Starší nenávidí mladšího

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
25.11.21 20:21

Starší nenávidí mladšího

Ahoj, mám děti od sebe 5 let. Staršímu bude 7. A mladšího bráchu uplne nenávidí :-( když třeba brečí mladší, směje se mu a je rád, že je smutný. Přeje mu špatný věci a tak.. Má tendence mu ubližovat, musím fakt hlídat, aby ho nepraštil moc, nebo ho jakoby obejme a mačká. Mladší se samozřejmě vždy rozbrečí. Nechci staršího úplně trestat, snažím se důrazně vysvětlovat, kárat. Někdy zařvu, někdy dám přes zadek, podle situace.
Přála jsem si druhé dítko, já sama a i z důvodu, že syn bude mít parťáka a teď tohle :-( já je miluju oba, nelituji, že druhého máme. Ale někdy mám pocit, že jsme tím staršímu hrozně ublížili…
Věčně se mi honí hlavou takové to, že to je stejné, jakoby si muž přivedl druhou ženu.. To musí být strašné.
Jak se s tím prosím poprat nejlépe, zažil to někdo? A myslíte, že to přejde, až bude mladší větší „parťák“? Zatím ani nechodí. Jen kolem nábytku..

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2509
25.11.21 20:30

Nekde delas chybu, tady ti ale nikdo neporadi, kde je.
Musis byt k sobe naprosto uprimna a prijdes.
Minimalne bys ho mela prestat bit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26955
25.11.21 20:33

A ptala jsi se ho, proč brachu nesnasi, proč mu dělá radost ubližovat? Líbilo by se mu, aby se někdo k němu takto choval?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.21 20:38

@Svistice ano, tohle jsem mu říkala už mockrát. Že jemu by se to taky nelíbilo. On sám od sebe mi neřekne proč. Ale když se ho zeptám na přímo, jestli jde o to, že se musím věnovat i jemu, souhlasí.. Snažím se staršího hodně mazlit, najít si chvilku jen sami pro sebe.. Ale jemu to prostě nestačí. Chtěl by mě mít jenom pro sebe

• Citovat
  • Nahlásit
134
25.11.21 20:39

Dát mi máma na zadek kvůli tomu, že jsem něco provedla bráchovi.. tak bych se do toho obula ještě víc..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.21 20:47

@Conniie já mu ale nedávám na zadek jen tak a dávám minimálně. Někdy ale překročí hranice, že už se fakt bojim, že by mu mohl fakt ublížit. Já se tu snažím najít pomoc a nepotřebuju, abyste mě tu lynčovali. Smutno je mi z toho už i tak dost :(

• Citovat
  • Nahlásit
2408
25.11.21 20:48

Žárlivost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26955
25.11.21 20:49
@Anonymní píše:
@Svistice ano, tohle jsem mu říkala už mockrát. Že jemu by se to taky nelíbilo. On sám od sebe mi neřekne proč. Ale když se ho zeptám na přímo, jestli jde o to, že se musím věnovat i jemu, souhlasí.. Snažím se staršího hodně mazlit, najít si chvilku jen sami pro sebe.. Ale jemu to prostě nestačí. Chtěl by mě mít jenom pro sebe

Musíš mu ukázat, že brácha ma přidanou hodnotu. A mladšího občas viditelne upozadit před starším.
A že jako rodina fungujete jako team.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26163
25.11.21 20:56

Starší žárlí, místo dávání na zadek ho spíš zapoj do chodu kolem mladšího, klidně na něj hod nějakou zodpovědnost, hlavně ho neodstrkovat. Já mám děti od sebe 4 roky, mladšímu jsou teď taky 2 a starší je od narození zapojeny do chodu kolem mladšího, vozil ho v kočárku, pomáhal krmit, teď ho třeba koupe, pomáhá mu s oblikanim apod, cítí se pak důležitý, ze mu něco sverim. Jasně, občas se poperou, ono ani ten malý v tom většinou není nevině, spíš naopak, všechny potyčky jdou spis z jeho strany, tak jestli třeba není i u vás, ze by mladší něco vyprovokoval a pak za to dostal ten starší, to je pak přirozené, že bude mít radost z nějakého neštěstí toho druhého :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.21 21:01

@Kriss Tina jo, tak mladší to vyvolá tím, že mu vezme třeba hračku, leze mu do hry a tak. Staršímu vysvětluju, že má zavolat na mě a já mladšího odvedu. Místo toho mu ale pořád dokola ublíží… Já ho tedy moc nezapojovala, to je pravda. Měla bych začít. Nechtěla jsem mu ho dávat na starosti, právě aby nežárlil. Ale tohle zní rozumně. Kočárek tedy vozí rád.

• Citovat
  • Nahlásit
26955
25.11.21 21:12
@Anonymní píše:
@Kriss Tina jo, tak mladší to vyvolá tím, že mu vezme třeba hračku, leze mu do hry a tak. Staršímu vysvětluju, že má zavolat na mě a já mladšího odvedu. Místo toho mu ale pořád dokola ublíží… Já ho tedy moc nezapojovala, to je pravda. Měla bych začít. Nechtěla jsem mu ho dávat na starosti, právě aby nežárlil. Ale tohle zní rozumně. Kočárek tedy vozí rád.

Jenže ty jsi ho tím nezapojováním právě odstrkovala. Jak má mladšího přijmout do smečky, když jsi ho od dění okolo mimina odháněla. :nevim:
A nemyslím tím hodit na starší dítě hlídání mladšího. Myslim přirozeně zapojování, dělání věci spolu.
Pokud mladší škodí, tak prostě musíš toho mladšího furt hlídat, aby neškodil. Tím ukážeš staršímu, že jak ty, tak mladší dítě respektujete jeho potřeby. To je podle mě mnohem dulezitejsi, než že ho budeš mazlit nebo se mu extra zvlášť věnovat.

Edit: proč mladšího odvádět? Proč ho nevychovavas a neukazujes mu, jak se má ke staršímu chovat? Držet je oddělene si nepomůžes. Musíš jim ukázat, jak si mohou hrát spolu, i když mladší dítě má samozřejmě své limity.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6931
25.11.21 21:21

Ten straší v podstatě nemá důvod mít rád toho mladšího, je to otravné batole které mu všechno bere a to doslova. Hračky, pozornost rodiců, proč ho má mít rád, v jeho věku, nevidí že je roztomilej a že jednou bude mít parťáka do života. Je potřeba najít ten důvod pro který ho bude mít rád a občas uprednostnit staršího, dat mu pocit, že je dulezitej

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2711
25.11.21 21:27

Základní problém bych viděla v tom, že ty se chováš, jak kdybys měla dva jedinečný, ne sourozence. Tak se pak nemůžeš divit, že se tak oba chovají. Staršího si držela dal od mimina, mladšího teď odvadis pryč, když jde za starším… musíš je prostě vychovávat spolu, ne odděleně. Mladšího neodvadej pryč, ale uč ho, jak se má chovat. Místo bourání kostek bráchovi, ať si staví a klidně pak i boura svoje. A musíš být furt u něj a hlídat a vysvětlovat. V tomto věku to jinak nejde, ale věř, že časem budeš sklízet sladké ovoce. Kdežto s tvým
současným přístupem budeš časem v ještě větší..ehm.. než jsi teď. Mladšímu za skodeni vynadej, primerene, ale jasně. On pochopí, že nemůže, a brácha bude vidět, že jsi taky někdy na jeho straně. Vymysli něco, co můžou dělat společně, bude je to bavit a bude legrace. Proste všechno dělat spolu a postupně se učit koexistovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16278
25.11.21 21:32
@Anonymní píše:
@Kriss Tina jo, tak mladší to vyvolá tím, že mu vezme třeba hračku, leze mu do hry a tak. Staršímu vysvětluju, že má zavolat na mě a já mladšího odvedu. Místo toho mu ale pořád dokola ublíží… Já ho tedy moc nezapojovala, to je pravda. Měla bych začít. Nechtěla jsem mu ho dávat na starosti, právě aby nežárlil. Ale tohle zní rozumně. Kočárek tedy vozí rád.

Zapoj ho i do výchovy mladšího. Udělej ze staršího důležitou osobu. „Vadí ti, že ti bere hračky? Že ti to zboural? To by mě taky hodně štvalo. Honzík si ještě hrát neumí a přitom tě má tak rád, že se chce kolem tebe pořád motat. Budu potřebovat tvoji pomoc, aby se to naučil. Můžeš mi pomoc ukázat Honzíkovi, jak to dělat správně?“

A při každém konfliktu, kdy se starší zlobí na mladšího, zkuste vy dva spolu vymyslet řešení. Ne, že mu ho řekneš. Zkus ho nenápadně dostrkat k tomu, ať na to přijde sám. Lépe to pak bude aplikovat.

„Bere ti to auto, se kterým si zrovna hraješ? Napadá tě, jak to vyřešit? Tohle auto mu určitě zrovna dát nechceš.“ A postupně ho navést, aby vymyslel, že mu dá něco jiného.

Já vím, že je to dost manipulace, ale v tuto chvíli bych to klidně postavila na tom, že spolu kujete pikle, abyste naučili mladšího lépe se chovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11352
25.11.21 21:41

Budu hádat? Když si starší hraje a malý mu to ničí, tak přijdeš a řekneš,, Pojď, mamka ti dá něco jiného". A pokud něco vyvede starší, tak vyvádíš, protože on má být ten starší a rozumnější. To je cesta do pekel. Musíš přistupovat k oběma stejně, i když je to hodně těžké. Sama to vidím, mám děti s rozdílem 2 let a navíc úplně jiných povah. Starší je vznětlivý vztekloun a rebel a mladší hodný a poslušný kliďas. Na druhou stranu u nás nějaká spolupráce nefunguje, ale to přikládám spíš věku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat