Spoluvlastnictví - ušlý zisk

Anonymní
5.2.21 22:28

Spoluvlastnictví - ušlý zisk

Dobrý den,
prosím o radu, vlastním s mým bratrem byt po rodičích, který jsme dostali darem jako ideální spoluvlastnictví - každý má tedy ideální polovinu. Jeho syn se do bytu nastěhoval a byt užíval - bez toho, aniž by mi náležel z jeho strany nájem formou kompenzace za nadužívání ze strany syna bratra.
Nyní se syn bratra odstěhoval a našel si podnájemnici, která mu platí za byt pronájem.
S tímto stavem již nesouhlasím. Jakým způsobem mám dokázat - v případě, že se chci obrátit na soud, že byt je užíván synem mého bratra, respektive dalším podnájemníkem, o kterém tvrdí, že je synovcovou přítelkyní? Druhá strana bude tvrdit, že byt mám užívat také, že mám na to právo…

Předem děkuji za rady…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
993
5.2.21 22:55

Ale s tím, že se byt pronajįmá bys měl souhlasit i ty, nebo se mýlým?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20099
5.2.21 23:19

Jako spoluvlastník musíš s užíváním bytu třetí osobou souhlasit. Doporučuju prokonzultovat s právníkem a požadovat nájem z tvé poloviny bytu. Argument, že můžeš byt také užívat nebo že syn užíví jen půl bytu neobstojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10930
6.2.21 00:14

No tak mu do spolubydlení taky někoho nastěhuj, ne…? Vtip, no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1557
6.2.21 01:16

Jestli jsou rodiče pohřbení, bylo by dobré zkontrolovat jejich polohu. Možná, že se v hrobě obracejí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2112
6.2.21 02:09

Když se nemůžete s bratrem domluvit, tak si zaplaťte právní poradu, abyste se dozvěděl/a, jaká máte práva, či povinnosti. I váš synovec, dokud tam bydlel, vám měl platit jako nájemník. Měl/a jste s ním mít normální nájemní smlouvu. S právní pomocí to udělejte alespoň nyní. Třeba lze náhradu za používání bytu vymoci pro vás i zpětně, ale to já nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10839
7.2.21 10:52
@Anonymní píše:
Dobrý den,
prosím o radu, vlastním s mým bratrem byt po rodičích, který jsme dostali darem jako ideální spoluvlastnictví - každý má tedy ideální polovinu. Jeho syn se do bytu nastěhoval a byt užíval - bez toho, aniž by mi náležel z jeho strany nájem formou kompenzace za nadužívání ze strany syna bratra.
Nyní se syn bratra odstěhoval a našel si podnájemnici, která mu platí za byt pronájem.
S tímto stavem již nesouhlasím. Jakým způsobem mám dokázat - v případě, že se chci obrátit na soud, že byt je užíván synem mého bratra, respektive dalším podnájemníkem, o kterém tvrdí, že je synovcovou přítelkyní? Druhá strana bude tvrdit, že byt mám užívat také, že mám na to právo…Předem děkuji za rady…

A kdo s tou podnájemnicí sepsal smlouvu? Synovec v tom bytě tedy už nebydlí, a bydlí tam jen ta jeho údajná přítelkyně? Tak tam zajdi na kafe a slečnu požádej aby ti ukázala smlouvu o pronájmu - podnájmu. Tam by měl být tvůj a bratrův podpis, pokud tam bude podpis synovce, tak ta smlouva nemůže být platná :nevim:
Nemáš někoho, koho bys tam na pár dní nastěhovala? To by slečna asi koukala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2112
7.2.21 12:01
@arinecka píše:
A kdo s tou podnájemnicí sepsal smlouvu? Synovec v tom bytě tedy už nebydlí, a bydlí tam jen ta jeho údajná přítelkyně? Tak tam zajdi na kafe a slečnu požádej aby ti ukázala smlouvu o pronájmu - podnájmu. Tam by měl být tvůj a bratrův podpis, pokud tam bude podpis synovce, tak ta smlouva nemůže být platná :nevim:
Nemáš někoho, koho bys tam na pár dní nastěhovala? To by slečna asi koukala.

Mně to připadá, že rodinné vztahy jsou na účet zakladatele/lky. V tom případě, bych já osobně, bez porady s právníkem, nic nedělala. To jsou pak akorát nervy, kvůli drzosti drzých lidí. Právník by také měl říci, jaké jiné možnosti existují, co je možné s bytem udělat. Mně to připadá nešťastné, když se sourozenci neumí normálně slušně spolu domluvit, aby spolu cokoli vlastnili napůl. To jsou pak věčné tahanice a frustrace po zbytek života. Život si přece člověk má prožít v radosti, a ne v křivdách.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10839
7.2.21 12:06
@poučená píše:
Mně to připadá, že rodinné vztahy jsou na účet zakladatele/lky. V tom případě, bych já osobně, bez porady s právníkem, nic nedělala. To jsou pak akorát nervy, kvůli drzosti drzých lidí. Právník by také měl říci, jaké jiné možnosti existují, co je možné s bytem udělat. Mně to připadá nešťastné, když se sourozenci neumí normálně slušně spolu domluvit, aby spolu cokoli vlastnili napůl. To jsou pak věčné tahanice a frustrace po zbytek života. Život si přece člověk má prožít v radosti, a ne v křivdách.

To ano, s právníkem by se poradit měla. Tohle nechápu, byt mají napůl ale bratr ho asi bere jako že je jen jeho, když tam nechá nastěhovat svého syna, ten se pak odstěhuje a byt pronajme cizí osobě 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2112
7.2.21 12:20
@arinecka píše:
To ano, s právníkem by se poradit měla. Tohle nechápu, byt mají napůl ale bratr ho asi bere jako že je jen jeho, když tam nechá nastěhovat svého syna, ten se pak odstěhuje a byt pronajme cizí osobě 8o

Já to chápu. Bratr je se samozřejmostí ne-hodný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13279
7.2.21 12:21

Tak tohle je pěkně hnusné :poblion: a rozhodně si to nenech líbit. Asi spoléhají na to, že jsi do ted mlčela a budeš mlčet i nadále. Nebylo by lepší se nechat z bytu vyplatit, než si nicit vztahy? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
102
7.2.21 19:16

Zakladatelko,

zkus se nejdriv domluvit s bratrem a synovcem. Pokud ti nevadi to, ze tam nekdo bydli, tak je logicke ze by najem mel jit vam obema. Zkus se zeptat, treba synovec tvemu bratrovi neplati a i kdyby ti mel platit pulku najmu, tak by s tim treba souhlasil a vyplatilo se mu to.

Pokud nebude souhlasit, tak mas narok na bezduvodne obohaceni ve vysi pulky najmu (pokud plati a je rozumne, tak z toho), pokud neplati nebo plati malo, tak z vyse obvykleho najmu v danem miste a case - oceni to znalec. U soudu by se prokazovalo, kdo tam bydli (najemni smlouvou, smlouvou k vode, cezu, bytovemu druzstvu nebo svedky - sousedi/najemnici), jak dlouho tam bydli a jaka je vyse najmu. A jestli jsi s tim souhlasila/mela moznost byt castecne uzivat.
Hodne stesti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat