Starobní důchod – náhradní doby do těch 35 let, kdo se vyznáte?

31.7.21 14:29

starobní důchod – náhradní doby do těch 35 let, kdo se vyznáte?

Ahoj, zkouším si v předstihu ujasnit pojmy k výpočtu starobního důchodu, kde je nutno vykázat 35 let včetně „náhradních dob“. Jde mi čistě o ty dny (které mají dát ve výsledku 35 let), nějaké sumy ponechme stranou.
K „náhradním dobám“ jsem se dočetla, že určité typy (ne péče o dítě, ale třeba studium po 18.roce) se započítává (krátí) na 80%. Prosím kdo se vyznáte, mám prosím tyto dotazy… určitě se nás najde více, kdo tomu tolik nerozumí.
Když jsem byla s 1. dítětem doma 4 roky a s druhým také 4 roky (nepřekrývalo se to), započtou mi jako „náhradní dobu“ celých 8 let?
Do těch 35 let bez kterých důchod nedostaneme se započítá i „studium před 18. rokem života“ - takže třeba 4 roky gymnázia? Tj. v případě delšího studia oni započtou 4 roky gymnázia + ještě 5 let VŠ („jen“ 80% dnů na VŠ) – a to berou včetně prázdnin mezi jednotlivými ročníky?
Při studiu jsem měla souběh s různými (legálními) brigádami a platila nějaké odvody (dostávala jsem výplatnice, zpětně nevím, jakou právní formu měl ten přivýdělek). Všechny tyto odvody snad ČSSZ eviduje. Dočetla jsem se, že se údajně doporučuje, v případě SOUBĚHU brigád (málo placených, jako student moc nejde pracovat 5×8 hod týdně) a studia požádat o to, aby započetli to studium – že nízký výdělek nepotáhne dolů ten starobní důchod. Jenže když se doba VŠ studia započítává z 80%, tak se tahle doporučovaná „výhoda“ dost nevyplatí, ne? A to by započetli třeba dny za září VŠ, říjen+listopad brigádu, prosinec VŠ, leden brigádu (za předpokladu, že jsem brigádu třeba měla v měsících říjen, listopad, leden… a co když jsem brigádu měla jen 15 dnů/měsíc?)… to mě zajímá úplně nejvíc? Vím, že mladým to studium VŠ podle současné metodiky nezapočtou, asi forma pomsty.
Když jsem si nechala vyjet na ČSSZ „Evidenční list důchodového pojištění“ tak tam děti (4 roky u každého) uvedené nejsou - prý se všechny podpůrné dokumenty předkládají až v ten moment, kdy o důchod žádáme. To mi tedy přijde nějak narychlo, ale tak to mají holt všichni.
Chci se vyhnout tomu, že bych měla naknop těch 35 let a proto se zajímám už v předstihu. Je mi jasné, že pravidla mohou kdykoli změnit a hodně lidí říká „neřeš to, na důchody už nezbyde“, ale sami se sichrují, co to jde.

Také jsem pochopila, že když u partnera (z Evid. listu důch. poj.) vyplývá, že mu do těch požadovaných 35 let chybí odpracovat už jen 9 let - tak je to stejně úplně na nic, jelikož věkovou hranici (65 let?) splní až za xx let. A že výši starobního důchodu ovlivní výdělek těch posledních let před nástupem, tj. na ty zbývající období xx-9 (let) si rozhodně nemůže dát nohy na stůl a zvolnit, protože by mu vyšla nějaká almužna. Je to tak?

Moc děkuji za jakoukoli podrobnost k těm náhradním dobám, i další tipy.
A ty náhradní doby v souhrnu mají také nejspíše nějaký limit, že? Přijde mi zvláštní, kdyby mi do těch požadovaných let započetli 4 roky SŠ, 5 let VŠ (tedy z 80% tu VŠ), 4 roky za 1 dítě, eventueln+ 4 roky za druhé dítě, pár měsíců na ÚP „jen tak“?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17195
31.7.21 14:36

Tohle je docela slozite, ale treba tomu nekdo rozumi.
Osobne si myslim, ze obdobi pred 18. rokem veku se zapocitava jen tem, kteri pracovali a byli ucastni duchodoveho pojisteni :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
402
31.7.21 14:57

Já se v tom vyznám dost, mám ráda čísla všeho druhu. Pohledejte, již jsem to někomu radila nedávno a někde to tu bude. Bravurně se vyzná pan Kája Mařík a radí na Naše důchody, tam to je vše.
Krátce: každé dítě 4 roky, pokud se nepřekrývají
do určitého roku i střední škola
od určitého roku jen od 18 prvních 6 let (a jen 80 procent)
od 2010 škola nic
UP pouze určitá část
35 let je jedna podmínka, věk druhá, dát si nohy nahoru po 35 letech je fakt blbost
brigáda se počítá plně (pokud byly placeny odvody), studium jen 80 procent, tedy je lépe nahnat dny brigádou, třeba to dá rok navíc
to rozmělnění výdělků není tak výrazné, navíc výdělky se počítají až od 1988
začněte hlavně tím výpisem z čssz, dobře ho pročtěte

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
402
31.7.21 15:11

Oprava výdělky od 1986

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.7.21 15:23

Počítá se do odpracovaných let i dlouhodobá pracovní neschopnost? A péče o třeba o rodiče při pobírání příspěvků na péči?

• Citovat
  • Nahlásit
402
31.7.21 15:27
@Anonymní píše:
Počítá se do odpracovaných let i dlouhodobá pracovní neschopnost? A péče o třeba o rodiče při pobírání příspěvků na péči?

Neschopnost ano, to jsou normálně odpracovaný roky
Příspěvek na péči za nějakých podmínek, nejlépe mrknout na ty Naše důchody, případně tam položit dotaz, to už jsou takový „špeky“ jaký stupeň atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
636
31.7.21 15:37

@šklíbakočka A když pracuju od 16let, to se nepočítá? Školu jsem si dodělávala až ve 30letech. Já jsem si to chtěla zadat do kalkulačky, teď je něco nového na str. ČSSZ, ale nejde mi to :roll:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
402
31.7.21 15:52
@Luska píše:
@šklíbakočka A když pracuju od 16let, to se nepočítá? Školu jsem si dodělávala až ve 30letech. Já jsem si to chtěla zadat do kalkulačky, teď je něco nového na str. ČSSZ, ale nejde mi to :roll:.

Práce se počítá od začátku. Tam byly nějaké diskuse se školou od 14, jak byla jen 8. třída, (to neumim), ale s prací od 16 by neměl (doufám) být problém. Měnily se ty roky kolem školy. Tam to nejde dát do kalkulačky? Nevím, co tam je dnes, ale ta dřív to uměla na korunu přesně. Napište dotaz tomu Maříkovi příp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
636
31.7.21 18:50

@šklíbakočka Moc děkuji. Jj, za mě byla ještě 8letá. Ona je k tomu nějak registrace, a to mi právě nejde. :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
31.7.21 18:53

Studium po 18. narozeninách se počítá se jen 6 let od 18 a ještě se redukuje 80 %. Tedy statut studenta může být do 26 let, ale toto se už nezapočítává. Šla jsem do první třídy v 5 3/4 letech, 18 let ve čtvrťáku na střední, výška 11 semestrů do března, takže konec už se nepočítal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7359
31.7.21 19:05
@šklíbakočka píše:
Neschopnost ano, to jsou normálně odpracovaný roky
Příspěvek na péči za nějakých podmínek, nejlépe mrknout na ty Naše důchody, případně tam položit dotaz, to už jsou takový „špeky“ jaký stupeň atd.

neschopnost, proč jsou tedy ve vyloučené době na evidenčním listě?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9772
31.7.21 19:18
@DanielaD píše:
neschopnost, proč jsou tedy ve vyloučené době na evidenčním listě?

Myslím, že tam jsou vyloučené ve smyslu výdělku, že se nepočítají. Né jako doba do těch 35 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
402
31.7.21 19:39
@Cenarius píše:
Myslím, že tam jsou vyloučené ve smyslu výdělku, že se nepočítají. Né jako doba do těch 35 let.

Ano přesně, tak, ale normálně se počítají do doby
např. zde https://www.naseduchody.cz/…na-doba.html
myslím, že zde to je zcela srozumitelně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
402
31.7.21 19:44
@Luska píše:
@šklíbakočka Moc děkuji. Jj, za mě byla ještě 8letá. Ona je k tomu nějak registrace, a to mi právě nejde. :nevim:.

Já tohle fakt neumím, to jsou takový specialitky
ale ten Kája Mařík ( jistě to není jeho jméno) je evidentně někdo z oboru, a má tam tu poradnu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
636
31.7.21 19:52

@šklíbakočka Mrknu tam. Ještě jednou děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat