Starosti se svými staršími rodiči

336
5.2.20 19:48

Starosti se svými staršími rodiči

Přeji pěkný večer,
hledám někoho kdo je ve stejné nebo podobné situaci jako já.
Mám starší rodiče (přes 70.let). Tatínek před několika lety prodělal mrtvici, má začínající senilitu. A poslední dobou to jde z kopce - nechce chodit ven, maximálně jde dát králíkům a jen leží nebo se dívá na TV. Dříve byl velmi aktivní a doma byl až na večeři. A to je asi kámen úrazu, jsou s mamkou skoro 24 hodin denně. Mamka je malý generál. Taťka ji dělá sem tam naschvály.
A mamka to ventiluje hlavně přes nás. Je to skoro na denním pořádku kdy mamka volá a já už nevím co na to říct, a vím že lepší to už nebude. :,(
Budu ráda za Vaši reakci atd. Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

14335
5.2.20 19:52

A maminka je na tom zdravotně dobře? Že bys ji někam pravidelně vytáhla, ať si od táty odpočine. Stačilo by na kafe, pokecat, na nákupy, prostě ať nejsou neustále spolu. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9818
5.2.20 20:00

@Edit1 U nas to bylo podobne. Mamka general :mrgreen: Vzdy jsem vyslechla jeji stiznosti na tatu jednim uchem tam a druhym ven. Nekomentovala jsem to, jen jsem.ji delala vrbu. Ji se tim alespon trochu ulevilo.
Nic se s tim neda delat. Je to jejich vztah. Maminka pred rokem umrela :? a ja mam pocit, ze tatovi to sekyrovani chybi :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1152
5.2.20 20:08

Asi tě moc nepotěším, ale bude to horší a horší. Moje mamka se starala o svého taťku. To jsem byla ještě na střední a sestra na základce. Dokud byl děda relativně fit (vzhledem ke svému věku 80 let) tak běžný den u nás vypadal takto: ráno vstával s námi, po snídani vyrazil do města, přišel až na oběd, po obědě si dal šlofíka a po odpoledním kafi opět do města a přišel až na večeři. Spát chodil celkem pozdě. Pak z ničeho nic nikam nechtěl chodit - prý ho bolí kolena. Tím začalo celkem peklo, nejraději by prožel celý den, to ovšem mamka nedovolila. Ani by to nešlo - neměl svou místnost. Pak to šlo od 10 k 5. Přesně taky naschvály, takové to frflaní si pod nos, přidala se stařecká demence navíc i agrese. Pak ho mamka musela dát stejně do domova, protože takhle se už fungovat nedalo. Když pak umřel ( 4 měsíce od daní do domova) tak nám (tedy mamce) v domově řekli že tak nedobrého (zlého) člověka tam neměli - a to jsou tam určitě zvyklí na ledacos. A něco podobného říkali i na LDN-ce… Když jsem si četla tvůj příspěvek úplně jsem si na to všechno vzpomněla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2506
5.2.20 20:20

Našim, když se občas chytnou (vyloženě mají ponorku), vždycky řeknu, ať jsou rádi, že mají jeden druhého. A je to pravda a víc nemá smysl to řešit. Když vidím, kolik je všude vesměs vdov, dobře, dokud jsou spolu, i když se občas chytnou:hearts:️ Oni se mají pořád rádi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9818
5.2.20 20:26

@werajsik Ale on nemusel byt zly. To mohla byt jen reakce na zestarnuti a odlozeni do domova :? Kdo vi, jaci budeme ve stari my sami :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
336
5.2.20 20:28

@cecetka Mamka byla zvyklá že v produktivním věku se vše točilo kolem ní. Ale teď doma nesedí. Chodí na cvičení, s ženskýma mají babinec jednou týdně kde hrají karty, chodí sem tam s kamarádkou na procházku nebo sama. Ale níkomu z kamarádek to moc neříká. A já z toho mám fakt někdy hlavu kolem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
336
5.2.20 20:31

@cecetka já si také myslím že to byla jen reakce toho všeho co ho potkalo.
Zkouším taťky vytáhnout na procházku ale vždy má výmluvu. A k taťkovi nemám tak vřelý vztah abych u něho seděla a vykládala :,( to spíš sestra má k němu blíž.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
336
5.2.20 20:33

Spíš si říkám co na to mamce říct nebo poradit ale ono asi není co. Říkáme aby to tak nebrala, aby se to naučila ventylovat. Taťka ji něco schová a ona to hrozně řeší! A to holt lepší už nebude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1152
5.2.20 20:54

@cecetka
Tak agresivní byl už hodnou chvíli před tím, než do toho domova šel. Nadával nám do zlodějů atd. - každý večer počítal peníze a nikdy se nemohl dopočítat, jenže špatně viděl a nejednou si spletl desetikorunu s padesátkou. A třeba když mu doktor řekl že má zatuhlé svaly, že by se měl hýbat, říkal že dr tomu h*vno rozumí, on sám nejlíp ví jak mu je. A bylo toho daleko víc. Pak začal i padat a začal být dezorientovaný - chtěl jít na WC a přitom šel na úplně jinou stranu. Jak už jsem psala, já i sestra jsme chodili ještě do školy, takže takhle to dál už opravdu nešlo.
Ano máš pravdu, že nevíme jací budeme my. Proto mamka prohlásila, že až už nebude moct, půjde do domova sama, že nechce abychom tohle prožívaly my s ní.
Starost o stárnoucího člověka je bezesporu ušlechtilá věc a klobouk dolů před každým kdo to dělá. Ale často je to nevděčná práce a často pak ti, co se o takového člověka starají, vyhledávají pomoc odborníka, protože jsou na pokraji svých sil (psychických i fyzických).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
364
6.2.20 10:05

Máme to teď doma. Táta taky senilní, ztrácí orientaci. Ven nechodí, padá… Nosí pleny, které občas zahazuje… Zatím to jakž takž zvládáme, mamka je fit a my jsme tři holky, ale je to teda na palici. A lepší to nebude, bohužel…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9818
6.2.20 11:17

@werajsik S tim souhlasim, ze ma clovek druhemu pomoct jen do te miry, aby to psychicky nebo fyzicky neposkodilo jeho samotneho. Asi to u vas bylo hodne spatne :? Nekdy skutecne jine reseni, nez domov ci jiny ustav, neni. Bohuzel. :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9818
6.2.20 11:19
@Edit1 píše:
Spíš si říkám co na to mamce říct nebo poradit ale ono asi není co. Říkáme aby to tak nebrala, aby se to naučila ventylovat. Taťka ji něco schová a ona to hrozně řeší! A to holt lepší už nebude.

Kazdy ty situace zvlada jinak. A jsou to opravdu naschvaly? Neni to projev nejake nemoci? Demence, parkinson apod. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
336
6.2.20 14:49

@cecetka Myslím si že je to od každého trochu. A hlavně nemá cenu se po tom pídit proč to udělal, možná to udělal schválně a možná je to už lehčí demence. Ale mamka to holt neumí hodit za hlavu nebo se nad tím povznést. Je to asi těžké, nežiji tam s němi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama