Společenské chování téměř 5letého?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Adnira
Kecalka 137 příspěvků 08.10.18 21:48
Společenské chování téměř 5letého?

Dobrý den,

potřebovala bych vědět, zda mám přehnané požadavky na syna (v listopadu bude mít 5 let). Záleží mi, aby se uměl „slušně chovat“ a doma ho k tomu proto vedu. Kromě takové samozřejmosti jako pozdravit, poprosit a poděkovat řešíme i správné stolování a očistu před jídlem a po jídle.
Vedu ho k tomu, aby se neopíral lokty o stůl, což je v jeho případě pomalu nadlidský úkol. Řeknu to a za chvíli ho zase vidím s loktem na stole. Nedělá to naschvál, prostě se na to nedokáže soustředit. Můžu to říct stokrát a stejně má loket na stole za chvíli zase. Chci po něm moc?
Nebo očista po jídle. Má ruce zapatlané, já jdu kojit mladší dítě a říkám mu, aby se šel po jídle pořádně umýt. „Jojo“. Opakuju pro jistotu 2×-3× (proč tolikrát? Protože je neustále zasněný a nikdy nevím, zda mě vnímá nebo ne). Samozřejmě, že po kojení přijdu a on běhá po kuchyni s rukama neumytýma. Ptám se proč, a on že si je jen oklepal, ale umýt si je zapomněl. Přitom před 5 minutami jsem mu to říkala a připomínala. Ach jo.
Stejeně tak po záchodě. Pokaždé čekám, zda si na umytí rukou sám vzpomene. Vzpomene si tak ve 40 % případů nebo ani to ne. Jinak si letí hrát nebo nás objímat atd. Ach jo.
Prosím vás, chci po něm opravdu moc, aby si tohle zapamatoval, aby to v tomto věku dělal více méně bez připomínání? Neočekávám, že se bude v tomto ohledu chovat jako dospělý (ostatně ani všichni dospělí nemají slušné vychování, že…) ale pokud je k tomuto veden odmala, myslím si, že by v tomto věku už nemusel být tak neuvěřitelně zapomnětlivý. Nebo se mýlím?

Předem děkuji za poznatky.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.10.18 21:52

@Adnira muj stejne stary si meje ruce poctive, zato se treba dloube v nose…

Tichošlápek
Extra třída :D 10933 příspěvků 08.10.18 21:54

Nechceš toho moc, stejne věci chci po cerstve čtyřletém, az na dávání prkénka na wc dolu :cert: to zvládá v klidu

Limi123
Závislačka 3679 příspěvků 08.10.18 21:54
@Adnira píše:
Dobrý den,

potřebovala bych vědět, zda mám přehnané požadavky na syna (v listopadu bude mít 5 let). Záleží mi, aby se uměl „slušně chovat“ a doma ho k tomu proto vedu. Kromě takové samozřejmosti jako pozdravit, poprosit a poděkovat řešíme i správné stolování a očistu před jídlem a po jídle.
Vedu ho k tomu, aby se neopíral lokty o stůl, což je v jeho případě pomalu nadlidský úkol. Řeknu to a za chvíli ho zase vidím s loktem na stole. Nedělá to naschvál, prostě se na to nedokáže soustředit. Můžu to říct stokrát a stejně má loket na stole za chvíli zase. Chci po něm moc?
Nebo očista po jídle. Má ruce zapatlané, já jdu kojit mladší dítě a říkám mu, aby se šel po jídle pořádně umýt. „Jojo“. Opakuju pro jistotu 2×-3× (proč tolikrát? Protože je neustále zasněný a nikdy nevím, zda mě vnímá nebo ne). Samozřejmě, že po kojení přijdu a on běhá po kuchyni s rukama neumytýma. Ptám se proč, a on že si je jen oklepal, ale umýt si je zapomněl. Přitom před 5 minutami jsem mu to říkala a připomínala. Ach jo.
Stejeně tak po záchodě. Pokaždé čekám, zda si na umytí rukou sám vzpomene. Vzpomene si tak ve 40 % případů nebo ani to ne. Jinak si letí hrát nebo nás objímat atd. Ach jo.
Prosím vás, chci po něm opravdu moc, aby si tohle zapamatoval, aby to v tomto věku dělal více méně bez připomínání? Neočekávám, že se bude v tomto ohledu chovat jako dospělý (ostatně ani všichni dospělí nemají slušné vychování, že…) ale pokud je k tomuto veden odmala, myslím si, že by v tomto věku už nemusel být tak neuvěřitelně zapomnětlivý. Nebo se mýlím?

Předem děkuji za poznatky.

Ad myti rukou - je potreba z toho udelat ritual. Jak z toho udelat ritual krasne poradi video Lidmily Pekarove - vychova deti do 6 let (?nebo 7 let?) - je na Uloz.to

Principem je, ze to budete delat vzdy stejne, tj. pred a po jidle ihned pujdete umyt ruce (ne jednou kapesnickem, podruhe umyt, potreti nic). A dokud si to nezautomatizuje, budes vedle nej celou dobu stat. Poradi musi byt vzdy stejne, vzdy hned po jidle, neexistuje vyjimka. Reknes mu to pouze jednou, pak uz jen mlcis a cekas, nepripominas mu to znovu, ale nenechas ho pripadne si jit hrat (mlcky). Docela to u nas funguje. Ale stahni si to video, tam je popsany cely ten koncept.

Treba 3× 4× to takhle udelas. Pak uz nebudes pripominat myti ani jednou, jen budes mlcet, aby musel zapojit mozek a sam premyslet, proc mlcis, co zapomnel.

Je zvykly, ze za nej vse pohlidas ty, prebiras jeho zodpovednost a on ty veci vypousti, protoze maminka premysli za nej a vzdy mu vse 10× pripomene.

Příspěvek upraven 08.10.18 v 21:57

Helileli
Závislačka 3052 příspěvků 08.10.18 21:55

Ano, přeháníš to. Ne že by ses neměla snažit ho k tomu vést, ale buzerovat čtyřleté dítě kvůli loktům na stole, to mi přijde zbytečné.
Z mého pohledu je ve výchově nejdřív konzistentní chování příkladem, pak vysvětlení, proč něco děláme či neděláme a teprve pak upominani. A stejně je to o povaze, do staršího abych furt šťouchala, aby zdravil, mladší zdraví automaticky sám, zřetelně a nahlas od cca 2let. Starší je introvert, který by byl občas asi nejraději neviditelný, mladší je bezprostřední lev salonů.

Šarlota4
Extra třída :D 10094 příspěvků 08.10.18 21:56

Ocista, zdraveni ano. To zvlada i moje triletka, ale jist nechavam u stolu jak je libo. Hlavne kdyz nemlaska a neotvira pusu s rozzvejkanym jidlem. :poblion:

Tichošlápek
Extra třída :D 10933 příspěvků 08.10.18 21:56

@Helileli tak zrovna ty lokty jsou jen o zvyku a čím dříve si to zafixuje, tím lepe

Fazulina
Závislačka 3917 příspěvků 08.10.18 21:57

Mám pětiletou a nějaké lokty jsou mi teda fuk, vůbec by mě nenapadlo to po ní chtít. Jsem ráda, když se nají u stolu… Ano, to mi přijde dost přehnané. Ale já celkově tak nějak netrvám na nějakých pravidlech, která určil kdoví kdo… Předpokládám, že až bude větší, tak se to naučí, ale v pěti letech mi tohle přijde absolutně nedůležité.

To umývání rukou, holt tam jdi s ním a pohlídej to. Pro ně je toto prostě zdržovačka:-).

Ou
Kelišová 5448 příspěvků 08.10.18 21:59

Vést ke slušnému chování je dobrý nápad. Ale od takhle malého dítěte ještě nemůžete počítat s tím, že už to bude umět sám a bude si na to aktivně pamatovat a nebude potřeba ho upozorňovat. Ještě tak dva, tři roky to bude trvat.

Takže se obrňte trpělivostí a vyžadovaná pravidla prostě pořád dokola opakujte. Nedělejte z toho moc velké haló, netrestejte ho, ať si slušné chování nespojí s úzkostí z trestu.

A především z toho nevyšilujte, že to neumí sám od sebe. Potřebujete laskavost, důslednost a trpělivost. Ne vztek a frustraci z nerealistických očekávání.

blumen
Hvězda diskuse 42848 příspěvků 08.10.18 22:02

Lokty na stul asi davam i ted, tohle fakt neresim a nikdo nas kvuli tomu nebuzeroval.

Po wc si doma 3.5 leta ruce umyva automaticky.

Po jidle ji musim nahnat do koupelny, bohuzel schvalne zdrha jinam, kdyz se ji nechce.

Edit: moje rada cabra vodou :mrgreen:

Příspěvek upraven 08.10.18 v 22:04

Halamka
Závislačka 3698 příspěvků 08.10.18 22:03

Přijde mi to jako drezura, promiň.
Já dceři vždy jemně připomínala, ale je třeba lokty jsem neřešila. Podobné věci jsem řekla, jak jsou správně, ale že bych ji kvůli tomu x krát napominala, to ne. A když trvas na loktech, jakože má ruce po jídle tak umazany, že si je musí umýt?
Já dceři vždy připomněla a i když občas doma něco ošidí, tak nám zpětnou vazbu od učitelů a dalších, že vše funguje a základy má vštípené víc než dobře.

Fazulina
Závislačka 3917 příspěvků 08.10.18 22:04
@Tichošlápek píše:
Nechceš toho moc, stejne věci chci po cerstve čtyřletém, az na dávání prkénka na wc dolu :cert: to zvládá v klidu

Vždycky mě zajímalo, proč některé ženy tak iritují ta prkýnka nahoře. :-) Mě to přijde spravedlivé - muž si musí dát prkýnko nahoru, žena dolů. Každý jeden pohyb. Stejně tak by mohli muži neustále napomínat nás, abychom dávaly prkýnko nahoru:-))).

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.10.18 22:05

@Adnira staršímu je 7 let a ruce po WC si nemyje. Naprosto mě tím točí. On už ani nesplachuje a nesundává prkýnko. Dřív to dělal, aktuálně to fláká. Dřív si dokonce i myl ruce.
Taky se dloubá v nose a jí to. Prostě děs. :zed:
Pak máme ještě čtyřletého a ten jí jak prase, zdraví, když chce on a ještě pořád pořvává ahoj. Děkuje a prosí jen někdy. Ale ruce si po záchodě myje. I když to starší ve 4 letech dělal taky a ono to přešlo…
Někdy se to chce obrnit, trvat si na svém a doufat, že se někdy výchova projeví :lol:

blumen
Hvězda diskuse 42848 příspěvků 08.10.18 22:05

@Fazulina kdyz uz na nej sahne a da go nahoru, tak at ho pak da i dolu, ja na neho sahat nechci :lol: (moje logika a nastesti to pochopil :lol: )

Fazulina
Závislačka 3917 příspěvků 08.10.18 22:07
@blumen píše:
@Fazulina kdyz uz na nej sahne a da go nahoru, tak at ho pak da i dolu, ja na neho sahat nechci :lol: (moje logika a nastesti to pochopil :lol: )

No, rovnou si na něj sedneš. A po záchodě si stejně ruce umyješ, ne? :-)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Chlopčík chce do další řady StarDance! Trofej je letos v dobrých rukou, říká

Zdeněk Chlopčík bývá v taneční soutěži StarDance označován za kata poroty.... číst dále >

Netradiční manželství Moniky Leové: „Bydlíme se spolubydlícími, ceny bytů jsou vysoké!“

„Bydlíme s manželem zatím v podnájmu se spolubydlícími,“ řekla nám modelka a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >