820
15.3.17 12:59
@j.a.n.i1 píše:
@Amys Pokud bude mít pozitivního toho streptokoka, tak bych neřekla, že je to v pořádku… a přeléčila bych to ATB.

Já to pochopila tak, že už je v pořádku a v krku ji nebolí :nevim: Kdyby se u druhého dítěte neobjevila spála, tak by se to taky neřešilo. Samozřejmě pokud není v pořádku, tak bych jí na výtěry vzala, ale pokud už v pořádku je, tak asi ne. Všichni máme v krku určité množství přátelských i nepřátelských bakterií, takže jde spíš o to přemnožení a citlivost. Každý jsme imunitně někde jinde. Pokud je to malé množství, tak organismus je schopný se s tím poprat zcela sám bez antibiotik.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69691
15.3.17 13:09

@Amys Moje dítě v době, kdy jsem s ním jela k doktorovi taky už v krku nebolelo a bylo zcela v pořádku (chtěla jsem ho ten den už normálně dát do školky) a přesto mělo streptest pozitivní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7164
15.3.17 13:13

@Amys @j.a.n.i1 Mame jit pristi stredu s malochem na kontrolu. Takze se poptam. Pokud to do te doby dcera nechytne - pred tydnem to mohlo byt klidne i neco jineho, ze… Prave ze bych to 100% neresila, kdyby ted nelehl se spalou malej.. Je to boj. Jinak imunitu ma dcera prave dobrou, zato malej je lapac nemoci :?.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11430
15.3.17 13:13

@Amys Asi ano. Rozhodně je to trend, který teď razí doktoři. Nás přeléčili jen proto, že jsme si to furt předávali. Kontrolní stěr se nedělal. Jsem zvědavá, jak to bude teď, jestli to má dcerka znova. Byla léčená mezi tím Broncho-Vaxomem. Myslím že pomohl, jestli to zas má, nemá ani teplotu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20820
15.3.17 13:40

U nás to měly obě starší děti najednou a k tomu jsme měli doma půlroční miminko. V čekárně jsme spolu s ostatními lidmi čekali na výsleky rychlotestu na pozitivitu streptokoka a ATB pak dostali oba. Dřív by tohle vůbec nešlo, v tu ránu bychom byli v karanténě a já nevím, co ještě. Děti měly snad jeden den teplotu, trošku je bolelo v krku, měly malinový jazyk a syn byl řádně osypaný, ale během chvilky se otřepaly a nevěděly, co roupama :lol:
@Hobitka Já bych jí nikam netahala, nech jí ale samozřejmě doma, ať topřípadně neroznášítě dál a jak jsem říkala, tak bych tu spálu v rodině v institucích nahlásila. A na kontrole se o tom můžeš s doktorkou pobavit. Pokud by se něco dělo, tak tam s ní zajedete dřív.
@Genovesa Ono kdo ví, kolik z nás je bacilonosičů a hlavně jak by to vypadalo, kdyby se dělal třeba preventivně jednou za rok všem výtěr z krku. Asi bychom se zhrozili :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11430
15.3.17 14:36

Jj, nasazovat atb, pokud člověk nemá obtíže, nevím. Časem bude akorát streptokok odolnější. Já doufám, že si dítě vybuduje imunitu. No jsem zvědavá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7164
15.3.17 15:13

Diky za podnetnou diskusi, ve skolce jsem uz zminila, zitra a v patek dcera stejne jit nemela, tak ji pak asi necham doma do synovy kontroly, poptam se a uvidime.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama