Spaní a usínání - starší děti 6 a 11 let

290
30.9.20 10:10

Spaní a usínání -starší děti 6 a 11 let

Chtěla bych poprosit někoho, kdo měl nebo má problém s malou potřebou spánku u dětí, usínáním pozdě a třeba i nemožnost usnout?

Starší dcera už jako miminko spala extrémě málo…9-10 hodin, kdy průměr je 14-16 a podobně…přes den přestala spát v 17m a když usnula třeba jen na 10 minut v autě, šla spát ve 12 vvečer místo v 9…vstávala jako miminko v 5-5:30, pak vždy okolo 6 atd.

Na rozdíl ode mě je asi spíše sova a ve školním věku byl vždy problém, aby usnula alespoň v 9 večer.

Teď je jí 11 a v období koronaprázdnin usínala třeba i v půl 12 a podobně, vstávala po 9 hodině…Poslední dobou má problém večer usnout. Řešil ste někdo u dětí v tomhle věku problémy s usínáním…používali ste někdo nějaké „léky“ bachovy kapky, homeo, persen… atd atd, režimová opatření jaká? Je mi jasné zklidnit večer nekoukat na mnobil atd…budili ste třeba už v 5-5:30, aby byly večer ospalé??? I když ten režim nastavím, stačí jedna nemoc nebo víkend u tatínka a zase jdou spát pozdě a vše nanovo…

Malá je na tom trochu lépe, ale také dřív jak v půl 9 neusne…

Nechci diskuzi, co by jak mělo být akdo se o děti jak stará atd.
Chtěla bych zkušenosti. děkuju

Příspěvek upraven 30.09.20 v 10:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1115
30.9.20 10:15

Já mám to samé co vaše dcera. Jediné co mi opravdu zabírá je velká fyzická aktivita.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
30.9.20 10:18

@Opiska díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13977
30.9.20 10:22

V 11 letech už bych jí nenutila spát, stejně jako bych jí nebudila nějak zbytečně brzy. Povolila bych jí večer knihu a tlumené světlo, dokud se jí nebude chtít spát - samozřejmě nějak únosně -pokud jí teď třeba honíš ve 21 do postele, tak se s ní domluv, že si může do 22 číst. Jestli má samostatný pokoj, tak klidně jí o půl hoďky tu večerku prodluž. A fyzická aktivita-samozřejmě. Syn (8 let) mnohem lépe usíná ve dnech, kdy má 1,5hodinový trénink (3× týdně), než v těch zbylých, natož v těch, kdy trávíme odpoledne doma z jakéhokoli důvodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19080
30.9.20 10:26

Utahat pres den, mam to same u obou dětí, u mladsiho je mi to teda jedno s tim jsem jeste doma, ale starsi vstava rano do skolky a spat ho stejne pred 10 vecer nedostanu. Bohate mu stačí 8 hodin spanku, ja bych to nelamala nasilim, kdyz to množství spanku stačí :nevim: Jediny co je fakt dostane do postele driv je, kdyz je přes den uplne vyridim, nejaky dlouhy vyslap, kolobezka apod, hrací odpoledne s kamaradama, kde se nezastavi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
30.9.20 10:30

@unuděná jojo tak to samozřejmě takhle chci, i nějakou dobu zavést pravidelnost i víkend…Já jí dřív jak v 9 nenutím do postele, vím, že je to zbytečné…ale asi 3-4× s eteď stalo, že jde sama spát, že je ospalá a že druhý den píšou písemku a pak brečí, že nemůže usnout a tím jak plaší aten mozek jí šrotuje, že neusne tak samozřejmě usne někdy ve 12 půl 1. Ona vžd ybyla takový hodně cíťa a plašan a někdy zbytečně vše moc řeší…Tak jsem si říkala, jestli než nastavíme tu pravidelnost atd jí něčím nepomoc…Sedalia…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
30.9.20 10:32

@Kriss Tina nevím u nás ani to utáhání nikdy nefungovalo…byli jsme třeba na horách bylo jí 5…celý den na sjezdovce a usnula v 10…děti, kterým bylo 7-8 už byly v 8 mrtvé, stejně staré usínaly u večeře únavu a ona né, aby jí něco neuteklo:-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13867
30.9.20 10:36

Dcera když jde spát dle sebe, tak klidně až ve tři ráno.
Má večerku v 22. Tzn vypnutý mobil, PC a ležet v klidu a potichu v posteli. Má možnost si číst, ale to nechce. Takže jde vlastně spát. A už si zvykla a do půl jedenácté je tuhá.
Ale že začátku to bylo přes násilí.

Já se jak u dětí, tak u sebe řídím pravidly spánkové hygieny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13977
30.9.20 10:38
@Aglája75 píše:
@unuděná jojo tak to samozřejmě takhle chci, i nějakou dobu zavést pravidelnost i víkend…Já jí dřív jak v 9 nenutím do postele, vím, že je to zbytečné…ale asi 3-4× s eteď stalo, že jde sama spát, že je ospalá a že druhý den píšou písemku a pak brečí, že nemůže usnout a tím jak plaší aten mozek jí šrotuje, že neusne tak samozřejmě usne někdy ve 12 půl 1. Ona vžd ybyla takový hodně cíťa a plašan a někdy zbytečně vše moc řeší…Tak jsem si říkala, jestli než nastavíme tu pravidelnost atd jí něčím nepomoc…Sedalia…

Jestli je citlivá, tak já mám u syna skvělou zkušenost s jakýmkoli placebem :P Dlouho jsme používali „uspávací prášek“ (když byl malinkej, tak jsem jen dělala, že mu poprašuji čelo, později jsem mu sypla do pusy maličko mouky třeba) - mohla bys dát klidně nějaké cucavé céčko (nebo jiné vitamíny) s tím, že to je na spaní. Tu Sedalii, meduňkovej čaj apod. klidně zkuste taky, ale hlavní je to zklidnění mozku před spaním-na to třeba četba funguje skvěle, eventuelně jí pustit nějakou relaxační hudbu? Jestli je to hlavně tím, že se nervuje, tak to chce s tou psychikou pracovat. Zdá se ti pak ráno utahaná nebo ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28328
30.9.20 10:48

U nás má tenhle rytmus mladší - ted je jí 6 let. Aby usnula kolem 21:30, tak se nám osvědčuje režim a fyzická aktivita. Pokud chodí do školy/školky chodila, tak šlo usínání mnohem lépe. Každý víkendu/prázdniny/nemoc se to zase naruší a jedeme nanovo :-( Pak ráno nechce vstávat do školy a je to očistec. Večer se plácá v posteli, kam jde v 20:30 a hodinu-dvě se tam převrací zprava doleva a prostě nespí :-( Počítám, že až bude starší, že jí budu nechávat více volnosti - aby chodila spát později a ten režim si udělala podle sebe.

Pokud je dceři 11,tak už by mohla chodit spát podle sebe, třeba jí to i pomůže v tom, že si samovolně ten režim nastaví podle svého rytmu. Tedy za předpokladu, že nebude strašit do 3 a chtít vstávat v 10h. Pokud má menší potřebu spánku, tak by jí to mohlo stačit, když půjde třeba v 23 a vstává v 7h. Počítala bych s tím, že občas o víkendu pak bude třeba dospávat, nebo vyrovnávat, ale myslím, že by to mohla už zvládnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
30.9.20 10:49

"

Příspěvek upraven 30.09.20 v 10:54

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
30.9.20 10:52
@acimedaca píše:
U nás má tenhle rytmus mladší - ted je jí 6 let. Aby usnula kolem 21:30, tak se nám osvědčuje režim a fyzická aktivita. Pokud chodí do školy/školky chodila, tak šlo usínání mnohem lépe. Každý víkendu/prázdniny/nemoc se to zase naruší a jedeme nanovo :-( Pak ráno nechce vstávat do školy a je to očistec. Večer se plácá v posteli, kam jde v 20:30 a hodinu-dvě se tam převrací zprava doleva a prostě nespí :-( Počítám, že až bude starší, že jí budu nechávat více volnosti - aby chodila spát později a ten režim si udělala podle sebe.Pokud je dceři 11,tak už by mohla chodit spát podle sebe, třeba jí to i pomůže v tom, že si samovolně ten režim nastaví podle svého rytmu. Tedy za předpokladu, že nebude strašit do 3 a chtít vstávat v 10h. Pokud má menší potřebu spánku, tak by jí to mohlo stačit, když půjde třeba v 23 a vstává v 7h. Počítala bych s tím, že občas o víkendu pak bude třeba dospávat, nebo vyrovnávat, ale myslím, že by to mohla už zvládnout.

Já si právě nemyslím, že je dobré, aby o víkendu dospávala…že právě pokud má nějaký problém, má chodit spát a vstávat přibližně stejně…že jí to právě naopak rozhodí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
30.9.20 10:53
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13977
30.9.20 10:59
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13977
30.9.20 11:00

Co to je?? Mě se odeslal prázný příspěvek a to jsem napsala snad celou stránku :pocitac: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama