Spaní miminka - na zádech nebo na boku ?

1180
16.9.05 18:20

Spaní miminka - na zádech nebo na boku ?

Ahoj, již nějakou dobu si lámu hlavu, jestli je lepší spaní miminka na zádech nebo na boku. V porodnici mi říkali, abych miminko ukládala na bok, v moudré knize zase psali, že nejlepší je ukládat na záda. Na netu jsem těch informací také nalezla spoustu - obojích. Jaké zkušenosti máte s polohou při spánku ? Moje Julinka má nyní 2 měsíce, od malinka ji ukládám na bok, no zhruba tak měsíc se ale někdy ve spánku převrátí na záda - dříve to bylo spojeno se vztekáním ve spánku, jak jí to ještě moc nešlo, teď už to zvládá lépe. Stále ji ale ukládám na bok. Poslední týden se však snaží ve spánku přetočit na bříško, zatím jí to moc nejde, ale je to otázka času, kdy to nacvičí. Pokud však leží na zádech, tyto tendence tolik nemá. Zatím se u toho zase vzteká, což v noci není nic příjemného. Jaká je tedy nejvhodnější poloha 2 měs. miminka při spánku ? Jak říkám, z těch rad jsem celkem zmatená :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2114
16.9.05 19:15

Ahoj, kdyz byly dcerce 2m ukladala jsem ji na bok. Od doby kdy se zacla vic hybat po ulozeni na bok se pretocila na zada, tak sem ji pak zacla davat rovnou spat na zada (kolem 4m). A takhle ji ukladam dodnes s tim ze vetsinou se hned toci na bok, vyjimecne na bricho. Ale muj nazor je ten ze 2m mimi bych davala spat na bok. Sany+7m mimi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
830
16.9.05 22:24

Ahojky,

já jsem ze začátku dávala kluky taky na bok, zhruba po měsíci jsem je dávala na záda. Ale druhej synek neuměl zabrat na zádech, ani na boku, v postýlce spal nanejvýš 15 minut, pak mi jednou nějak usnul na bříšku a tak jsem ho začla dávat na bříško (ikdyž mi doktorka říkala, že se to nemá :roll: ). Po nějaké době spal už zase na zádech.

Pá Smokie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
420
16.9.05 22:53

paraplíčko, babo raď! I nám v porodnici kladli na srdce, že miminka mají spát na boku, publikace o syndromu náhlého úmrtí zase tvrdí, že na boku je to stejně nebezpečné jako na břiše (prý se stlačuje hrudníček či co…) - my jsme v porodnici ale nacvičili spaní na boku a malá na zádech spát nechce (ani jí to nejde), tak spíme dál na boku.
A pochybuju, že ti někdo dá jasnou odpověď, jak to teda je…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1077
17.9.05 07:04

V porodnici i naše pediatrička říkala, ať klademe malou na záda. Je to dobré pro vývoj kyčlí a také se tím snižuje riziko náhlého úmrtí kojence. Ve chvíli, kdy se dítě dokáže samo přetočit na bok či břicho, se už nechává tak, jak to dokázalo.

Iva + Eliška 6m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
300
17.9.05 09:17

Ahoj,
já jsem malého dávala na bok asi těch 6t, potom měl tendenci se přetáčet, takže jsem ho začala dávat na zádíčka. Moje dr. mi to schválila! :lol: No a asi tak od 5m. spí zase převážně na boku, je to jeho oblíbená poloha… :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
17.9.05 09:34

Já dávám Robíška přes den na zádička, ale v noci zá:,–(ně na bok do válečků aby se sám nepřetočil, protože ho v noci nenechávám odříhnout. Taky máme postýlku u hlavičky zvedlou o cca 10cm, což je podle mě důležitější než dávat na bok. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
17.9.05 10:36

Už v porodnici malou dávali spát na bok a navíc měla vozíček polohovanej. Nám taky řekli dávat na bok, akorát ty boky střídat, takže jsem střídavě uklídala na levej a pravej bok. Malá za zádíčkama mívala váleček, ale stejně se moc nehejbala. Později jsem ukládala na bok a malá se sama skulila na záda a někdy kolem 7měsíce šla i na bříško. Takže spát ji dávám podle toho, jak usne, většinou na bok a ona se sama natočí.
Každopádně je vhodné u malého mimi mít postýlku napolohovanou a zvednutou pod hlavičkou. Takto jsme spaly dokonce do půl roka.
Gabča a Barča, 51týdnů

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
551
17.9.05 13:04

Myslím, že nejmodernější je rada dávat spát na zádíčka (doporučení lékařům v USA). My jsme na radu z porodnice taky dávali na bok s tím, že se tak miminkům líp blinká. Ale je pravda, že s tím jak byl malej čím dál pohyblivější, raději jsem sama přešla na zádíčka, přecejen mu tak dalo otočení na bříško víc zabrat. A teď už si to stejně koriguje sám, nejraděj spí na boku :lol: Ono taky dost záleží na gustu mimča, některé prostě jinak než po svém spát nechce… :wink:
Mějte se,
Věrka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
17.9.05 17:11

Ahoj,
abys neměla málo zamotanou hlavu, tak já jsem (ze stejných důvodů jako ty) dávala malou spinkat na bok, ale tak, že ležela úplně u kraje postýlky a bylo to spíš něco mezi bokem a zádama.
Taky se mi zdálo, že když ji natočím úplně na stranu, má stlačený hrudníček, takže jsem to řešila „něčím mezi“ s tím, že jen hlavička byla víc natočená. Vyhovovalo jí to tak dlouho - dokud se nezačala sama přetáčet. Zavinka tomu pomůže, aby se mimčo úplně nepřekulilo :)

Tak příjemné noci přeje
Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
377
17.9.05 19:46

Ahojky,

Niki už od porodnice taky spinkala na boku.Špatně nebo vůbec si nechtěla krknout,takže to bylo na boku bezpečnější.Pak asi okolo 2m jsem jí začala dávat na zádíčka a zvykla si ihned.
Teď v roce spí v takových polohách :D ,že někdy zírám,jak se zkroutí.Nejoblíbenější je bříško a zase bok.
Naďa a Niki

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
561
17.9.05 19:57

Spaní miminka - na zádech nebo na boku?

Ahoj,já mám 2,5měs. holčičku.Z dostupných informací si nevybereš,snad jen to,že na bříšku se spaní nedoporučuje.
V porodnici jsem měla dávat malou na bok.Pokračovala jsem tak i doma a měnila strany,kvůli hlavičce.V poradně mi sestřička řekla,že mám dávat spíš na pravý bok,kvůli srdíčku.Pokládala jsem ji k zadní stěně postýlky.Pak jsem si přečetla,že na boku je 3× větší riziko syndromu náhlého úmrtí a okamžitě jsem ji začala dávat na záda.Musela si zvyknout,ale byla ještě maličká,tak to šlo.Teď jí položím na bok,jen když si v noci neodříhne.Jenže spí ve spacím pytli a to je spíš poloha mezi bokem a na zádech.Mimochodem v knížce Něžná náruč rodičů /o manipulaci s dítětem/ píšou,že se má mimčo ukládat na bok a strany měnit kvůli souměrosti hlavičky,tak jsem to právě ze začátku dělala.
Mám ještě dva kluky starší,tenkrát /je to už 20 a 15let/se prozměnu dávalo spát jedině na bříško.
No tak si vyber. :-)
Dandule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1180
18.9.05 00:39

Ahojky, moc děkuji za vaše zkušenosti a postřehy. Postýlku máme také pod hlavičkou zvednutou, protože malá trošku ublinkává - tedy ne nijak moc a jen spíš, když se nějak hodně v postýlce mele a taky když „povídá“ a je krátce po jídle. S „brkáním“ jsme měli ze začátku problém, ale teď to zvládá celkem dobře, ale je fakt, že po každém jídle ji nechávám poctivě odbrknout, i když to někdy trvá i 20 minut a ještě ji nechávám několik minut v klidu odpočnout, aby si případně neublinkla, kdyby nespala a začala se v postýlce příliš vrtět. Krmíme 2× za noc, takže se to dá.
Do zavinovačky jsem ji dávala 1. měsíc, krásně v ní usínala. Pak se ale začala otáčet z boku na záda a v zavinovačce jí to nešlo, takže se vztekala. Teď ji má v postýlce jen jako podložku, na které spí.
Zatím tedy ukládám na bok - boky střídám. Ale jak už jsem psala výše, poslední týden se ve spánku snaží otočit na bříško, když leží na boku. Zatím jí to naštěstí nejde, ale pěkně se u toho po chvíli začne vztekat, no a když ne, tak poslouchat několik minut, jak v postýlce heká a funí, není v noci taky příjemné :lol: Navíc na to má podle mě ještě čas. V poslední době mám pocit, že jí spíš spaní na boku někdy vadí. Někdy se tedy otočí na záda a pak spokojení chrní. Na zádech je celkově teď klidnější a bříško ji tak neláká.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
830
18.9.05 10:28

Holky, trošku odbočím, odkrknou si vaše miminka, když u kojení usnou? Mému prvnímu synkovi se to stávalo zcela pravidelně, že mi u kojení usnul a pak byl problém s odkrknutím, no když už pak byl větší, tak ležel se mnou v posteli a já ho pak během noci jen odpojila a spali jsme dál. Je pravda, že on nijak blinkací nebyl, ale stejně jsem měla tak trochu výčitky, že ho nenechávám odkrknout, ikdyž jsem věděla, že to je marný :oops: :) .

Smokie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
18.9.05 12:04

Smokie, moje malá si neokrkávala skoro vůbec, ani když u prsa neusnula. Odkrknutí bych spočítala na prstech obou rukou. Nebyla blinkací, potíže jsme neměly…Dokonce ještě v porodnici říkali, že odkrknout si kojená mimi vyloženě nemusí, akorát jim to pak může způsobit prdíky
Gabča a Barča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama