Spoluvlastnictví domu a rozdělení společných prostor

Anonymni
17.9.09 21:32

spoluvlastnictví domu a rozdělení společných prostor

ahoj, potřebovala bych poradit kam se obrátit - s manželem jsme spolumajiteli domu - vlastníme byt a ostatní postory jsou společné - rádi bychom si ale rozčlenili, které prostory jsou čí. Tj, že máme dva sklepy - a chceme si je rozdělit - tj. který sklep je náš a který patří spoluvlastníkům. Kam na koho se obrátit? Na realitního makléře asi ne, na právníka ? Nebo kam? Děkuju

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

684
17.9.09 21:52

My jsme řešili podobnou situaci, nakonec teda celá věc dopadla úplně jinak, ale myslím, že byste to měli řešit sepsáním dohody o užívání prostor, kterou necháte udělat někde u notáře. Pokud byste to pak chtěli mít i v listu vlastnictví, muselo by se to prohnat i katastrem.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
989
17.9.09 22:02

Záleží kolik vlastníků domu je. Pokud 3 a více ze zákona máte povinnost založit společenství vlastníků, sepsat prohlášení vlastníka - je to vlastně listina určující pravidla užívání domu a součástí jsou i zjednodušené plánky kde je vidět co je čí byt, sklep… a co jsou společné prostory. A vložit na katastr. Pokud vám jde jenom o to si to soukromě v domě vyjasnit stačí jak psala Jandulka dohoda o užívání. Ale ta není podkladem pro katastr - čili na základě ní nebude sklep zapsán na katastru jako váš.
Myslím, že se sepsáním prohlášení by vám poradila realitka, nebo právník.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.2.13 09:51

Spoluvlastnictví domu a rozdělení do katastru bez byt. jedn.?

Holky, chlapi… Dejte mi prosím radu. Jde o rodinný dům, který má dva spoluvlastníky. Smluvně mají rozdělené, které patro je prvního, a které druhého spoluvlastníka. 1. spoluvlastník má ve svém patře věcné břemeno (5 místností v patře obývá další člen rodiny, s tím, že věcné břemeno zanikne po jeho smrti). Dům má dva vchody. Dosud bylo vše v pořádku a stačil oběma spoluvlastníkům jen papír sepsaný od právníka, co kdo obývá, co kdo vlastní. Jenže nyní si 1. Spoluvlastník (v jehož části je věcné břemeno) dostavil přístavbu ke své části domu (i k tomu je ve smlouvě přihlédnuto s tím, že přístavba prostě připadá tomu, který si ji postavil). Jenže druhý spoluvlastník nyní přišel s tím, že chce dům dělit na 2 bytové jednotky, což ostatní nechtějí, protože dům stavěl člověk, který právě obývá místnosti s věcným břemenem a nechce, aby byl dům dělen, protože 2. Spoluvlastník by potom tu svou část chtěl prodat. Čemuž musí být zamezeno do zániku věcného břemene. 2. Spoluvlastník začal vyhrožovat, že dá celou věc k soudu, a že obere 1. Spoluvlastníka o část přístavby, kterou nyní dokončil . Je možné zanést do katastru pouze tu dohodu o užívání, která je od právníka, aniž by se dům musel dělit na bytové jednotky? Bude tím ochráněna nemovitost před prodejem (respektive té jedné části)? Na rozdělení na bytové jednotky byli spoluvlastníci dohodnuti právě až po zániku věcného břemene, ale jen slovně, bez jakékoliv smlouvy .
Je to trochu zmatené, takže pokud budou doplňující dotazy, ráda odpovím. Děkuji
:kytka:

  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama