Spoludlužník úvěru - povinnost platit poměrnou část?

2410
25.11.15 21:05

Spoludluznik uveru - povinnost platit pomernou cast ?

Moje matka zila roky s pritelem, se kterym si vzala hypoteku na dum. V ramci dedickeho rizeni(po zemrele matce) sem zdedila jak idealni 1/6 domu, tak spoludluznictvi na hypotece. Hypoteku radne splaci mamim pritel bez prodleni. Zbyva doplatit 600 000,–

V dodatku ke smlouve je presne uvedeno toto:

V dŮsledku úmrti paní matka a na základě pravomocného usnesení Okresního soudu Praha-západ ze dne/č. j, xxxxxx jsou ode dne jejího úmrtí, tj, ode dne 16.4.2012 zavázanými ztéto Smlouvy vedle Klienta 1 také Klient 2, Klient 3 a Klient 4 s tím, že Klient 1 je zavázán do celé výše úvěru, Klient 2, Klient 3 a Klient 4 jsou v dŮsledku dědictví zavázanými rovným dílem, Banka a Klient 2, Klient 3 a Klient 4 se tímto dodatkem zároveň dohodli, že Klient 2, Klient 3 a Klient 4 ve smyslu ustanovení § 531 odst. 2 občanského zákoníku na sebe přebírají všechny ostatní nepeněžité závazky a povinnosti vyplývajicí pro Klienta jako dlužníka ze Smlouvy.

Pritel matky je klient c.1, deti matky, tedy sourozenci(klient c.2, 3 a 4).

Muj dotaz zni: ma narok pritel matky(klient c.1) po me(a po ostatnich sourozencich) pozadovat pomernou cast hypoteky(napr. soudne) a jak chapete dodatek ke smlouve?

Ja vim, ze vsichni kdo toto ctete, si rikate „obrat se na pravnika, obrat se na banku,atd.atd.“, nicmene to jsem udelala a z kazde strany dostavam jine, jeste zmatecnejsi stanovisko.

Dodavam, ze ja se chci se spoluvlastnictvi vyvazat(nikoliv z hypoteky - tam uz vim, ze to nepujde).Pritel matky je naprosto nepripustny jakekoliv dohode, jen neustale opakuje ze mam vuci nemu zavazak ve forme splaceni.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Smazaný anonym
25.11.15 22:03

@Sue.Ellen Obávám se, že by ti měl poradit právník, který se tim zabývá a pokud nedostaneš uspokojující odpověď od jednoho, je třeba hledat dál, obrátit se na jiného. My tu můžeme radit a myslet si, ale chce to opravdu pečlivý výklad a znalost zákona. Ledaže by se tu našel právník, který se timto druhem práva zabývá a má zkušenosti.

  • Citovat
  • Upravit
26182
25.11.15 22:05

Já bych si myslela, že tu povinnost máš, protože dluhy se prostě dědí. :think: Ale tyjo, právník nejsem.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56
25.11.15 22:37

Já myslím, že můžeš dědictví odmítnout, tím se zbavíš podílu na domě i dluhu, domluv se z notářem co dědictví řeší.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50187
25.11.15 22:40

Čistě z hlediska dědického zákona bys měla dědit podíl na nemovitosti i jemu odpovídající dluh. Ale ten dodatek mi přijde, že snad ani není napsaný česky 8o Je to tak zkomolená věta, že ji prostě pořádně nechápu. Já to chápu tak, že matky přítel je vázaný splácením celou výší a vy jste případně každý zodpovědný za 1/3 úvěru, kdyby nesplácel. Ale jestli po vás může něco žádat :nevim:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3582
25.11.15 22:49

Selským rozumem…pokud chceš něco dědit tak musíš i plait ( není to myšleno ve zlém)
pokud se vzdáš ty dědictví po matce tak automaticky ztratíš tu 1/6 domu ale zároveň i dluhy, pokud máš ale děti tak tam bude problém…oni totiž dědí po tvé matce také.
Kamarádka to teď má též, její otec zemřel a zanechal i dluhy, ona se všeho vzdala a tak teď čeká na soud neboť když ona se vzdala tak dědí její děti.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1265
25.11.15 22:54

Ano, pokial prijmes pomernu cast nehnutelnosti, tak si treba aj platit aj zavazky, v tomto pripade cast hypoteky.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2410
25.11.15 23:14

@monrom @Bábrdl @Kacovka @Tunrida @macis30 @Anatalia Dedicke rizeni jiz probehlo v roce 2012, nejde tedy o neco co „ted bezi“, ja uz nemam moznost nic prijmout a odmitnout.

Dedictvi, resp.moje idealni 1/6 na nemovitosti ma vysokou hodnotu, nad ramec dosud nezaplacene hypoteky(x krat).

Navic ja(stejne jako moji dva bratri) figurujeme(jako moje matka za zivota) ve smlouve jako spoludluznici…je jasne napsano, ze dluznik c.1 je zavazan do cele vyse uveru.

Ja uz sem se na pravniky obratila, ale nikdo neni schopen mi na muj dotaz odpovedet tak, abych se na jeich ustni slovo mohla spolehnout.Sama se v pravu pochopitelne neorinetuji a nemuzu za kazdou nicnerikajici konzultaci zaplatit 2 000,– az 4 000,– (holky, sem na RP)a odchazet s tim, ze se na danou informaci nemuzu spolehnout.

Pokud bych to brala selskym rozumem, tak ja to vnimam tak, ze pritel matky je povinnen hypoteku spacet v cele vysi a veritel(banka) ma pravo se na me obratit pouze v pripade, ze by on prestal hypoteku radne splacet. Chape to nekdo stejne?

Ja bych se ted ze spoluvlastnictvi na dome rada vyvazala, ale vzhledem k cene nemovitosti a nabyteho dedictvi po matce, chci financni vyporadani: otazka tedy je, zda je moji povinnosti z teto castky, kterou budu pozadovat i zaroven „odecist“ pomernou cast hypoteky a pripadne jakou?

Ja uz ztracim duveru v pravniky v Praze - co konzultace, to jiny vyklad a to za posledni mesic 3×.Ja sama pochopitelne nepoznam ktery je ten o ktery se mohu oprit.

Mela sem za to, ze resim banalitu, ale zacina to byt spis horor.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2410
25.11.15 23:19
@Tunrida píše: Čistě z hlediska dědického zákona bys měla dědit podíl na nemovitosti i jemu odpovídající dluh. Ale ten dodatek mi přijde, že snad ani není napsaný česky 8o Je to tak zkomolená věta, že ji prostě pořádně nechápu. Já to chápu tak, že matky přítel je vázaný splácením celou výší a vy jste případně každý zodpovědný za 1/3 úvěru, kdyby nesplácel. Ale jestli po vás může něco žádat :nevim:

Je to dodatek ke smlouve od KB, bohuzel mnou naskenovan do. pdf a asi spatne zkopirovan sem(nelze rozlisit interpuknci).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.11.15 01:08

Selskym rozumem- chci1/6 baraku tak tu cast musim na hypo i ferove doplatit, jelikoz kdyby to platil jen jeji pritel, a ty se pak domahala na svuj podil, ktery zaplacen tebou neni, tak je to vuci nemu nefer a podil automaticky bude nizsi a je to lehce dohledatelne, ze si mu nic neplatila- BU. A na hotovost kdybys mu davala, to uz by bylo sporny, jelikoz ani jeden nemate dukaz. Pokud on ma doplatit 600tis, tak vy se sourozenci mate dat pulku (za matku).. Takhle to chapu ja.. A jeste bych napsala smlouvu mezi sebou s tim, ze dam mu/dala jsem mu 300 tis podil za matku na doplaceni hypo.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2410
27.11.15 13:48
@Makronka222 píše:
Selskym rozumem- chci1/6 baraku tak tu cast musim na hypo i ferove doplatit, jelikoz kdyby to platil jen jeji pritel, a ty se pak domahala na svuj podil, ktery zaplacen tebou neni, tak je to vuci nemu nefer a podil automaticky bude nizsi a je to lehce dohledatelne, ze si mu nic neplatila- BU. A na hotovost kdybys mu davala, to uz by bylo sporny, jelikoz ani jeden nemate dukaz. Pokud on ma doplatit 600tis, tak vy se sourozenci mate dat pulku (za matku).. Takhle to chapu ja.. A jeste bych napsala smlouvu mezi sebou s tim, ze dam mu/dala jsem mu 300 tis podil za matku na doplaceni hypo.

Selskym rozumem ale zakony v CR psany nejsou, coz dosvedcuje fakt, ze ze tri oslovenych pravniku mi tenhle rebus nikdo nedokazal vysvetlit.

Podle NOZ §1872 je vse jeste zamotanejsi, pokud tento paragraf mam chapat s dodatkem z KB, tak mi jde prasnkout hlava.Je mozne ze uz sem trosku otupela na MD, ale i kdyz se citim odpocata, tak mi to do hlavy nejde :oops:

Kdyz mama zemrela, znela nase odhoda u stolu, ze se na hypotece nemam podilet, protoze v dome neziju, nijak ho nevyuzivam, atd.atd.(v dome zije mamim pritel, druhe patro ma muj bratr se svoji pritelkyni).Ted, kdyz sem navrhla vyvazani ze spoluvlastnictvi, mi mamin pritel vyhrozuje soudem za neplaceni hypoteky(ano, chapu ze je blbost uzavirat dohody ustne, ale v te dobe sme jeste fungovali jako rodina…nebyl duvod cokoliv sepisovat u notare, dnes to vidim jako velikou chybu, ale cas nevratim).

Ja nemam problem danou „dluznou“ castku vyplatit, ale potrebuji vedet, jaky zpusob je spravny a zakonny - me napada, ze pokud od umrti matky mamim pritel zaplatil napr.48 splatek, mela bych i ja pomernou cast z tech 48 splatek odecist z meho podilu a pote mu do doby trvani HU zasilat pomernou cast(dum preci muze behem trvani HU prodat, nevim jake maji dal plany).

Bohuzel diky spoludluznictvi na HU mamina pritele sem ja osobne bez sance si vzit vlastni hypo a to do roku 2020, kdy bude hypoteka splacena, protoze v registru dluzniku jsem psana jako spoluzadatel a to mi snizilo bonitu tak, ze si nemuzu vzit ani zehlicku na splatky, pokud bych chtela.

Citim se tedy ponekud v klestich a za danym podminek chci vyvazat se spoluvlastnictvi(z hypoteky to nepujde, to uz vim).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama