Špatný zrak, sluch - poznáme?

4543
6.11.19 13:26

Špatný zrak, sluch - poznáme?

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli je možný, abychom doma nepoznali, že syn špatně vidí nebo slyší? Z tříleté prohlídky jsme odešli s zadankou na vyšetření zraku i sluchu, ale nemyslím si, že problém bude v tomto. Syn spíš nevnímá a nechápe. Když mu doktorka ukázala srdíčko, odpověděl, že je to trolejbus. Když mu ukázala domeček, řekl krokodyl. Na septani nereagoval nebo zaseptal nějakou podobnou blbinu. Je téměř nadlidský úkon přimět ho, aby mě vnímal. Stokrát řeknu, at si sunda kalhoty a on nic. Vím, dělají to všechny děti, i náš starší, ale u něj vím, že mě slyšel a ví, co po něm chci. Jen má na práci „dulezitejsi“ věci. Ale mladší vůbec netuší, že jsem na něj mluvila. Prohlizel si naramek, zuzlal ponozku, stavel se hlavou na zem…Musela jsem mu chytit hlavu a otočit ji na sebe, pak říct „kalhoty, sundat“. Stejne tak, kdyz teeba chci podat misku, co spadla pod stůl. On nechápe, co znamená „pod stolem“. Musím mu opět chytit hlavu, zajistit, aby mě vnímal a říct jednoduchý pokyn typu „miska, na zemi“. Pak ji teprve najde a podobně zdlouhavý způsobem mu řeknu, at ji podá. Aby ji na jeden pokyn našel i podal, to neexistuje. Může toto být způsobeno špatným zrakem nebo sluchem? Doktorka chce vyšetřit napřed toto a kdyby to bylo ok, pošle ho na psychologické vyšetření. A já pořád nevím, jestli je s ním něco fakt jinak, nebo mám jen zkreslené vnímání kvůli staršímu synovi, který je naopak v myslet i napřed, čeká nás PPP kvůli posouzení nadání, má doporučení na předčasně zaškolení nebo speciální třídu. Omlouvám se za román, ale po dnešním ranním martyriu to na mě zase dolehlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20773
6.11.19 13:45

Nepoznáš to. Já nepoznala u dcerky špatný zrak, koukala jsem na lékaře jako jojo, když mi řekl, že na jedno oko prakticky nevidí. Pro vyšetření na očním ho nauč číst éčka. Udělej z papíru velké E a nauč ho natáčet ho podle tabulek, co se používají na vyšetření zraku. Obrovsky tím usnadníš vyšetření na očním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4543
6.11.19 13:50

@Janli na doporučení doktorky jsem ho objednala na vyšetření tím přístrojem Plusoptix, tam prý spolupráce není potřeba. Ty ecka by téměř jistě nepochopil. Ale vyzkoušet to určitě můžeme, staršího to bude bavit a mladší se třeba chytne, kdo ví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
321
6.11.19 13:50

No, mě překvapuje, že tě už dávno nenapadlo, že tě neslyší, a proto nereaguje. :nevim: Podle mě je vyšetření na místě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4543
6.11.19 13:57

@Ann-Sylvie samozřejmě, že mě to napadlo a to už v jeho roce a půl, když absolutně nereagoval na jméno. Doktorka řekla, že když v porodnici byl ten screening sluchu v pořádku, tak to nemám řešit. Ve dvou letech jsem s ní opět řešila, že to dítě nevnímá a nereaguje. A říkala něco o autismu a ADHD a že počkáme do 3 let. No autista není, ADHD nemá, spíš možná ADD. Teď jsem si ty zadanky musela sama vyprosit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
321
6.11.19 14:06
@chaela píše:
@Ann-Sylvie samozřejmě, že mě to napadlo a to už v jeho roce a půl, když absolutně nereagoval na jméno. Doktorka řekla, že když v porodnici byl ten screening sluchu v pořádku, tak to nemám řešit. Ve dvou letech jsem s ní opět řešila, že to dítě nevnímá a nereaguje. A říkala něco o autismu a ADHD a že počkáme do 3 let. No autista není, ADHD nemá, spíš možná ADD. Teď jsem si ty zadanky musela sama vyprosit.

No, tak to je asi lékařka na baterky :?. Tak snad už konečně budete mít odpovědi a bude líp.
Já třeba poznala, když syn jedno období špatně slyšel. Bylo mu cca 4-5 a dělala mu to nosní mandle. Na vyšetření jsme ale šli hned…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.11.19 14:12

@Ann-Sylvie já si třeba myslela, že syn špatně slyší a slyší dobře.
@chaela mě by zase zajímalo, jak zajistit porozumění u dítěte. Synovi je 5. Ve 3 letech na tom byl s porozuměním zle. Přesně jak u Vás. Musela jsem mluvit heslovitě. Teď hodně věcí chápe, ale často nevím, jestli mě nechápe, nebo nevnímá. Věci jako pod stolem, pod postelí… jsou problém ještě dneska. Často mu musím sdělení zjednodušovat.

• Citovat
  • Nahlásit
49
6.11.19 14:16
@Janli píše:
Nepoznáš to. Já nepoznala u dcerky špatný zrak, koukala jsem na lékaře jako jojo, když mi řekl, že na jedno oko prakticky nevidí. Pro vyšetření na očním ho nauč číst éčka. Udělej z papíru velké E a nauč ho natáčet ho podle tabulek, co se používají na vyšetření zraku. Obrovsky tím usnadníš vyšetření na očním.

Ano, také nás to čeká a dostali jsme přesně toto doporučení :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4543
6.11.19 14:20
@Anonymní píše:
@Ann-Sylvie já si třeba myslela, že syn špatně slyší a slyší dobře.
@chaela mě by zase zajímalo, jak zajistit porozumění u dítěte. Synovi je 5. Ve 3 letech na tom byl s porozuměním zle. Přesně jak u Vás. Musela jsem mluvit heslovitě. Teď hodně věcí chápe, ale často nevím, jestli mě nechápe, nebo nevnímá. Věci jako pod stolem, pod postelí… jsou problém ještě dneska. Často mu musím sdělení zjednodušovat.

A resite to nějak? Co na to dětská dr? Ve 3 letech se to pořád ještě dá chápat, ale přece jen v 5 už by to mělo být o něco lepsi. A přesně jak u vás, já netuším, jestli mě syn nevnímá, nechápe nebo neslyší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.11.19 14:28

@chaela chodíme na logopedii, protože i velmi špatně mluví. Ve 3 letech nemluvil vlastně vůbec. Resp. on mluvil pořád, ale svojí řečí.
On už hodně rozumí, ale převážně tomu, co opakujeme denně. Třeba u logopedky často musím přežvýkat pokyn, aby začal pracovat. Nevím, jestli nerozumí, nechce, nedává pozor, nebo danou věc neumí.
Slyší dobře, to máme teď za sebou.
V lednu ho budu objednávat do PPP, tak uvidíme.

• Citovat
  • Nahlásit
20773
6.11.19 14:54
@chaela píše:
@Janli na doporučení doktorky jsem ho objednala na vyšetření tím přístrojem Plusoptix, tam prý spolupráce není potřeba. Ty ecka by téměř jistě nepochopil. Ale vyzkoušet to určitě můžeme, staršího to bude bavit a mladší se třeba chytne, kdo ví.

Ale jen tohle vyšetření nestačí. Najdi si kvalitního dětského očního lékaře, který dítě vyšetří pořádně. Ten přístroj je sice fajn, ale naprosto nedostačující pro stanovení řádné diagnózy. A věř mi, pokud to dítě bude umět, je to obrovské plus. Chodím na oční s oběma dětma už pár let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.11.19 15:12

@Janli některé dítě to nenaučíš. My se synem taky v 5 letech skončili na Plusoptixu, protože byl nevysetritelny. Byli jsme na speciálním dětském očním pracovišti a jeli jsme domů, že je nespolupracující a nevysetritelny.
On na ně vůbec nereagoval. Nějaké E absolutně nepobíral.

• Citovat
  • Nahlásit
2908
6.11.19 15:26

To se chci zeptat, to vyšetření Plusoptix - jaké vady zraku rozpozná, opravdu to pozná, když dítě nevidí? Já jen, že jsem děti (3 roky a 6 let) nechala vždy vyšetřit jen tímto přístrojem - buď to nabízeli ve školce, nebo u pediatra. A uklidňovalo mě, že to mají v pořádku. Teď jedna moje známá zjistila u dcery až na sedmiletý prohlídce, že na jedno oko nevidí. Ona teda s dcerou žádné takové vyšetření nepodstupovala. I když měli podezření už rok. Tak jestli tohle vyšetření by ukázalo to, že na oko nevidí. Trochu jsem znejistila, že jí tohle vyšetření nikdo za těch sedm let nenabídl. Mě to pediatr nabízel při každý prevenci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.11.19 15:41

@chaela Oči asi nepoznáš, já to taky nepoznala. 4 roky jsem byla přesvědčená, že syn vidí dobře-sebral chlup, vlas, prostě titěrné věci. Po vyšetření ve školce mě málem trefilo- na jednom oku 5 dioptrií. potvrdilo se to i následně na očním. Teď chodíme na oční cvičení.

• Citovat
  • Nahlásit
2347
6.11.19 18:26

@chaela A co takhle zaseptat kus od nej(ale bez gest a tak aby nemohl odezirat z pusy),jdi do pokoje mas tam cokoladu(nebo co ma rad),tak by se to orientacne mohlo vyzkouset. Problemy s porozumenim resime s klinickym logopedem. Jsou na to ruzna cviceni.Ve 3 letech by mel byt schopen odpovedet na otazky:Cim se plati v obchode, co sviti v noci na obloze, Co si vezmeme, kdyz venku prsi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat