Špatná diagnóza - jak se chovat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.19 15:58
Špatná diagnóza - jak se chovat?

Ahoj, holky, předem díky za radu.
Jak se chovat k blízkému člověku, který se právě dozvěděl od lékařů špatnou diagnózu a ví, že všechno víme?
Byl někdo v této situaci, jako pacient? Co vám v tuto chvíli nejvíce vadilo a co jste naopak potřebovali a postrádali? Čím můžeme pomoci?
Mám třeba jen něco povzbudivého napsat? Nebo spíše napsat něco neutrálního? Nebo nijak nekontaktovat a počkat, až se nám daná osoba ozve sama?
Aktuálně nechce s nikým mluvit, měla jsem ji jet dneska navštívit, ale nepojedu, když vidím, že je bez nálady a potřebuje klid.. nebo přesto jet a jen ji obejmout a být tam mlčky s ní? fakt nevím, moc děkuji za rady či postřehy!

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Russet
Neúnavná pisatelka 16499 příspěvků 29.05.19 16:02
@Anonymní píše:
Jak se chovat k blízkému člověku, který se právě dozvěděl od lékařů špatnou diagnózu a ví, že všechno víme?
Byl někdo v této situaci, jako pacient? Co vám v tuto chvíli nejvíce vadilo a co jste naopak potřebovali a postrádali? Čím můžeme pomoci?
Mám třeba jen něco povzbudivého napsat? Nebo spíše napsat něco neutrálního? Nebo nijak nekontaktovat a počkat, až se nám daná osoba ozve sama?
Aktuálně nechce s nikým mluvit, měla jsem ji jet dneska navštívit, ale nepojedu, když vidím, že je bez nálady a potřebuje klid.. nebo přesto jet a jen ji obejmout a být tam mlčky s ní? fakt nevím, moc děkuji za rady či postřehy!

Záleží na té osobě. Já jsem třeba radši sama a potřebuju si věci promyslet a vstřebat. Ale jsou lidi, co potřebují utěšovat, svěřovat a probírat to. Toho bych navštívila. Pokud někdo řekne nejezdi, respektuju to. Pokud to jeho nejezdi neznamená, je mi ouvej, přijeď.

Kristyna.Vechtova
Extra třída :D 10329 příspěvků 29.05.19 16:02

Nemluvila bych o tom, nepsala bych na to konto nic, pokud by to tak daná osoba nechtěla. A pokud víš, že s nikým nechce mluvit tak tam nejezdi. Teda aspoň tak bych to udělala já.

zelenoockaa19
Ukecaná baba ;) 1028 příspěvků 29.05.19 16:08

Chovala bych se jako normálně, pokud o tom bude chtít mluvit tak začne sám…

Pedrrita
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 29.05.19 16:12

Tak pokud tu dnešní schůzku zrušila s tím, že nechce s nikým mluvit, tak bych to respektovala, maximálně jí napsala zprávu, že jsem tam pro ni a kdyby se rozmyslela, ráda přijedu. pokud by se pak sama neozvala za pár dní, napsala bych znovu, třeba jen jak se má a podle toho by se pak vidělo.
taky to mám tak, že s trápením potřebuju být nejdřív sama, zpracovat si to, a teprve po nějaké době jsem schopná o tom mluvit

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.19 16:12

Moje dobrá známá měla dítě se špatnou diagnózou, bohužel se špatným koncem. Nicméně o tom mluví tak, že byli moc vděční za běžné návštěvy, malý dáreček, jakoby šel život dál. Lidé, kteří s nimi od počátku nemoci nepromluvili (možná se jenom báli a nevěděli co dělat) jim byli k „ničemu“ a známá to dodnes bere jako takovou trochu zradu nebo ignoraci, že třeba jeli kolem a nezastavili se ani pozdravit… Tedy asi bych tam nechodila dnes, když se to ten člověk dozvěděl, ale třeba za pár dní se ozvat, navštívit, něco malého podniknout - asi jak předtím…podle toho o koho a s jakou nemocí jde. Mluvit asi podle situace. Hodně štěstí! :hug:

Příspěvek upraven 29.05.19 v 16:15

movahu
Ukecaná baba ;) 1238 příspěvků 29.05.19 16:14

Nevim, jestli to z moji strany byl spravny postup, ale ja jsem dotycnemu (velmi blizky pribuzny) napsala, ze jsem tu pro nej ve vsech situacich, at bude cokoliv potrebovat, chtit se sverit, vybrecet, zanadavat nebo mit jen tichou spolecnost. A vic jsem se k nemu chovala normalne jako vzdycky :srdce: dokud o tom sam nezacal mluvit

Uživatel je onlineKriss Tina
Extra třída :D 10658 příspěvků 29.05.19 16:18

Nic bych nepsala, nic neříkala dokud ta osoba sama nezačne, ale zároveň bych nerušila z vlastní iniciativy domluvenou návštěvu, pokud by ta osoba sama neřekla že chce klid. Třeba naopak chce nějaké rozptýlení, nějaký normální pokec, aby přestala myslet na tu svoji diagnózu. Prostě dělat jakoby nic, život jde dál…

hadraplanka
Kecalka 465 příspěvků 29.05.19 16:26
@Anonymní píše:

Když se mně stalo něco podobného, tak jsem byla vyloženě alergická na všechny ty uřvané obličeje, slova lítosti, opatrné zacházení, jak kdybych byla nesvéprávná. Vím, že to ti lidé mysleli a myslí dobře, ale akorát mi tím připomínali o to víc, že je něco špatně. Chce to čas. Pokud jste měli domluvenou schůzku, tak fakt napiš jen prostou SMS, že víš, jaká je situace a že teď nevíš, jestli se schůzkou počítat nebo ne. Prostě se chovej normálně jako vždycky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.19 16:28

Od minulého týdne byla v nemocnici, tak jsme za ní odpoledne chodili každý den, od včerejška je doma, tak jsme jí včera navštívili tam, dnes ráno byla na konzultaci v nemocnici a od té doby už ví všechny detaily ohledně zdravotního stavu. Měli jsme jet i dneska, tak jako každý den, ale když jsem volala jen, abych se zeptala, jak se vede, zda něco nepotřebuje a tak, tak telefon nechala zvednout taťku, a ten říkal, že nechce s nikým mluvit…z toho jsem usoudila, že bych tam dnes nejela, i když to mamka výslovně nezrušila… bratr psal, že by tam dnes taky večer přijel (má to 400 km), tak jsem mu psala, že nevím, zda je to dobrý nápad, zda o to mamka dneska stojí…taky by ji chtěl podpořit…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.19 16:32
@hadraplanka píše:
Když se mně stalo něco podobného, tak jsem byla vyloženě alergická na všechny ty uřvané obličeje, slova lítosti, opatrné zacházení, jak kdybych byla nesvéprávná. Vím, že to ti lidé mysleli a myslí dobře, ale akorát mi tím připomínali o to víc, že je něco špatně. Chce to čas. Pokud jste měli domluvenou schůzku, tak fakt napiš jen prostou SMS, že víš, jaká je situace a že teď nevíš, jestli se schůzkou počítat nebo ne. Prostě se chovej normálně jako vždycky.

Děkuji, vážím si přímé zkušenosti… my jsme před mamkou silní, chováme se jako by vše bylo jako dřív, vím, že je silná a zvládne to a zase bude dobře…ale taky jsme jí chtěli dát najevo, že o tom s námi může mluvit, kdyby chtěla, protože měla tendenci to skrývat, jako by nás chtěla chránit…

milktea
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 29.05.19 16:43

Tos ale měla říct hned, že jde o tvoji maminku. To je trochu jiná situace.

Jinak asi bych ji nechala taky odpočinout, pokud byla v nemocnici a ještě měla návštěvy, tak je asi ráda za trochu klidu a potřebuje se s tím i vyrovnat.

elen-ka
Extra třída :D 13905 příspěvků 12 inzerátů 29.05.19 16:50
@Anonymní píše:

Tu schůzku vysloveně zrušil(a) osobně, nebo jsi se od někoho jen dozvěděla, že nechce s nikým mluvit a dle toho vyvozuješ ohledně schůzky? Pokud by schůzku zrušil daný člověk sám, respektovala bych to a asi bych mu řekla/napslala (dle formy zrušení), že jsem tu vždy pro něho. Pokud bych se dozvěděla od třetí osoby, že nechce s nikým mluvit, napsala bych jí/mu, zda platí dnešní setkání, že jsem slyšela… Dle odpovědi viz výše.

Edit: dočetla jsem dál. Mamce bych zavolala a zeptala se jí, zda mám dnes přijít či ne. Že bych kdyžtak přišla… (den kdy mohu, např. zítra,…)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.05.19 16:54
@elen-ka píše:
Tu schůzku vysloveně zrušil(a) osobně, nebo jsi se od někoho jen dozvěděla, že nechce s nikým mluvit a dle toho vyvozuješ ohledně schůzky? Pokud by schůzku zrušil daný člověk sám, respektovala bych to a asi bych mu řekla/napslala (dle formy zrušení), že jsem tu vždy pro něho. Pokud bych se dozvěděla od třetí osoby, že nechce s nikým mluvit, napsala bych jí/mu, zda platí dnešní setkání, že jsem slyšela… Dle odpovědi viz výše.Edit: dočetla jsem dál. Mamce bych zavolala a zeptala se jí, zda mám dnes přijít či ne. Že bych kdyžtak přišla… (den kdy mohu, např. zítra,…)

Já jí napsala, že na ni moc myslíme, a že až bude chtít, tak ji zase navštívíme, ať dá vědět..a že se na ni má dcera pořád ptá a moc ji pozdravuje…a nenapsala nic, tak myslím, že chce mít klid

elen-ka
Extra třída :D 13905 příspěvků 12 inzerátů 29.05.19 16:56
@Anonymní píše:
Já jí napsala, že na ni moc myslíme, a že až bude chtít, tak ji zase navštívíme, ať dá vědět..a že se na ni má dcera pořád ptá a moc ji pozdravuje…a nenapsala nic, tak myslím, že chce mít klid

Určitě. Je možné, že potřebuje vše vstřebat. Každopádně :hug: :hug: :hug: Já jsem byla v podobné situaci, jako tvůj brácha, jen to mám 200 km, ne 400. Taky jsem hned chtěla jet do nemocnice za mamkou, ale ta mi to vysloveně zakázala, že přece nebudu jezdit sem a tam kvůli hodinové návštěvě nemocnice. :oops: Drž se i ty tvoje mamka. :hug:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama