Společná péče po rozvodu a stěhování

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.06.19 19:29
Společná péče po rozvodu a stěhování

Zajímaly by mě názory na tuto situaci: S manželem jsme asi 8 měsíců rozvedeni, bylo to jeho rozhodnutí, našel si jiný vztah, ženu s dítětem, a to ještě v době trvání manželství. Nebylo co zachraňovat, chtěl odejít, tak jsem souhlasila. Pravda je, že jsme si po mém návratu do práce po mateřské postupně přestávali rozumět a vztah vyhasl. Rozvod byl relativně v klidu, hlavně s ohledem na děti. Dohodli jsme se na společné péči o děti (8 a 6 let) a docela to funguje. Děti ho vídají každé odpoledne a jednou za 14 dní je má na víkend. Nevyhovuje jim sice trávit s ním delší čas, moc si nesedly s novou rodinou, ale akceptují to. Nyní jsem se ale dostala do situace, kdy bych se potřebovala a i chtěla odstěhovat cca 60 km daleko, zpátky k mým rodičům, z bytovky ve velkoměstě do rodinného domu se zahradou v menším městě, z nájmu do vlastního bydlení. A to hlavně proto, že rodiče už jsou starší, se zdravotními problémy a budou potřebovat výhledově stále více pomoct. Jsem jejich jediné dítě, nikoho jiného nemají. Bývalý manžel nesouhlasí, bere to osobně, ačkoli mu ve styku s dětmi nijak bránit nechci. Vyhrožuje soudem a tím, že bude žádat děti do své péče. Já ať prý se klidně odstěhuju a můžu za nimi dojíždět, ony zůstanou s ním. Děti se k babičce a dědovi stěhovat chtějí, mají vřelý vztah a nešly by nikam do neznámého prostředí, naopak. S otcem bydlet nechtějí, ale před ním to ze strachu neřeknou. Na OSPODu mi paní řekla, že to není daleko a odstěhovat se můžeme, že se jen bude muset upravit styk. Buď se dohodneme, nebo soudně. Já si ale nejsem úplně jistá právě skrze tu společnou péči, jestli se můžu sama takhle rozhodnout. Neumím si moc představit, že by děti žily trvale s otcem, místo s matkou, mají ke mně přece jen blíž, myslím, že by jim takové uspořádání ublížilo víc, než když to bude naopak. Máte někdo zkušenost?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
g.sandova
Kelišová 5731 příspěvků 25.06.19 19:34

No, zkuste se ještě dohodnout. Je to blbá situace. Pokud se nedohodneme, budete to skutečně místě řešit soudně.
Dětí bych se určitě nevzdala. Raději bych se nestěhovala. Myslím, že bez mámy by jim bylo hůř.

g.sandova
Kelišová 5731 příspěvků 25.06.19 19:35

Ale tady se dozvís, že otec a matka vyjdou na stejno.
Myslím, že máma je prostě máma.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53767 příspěvků 25.06.19 19:38

Je uplně jedno, jakou péči máte, odstěhovat se můžeš ty kamkoli, děti pouze po dohodě rodičů nebo s nahražením souhlasu druhého rodiče soudem. Osobně to považuji za sviňárnu a chápu chlapa, že je proti. Bránit péči mu tím samozřejmě budeš, pokud je dosud vidí každé odpoledne. :nevim: Nebo mu je budeš těch 60 km denně vozit tam a zpátky ty? Děti jsou s tím cestováním OK? Nebo už s tím denním stykem nepočítáš? Chceš to nechat na něm? :think:
Neřeknu, kdyby s dětmi byl 1× za 14 o víkendu, tak to nebude problém, ale při této frekvenci péče… Že mají k tobě blíž, tomu rozumím, že by ses jich nevzdala, tomu taky. Já bych se od dětí ani s dětma nikam nestěhovala.

subsomi
Kelišová 6763 příspěvků 11 inzerátů 25.06.19 19:41
@Anonymní píše:
Vyhrožuje soudem a tím, že bude žádat děti do své péče.

Je to jen vyhrůžka nebo by to skutečně chtěl?
Chtěla by jeho nová přítelkyně mít u sebe doma 2 (pro ni) cizí děti?
60 km není nepřekonatelná cesta, navíc bys to u případného soudu dokázala obhájit, že se nestěhuješ jemu natruc, ale s ohledem na pochopitelné okolnosti.

Monchichik
Echt Kelišová 9029 příspěvků 25.06.19 19:49

Tak on se rozhodl od rodiny odejít, tak co teď chce? Abys podřídila další svůj život tomu, že on chce vidět děti každý den? To mohl, ale rozhodl se jinak. Nebo máš snad platit nájem a fůru peněz kvůli tomu, aby on měl děti každý den? Taky se asi musíš podřídit svojí finanční situaci, ne? Nebo on ti platí nájem?

zelenoockaa19
Ukecaná baba ;) 1032 příspěvků 25.06.19 19:51

Já bych to za sviňárnu nepovažovala, nabídla bych mu nějakou dohodu (třeba každý druhý víkend + návštěvy klidně každý den). Brala bych to tak, že on se rozvedl s tebou a ty přece nebudeš s dětmi kvůli němu až do konce v nájmu ne? 60 Km není žádná katastrofa.

Ladiabola
Kecalka 326 příspěvků 25.06.19 19:52

Soud bere prioritně v potaz, co je nejlepší pro děti, ne pohodlnější pro rodiče. Takže v tomhle věku by se i mohl zeptat děti, co chtějí.

Ou
Echt Kelišová 8144 příspěvků 25.06.19 20:09

No nejjednodušší je sejít se s jeho novou partnerkou, jak ona se tváří na myšlenku, že by si její partner vzal dva školáky do péče. Nemyslím si, že by to s ní probral a že by z toho byla nadšená…

Nemyslím si, že by partner vyhrál děti do výhradní péče, ale bude to chtít vymyslet nějaký jiný systém než odpoledne a občas víkend. (a takhle od klávesnice mě nenapadá nějaké ideální řešení)

Předpokládám, že teda budou měnit školu a to dost ovlivní „dostupnost“ dětí tatínkovi a nutno naznat, že je vcelku pochopitelné, že se mu to nelíbí (a ty chceš, aby se svým otcem měli co nejlepší a nejčatější styk). Od tebe je to stěhvání pochopitelné a nejspíš i pro děti lepší. Jen je průšvih s tím že tatínek zůstane ve městě, no.

Nabízí se využít mediátora - jsou právě kvůli takovýmhle situacím - pomáhají najít dohodu, která bude vyhovovat všem.

http://www.amcr.cz/mediatori/

Lama Lama
Hvězda diskuse 53767 příspěvků 25.06.19 20:17
@zelenoockaa19 píše:
Já bych to za sviňárnu nepovažovala, nabídla bych mu nějakou dohodu(třeba každý druhý víkend + návštěvy klidně každý den). Brala bych to tak, že on se rozvedl s tebou a ty přece nebudeš s dětmi kvůli němu až do konce v nájmu ne? 60 Km není žádná katastrofa.

no, to je nabídka snů…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.06.19 20:20

Zkusím shrnout odpovědi. Dohoda s bývalým manželem zatím není možná. Nechce žádnou změnu, chce, aby všechno zůstalo tak, jak je. Dokonce je připraven dávat mi peníze, teď mi neplatí nic - i to je důsledek společné péče.
Možná bych doplnila, že se o děti spolehlivě stará, pokud to nezasáhne do jeho vlastních zájmů, nebo práce. Veškeré jiné věci - třeba nemoc dětí, preventivky u dokorky, zubařky, běžné starosti kolem školy a tak nikdy neřešil. To jsem se vždycky musela starat já, i v manželství. Když mu řeknu, zaplatí, co je třeba. Ale nikdy je nevzal nikam na dovolenou, kdykoli jsem mu nabídla, aby s nimi trávil čas navíc, tak se mu to nehodilo. Vím, že soud budou zajímat především zájmy dětí. Ale tak si říkám, proč bych si nemohla zařídit život po svém, když i on to udělal? Jenom proto, že máme děti?

Ou
Echt Kelišová 8144 příspěvků 25.06.19 20:23
@Anonymní píše:
Zkusím shrnout odpovědi. Dohoda s bývalým manželem zatím není možná. Nechce žádnou změnu, chce, aby všechno zůstalo tak, jak je. Dokonce je připraven dávat mi peníze, teď mi neplatí nic - i to je důsledek společné péče.
Možná bych doplnila, že se o děti spolehlivě stará, pokud to nezasáhne do jeho vlastních zájmů, nebo práce. Veškeré jiné věci - třeba nemoc dětí, preventivky u dokorky, zubařky, běžné starosti kolem školy a tak nikdy neřešil. To jsem se vždycky musela starat já, i v manželství. Když mu řeknu, zaplatí, co je třeba. Ale nikdy je nevzal nikam na dovolenou, kdykoli jsem mu nabídla, aby s nimi trávil čas navíc, tak se mu to nehodilo. Vím, že soud budou zajímat především zájmy dětí. Ale tak si říkám, proč bych si nemohla zařídit život po svém, když i on to udělal? Jenom proto, že máme děti?

Jasně - jeho nápad je zcela nereálný - ale potřebuje na to nejdřív přijít. Co mu dát děti na měsíc během prázdnin, během té doby se přestěhovat a pak to řešít až poté, co zjistí co to znamená mít děti 24/7? A ideálně s tím mediátorem…

Lama Lama
Hvězda diskuse 53767 příspěvků 25.06.19 20:25
@Anonymní píše:
Možná bych doplnila, že se o děti spolehlivě stará, pokud to nezasáhne do jeho vlastních zájmů, nebo práce. Veškeré jiné věci - třeba nemoc dětí, preventivky u dokorky, zubařky, běžné starosti kolem školy a tak nikdy neřešil. To jsem se vždycky musela starat já, i v manželství. Když mu řeknu, zaplatí, co je třeba. Ale nikdy je nevzal nikam na dovolenou, kdykoli jsem mu nabídla, aby s nimi trávil čas navíc, tak se mu to nehodilo. Vím, že soud budou zajímat především zájmy dětí. Ale tak si říkám, proč bych si nemohla zařídit život po svém, když i on to udělal? Jenom proto, že máme děti?

Jo. Nebo já to tak vnímám. Život si po svém zařídit můžu. Ale stěhování je pro mě v tomo ohledu tabu. Se mnou to ex konzultoval předem, ikdyž se stěhoval 12 km. Kdyb ne, tak řádím jak čená ruka. :lol:

Keyllah
Extra třída :D 12525 příspěvků 25.06.19 20:26
@Anonymní píše:

svůj život si po své samozřejmě zařídit můžeš, ale hádám, že nebudeš každý den vozit dítka 60km do školy a 60km ze školy, že? takže jim změníš školy a a přijdou o kamarády a známé zázemí. Připravíš tím i o každodenní setkávání s otcem, protože při normální pracovní době 60km tam a pak zpět, není opravdu každý den reálné. Je otázkou, zda nabízíš něco na oplátku, aby to pro něj bylo přijatelné, jinak může dělat problémy přes soud a ten by mu dost možná dal za pravdu…

Keyllah
Extra třída :D 12525 příspěvků 25.06.19 20:27
@Ou píše:
Jasně - jeho nápad je zcela nereálný - ale potřebuje na to nejdřív přijít. Co mu dát děti na měsíc během prázdnin, během té doby se přestěhovat a pak to řešít až poté, co zjistí co to znamená mít děti 24/7? A ideálně s tím mediátorem…

a jen tak sama od sebe změní dětem školu a zázemí s kamarády na které do té doby byli zvyklí? jestli to pak její chlap dá k soudu, tak celkem tuším, jak bude soud reagovat…

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama