Spaní - udělala jsem něco špatně? - prosím poraďte

14
29.6.08 22:14

Spaní - udělala jsem něco špatně? - prosím poraďte

Ahoj, mam brouka v hlavě. Mam chlapečka - skoro 6 měsíců a problém nám dělá večerní usínání. Náš večerní rituál je takový: cca v 19,30 koupeme, pak ho nakojím a měl by jít spát. Jenomže… když byl úplně maličký, tak jsem ho položila do postýlky a během 30 min sám od sebe usnul. Pak přišla mezifáze, že ho manžel řvoucího unosil k spánku.
Poslední tak 3 týdny usnul rovnou u toho posledního kojení, takže jsem ho jenom přenesla do postýlky. Jenomže teď se mu to někdy nepodaří, takže dokáže klidně i 2,5 h řvát až to vzdám a vyloženě ho ukojím k spánku.
Myslíte, že si na to zvykne natolik, že už nikdy nebude chtít usnout sám? A existuje nějaká mírumilovná cesta jak ho to odnaučit…? Zatím plně kojíme.
Děkuji moc, Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
29.6.08 22:45

No jo, kdyz on uz pobral zase trochu vice rozumu a chce byt s maminkou a ne usinat sam:) Takze ho bud nechate vyrvat do usnuti az pochopi, ze proste place marne, CEHOZ JA JSEM ZASADNI ODPURCE, nebo budete usinat spolu :) U nas to probihalo tak, ze po koupani po seste hodine nasledovalo kojeni, chvilka mazleni a pak v 7 hodin ulozeni do postylky. (Neni uz synacek pretazeny a unaveny?) Nasledovala rymovana pohadka o pernikove chaloupce od F. Hrubina a pak ukolibavka Spi detatko spi. Postylku mame prirazenou k nasim postelim, Terezka si prostrcila rucicku mezi spruslemi a drzela si v dlani praminek mych vlasu. Vetsinou usinala pri prvni sloce pisnicky :) Hlazeni ve vlasech ji zustalo dodnes (2,5 roku), asi ji to uklidnuje.
Dneska uz tedy misto zpivani cteme pohadku nebo si povidame o prozitem dni a jsou to moc krasne chvile, kdy mi rika: Maminko, mam te moc jaaada, nebo: Ty jsi muj mazlicek :) Je treba si techhle chvilek nastradat do zasoby, nez z nich budou pubertaci:)
Nelamala bych to pres koleno a udelala z usinani peknou chvilku dne,ktera mu bude prijemna:)
Mozna zkuste ukladani do postylky posunout o neco drive.
Ola

• Nahlásit
  • Citovat
120
29.6.08 22:50

Ahoj, taky bych chtěla vědět, jak mírumilovně naučit děcko spát, asi jedině zázrakem, pokud to nemají vrozené. Mám přibližně stejně starého chlapečka. Vlastně od narození v krásně spinkal, naučil se, že v postýlce si večer i v noci po kojení usnul absolutně sám. Když u kojení usnul, probral se, když jsem ho zvedla na krknutí a v postýlce zase usnul. Asi tak kolem 3. měsíce jsem si chtěla ušetřit práci a protože mu to nědělalo problémy, když usnul u pití, přendala jsem ho do postýlky rovnou bez krknutí. Potvůrka, dost rychle si na to zvyknul a jinak usínat nechtěl. Takže efekt byl úplně opačný. Taky jsem „musela“ kojit až do „bezvědomí“ a pak ho přendat. Pak sem našla, jak naučit spát dítě na estivillova metoda /> U některého dítka dost drsné, ale u nás to na noční spánek zabralo celkem bez problémů. Asi 2× si poplakal, ale už zase spinkáme sami. Teď mám problém spíš se spaním přes den - chtěl by na spaní dudlík (zajímavé, že na noc ho nepotřebuje), ale už má pátravý ručičky a pořád dokola si ho vyndavá a zahazuje a řve. Tak se snažím taky vydržet podle pokynů - už asi 14 dní, no uvidímě. Hodně zdaru a pevné nervy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
29.6.08 23:21

Přesunuji do Když děti nespí.

Chápu, že vyřvávací metoda má své odpůrce a plně je respektuji - ale na druhou stranu má dítě bez návyku na samostané usínání o dost těžší život než to, co usne samo… Prostě chci říct, že když se prtě naučí usínat samo, a spát samo v postýlce, nemá později problém s usínáním, s tím, že maminka zrovna nemůže nebo maminka není. Celá rodina má klidnější večery a noci a je prostě svobodnější. A děcko nemá později tu fázi odnaučování, která jednou musí přijít…

Při třech dětech by mě asi šlehlo, kdybych musela vstávat ke každému byť i jen jednou nebo dvakrát, kdybych nekontrolovaně kojila ve dne v noci nebo kdybych musela každý večer uspávat… Nejspokojenější mimino je Eli, kterou nakojím, popusinkuju a vrznu do hajan na bříško - ona se zavrtí a spí. A proč to tak je? Protože od narození musela na případné hojdání počkat, až zaženeme její ségry a až přečtu pohádku (tatínek sice vykoupe, vyčistí zoubečky - ale u pohádky usne dřív než Kunhůtky :D) Nejhorší spáč byla Ada - a myslím, že to není ničím jiným než tím, že je prvorozená a bylo na ni tak nejvíc času…

Všechny tři měly kolem čtyř až šesti měsíců snahu najet na noční radovánky - ale všechny pochopily celkem bezbolestně, že tudy cesta nepovede… A ani na jednu by neplatilo je nechat řvát - stačilo prostě s nima fungovat i v noci - jen bez koejní… Adě a Elince to trvalo jen pár dní, u Pepi jsem v rámci klidu zpočátku kojila, až jsem do pár dní skončila na nočním koju co dvě hodiny - a to bylo dost neúnosné. U ní trvalo vysvětlení, že se v noci spí nejdýl - pamatuju se, jak jsem ve dvě ráno v kuchyni s Pepinou zdobila perníčky… Až ve čtyři usnula… Ten rok jsme měli na vánoce nádherné perníčky…

Pozor, já neříkám, že to je jediná správná cesta - jen mi vadí prohlášení, že nechat dítě vyřvat nebo ho naučit na samostné spaní dělají jen krkavčí matky… Ne, tak to není.

Nikdy jsem nebyla tak dobře vyspaná jako na mateřské :)

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7095
29.6.08 23:42

Janous , jako bych četla sama sebe před rokem, s tím rozdílem, že náš chlapeček tak od 3 měsíců věku v postýlce nespal. Zpočátku mu stačilo unošení a položení, později jen ukojení v naší posteli. Měla jsem strach, že ho tak budu uspávat do tří let, párkrát jej zkusila nechat „vyřvat“, následkem toho mi nejenže neusnul a vydržel plakat i 4 hodiny v kuse ( :oops: ), ale přes den byl ubrečený, neklidný a chtěl mě mít stále u sebe.
Vzdala jsem to, večer jej ukojila, usnul v posteli, kde s námi spává doteď (musím teda říct, že mi to nevadí). Když jsem ještě kojila, jen jsem nabídla párkrát za noc prso a u toho spala. Odstavil se sám od sebe v 11 měsících, nestačila jsem se divit :wink: Sám neusne dodnes, buď s manželem nebo se mnou, ale je to záležitost maximálně půl hodiny a já mu ji ráda věnuji.

Záleží jen na Tobě, jak si to uděláš. Já napsala pouze svou zkušenost, taky jsem stále váhala, zda jej moc nerozmazluji, jestli bych ho neměla nechat vykřičet, ať si zvyká, apod.
Dnes jsem ráda, jen si říkám, že jsem nemusela váhat tak dlouho…

Nejdůležitější je, abyste se oba dva cítili dobře, ať už to bude jakkoliv :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
30.6.08 06:36

Lesino, myslím, že máš absolutní pravdu.
Nemusí jít asi hned o drasťáky vyřvávací, ale důslednost po malých kouskách. U nás se nedařilo a nedařilo, a když se to po dvou a půl letech povedlo, zjistila jsem, že po první prospané noci se člověk znova narodí :lol:
Takže příště tvrdě od začátku, nejhorší je to fakt s prvorozenými, protože se s nima moc „matláme“. 8)
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
30.6.08 07:58

Ahoj,

já myslím, že nejhorší jsou pro dítě změny a nepředvídatelnost chování - jednou nosit, jednou nechat vyřvat, jednou nechat řvát, ale nakonec zachránit. Takže radím rozhodnout se pro nějakou cestu a té se držet. Já jsem u obou kluků estivilla úspěšně použila, protože jinak to u nás zřejmě nešlo. Varianta, že by se hlavně ten starší nechal jen tak položit do postýlky a nechat si něco povídat a u toho dokonce usnout fakt nehrozila. Pochopili to celkem rychle a od té doby si usínají oba s úsměvem, zamávají mi z postýlky, já odcházim a oni spí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14
30.6.08 12:44

Ahoj, děkuji všem za rady. Zkusíme toho Estvilla… to vypadá dobře. Uvidíme za jak dlouho to drobečkovi dojde. Snad nebude moc probdělých nocí :) Mějte se pěkně J.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1064
30.6.08 13:54

ahoj chce se jen pripojit s dotazem. mam tri a pul mesice stareho chlapecka vetsinou jsem uspavala ja. ted dvakrat tatka a desnej rev. rikam si, ze je asi zavislak na mamince a zvykly, ze ho uspavam. tatka ho nechal vyrvat. proste si vyzadoval moji pritomnost. nevim jak jinak to udelat. podle me si musi zvyknout, ze ho uspava i nekdo jiny. casem bych nemohla jit ani do kina. myslite, ze Estivilova metoda by sla uz i u takoveho prtouse?? ja jsem puvodne jeste nechtela,aby usinal sam, prislo mi, ze je malej,ale pokud takhle vymrzuje??? posledni tyden to slo, ze kdyz usinal, tak jsem ho dala do postylky a v klidu si usnul.ale to jsem byla ja ne tatka. u nej tonefunguje

snad neva, ze jsem se ti sem navezla s dotazem :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
30.6.08 14:00

Jitus: já bych ho teda ještě nepřeučovala. Máma je celej jeho svět, chápu, že Tě vyžaduje. S Estivillem se začíná od 4. měsíce a později. A nechat vyřvat taky není to pravý. U Estivilla jde o to, dítě ujistit, že jsi nezmizela, že je všechno v pořádku, jen je prostě čas spinkat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1064
30.6.08 14:25

chapu. ja jen nechtela tatkovi do toho vstupovat,.on zkousel vsechno mozny. usnul celkem brzy,ale se brekem. je to tezky. nechci z nej mit totalniho zavislaka na mame. proste jsem chtela ,aby ho dal spat tatka a bylo z toho tohle. uz podavakrat. nedjriv jsem myslela, ze to je nahoda, ze ma jeste hlad. ale to nemel. prebaleny, najedeny. u me by usnul zarucene. tatku to mrzi. kdyz byl mensi,tak to bylo jedno, ted asi vic vnima a vyzaduje si me. jinak s tatkou je pres den v pohode, jenom to spani…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
30.6.08 14:28

Jituš, chápu to, ale myslím, že tohle se řeší až tak v roce dítěte nebo později. Teda aspoň podle mě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
30.6.08 14:57

Nu, maminka je maminka - ale na druhou stranu, čím častěji bude dávat spinkat tatínek, tím dřív bude po problémů. Naše holky pobraly rozum a fikanost kolem čtvrtého měsíce - od toho nejste až tak daleko…

Takže buď to zkoušejte dál nebo to odložte - ani jedno nebude špatně :)

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1064
30.6.08 15:21

Lesino-diky,diky :lol: :lol: ja si to prave taky myslim. zatim ho nenechavam usinat o samote. ted prave najizdim, ze jakmile je unaveny na spani,tak jde do postylky a uz nezvedam. trpelive davam dudaka, kdyz ho vyplivne a vetsinou je behem deseti minut v limbu. ja to tak nejak beru podle Matejcka a Prekopove, ze deti se maji prizpusobovat rodicum a ne rodice detem. samozrejme primerene k veku. ja bych prave byla pro to, ze bude ted uspavat tatka, at vi, ze je tam i on. stejne mi odjede v patek na tri dny pryc, takze budu uspavat zase ja. pravidelnost v tomhle neni mozna, ze bychom se treba stridali

Lasicko-rok je podle me dost pozde. na samotny usinani bych si tak myslela kolem pul roku nebo podle toho jakej malej bude. ale samozrejme, kazdy podle sveho nejlepsiho svedomi :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
30.6.08 15:38

Jitus: ne, já myslela rok na odnaučování mamánkovství. Usínat může umět od začátku sám. Jak jsem psala, naši kluci se to učili ve 4 měsících. Jen jsem to myslela tak, že děti mají rády rituály a stejný věci. Pokud je teď na tobě závislej a neumí sám usnout, přijde mi zbytečný, aby do toho ještě zasahoval tatínek…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama