Správné pořadí vývoje a lezení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
RMD
Nováček 8 příspěvků 15.05.19 20:17
Správné pořadí vývoje a lezení

Ahoj, potřebovala bych poradit. Syn 9 a půl měsíce se do teď v podstatě jen plazil jako voják, používá obě ruce i obě nohy, neposazujeme, všemu nechávám volný průběh. Během posledního týdne však začal dělat pokroky, ale nevím jestli správné. Na kolínka se vyhoupne a pár metrů uleze, ale spíše se fuurt plazi. V postýlce si začal klekat a následně stoupat, z čehož se už párkrát posadil. Jelikož ale ještě pořádně ani neleze, nevím, zda je to správně. Nechci, aby si ničil záda a lezení nakonec ještě přeskočil, vím jak je důležité, snažím se lezení podpořit, stavím překážky, snažím se ho správně nosit, dělám návnady a chválím co nejvíc to jde když leze, dávám na koberec, má holá kolena, ale i tak se zdá, že ho to lezení prostě tolik nebere :D Máte s tím některá zkušenost? Jak ještě mohu lezení podpořit. Děkuji za rady :)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Alyss1
Závislačka 3098 příspěvků 1 inzerát 15.05.19 20:23

Lezeni je velice dulezite pro spravne zapojeni svalu. Nicmene u zdraveho ditete neni nezbytne. Tezko mu “zakazete “ stoj a sed. Nicmene pokud jsou deti v “neprirozenem” prostredi, lezeni preskoci. Tj v postylce se vytáhne do stoje a sedu a nema motivaci lezt. Takze dat tam, kde bude muset lezt. Volny prostor. Doprostred obyvaku, na zem treba perinu aby se nemohl plazit. A na konec nejake lakadlo. Pozítří bude teplo, takze ven na louku a na travu.

Příspěvek upraven 15.05.19 v 20:25

Heivka
Závislačka 3947 příspěvků 15.05.19 20:23

@RMD Tak ono spousta dětí si nejdřív sedne a pak dělá to ostatní, pokud ho do ničeho „nenutíte“ (cílené prosazování, vodění za ruce) tak nebude dělat nic na co není připravené. Se sousedkou máme stejně staré děti 10měsíců, moje dcerka leze a obchází nábytek, sousedčin klučík už od půl roku sedí a pokud se potřebuje pohnout z místa tak válí sudy nebo se plazí. Oba jsou naprosto v pořádku.

ovetru
Povídálka 38 příspěvků 15.05.19 20:25

Obe moje deti si nejdriv stouply u nabytku a lezt zacaly az posleze, obe lezly cca 4 mesice, nez zacaly chodit bez opory. Syn dokonce 2 mesice obchazel nabytek a plazil se, az pak se rozlezl.

Klid, deti delaji jen to, co fyzicky zvladnou :hug:

Kikulele
Ukecaná baba ;) 1067 příspěvků 15.05.19 20:25

Ahoj moje malá bude má 9 a půl měsíce a strašně dlouho se jen plazila, a ještě tak divně jen jednou rubou a jednou nohou se odrážela. Potom sed a tedka už stojí dělá dřepy a až před pár dny začala konečně lozit po kolinkach… Řekla bych že je v pohodě. Jen to měla nějaké prehozene. Bude určitě v pořádku neboj. Kamarádka má syna o dva měsíce starsiho a ten začal lézt až tedka a to už měsíc obchází nábytek. :kytka:

Uživatel je onlinetulipán
Závislačka 4273 příspěvků 15.05.19 20:31

Zalezi, jak si seda. Jestli se vytahne za postylku a pak spadne do sedu, to je k nicemu. Jestli si seda z kolinek do sikmeho sedu, tak je to dobre. Myslim, ze se rozleze, musi mu zesilit rucicky a zvladne vice. Hodne pomaha cviceni na velkem mici, kde posili i zada a horni koncetiny. Pred mic das oblibenou hracku, ktera jde uchopit a dite drzis oboustranne pritisknute panvi na mici a pomalu predklanis ke hracce. Takze se musi ruckama pustit a drzet balanc briskem a zady. Kdyz hracku chyti, tak zpatky a porad dokola.

Ju21na
Kecalka 406 příspěvků 15.05.19 20:45

Syn fázi plazení úplně přeskočil. V 7 měsících lezl po čtyřech a v 8 měs. se v postýlce postavil, ale sám neseděl. V 9 chodil kolem nábytku a od 10 měs. chodí sám a sám sedí. S ničím jsem mu nepomáhala, chodítko jsme neměli. Nechala jsem to zcela na něm.

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16216 příspěvků 15.05.19 21:02

To se ještě rozleze, plazení je velmi neefektivní oproti lezení. Ať si klidně stoupá a sedá, ale ať vše dělá sám.

Aduš8
Závislačka 4489 příspěvků 15.05.19 21:03

Náš syn se nikdy neplazil, okamžitě z bříška na čtyři a začal lézt a během týdne stál u nábytku. V deseti měsících samostatně začal chodit a sedat si začal až chvíli předtím. Těžko mu to zakážeš. Každé dítě se vyvíjí jinak, nedělala bych si z toho hlavu.

P4ja
Echt Kelišová 9112 příspěvků 15.05.19 21:14

@RMD Malá to měla stejně. NEedřív plazení. V postýlce hodně pérovala na kolínkách a přitahovala se do stoje. Ale na zemi se nejdřív plazila, pak dvě tempa lezla a zase plazila. A potom už přešla k lezení a teď jenom leze.

Neboj, pokud syn už pár temp leze, tak během chvilky plazení opustí. Hlavně ho dávej na koberec a nebo třeba na posteli. Ne plovoučka a dlažba.

llida
Kecalka 400 příspěvků 15.05.19 21:14

Muj syn se plazil, pak si sedl a sup v 8m stoupl a chodil kolem nabytku… proste nelezl, nic jsme s tim nedelali, co taky - nutit lezt nebo ho nejak ohybat?? proste kazde dite je jine… neskatulkovala bych, ze je nutne pro spravny vyvoj lezt… nech vyvoj na svem diteti, ver mu, deti si sami reknou, co je pro ne nejlepsi…

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 894 příspěvků 15.05.19 21:16

A můžu se zeptat těch, komu děti přeskočily fázi lezení, jestli pak ve škole fungovaly normálně? Slyšela jsem, že děti, které se dřív posadí než lezou, mívají často dyslexii, dysgrafii apod., tak by mě zajímalo, co je na tom reálně pravdy.

Uživatel je onlinePocahonta
Kecalka 437 příspěvků 15.05.19 21:18

Tak ono hlavně plazení není žádoucí… Takže normální vývoj u dítěte je ten, že rovnou začne lézt. Je dobře, že zkouší lézt ale zatím je pro něj rychlejší to plazení, takže preferuje to a chce jen čas. Jinak obě moje děti se plazily, začaly lézt a při tom se hned zkoušely u nábytku stavět.

P4ja
Echt Kelišová 9112 příspěvků 15.05.19 21:20

@Pucalkovic Amina To jsem neslyšela, ale na RB říkali, že absence lezení má špatný vliv na pohybové vzorce, a že se od toho odvíjí postavení kyčlí, chůze atd.

No a propojení hemisfér. Takže ti, co nelezou mohou mít problém třeba s tancováním.

Dle nich je to hlavně důsledek toho, že v bytech jsou plovoučky a lina a děti se nenaučí lézt.

llida
Kecalka 400 příspěvků 15.05.19 21:27

A neni lepsi se na vsechny ty studie, ktere rikaji, ze nase deti budou prakticky retardi ( ze nebudou umet normalne cist ci tancovat), kdyz nelezly, tak trochu divat s nadhledem a nebrat je vazne?? kdyz male dite bude cele dny trcet u tv ci tabletu, tak taky nebude umet tancovat/hybat se a rozhodne na to nebude mit vliv to jestli lezlo nebo ne jako batole…

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama