Spoluvlastník domu pronajímá byty bez mého svolení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.14 17:28
Spoluvlastník domu pronajímá byty bez mého svolení

Prosím o zachování anonymity, zatím nechci vyvolávat „zbytečné“ problémy. Děkuji za pochopení :kytka:

Jedná se několikagenerační rodinný dům, který má dva spoluvlastníky. Jedním jsem já, druhým švagrová. Dům není rozdělen na bytové jednotky, máme mezi sebou pouze písemně sjednáno, která část je má a která švagrové. Já si zrekonstruovala své přízemí a první patro, s tím, že bylo sjednáno, že švagrová mimo jiné opraví a odhluční podlahy ve svých patrech. Byla to společná dohoda, do ničeho jsem ji nenutila. Máme to písemně sepsané, ale nijak notářsky ověřené. Prostě jen dohoda mezi námi.
Jenže švagrová se z ničeho nic rozhodla, že bude svou část domu pronajímat. Neinformovala mě o tom, nezeptala se. Prostě jsem jednoho dne zjistila, že se nám do domu stěhují cizí lidé a ke mně se nedostala žádná zpráva. Jenže nad námi teď bydlí rodina se dvěma malými dětmi, paní je opět těhotná, neustále rámus, kravál, prostě nemám klid ve svém vlastním domě :zed:. Chápu, že děti dělají rachot, ale toto je prostě moc.
Navíc si švagrová nechala z půdy udělat další podkrovní byt - bez jakékoliv informace, bez stavebního povolení. Podlahy na půdě jsou vylité betonem, tím pádem zatížila dům a mě v přízemí popraskaly stěny :zed:.
Nedá se s ní absolutně mluvit, podlahy předělat nechce, stavební povolení řešit nechce. Já musela mít na vše podklady od statika, když jsem si předělávala svou část, abych něco nepoškodila, ona prostě neřeší nic :zed: :zed: :zed:.

Nechci s tím otravovat její nájemníky, oni ani netuší, že dům má více vlastníků, buzerovat je kvůli rámusu nechci. Je to sympatická rodina a prostě blbnutí dětí nezabráním.

Ale jak mohu postupovat v případě, že spolumajitelka absolutně nedodržuje žádné dohody, na domě dělá nedovolené úpravy a nekomunikuje?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Ford Prefect
Kecalka 360 příspěvků 01.10.14 17:39

Zaplatit si právníka.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.14 17:41
@Ford Prefect píše:
Zaplatit si právníka.

Já právě doufala, že by se to dalo ještě nějak „lidsky“ řešit. Pohrozit nějakým úřadem - já nevím, živnostenským, stavebním??? Je to v rodině, tak na to nechci jít tvrdě. A hlavně se bojím, aby se třeba nějakým „násilím“ nemusela vystěhovat ta rodina s dětmi. Paní bude za pár týdnů rodit a nemají kam jinam jít :?

Meluzinecka
Zasloužilá kecalka 677 příspěvků 01.10.14 17:41

Souhlasim, rozhodne bych to resila s pravnikem, kdyz to prezenu tak co kdyz vam to spadne na hlavu? Resila bych s pravnikem hlavne to, co by se stalo kdyz ji nahlasim za upravy v dome bez stavebniho povoleni a ona dostane pokutu, aby se netykalo i tebe… Zni to hnusne ale kdyz jsi psala „Já musela mít na vše podklady od statika, když jsem si předělávala svou část, abych něco nepoškodila,“ tak se mi z toho zbytku otvira kudla v kapse :zed:

Šarlota4
Extra třída :D 10671 příspěvků 01.10.14 18:25

Myslim, ze rodinne spory tohodle typu jsou ty nejhorsi. U rodiny bych papir chtela na vsechno, aby nedochazelo k rozhadani cele familie. Myslim, ze pravnikum se nevyhnete. Jinak podle me proc by nemohla svoji cast pronajmout?? Mela ti to teda oznamit to asi ano. To s tou pudou je taky vrchol

Malaga
Nadpozemská drbna 25339 příspěvků 01.10.14 18:41

Jen zvědavost, omlouvám se - švagrová je manželka tvého bratra nebo sestra tvého muže? Děkuji, M.

tiffany
Extra třída :D 12215 příspěvků 01.10.14 19:10

Podle toho, co mi říkal kdysi právník, tak ta nájemní smlouva není platná, pokud není zkolaudovaný byt jako bytová jednotka a taky bez tvého souhlasu. Ta přestavba bez stavebního povolení - to je fakt o hubu. Opravdu se ti vyplatí zaplatit si právníka.

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33589 příspěvků 01.10.14 19:16

Pokud je dům rozdělen na bytové jednotky (a je to tak zapsané na katastru), může vlastník se svou bytovou jednotkou nakládat, jak uzná za vhodné. Co se týče stavebních úprav bez stavebního povolení, můžete se obrátit na příslušní odbor městského úřadu/magistrátu.

AniNevim
Neúnavná pisatelka 16985 příspěvků 01.10.14 19:19
@Malaga píše:
Jen zvědavost, omlouvám se - švagrová je manželka tvého bratra nebo sestra tvého muže? Děkuji, M.

mame stejne pochody :-)

PetraJ
Kelišová 6865 příspěvků 01.10.14 19:21
@Malaga píše:
Jen zvědavost, omlouvám se - švagrová je manželka tvého bratra nebo sestra tvého muže? Děkuji, M.

Taky ti přišlo divný, jak švagrový přišly k jednomu baráku? :D

Malaga
Nadpozemská drbna 25339 příspěvků 01.10.14 19:23
@PetraJ píše:
Taky ti přišlo divný, jak švagrový přišly k jednomu baráku? :D

No myslím, že by se z toho dalo leccos vyvodit ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.14 20:11
@Malaga píše:

Manželova sestra. Manžel z jistých důvodů svou část domu přepsal před lety na mě. Bylo to ještě v době, kdy jeho sestra nebyla spoluvlastníkem. Polovinu domu jsme získali dá se říct za hubičku, s tím, že rekonstrukce potom šla do několika milionů. Potom se uvolnila druhá polovina domu, ona ji chtěla, ale musela ji odkoupit už za vyšší sumu. Dokonce jsme jí i třetinu ceny zaplatili my. Tehdy to bylo řešené jako součást majetkového vypořádání.
Stačí takhle?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.14 20:12
@blecha72 píše:
Pokud je dům rozdělen na bytové jednotky (a je to tak zapsané na katastru), může vlastník se svou bytovou jednotkou nakládat, jak uzná za vhodné. Co se týče stavebních úprav bez stavebního povolení, můžete se obrátit na příslušní odbor městského úřadu/magistrátu.

Dům na bytové jednotky právě rozdělený není. Máme jen dohodu, co kdo užívá

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.14 20:15
@Šarlota4 píše:
Myslim, ze rodinne spory tohodle typu jsou ty nejhorsi. U rodiny bych papir chtela na vsechno, aby nedochazelo k rozhadani cele familie. Myslim, ze pravnikum se nevyhnete. Jinak podle me proc by nemohla svoji cast pronajmout?? Mela ti to teda oznamit to asi ano. To s tou pudou je taky vrchol

Papír máme, jenže sepsaný jen mezi sebou. Tedy, pomáhal nám to sesmolit právník. Ale podepisovaly jsme to potom jen spolu, mezi sebou, bez právníka. S tím, že s tím obě souhlasíme. Já z dohody dodržela vše, ona nic. Teď se ohání tím, že ta dohoda nemá žádnou váhu. Což má asi pravdu :?.

Co se pronájmu týče, bylo by mi to jedno. Ať si klidně pronajímá, ale ať při tom dodržuje to, co bylo sjednáno. V domě by byl relativní klid

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33589 příspěvků 01.10.14 20:16
@Anonymní píše:
Dům na bytové jednotky právě rozdělený není. Máme jen dohodu, co kdo užívá

Tak to nejsou 2 bytové jednotky. Rozhodující je podíl vlastněné nemovitosti. Pokud švagrová nevlastní bytovou jednotku, nájemní smlouva je neplatná.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak moc záleží na detailu: Vilhelmová vytřela zrak růžové divě Českých lvů

Nikdo ji tady v Česku nezná, a přesto byla jednou z nejfotografovanějších žen... číst dále >

Zadaná Anna Polívková přistižena s jiným! Herečka u něj strávila noc

Herečka Anna Polívková (40) přišla na České Lvi za dámu, ale odcházela skoro... číst dále >