Špatné svědomí vůči dětem

Anonymní
17.2.21 00:10

Špatné svědomí vůči dětem

Holky i kluci, delší dobu mám špatné svědomí vůči třem svým dospělým dětem, vše to začalo narozením nejmladší dcery. Od té doby mě hrozně tíží, že jsem starším dětem nemohla dát to, co má naše nejmladší. Snažím se stále uklidňovat, ale tento pocit mě neopustil, právě naopak se stupňuje a já se ho nemůžu zbavit. Přitom paradoxně není důvod, děti jsou zdravé, skvělé spokojené a dělají mi jenom radost i já už jsem několik let šťastná a nic mi nechybí. Můj krásný život mi kazí akorát vzpomínky na to, že starší děti neměly takové dětství které by si zasložily. První partner se na nás vykašlal po narození druhého syna. Utekl za mou kamarádkou se kterou se odstěhoval na druhý konec světa a absolutně se vykašlal i na děti. Můj druhý vztah byla ještě větší katastrofa, z hodného chlapa, co měl rád mě i děti se po narození dcery stal agresor a tyran. Týral mě psychicky i fyzicky, odvahu odejít jsem dostala až potom co sáhl i na děti. Měli jsme konečně klid, ale bídu střídala nouze a já abych poplatila alespoň základ, tak jsem musela mít dvě práce a děti byly hodně samotný doma a znaly akorát lítání po sídlišti a nejstarší mě velice často musel od svých devíti letech nahrazovat a starat se o mladší sourozence. Neznaly dovolenou, nevěděly co to je chodit na kroužek, jít do restaurace a takové pro jiné běžné věci. Já si to neuvědomovala, měla jsem dost starostí se zaplacením nájmu, jídla a největší radost jsem jim mohla udělat, když jsem měla volno a vzala je k rybníku. Takto jsme žili spoustu let, do jejich puberty, u nejstaršího do dospělosti. Pak jsem dala šanci ještě jednomu muži a tady to konečně vyšlo. Je to skvělý chlap, pro mě i pro děti by se rozdal. Máme spolu tříletou dcerku a právě od jejího narození mě strašně tíží minulost. Děti mi to nikdy nevyčetly, máme úžasné vztahy. Dva prostřední studují vysokou školu a nejstarší má již svou rodinu a je novopečeným tatínkem a já jsem šťastnou babičkou. Na všechny tři jsem obrovsky hrdá, vyrostli z nich samostatní, slušní a pracovití lidé. Přesto všechno mě to strašně tíží a nevím jak se tohoto pocitu zbavit. Když to řeknu dětem, jen se smějí a říkají, že jsem ta nejlepší máma jakou můžou mít. To mě potěší, ale já si to vůbec vnitřně nemyslím, musím stále myslet na to, že jsem jim zkazila dětství. Je tu někdo, kdo také cítí takové pocity vůči svým dětem?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9467
17.2.21 06:16

Tak evidentně nezkazila - není to jenom o tom, jak drahý měli hračky a dovolený asi, je vidět že jsou z nich slušný samostatný lidi a nevypadá to, že by ti něco vyčítali… Užívej si vnoučata, je legrační že máš cca stejně starou dceru, ale v dnešní době asi celkem běžná věc. Pokud si ale potřebuješ zpracovat nějaký špatný pocity, možná by pomohl psycholog… Podívej jsou děti, co měly vždycky všechno, pak se chytly blbý party a už to jelo… S klíčem na krku naše generace vyrůstala asi celkem standardně, my jezdili s našima jen na chatu, max pod stan, na víc taky nebylo (moře jsem viděla až asi v 25) - a jak na to ráda vzpomínám!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.2.21 06:49

Jestli ti to pomůže, já měla dost podobné dětství, jako tvé děti. Nicméně i přesto všechno na něj ráda vzpomínám a vybavují se mi hlavně ty hezké vzpomínky. Milovala jsem lítání po sídlišti ;) já mám také tři děti, dvě starší už v pubertě a nejmladší ve školce. První dvě děti s psychopatem, kterého jsem opustila již před narozením druhého dítěte. Co si budeme vykládat, bylo to velmi náročné a těžké období, bez peněz, bez lásky, bez podpory. Často jsem byla nevrla. Pak jsem poznala nynějšího manžela. Do minulosti se nedívám, zakázala jsem si to. Žijí přítomnosti a těším se na budoucnost. Uzivdj vnuka, užívej nejmladší a minulost zamkni. Co bylo, bylo. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
69563
17.2.21 07:12

Já ti nevím… Celé to na mě dělá dojem spíš lítosti demonstranti ní, než nějaké uvědomění svých chyb a poučení z nich. Nějak mám pocit, že by jsi snad šla ještě do čtvrtého tatínka, kdyby todle neklaplo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
833
17.2.21 07:12

Krásné dětství dělá láska rodičů (nebo alespoň jednoho). Nemá smysl si něco vyčítat, dala jsi jim to, co jsi v té situaci mohla. Pokud to půjde, buď skvělou babičkou jejich dětem a na minulost se vykasli :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10278
17.2.21 07:15

Raduj se, že máš zdravé, šťastné a slušné děti. Raduj se z velké rodiny. Máš velké štěstí. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9971
17.2.21 07:17
@Lama Lama píše:
Já ti nevím… Celé to na mě dělá dojem spíš lítosti demonstranti ní, než nějaké uvědomění svých chyb a poučení z nich. Nějak mám pocit, že by jsi snad šla ještě do čtvrtého tatínka, kdyby todle neklaplo.

Taky mi to připadá. Tři otcové, s každým děti.. To poslední navíc v pokročilém věku. Nechapu tuhle potřebu s každým novým chlapem dělat další a další děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2528
17.2.21 07:23
@karkarka píše:
Taky mi to připadá. Tři otcové, s každým děti.. To poslední navíc v pokročilém věku. Nechapu tuhle potřebu s každým novým chlapem dělat další a další děti.

No ja bych byla hlavne opatrna po minulych zkusenostech, ve veku 3 let ditete rikat, ze ted to klaplo..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13090
17.2.21 07:27
@karkarka píše:
Taky mi to připadá. Tři otcové, s každým děti.. To poslední navíc v pokročilém věku. Nechapu tuhle potřebu s každým novým chlapem dělat další a další děti.

Me tohle taky udivuje. Jako nesoudim at si kazda dela co chce, jejich zivot. V okoli mam taky par zen, ktere maji vetsi deti, kazde s jinym. A s novym partnerem opet chteji dite. Jako tvg!!! Nerikam, ze to je spatne… jen se divim, ze jim to strach znovu dovoli. Je to tuzba po diteti? Je to snaha jak si udrzet muze/vztah? Maji pocit, ze diky zavazku v podobe ditete si chlapa uvazou? Dite pro dost chlapu zadny zavazek neni.
Ja se rozejit s manzelem, tak zadny dite s nikym jinym nechci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25786
17.2.21 07:33

Neblázni. Dělala jsi co jsi mohla. Myslíš, že v děcaku by jim bylo líp? Bohužel sis vybírala špatné může. To se bohužel stává. Ale poprala ses s tím jak to šlo. Děti jsou teď spokojené, a co třeba nezažily v dětství, vynahradí si v dospělosti, nebo se svými dětmi.
Užívej si toho, že máš konečně na poslední dítě čas, finance, otce.. Byla bys radši, kdyby nebyla, abys neměla možnost srovnání?
Těš se z vnoučete, a dalších co přijdou, tím děti potesis a pomůžeš jim. Čas člověk změnit nemůže. I můj muž občas cítí lítost, a podobné pocity, ohledně svých dvou dětí. Holt krátce po 20 jako rozvedený otec měl jiné možnosti a život než teď před 40 v úplné rodině.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10278
17.2.21 07:35

Ale musí to být pro zakladatelku i finanční záhul. Musí podporovat dvě děti na VŠ, samozřejmě děti určitě chodí i na brigády.

Zakladatelko, podporuješ ještě i studující děti?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2379
17.2.21 07:36

Zase ta nejmladsi dcera nema to, co meli ty starsi-vekove blizke sourozence a mladou maminku. Vsude je neco. Proc se tim trapit, kdyz evidentne vse dopadlo dobre.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25786
17.2.21 07:40
@Šarlota4 píše:
Me tohle taky udivuje. Jako nesoudim at si kazda dela co chce, jejich zivot. V okoli mam taky par zen, ktere maji vetsi deti, kazde s jinym. A s novym partnerem opet chteji dite. Jako tvg!!! Nerikam, ze to je spatne… jen se divim, ze jim to strach znovu dovoli. Je to tuzba po diteti? Je to snaha jak si udrzet muze/vztah? Maji pocit, ze diky zavazku v podobe ditete si chlapa uvazou? Dite pro dost chlapu zadny zavazek neni.
Ja se rozejit s manzelem, tak zadny dite s nikym jinym nechci.

Seš si jista? Neříkej dokud nezazijes.
Pro mnoho lidí je dítě ztělesněná láska. Posílení pouta. Nebo prostě chtějí ještě jedno dítě ( pokud mají jedináčka).
Já měla dvě z prvního manželství, a s druhým mám jedno. Nějakou dobu jsme zvažovali zda do společného jít, ale oba jsme chtěli, tak ho máme a jsme šťastní. Ano, klade to větší nároky na vztah, ale mnohdy se riziko vyplatí.
Osobně už bych se v tomto případě poněkud bála, že si zase vyberu blbě, stejně tak i úplně nepodporuju mateřství ve věku babiček. Ale soudit cizí rozhodnutí mi fakt nepřísluší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25786
17.2.21 07:41

@Oriseka jo, to je taky pravda. Jestli se nevzpamatuje, tak za čas bude zas mít pocit viny, že dcerka neměla to co starší děti ( sourozence, možnost lítat po sídlišti, mladou mamku..) :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
988
17.2.21 07:42

Milá zakladatelko, já lítala jako dítě z kroužku na kroužek a nedovedeš si představit, jak jsem záviděla spolužákům, co mohli jen tak lítat venku. Prostě - všude je něco. Dělala jsi co jsi mohla…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat