Finanční spoluúčast nájemců na opravách bytu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.05.19 17:59
Spoluúčast nájemců na opravách bytu - finnčně

Kolik mate prosim financni spoluucast v najmu pri opravach bytu, ktery si pronajimate nebo nekomu pronajimate? Resim, kolik by se to tak melo pohybovat a nemam moc predstavu. Jde o opravy typu rozbita pracka, lednicka atd. Diky!

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
jahuhudka
Extra třída :D 14257 příspěvků 15.05.19 18:04

Lednicka neni oprava bytu. Myslim, ze do 1000 kc se podili najemnik. Klika, baterie apod

vokishka
Extra třída :D 14349 příspěvků 15.05.19 18:07
@jahuhudka píše:
Lednicka neni oprava bytu. Myslim, ze do 1000 kc se podili najemnik. Klika, baterie apod

mám pocit, že nově je to do 6000. Ale zakladatelka zřejmě myslí případ, kdy si pronajme byt se zařízením.

Lalelale
Závislačka 4499 příspěvků 15.05.19 18:07

Když jsem ještě byla v nájmu, pokaždé jsem jasně měla ve smlouvě, že s výjimkou těch naprosto nejmenších oprav a la výměna žárovky je za vše plně odpovědný majitel bytu. Co se týče oprav spotřebičů, ve smlouvě jsem i měla, jak rychle je majitel povinnen (samozřejmě za svoje) je opravit či vyměnit.

histep
Závislačka 4727 příspěvků 15.05.19 18:11

Je to reseno touto vyhlaskou:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308#p6

Drobne opravy hradi najemce do vyse 1000 jc za 1 opravu, v prubehu kalendarniho roku nesmi celkova castka presahnout 100kc na metr bytu.

Aduš8
Závislačka 4496 příspěvků 15.05.19 18:15

Mám pocit, že je to do 5000Kč ročně pro nájemníka a vše nad přebírá pronajímatel. Ale spotřebiče se do toho nepočítají, jen nezbytné vybavení bytu(baterie, kliky, světla atd..). Jak je to s vybaveným bytem, to přesně nevím. Pokud by se mi teoreticky v bytě rozbila lednička, tak si sama koupím novou a budu ráda, když pronajímatel nebude chtít náhradu a hledat mou chybu

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.05.19 18:57

Takze podle tohoto: Drobné opravy bytu
Za drobné opravy se považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to podle věcného vymezení nebo podle výše nákladů…by do toho patrila i ta lednicka, pracka atd.,ne? A tim padem by najemce platil napr. opravu ve vysi 1000,– a pronajimatel zbytek, pokud by to stalo vic…

Šarlota4
Extra třída :D 11155 příspěvků 15.05.19 19:09

Ja myslim, ze je to dle metru bytu X nejaka castka podle zakona. Tusim metry ctverecni X 100 = rocni naklad, ktery jde za najemcem. Zkusim pohledat.

Micaella22
Ukecaná baba ;) 1375 příspěvků 15.05.19 19:24

Nerejzuju zrovna malo, cokoliv sve najemnici bez problemu opravim… zbytek viz NOZ

Janli
Echt Kelišová 8497 příspěvků 15.05.19 19:25

Nikdo příčetný nepronajme byt včetně spitřebičů typu pračka a lednička. To je pak totiž povinen platit opravy a pokud spotřebič doslouží, musí koupit nový. A jak se chovají nájemníci ke spotřebičům, co nejsou jejich, to je většinou děs.

LAlezane
Ukecaná baba ;) 1064 příspěvků 15.05.19 20:17
@Janli píše:
Nikdo příčetný nepronajme byt včetně spitřebičů typu pračka a lednička. To je pak totiž povinen platit opravy a pokud spotřebič doslouží, musí koupit nový. A jak se chovají nájemníci ke spotřebičům, co nejsou jejich, to je většinou děs.

Ale kulové. Většina bytů se pronajímá zařízená, a lidi, co žijou - z jakýchkoliv důvodů - v pronájmu většinou mají jiné starosti, než s sebou všude tahat pračky a ledničky :D
Z hlediska nájemníka, pokud si pronajímám byt se spotřebiči, ergo z mého pohledu platím už za jejich používání, tak naprosto netuším, proč mám majiteli platit jejich výměnu či mnou nezaviněnou poruchu. 8o
Kdybych něco poškodila já, nebudu diskutovat, to je samozřejmé… u mě, nehádám se, že u ostatních třeba ne :nevim: Ale pokud mi lednička na bytě zdechne věkem, proč já mám jako majiteli cálovat novou 8o 8o 8o
Kromě toho se vší úctou, nebydlím v pronájmu nijak dlouho a majitel ode mě za tu dobu vybral na nájmu přes čtvrt mega. Přijít za mnou, že nemá prachy na novou ledničku, tak se mu s chutí vysměju do ksichtu.
Ono slušnost na obou stranách, že jo. :cert:

histep
Závislačka 4727 příspěvků 15.05.19 20:20
@Janli píše:
Nikdo příčetný nepronajme byt včetně spitřebičů typu pračka a lednička. To je pak totiž povinen platit opravy a pokud spotřebič doslouží, musí koupit nový. A jak se chovají nájemníci ke spotřebičům, co nejsou jejich, to je většinou děs.

Jsem asi nepricetna, protoze pronajimam vc lednice i pracky. O to je vyssi najem. Pracka dneska stoji 5 tis, mala lednice podobne. A vybiram si, komu pronajimam.

Janli
Echt Kelišová 8497 příspěvků 15.05.19 20:45

@LAlezane píšu z pozice letitého pronajímatele bytů. Zkušeností mám víc než dost. Nikdy nepronajímám zařízené byty, v našem okolí je zařízený byt spíše na škodu. @histep pokud nájemce nemá pět tisíc na pračku, tak nebude mít ani na nájem. Navíc u nás se solidní nájemníci stěhují i se svými spotřebiči a svým nábytkem.

Serpentini
Ukecaná baba ;) 1581 příspěvků 15.05.19 20:52

U nás v bývalém nájmu měl teoreticky až na drobnosti vše opravovat majitel. Jenže se tam objevila jedna větší závada a opravovali to nakonec naši známí, protože majitel se to pokoušel hodit na nás ačkoliv více lidí řeklo, že je to opotřebením. A nás nebavilo se s ním dohadovat. Mimochodem to opravili jen dočasným nejlevnějším řešením, takže stejnou závadu už za ty roky musel řešit určitě znovu :mrgreen: Jo a závadu na stoletém spotřebiči řešit odmítl, řekl že je starý a pokud chceme můžeme si tam za vlastní peníze koupit nový. Což je docela vtipné, protože ten nájem stál šílené peníze a ve smlouvě bylo napsané veškeré vybavení, které je nám k dispozici včetně toho spotřebiče. V současném nájmu jsou spotřebiče naše, nábytek též. Veškeré opravy bytu jdou za námi (jen pokud by to stálo třeba 100 000, tak to do cizího bytu nedáme), jen větší opravy majiteli hlásíme aby věděl co se mu děje v bytě. Je to o lidech.

histep
Závislačka 4727 příspěvků 15.05.19 21:16
@Janli píše:
@LAlezane píšu z pozice letitého pronajímatele bytů. Zkušeností mám víc než dost. Nikdy nepronajímám zařízené byty, v našem okolí je zařízený byt spíše na škodu. @histep pokud nájemce nemá pět tisíc na pračku, tak nebude mít ani na nájem. Navíc u nás se solidní nájemníci stěhují i se svými spotřebiči a svým nábytkem.

Nic z toho neni pravidlem. Solidni najemnici nemusi vlastnit vybaveni. Ja si do bytu nepoustim kde koho, pak nemam problemy ani s placenim najemneho, ani s nicenim vybaveni.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama