Správné držení tužky batoletem

413
7.1.21 23:05

Správné držení tužky batoletem

Zdravím dámy a pánové! Jdu si k vám pro cenné zkušenosti.
Kdy vaše děti začali uchopovat správně tužku? Napravovali jste jim špatný úchop nebo to nechali na nich?
Jedná se mi hlavně o cca 2 leté batolata. Dcerka strašně ráda kreslí, ale úchop tužky je v pěsti. Někdy (dohromady tak 3×) mi věnuje pozornost a kouká, jak držím tužku já a nechá si ji dát správně, ale většinou si nenechá poradit nebo ukázat, jak na to.
Nechci, aby hned od začátku měla špatný návyk a špatně se pak učila atd…
Předem moc děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5281
7.1.21 23:11

https://youtu.be/N9Lp4glcbTA doporučuji toto video Dva tátové a odbornice na grafomotoriku paní Drábové

Příspěvek upraven 07.01.21 v 23:13

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14977
7.1.21 23:12

Dvouleté batole skutečně nemá vyvinutou motoriku na správné držení tužky.

Rozhodně ho neopravuj, primárně chceš aby ho kreslení bavilo, ne aby si ho neustále prudila, že něco dělá špatně.

Správné držení tužky je téma pro školáky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2140
7.1.21 23:15

Já držím tužku blbě celej život, dítě má 22m, nedrží ji teda jako prase kost, ale správně asi taky ne. Pro mě to není důležité a myslím, že v tomto věku to nevysvětlím. (Teda já to nevysvětlím asi ani později, když mám sama špatný úchop).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
849
7.1.21 23:53

@Petula306 me taky prijde trosku prehnany jak se ted na ten uchop tlaci… jsem levak a uchop mam drapanim a jen asi 30% pisu klasicky a taky ne uplne ok. Naucila jsem se psat i pravou - sama od sebe - a ten uchop je prakticky dtto to samy co mam na levy ruce a jakmile se snazim drzet v ty pravy spravne tak pisu jak prase.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2723
8.1.21 00:10

@Sariku jak píše @Ou řešíš ptákoviny. Nestuduj úchop dvouleťáka :roll: a radši zapracuj na svojí češtině :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2140
8.1.21 01:10

@Leenvecka já četla čemu špatný úchop vadí.. takové té špatné koordinaci a uvolnění nevěřím. Další důvod je, že špatný úchop vede ke škrabopisu..tak teda nevím, ale já píšu opravdu krásně, věnuju se i kaligrafii. Nehledě na to, že nároky na psaní u dětí polevují, učí se Comenia script.. jediný na prd je, že mě bolí brzo ukazováček, ale nějak s tím žiju. Když se snažím držet tužku správně, škrábu a vůbec mi to nejde. Asi umřu s tím, že jsem celý život držela tužku špatně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.1.21 01:22

Tak jsem se ze zvědavosti koukla jak má být správný úchop tužky. Dělám to celý život tak, jak nás to učili ve škole. Jako dítě, co pamatuju, jsem to taky držela v pěsti a řešilo se to fakt až na ZŠ, možná je to teď jinak a učí se to už ve školce..?
Za nás se teda dělalo, že kdo měl blbej úchop nebo byl levák, tak se chodilo po škole na speciální doučování. Ve třídě jsem byla jediný pravák co tam chodil. A dokud jsme se to nenaučili, tak jsme nedostaly pero a psali tužkou. Dělá se takové doučování i teď? Je totiž pravda, že já se tenkrát cítila kvůli tomu hrozně a cítila jsem se jako totální deb*l. Do dneska si to pamatuju, cítila jsem se méněcenná (ale dost možná to bylo o přístupu učitelky).

• Citovat
  • Nahlásit
676
8.1.21 02:01

Úchop tužky se řeší ve školce, nejpozději v předškolním roce (to je jeden z důvodů, proč ten poslední rok MŠ máme u nás povinný).

Takže dvouleté děcko bych tím fakt netrápila, časem se to naučí dělat správně…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1378
8.1.21 05:01

Podívej se na „SES barevná kulička“. Kromě možné této varianty bych to neřešila.

Před hodně lety jsem to kupovala mladšímu dítěti, to se ve dvou letech ze dne na den změnilo z praváka na leváka. Jak už umělo opravdu pěkně vymalovávat omalovánky pravou, tak přehodilo tužku do levé a učilo se všechno znovu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26823
8.1.21 06:09

Podívej se na to, jak se úchop vyvíjí. Jsem na mobilu, ale dohledat se to úplně normálně dá. Ve 2 letech je držení v pěsti naprosto přirozené a normální. Používají se na to i různé pomůcky, aby tak dětí psaly. Je to fyziologické a dokonce i správné. „Dospělý“ úchop přichází později.

Asi bych koupila včas pomůcky. My máme předškoláka. Umí držet správně, když se to po něm vyžaduje, ale jak se od něj upustí pozornost, tak to drapne šíleně. Ve 4 letech držel správně.
Na druhou stranu, já držím špatně celý život. Dokonce špatně o něco hůř, než je standard a problémy nemám. Držím i špatně příbory a další věci.

@Petula306 většina dětí se ještě učí psát psacím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
972
8.1.21 06:22

Já tužku batoleti nedávala, malovali jsme buď rukama, nebo pak těmi pastelovými oblázky. Kolem těch čtyř začalo dítko zkoušet štětec, a drží ho „víceméně“ správně. S tužkou pak nebyl problém, v rámci možností to drží OK.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
644
8.1.21 07:30

Na uchop jsem dohlizela asi od tri let, postupne jsem opravovala casteji. Jedno skolni dite a predskolni drzi spravne, coby pravaci, skolni levacka drzela dlouho drapem, ackoli vetsiho krasopisce neznam :nevim: Pak sama, behem asi 4.tridy, zacla drzet spravne, proste ji to tak najednou prislo pohodlnejsi. Jinak u nas ve skolce opravuji drzeni tuzky u predskolaku urcite, u tech o rok mensich detaily neresi, jen u vylozene praseciho drzeni to poopravi na neco unosnejsiho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23592
8.1.21 07:30

Kup dítěti jumbo trojhranné pastelky. To minimalizuje možnost úplně blbého úchopu ale „prase kost“. A víc to neřeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26823
8.1.21 07:42
@Svistice píše:
Kup dítěti jumbo trojhranné pastelky. To minimalizuje možnost úplně blbého úchopu ale „prase kost“. A víc to neřeš.

Moje dítě drží i trojhranné špatně. Dokonce drží špatně i ty speciální nástavce pro dobré držení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat