Reklama

Sportovní zátěž u dospívajících

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Meeshab
Ukecaná baba ;) 1797 příspěvků 03.01.17 13:42
Sportovní zátěž u dospívajících

Ahoj, mám dotaz ohledně sportování. Jeden ze synů hraje vodní pólo. Sportuje od mala, převážně plavání. Začínal ve 4 letech plaveckým tréninkem jednou týdně, v 8 letech 2× týdně, v 9 letech 3× týdně a teď (v 11 letech) má trénink 4× týdně hodinu. Dvakrát se jedná o kombinaci plavání a techniky vodného póla, jeden trénink je vyloženě plavací a jeden je vyloženě zaměřen na hraní vodního póla. Je to hodně vyčerpávající. Plavou dost silově, samotné zápasy vlastně probíhají tak, že je 6 minut hra a pak je pauza (jsou 4 čtvrtiny po šesti minutách), což svědčí o tom, že to hodně vyčerpává (dospělí mají čtvrtiny po osmi minutách). No a teď konečně k jádru věci. Syn je po trénincích děsně unavený, domů se doštrachá trolejbusem až před osmou a padá únavou. Čtyřikrát týdně musí odpoledne pryč, o víkendech mívá občas zápasy, v létě jezdí dvakrát na soustředění. Ze zdravotního hlediska má jen skoliózu a teď mu zjistili u sportovního lékaře nějakou nepravidelnost na EKG, ale po vyšetření na kardiologii říkali, že sportovat může. Syn do póla chodí spíše z musu, moc ho to netěší, ale bere to jako svou povinnost, tak ani moc neremcá. No a teď jsem měla rozhovor s mojí matkou, která mi klade na srdce, ať mu neničím dětství, že z něho nic nemá, když pořád trénuje, že si ani neužije venku s kamarády a spolužáky, že je to děsně náročné a stejně to nemá moc budoucnost (což je všechno pravda, syn není do sportu zapálený, věnovat se mu nechce) a ať mu sportování omezím třeba jen na dvakrát týdně a nechám ho vydechnout a užít si. No a já teď nevím. Nechci ho hnát k žádným sportovním vrcholům, jen chci, aby sportoval a nepoflakoval se jen tak po sídlišti. Plavání mi přišlo fajn i díky skolióze, ale je pravda, že ta náročnost je podle mého opravdu vysoká. Když se ho zeptám, nejraději by vysedával doma a hrál na mobilu. To je mi jasné a to připustit nechci. A teď je otázka - nechat ho v zápřahu, když ho to nebaví, ale je zvyklý tam chodit a moc neremcá i přes to, že vidím, jak moc je to pro něj náročné? Nebo ho posílat na trénink třeba jen dvakrát týdně a více méně ho vyřadit ze zápasů (momentálně patří mezi nejlepší hráče a je obsazován do všech zápasů)? Nebo ho dát úplně pryč a nabídnout mu jen nějaký sport tady ve fitku u baráku, aby nemusel nikam dojíždět? Vím, že konečné rozhodnutí je na nás rodičích a synovi, ale budu ráda, když mi řeknete vaše názory a zkušenosti, protože já fakt nevím, jak se k tomu postavit.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

malinika
Kelišová 5729 příspěvků 03.01.17 13:52

@Meeshab V tomhle souhlasím s maminkou. Pro 11 leté dítě je takový trénink naprostá šílenost. I když je to puberťák, potřebuje také čas na odpočinek a sám pro sebe. Představ si sama sebe v situaci, že jdeš po práci 4× týdně takto aktivně sportovat. Vydržela bys to?

Maiiia
Zasloužilá kecalka 694 příspěvků 03.01.17 13:55

A co si nejprve promluvit se synem? Už je dost velký, zvládne přece vyjádřit svůj názor.

Lidym
Ukecaná baba ;) 2233 příspěvků 3 inzeráty 03.01.17 13:56

Přikláním se k @malinika, kdyby ho to bavilo, tak snad. Ale takto by byl lepší jiný sport ne tak často.

Janee19
Zasloužilá kecalka 715 příspěvků 03.01.17 13:56

Pokud ho tam necháš, ženeš se do pekel. Jestli ho to nebaví, tak očekávám že za dva za tři roky ti bude lhát, že tam chodí, a bude chodit za tréninky… Sama jsem to tak měla, když mě rodiče nutili dělat sport, který mě nebavil. A kdo ví, co vymyslí, aby zahnal nudu mimo domov…
Dala bych mu na výběr - buš snížit frekvenci a nechat volné odpoledne na něm, nebo změnit sport podle jeho vkusu. Však určitě jsi jako malá taky měla volný čas a feťačka z tebe není, nech mu trošku volnosti :palec:

SussieS
Závislačka 3811 příspěvků 03.01.17 14:07

Hele pokud tam chodí z musu, tak bych se na to vykašlala a hledala mu rekreační sport, který ho bude bavit. Já jsem pro věnování se sportu na vysoké úrovni, ale musí to bavit. Vyrostlo kolem mě pár vrcholových hokejistů, v tomhle věku měli ten zápřah minimálně stejně takový, ale ty kluky to bavilo, to je zásadní rozdíl. Pokud to nebaví, nemá to význam

bartsch
Závislačka 4621 příspěvků 03.01.17 14:14

Pokud by ho to bavilo, nechala bych ho. Ty děti tím netrpí, ale musí to samotné chtít a mít motivaci. Pokud ne, nemá smysl ho do sportu, který ho nebaví, nutit. Dcera závodně tancuje (má také 11 let) a trénink má 4× týdně (a delší než tvůj syn), před závody i více. V minulém školním roce měla ve 2. pololetí tréninků týdně 7 (včetně víkendů). Ale ona je do toho hodně zapálená, má tam své přátele, baví ji to, ráda také jezdí na závody, na soustředění. Když dorazí večer z tréninku, není unavená (vždy jsem jí tu její energii záviděla :D ), takže ještě v 10 hodin večer se jí nechce spát :nevim: Nemluvíme jí do tancování, jsme rádi, že ji to tak baví, je i úspěšná. Když nemůže z nějakého důvodu na trénink (třeba nemoc), tak je naštvaná a nafučená. Podle naší doktorky má dobře rostlé tělo, páteř bez skoliózy, zpevněné svaly.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19318 příspěvků 03.01.17 14:24

Hýbat se čtyřikrát týdně hodinu snad není taková zátěž :nevim: I když věřím, že samotné tréninky mohou být náročné, a pokud chodí domů vyřízenej, zaměřila bych se spíš na výživu, aby měl z čeho brát, než na omezení pohybu.
Nicméně, pokud to dělá jen proto, že musí, tak je to špatně. Dej mu volnost ve výběru, ano, já osobně bych taky tlačila do nějakého sportu, ale ať si on vybere, co chce dělat.

Meeshab
Ukecaná baba ;) 1797 příspěvků 03.01.17 14:33

@malinika @Maiiia @Lidym @Janee19 @SussieS @bartsch Díky, holky. Právě že vloni měl trénink „jen“ 3× týdně a to ještě jakž takž šlo. Letos už je to opravdu záhul a nechci mu to zhnusit. Jelikož v okolí snad žádné dítě nesportuje (připadne mi, že jsou tady spíš samé děti, co tráví odpoledne u televizí a herních konzolí), tak se ani nemám koho pořádně poptat na názor a s někým syna srovnat. On není vyloženě zhnusen. Občas tam jde i rád právě proto, že patří mezi nejlepší. Ale nadšení to opravdu není.

rezulka
Závislačka 2853 příspěvků 03.01.17 14:35

Zeptala bych se syna na jeho názor, přání. Můj syn hraje fotbal, tréninky mají 3-4 týdně, víkendy turnaje, taky myslím, že je toho hodně. Ale jeho to baví. Taky je hodně unavený, ale třeba teď, když měli dva týdny pauzu, už je na zabití. Nevybitý, nemůže se dočkat, až bude první trénink. Na podzim jsme něco řešili na ortopedii, dr. mi řekl, že tolik sportu pro dítě je velká zátěž. Připočetl k tomu 3 hodiny tělocviku ve škole a celkem se zhrozil. Ale jak říkám, syna to baví. Jo a je mu teprve 9 let.

Lidym
Ukecaná baba ;) 2233 příspěvků 3 inzeráty 03.01.17 14:36

@Meeshab Určitě bych to s ním v jeho věku probrala, jaké má představy on, že ty bys chtěla, aby měl nějaký sport a dohodnout se na kompromisu. Jestli mu vadí tam chodit, nebo nevadí a stačilo by to omezit.

Meeshab
Ukecaná baba ;) 1797 příspěvků 03.01.17 14:44

@Mar__tanka1983 Ono jde o to, že k tomu navíc musíš připočíst cestování. Z domu vypadne v pět, vrací se před osmou večer. Jednou měsíčně mají ještě hodinovou teoretickou přípravu. Víkendy věčně někde v prkvančicích a vstávat musí třeba v pět, aby se doštrachali až na druhý konec republiky. Teď zase v pátek odjíždí na tři dny do Žiliny. My pojedeme lyžovat a užívat si sněhu, on bude zase někde pryč. Je toho prostě víc. Do teď jsem to moc neřešila a brala to tak, jak to leží a běží, ale teď mi to prostě celé vrtá hlavou a nejsem si najednou jistá, jestli dělám dobře. Hýbat se určitě bude muset i tak. Na tom neslevím. Jen prostě nevím, jestli tohle už není až moc.

Kakachna
Extra třída :D 10608 příspěvků 03.01.17 14:52

Taky bych si s ním promluvila. A neptala bych se ho, jestli se mu na ty tréninky chce, ale jestli je rád, když jde odtamtud, že tam byl. Jestli ho ten trénink bavil. A taky bych rozlišovala, jestli je utahaný jako sedřený a otrávený, nebo spíš unavený s vyběhaný. Já myslím, že v tomhle věku se málokterému dítěti na trénink chce, ale neznamená to, že nejsou rádi, že ten sport dělají. Ono je tak nějak prudí všechno. :-) Když jsem chodila na tréninky já, tak se mi tam nechtělo nikdy a po tréninku jsem vždycky byla ráda, že jsem tam šla. :-)

SussieS
Závislačka 3811 příspěvků 03.01.17 14:54

@Meeshab Zeptej se ho, jestli v tom chce pokračovat. Nejjednodušší varianta.

Kakachna
Extra třída :D 10608 příspěvků 03.01.17 14:54

@Meeshab To vstávání v pět i o víkendech je blbé. To se nedivím, že je unavený. Proč vstává tak brzy? To má tréninky dvoufázové?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Jak jsme přežili krmení z láhve

Jmenuji se Laura a jsem máma. Jako by to bylo včera, když jsem se nestačila... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejzrůdnější vražedkyně Česka? Fikáčková drtila kojencům hlavy, nesnášela jejich křik

Do historie české kriminalistiky se zapsala řada vrahů. Někteří byli nebývale... číst dále >

Tajemství fotky bez cucku odhaleno: Kam se Kristelová vymódila jako Šebestová?

Světlo světa spatřila tajná nahrávka, na níž je slyšet hlas Kateřiny... číst dále >

Články z Ona Dnes

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

Reklama