Jaké spoření vybrat v 16 letech?

Anonymní
10.11.20 14:17

sporeni v 16?

Dobry den, potrebovala bych nejakou radu. je mi 16, oba moji rodice nefunguji, a ja nehodlam skoncit jako oni. proto mi ma teta rekla, ze je dobry napad si zacit sporit. V budoucnu se chci taktez odstehovat z ceska pryc, pokud to pujde. nevim, co budoucnost nabidne. kazdopadne chci pomoct, zda mate nejake zkusenosti se sporenim? a jaka pobocka je nejvyhodnejsi? zalibila se mi raiffeisen bank, ale chtela bych slyset ruzne nazory.
a pokud vubec sporit pod 18 jde?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10.11.20 14:34

Ahoj, určitě je to moc dobrý nápad. V šestnácti budeš šetřit nejspíš tak malý částky, že by ses měla zaměřit pouze na to, aby byl účet veden zdarma a abys měla uspořené peníze kdykoli k dispozici. Takže ideálně hledej klasický studentský účet se službou „Peníze stranou“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
771
10.11.20 14:39

Palec nahoru tobě i tetě :kytka: Záleží, co od spoření čekáš a jakou částku můžeš spořit. Můžeš jít jen cestou klasického spořícího účtu, některé banky ti ho založí v podstatě automaticky zároveň s účtem běžným. Ale zhodnocení peněz je tam minimální, moc to teď nesleduju, ale co jsem naposledy četla, jen výjimečně se výrazně přiblížíš ke zhodnocení úspor 1% za rok (tzn. kdyby sis tam dala 10.000 kč, za rok máš na úrocích „vyděláno“ 100 kč, což není nic moc) - taky si pohlídej, abys za vedení účtu neplatila, případně za další služby, to by se v tom ty úroky mohly hned utopit nebo bys ještě prodělala. Výhodou je, že máš peníze k dispozici v podstatě ihned, když je potřebuješ.

Pokud můžeš spořit větší částky a nemusíš se bát, že bys ty peníze potřebovala z minuty na minutu, tak pouvažuj spíš o stavebním spoření. Tam díky státní podpoře můžeš dosáhnout na 2000 kč od státu za každý rok, musíš ale spořit nejméně 6 let. Jsou tam i nějaké další úroky, sazba je podle dané spořitelny, ale taky většinou nějaký poplatek za vedení atd. Ta podpora od státu je 10% z toho, co si za rok uspoříš, maximum je ale ty 2000 kč, takže v podstatě nemá moc smysl se snažit tam uspořit více než 20,000 kč za rok, ale můžeš :nevim: Stavebko je dobré po 6 letech vybrat, protože pak opět státní podpora přestane nabíhat - můžeš si ale obratem založit nové a zase jet od nuly.

V takhle mladém věku bych asi víc produktů neřešila, existují pak různé už vyloženě investiční nástroje, kam peníze můžeš dávat a ony by se ti měly časem zhodnotit, ale to už je většinou spojeno s větším rizikem ztráty (sama mám kolem sebe i inteligentní lidi, kterým se investice nezdařily a přišli o docela dost peněz, ať už to byly nějaké akcie nebo bitcoiny apod.) Je super, že se do spoření chceš pustit, držím pěsti, v budoucnu se ti to určitě vyplatí :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
771
10.11.20 14:43

A pokud jde o banky, osobně bych spíš volila některou z mladších, které většinou mají vedení účtu zdarma pro všechny. Velké starší banky mívají většinou spoustu služeb zpoplatněnou, nabízejí pak třeba studentské účty, kde ty poplatky nejsou - ale musíš každý rok doložit potvrzení o studiu a studentem nebudeš věčně, takže proč už teď nezaložit někde, kde je to výhodné dlouhodobě. Mrkni se třeba, které banky mají bankomaty ve tvé blízkosti, protože za výběry z bankomatu cizí banky se často platí relativně dost (ono se to nezdá, ale třeba i 10 kč za výběr může pro tebe ve finále znamenat 50 kč za měsíc, když si výběry víc rozložíš).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23971
10.11.20 15:21

No nevím, jak je to teď. Ale když jsem před několika lety zakládala dceři konto, byla jsem s ní já a byla jsem uvedena jako oprávněná osoba, dceři se to převedlo v 18. Sama to jít založit nemohla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
414
10.11.20 15:23

V 16 letech jsem si zakládala stavební spoření a posílala si tam poměrnou část peněz z brigád - sice to byly ze začátku stokoruny za měsíc a první rok jsem dost prodělala (vedení a správa vzaly na poplatích víc než kolik jsem tam dala a odstala od státu), ale později s rostoucími příjmy jsou posílala víc a trend se otočil - to v době, kdy 2% byly na stavebku standard. Peníze jsem pak použila na vyplacení podílu bratra z bytu. Což když nikam peníze neukládá člověk, tak je snáze utratí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
316
10.11.20 15:57

Hlavně musíš mít pravidelný příjem, to je první věc. Takže ideálně ve Tvém věku brigádničit, po škole pak ihned do práce a makat. V takovém případě se totiž staneš nezávislá na rodičích. Samozřejmě snadné to nebude, luxus taky ne, ale zkrátka uživíš se, když to bude potřeba. A o tom to celé je, z toho budeš těžit a na tom budeš stavět. Až zjistíš, že máš měsíčně nějaké přebytky peněz, tak místo utrácení si je můžeš začít dávat bokem na spořící účet. Ale jak jsem psal, potřebuješ hlavně mít stálý příjem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9813
10.11.20 16:25

Pro začátek bych volila jednoduchý spořící účet, tam k penězům kdykoliv můžeš. Jestli se ti zalíbila Raiffka tak tam teď mají myslím sporici účet s vedením zdarma a na první půlrok ti dají 3%…ale over si to. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6056
10.11.20 17:28

Účet si už ve spoustě bank založíš od 15. A často jsou takovéto účty komplet zdarma + možná trochu lepší úrok (rozuměj - stejně mizerně nízký). Rozhodně nepotřebuješ „pravidelně“ spořit. Odkládej, když bude co. 100, 300… jak to půjde.
ALE: počítej, že úspory v penězích ti krutě znehodnotí inflace. Takže za 10 let si klidně koupíš jen 1/2 toho, co bys dokázala koupit průběžně. Ale zase to neutratíš. V takhle dlouhodobém horizontu raději nějaké akcie, ale zase tady může hodně kolísat cena- na obě strany. Nebo po troškách investiční zlato.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama