Špatný pocit z odkladu školy

Anonymní
10.3.21 07:03

Špatný pocit z odkladu školy

Zdravím, chtěla bych se jenom tak poradit, jestli děláme dobře, že dáváme synovi odklad školní docházky. Je narozený na začátku července. Odklad nám byl doporučený i v PPP. Syn je hodně hravý, nedokáže se dlouho soustředit. Špatně mluví, chodíme na logopedii. I nám samotným přijde, že je správné mu ten odklad dát. Teď i kvůli koroně, aby tam třeba nemusel mít roušku a nebo zas zavřeli školy.
Jediný co mě trápí, že je z vrstevníků jediný, kdo odklad má. Všichni ostatní do školy jdou. Už navždy bude o ročník níže jsou to děti ze stejné vesnice, kamarádi… Myslíte že to na něj nebude mít špatný dopad? Snáší špatně, když je někdo v něčem lepší, ale on pozadu prostě trošku je. Na jednu stranu se bojim, že bude pozadu ve škole a na druhé, že se bude cítit špatně, že je jediný ve školce. Je takový neprůbojný, nesebevědomý a ovlivnitelný. A já nevím, co je správné. Díky moc

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
62953
10.3.21 07:06

Pokud ti to bylo doporučeno, tak bych se tím řídila. Já mám srpnoveho, šel v termínu jako nejmladší, ale je spokojený. On by se ve školce nudil. Taky jsme to řešili a bylo doporučeno ho dát. :think: kamarádi mu zůstanou, tak je to v pohodě

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 07:13

Ahoj naší holce je v září 8 a taky nad odkladem premyslime už díky covidu a Rous kam a tak…

• Citovat
  • Nahlásit
33919
10.3.21 07:19

Odklad je rozhodnutí rodičů, poradna to respektuje a i podle názoru rodiče formuluje a zohledňuje doporučení. Jen Ty víš, co vám tam řekli a jak mu vyšly testy.
Co se týče té řeči, jen Ty víš, jak rozsáhlé má vady, co je příčinou a všechno není důvodem k odložení školní docházky. Už to, že máš pochybnosti, znamená, že s tím úplně srovnana nejsi a do školy se jde až za půl roku. Někdy jde odložit rozhodnutí o nástupu/odkladu na později. Zákon to umožňuje. I když by ve škole rádi měli jasno už u zápisu z organizačních důvodů, tento požadavek oporu v zákoně nemá.

Koronu bych vůbec nebrala v potaz, roušku zvládne a navíc věřím, že proockovaní situaci stabilizuje. Ale to, že mu odejdou do školy všichni kamarádi a jeho širší sociální skupina, bych naopak v potaz brala. Ve Tvé situaci bych využila svého práva a u zápisu bych jim řekla, že koncem června dám vědět, jestli do školy nastoupí/nenastoupí. Vědět můžeš dát až do konce srpna, ale k vůli těm organizačním důvodům.

Mám děti narozené koncem června a jsem ráda, že šly do školy v šesti letech. Odkladovych dětí by měly být zhruba 4 procenta, v dnešní době je jich okolo 20 procent. Zbytečný odklad nikomu nic nepřinese.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33919
10.3.21 07:21
@Anonymní píše:
Ahoj naší holce je v září 8 a taky nad odkladem premyslime už díky covidu a Rous kam a tak…

Pokud jí bude v září 8,tak už by teď v září šla s odkladem. Odklad už měla. Druhý odklad by PPP doporučila velmi výjimečně a s odůvodněním. Tady to už rozhodnutí rodičů není, jen ten první odklad. A chudák dítě, které by nastupovalo téměř v 9 letech :roll:

Příspěvek upraven 10.03.21 v 07:22

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
258
10.3.21 07:22
@Anonymní píše:
Ahoj naší holce je v září 8 a taky nad odkladem premyslime už díky covidu a Rous kam a tak…

Jakože v září jí bude 8 a vy přemýšlíte, že dáte odklad? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1069
10.3.21 07:27

Hravý a nesoustredeny je snad každý druhý predskolak. To samotne bych jako důvod k odkladu určitě nebrala. Datum narození taky ne, nikdy jsem nepochopila to skoro pravidlo, že letním dětem se dává odklad. Povaha taky není důvod k odkladu, korony už vůbec ne. To by do školy nemusel letos ani příští rok jít vůbec nikdo přece… Záleží na dovednostech, znalostech, schopnostech. Je ucenlivy? Zvidavy, zajímá se? Má zájem o čísla, písmena, přírodu, vesmír, cokoliv? Je v rámci možností a věku přiměřeně samostatný? Co grafomotorika? Jak plní úkoly pro predskolaky? Ale zase pokud vám odklad doporučují ze všech stran, nějaký pádný důvod to snad mít bude. A tlačit ho do školy jen kvůli kamarádům je blbost. Na druhou (třetí, ctvrtou..) stranu, to, že vy nejste o tom odkladu úplně přesvědčení, taky o něčem vypovídá. No těžké rozhodování. Pokud je problém fakt jej v hravosti a soustředění, odklad by nedávala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1534
10.3.21 07:27
@Anonymní píše:

To půjde kvůli roušce do první třídy v devíti letech :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
244
10.3.21 07:29

Můj syn neuměl r a ř, špatně držel tužku, byl červencový. V poradně jsme nebyli, ale do školy šel a jsem ráda. Všechno dohnal. Nyní je na 2.stupni a má vyznamenání. Ještě bych to zvážila, nech si čas do léta. Ono ho to bude mrzet, že s kluky nejde do školy, zvlášť jestli se vídají i odpoledne. Navíc prvnaci za ten rok fakt vyspějí, už to prostě nejsou malé děti. Ten rozdíl mezi kamarády se fakt prohloubí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1069
10.3.21 07:34

@Pears206 některé děti by byly chudáci kdyby nastoupili dřív než v těch skoro 9. Ale vždy jsou to zdraví i důvody, žádná hravost, narození v srpnu atp. Znam dva takové případy a důvody byly logopedicke (holčička začala mluvit až v 5 letech a ani v těch 8 a půl, co šla do školy, ji nebylo moc rozumět, má prý nějaký nález na mozku a úplně ok nebude mluvit nejspíš nikdy) a psychologické (dítě bylo v nevyhovujícím prostředí a až se dostalo do vhodné péče, trvalo dlouho, než se dostalo do stavu, že může jít do skoly).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.3.21 07:37

@Midaku zajímají ho asi hlavně čísla. Teď co nám chodí úkoly ze školky, tak ho to vůbec nebaví. Pořád se ptá, proč musí dělat úkoly. Když ho ale vedu, dokáže se nadchnout skoro pro všechno. Mluví teda hrozně, občas mu nerozumím i já. Ale jinak je zvídavý hodně. Pořád se na něco ptá a tak. Ale třeba ho absolutně nazejimají dokumenty pro děti na Déčku a tak..

• Citovat
  • Nahlásit
52952
10.3.21 07:39

Mela jsem odklad pred 30r., protoze jsem byla hrava a nesoustredena. Coz teda mohlo byt zpusobeno, ze jsem se narodila o 2 mes. driv.
U nedonosenych je to mozne. A vubec mi odklad neuskodil, neublizil.
Dve deti mam podzimni, takze tam se slo automaticky v 7r. a syn mel odklad. Potreboval dozrat. Zatim se jevi, ze mu prospel. Ale ma spoluzaka ve tride a maminka neposlechla, ze je vhodny odklad. Stavela se na zadni, byla dotcena. Opakovane od zari brecela, ze toho lituje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33919
10.3.21 07:43

@Midaku Pokud má nález na mozku, patří pravděpodobně do speciálního školství. Znám případ lednového dítěte s odkladem, které šlo do školy v 7 a tři čtvrtě. ADHD, silná medikace od mala, výbuchy vzteku.. Do třídy mezi spolužáky nikdy nezapadlo, maminka litovala, že ho nedala o rok dřív. Stejně ten předškolní rok a i více let před tím s ním drela sama pod vedením klinické logopedky i soukromé logopedky, chodili k psycholozce na terapie a k psychiatricce. Jenže v té době ještě nebyl AP v každé třídě, aby se to nějak zvládlo. Škola jim dala tenkrát najevo, že na ně nejsou zvědaví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33919
10.3.21 07:50
@Kelsey píše:
Mela jsem odklad pred 30r., protoze jsem byla hrava a nesoustredena. Coz teda mohlo byt zpusobeno, ze jsem se narodila o 2 mes. driv.
U nedonosenych je to mozne. A vubec mi odklad neuskodil, neublizil.
Dve deti mam podzimni, takze tam se slo automaticky v 7r. a syn mel odklad. Potreboval dozrat. Zatim se jevi, ze mu prospel. Ale ma spoluzaka ve tride a maminka neposlechla, ze je vhodny odklad. Stavela se na zadni, byla dotcena. Opakovane od zari brecela, ze toho lituje.

Nemusela brečet, mohla dát dodatečný odklad, do prosince. Tady věc, která se občas stane, je nutná. Žádné stigma hodné potupy. Od dcery ze třídy jedna holčička takto odešla, nastoupila o rok později, stejně musela během prvního stupně přejít do speciální třídy pro děti se SPU. Holku znám a nevypadá, že by to na ní zanechalo následky, už je v páté, dcera v šesté. A vím tu o víc případech dodatečného odkladu v průběhu let.

Zakladatelka by měla vědět, že i tato možnost existuje. Přestoze jsou na ni různé názory. A že když se špatně rozhodne, nemusí brečet od září a bojovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8149
10.3.21 07:58

Dcera dubnová, do školky půjde teď v 7, měla jsem z toho taky nervy, ale udělala jsem dobře. Dokonce změnila školku. Narazila na úžasné učitelky. Jsme město, takže takové drobnosti: děti ze školky=spolu do třídy se tady moc neřeší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat