Spory o byt, který zabral bratr a ještě neproběhlo dědictví

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
soleja
Povídálka 30 příspěvků 13.12.16 13:04
Spory o byt, který zabral bratr a ještě neproběhlo dědictví

Dobrý den, mám docela obsáhlý dotaz, který se netýká přímo mě, ale mých rodičů. Koncem října zemřela babička a můj otec a jeho bratr by se měli stát jejími dědici, pokud tedy nezanechala závěť, to zatím nikdo neví. Dokud jim nebude přičleněn notář. Problém je v tom, že bratr (strýc) je alkoholik, který už o jeden byt přišel (propil), bydliště má hlášené na městském úřadě a dokud babička žila, často u ní přebýval, jakmile zemřela, do bytu se nastěhoval i se svou současnou chvilkovou přítelkyní bezdomovkyní (z putiky) a naši je tam našli, hned druhý den ráno po její smrti… a onu paní spát dokonce v babiččiný posteli. Když jim táta řekl, že tam do doby než se bude řešit dědictví, nemají co dělat, začal mu hrát bratr na citlivou strunu, že jsou přeci bratři (s tátou se ale předtím vůbec nestýkali, strýc babičku vždy jen využíval a ta se od něj nechávala obelhávat, když cokoli potřebovala, zavolala si na to vždy tátu, strýc jí nikdy s ničím nepomohl, akorát tak od peněz :-() a že by ho snad nenechal na ulici, že prý ho (tátu) vyplatí, že si vezme půjčku (nikdo by mu ji nedal) a veškeré energie za byt, co tam projedou, že zaplatí. Táta neměl v tu chvíli vůbec myšlenky na to se ním hádat a tak ho tam nechal, s tím, že po novém roce odtam odejde. Teď po měsíci a půl to v bytě vypadá tak, že už tam táta nemá srdce chodit, všude bordel, poválené flašky od alkoholu a naši nevědí, jak ty dva odtamtud dostat pryč, než se začne řešit dědictví, může trvat pěknou dobu. Do té doby mohou být na bytě pěkné nedoplatky za energie, atd. Strýček začal tátovi i fyzicky vyhožovat a táta si to bohužel vše nechává líbit, nemá rád spory a radši sklopí uši, bohužel, a bojím se, že to špatně skončí. Nemá někdo zkušenost s podobnou situaci? A co vše mohou naši v této situaci podniknout. Předem moc děkuji za veškeré rady.

Reakce:
AndelaCerna
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 13.12.16 13:12

Maji je proste vytahnout za fligr, vyhodit a vymenit zamky - tak jsme to udelali my. Jinak myslim, ze nalakat je do hospody na panaka, zas tak tezky taky nebude abyste stihli zamky odstranit.
Stejne byste byt prodali, nebo stryce vyplatili, vykopnete je hned, nez cena bytu klesne, diky stavu do jakyho ho daji. Rekonstrukce vas taky neco bude stat diky nim… dobytek

BQ
Závislačka 4996 příspěvků 13.12.16 13:14

@soleja Jen jako laik - byt je v dědickém řízení (byť ještě nezačalo), on tam nemá trvalé bydliště, takže jsou to obyčejní squatteři. Můžete se poradit v nějaké bezplatné právní poradně, ale myslím si, že pokud máte dokumenty, že byt byl psaný pouze na babičku a máte úmrtní list, pak je nejjednodušší zavolat policii a nechat je vyvést. A rovnou vyměnit zámky.

arada
Neúnavná pisatelka 16550 příspěvků 13.12.16 13:17

Jít na policii, nechat je vyvést a vyměnit zámek. Nemá tam trvalé bydliště, taže vše proběhne bez problému. Kdo zaplatí náklady za jejich pobyt snad psát nemusím. Nechtě odpojit elektřinu, vodu plyn.BUde to pak něco stát, ale pořát lepší a levnější, než pak dávat byt do pořádku.

soleja
Povídálka 30 příspěvků 13.12.16 13:20

Děkuji, já s tím právě vůbec nemám zkušenost a ani rodiče zas tak dobře nevědí, co mohou nebo nemohou, dokud neproběhlo dědické řízení. Snad se mi podaří je donutit k nějaké akci :roll:

BaMaK
Závislačka 2969 příspěvků 34 inzerátů 13.12.16 13:24

@soleja Na koho je byt psaný? Je v osobním vlastnictví, nebo družtevní? Pokud není strýc spolu(majitel), nájemník, tak tam nemá co dělat a je to squat a krádež (energie). Takže nahlásit na policii. A oni by ho měli vyhodit. Je nebude zajímat nějaké hraní na city.

arada
Neúnavná pisatelka 16550 příspěvků 13.12.16 13:25

@soleja Je potřeba si uvědomit, že dědické řízení může proběhnou třeba až za půl roku. Stačí pak námitka a potáhne se to další měsíce.

soleja
Povídálka 30 příspěvků 13.12.16 13:26

Byt je majetkem babičky @BaMaK… pokud dobře vím

cecetka
Echt Kelišová 7858 příspěvků 13.12.16 13:38

Vyvedeni policii by mohlo pomoct. Pokud uz vite, ktery notar bude vest dedicke rizeni, tak jemu oznamit neopravnene uzivani a znehodnocovani majetku. I on by mohl ucinit kroky.
Jak uz tady padlo, je dulezite, zda je byt v osobnim vlastnictvi nebo druzstevni. Pokud druzstevni, pak o tom neprodlene informovat vedeni druzstva.
V kazdem pripade dodavateli energii nahlasit a dolozit umrti babicky, aby odpojili elektrinu, plyn a vodu. S dodavkou tepla to tak asi nepujde.

Ach jo, nekdy ty rodinne vztahy fakt stoji za to :(

soleja
Povídálka 30 příspěvků 13.12.16 14:00

@arada ano a to se snažím našim taky říct, taťka je ještě stále dost špatný z toho, co se stalo a mamka se snaží tátu donutit k nějakému jednání. Taťka, ale, když babička zemřela bratrovi slíbil, že ho tam nechá do konce roku, aby si stihl něco najít, a jak to vypadá, chce to dodržet :-( Tak snad pak už začne jednat. Je to s ním těžké :-(
@cecetka ještě nevědí jaký notář t bude, ale asi by měl sdělit magistrát, když tam zavolají? Byt byl stoprocentně v osobním vlastnictví babičky. Taťka i mamka jsou z toho v pr… a ten člověk se jim tak akorát vysmívá. Kdyby to bylo na mě, vůbec bych se s ním nemazala, ale…

soleja
Povídálka 30 příspěvků 13.12.16 14:04

@cecetka co se týká energií, oni bohužel nevědí, od koho babička odebírala el. a plyn, dost to měnila a důležité smlouvy a papíry světe div se z bytu zmizely.

Sany80s
Kelišová 6809 příspěvků 13.12.16 14:05

Rady už tady padly.
Ale měli by jste si rozmyslet, co uděláte, až proběhne dědické řízení a strejda dostane půlku baráku. Pak už tam totiž bude moci pobývat, jak dlouho se mu zachce.

BaMaK
Závislačka 2969 příspěvků 34 inzerátů 13.12.16 14:32
@soleja píše:
@cecetka co se týká energií, oni bohužel nevědí, od koho babička odebírala el. a plyn, dost to měnila a důležité smlouvy a papíry světe div se z bytu zmizely.

Ono těch dodavatelů zas tak moc není, takže volejte, ptejte se, třeba budou vědět sousedi…

Majka13
Ukecaná baba ;) 1009 příspěvků 14.12.16 06:52

Mimochodem pokud babička strýce výrazně dotovala, dá se to u řízení navrhnout ke stržení z dědického podílu. Ale vzhledem k tomu, že strýc to nepřizná a asi nedávala peníze převodem, máte smůlu.

Energie atd. se opět budou vypořádávat z dědictví, takže bych notářce doložila, že tam pobýval strýc, ať to poměrně třeba i s částkou za úklidové a údržbové práce jde z jeho peněz, když je to dobytek.

Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Migranti a Česko v roce 2019: Přijde letos nová vlna a skončí to někdy?

Co čeká Evropu v oblasti migrační krize v tomto roce? Záleží na tom, zda je... číst dále >

Erika Stárková z Mostu!: Vycpávám si prsa ponožkami, jsem maskot severu

Erika Stárková (34) je aktuálně nejslavnější herečkou Česka, díky roli Dáši v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >