Startup investice

Anonymní
6.7.21 23:44

Startup investice

Mám nějaké volné prostředky a zvažuji možnosti investice. Líbilo by se mi je vložit do nějakého startupu a stát se tak jeho součástí a v lepším případě na něm vydělat. Nemusí to být nutně v Česku.
Ale jsem v tom lajk takže jsem se chtěla zeptat, jestli s tim nemáte někdo zkušenosti a jak jste toho dosáhli a jestli se to vyplatilo. Investovali jste oslovením konkrétního startupu nebo přes nějakou platformu?
Díky za tipy.
Na nemovitosti mám málo a do běžných věcí jako zlato, fondy, diamanty, umění, alkohol, investovat úplně nechci.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9132
7.7.21 05:39

Jako laik a ještě někdo kdo chce investovat svoje úspory, tak bych do toho nikdy nešel. Je to moc rizikové.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.7.21 07:09

Snad nečekáš že se přiznám :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.7.21 07:41
@Cenarius píše:
Jako laik a ještě někdo kdo chce investovat svoje úspory, tak bych do toho nikdy nešel. Je to moc rizikové.

S rizikem počítám. Jsem trochu střelec, takže když to krachne, tak se z toho nezhroutim. :) P2P půjčky jsem zvažovala, ale ty jsou moc nudné, je za tím sice nějaký příběh, ale není to ono.

• Citovat
  • Nahlásit
130
7.7.21 08:39

Dost záleží, jaké částky chceš do toho dát (= o jaké jsi schopna přijít). Pokud spíše menší, ideální je pro tebe crowdfunding a investovat buď přes venture club nebo na investiční platformě. V Čechách např. Fundlift, kde můžeš investovat od 5.000CZK výše.

Píšeš ale, že se chceš stát součástí startupu a v těchto případech aktivně nejsi v interakce s týmem a nerozhoduješ o směřování. To můžeš jako angel investor, kdy výměnou za vložený kapitál dostaneš majetkový podíl a příležitost podílet se vedle zakladatelů na rozhodování. To se ale samozřejmě nebavíme o 5-tisícové investici.
Tady ti musím pohledem z druhé strany říci, že rozumný owner nevezmou na palubu jen tak někoho, kdo přijde s paklíkem peněz, ale je tam důležitá vzájemná chemie a očekává se většinou tvůj přínos pro business/produktový development.

Na co se každopádně zaměřit je dobrý výběr projektu, nespoléhat na oslňující pitch deck ale ověřit si čísla, dosavadní výsledky, reference - pitching jedině osobně.
Snažit se vytvořit si vlastní názor, ideálně investovat do oblasti, ve které se orientuješ a máš znalost trhu. Vést v patrnosti, že je to rizikové (obzvlášť v seed fázi), špatně se diverzifikují rizika, návratnost je dlouhodobá.

Jinak pandemie celkem zamíchala trendy, nyní se nejvíc investuje do digitálního zdraví, cloudových služeb a kybernetické bezpečnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.7.21 09:23

@LaRoux
Děkuji moc za odpověď.
Startup projekty podporuju delší dobu jenom jako spotřebitel, ale právě bych chtěla pokročit dál.
Asi nejsem hned vhodným adeptem na větší partnerství, navíc začínám i s vlastním projektem, takže bych na to ani neměla čas.
Proto bych to chtěla rozptýlit mezi vicero startupu.

• Citovat
  • Nahlásit
7459
7.7.21 12:01

Ahoj,
tímto způsobem je to trochu jako dát ty peníze na ruletu. Buď to vyjde, nebo ne :-). Úspěšnost startupů na našem trhu je dost malá. Je to dáno i tím, že třeba takové Polsko má 4× víc obyvatel, a tudíž místní lokalizace např. aplikace má při stejném % úspěšnosti penetrace uživatelů mnohem větší potenciál. Naopak platí, že startupy, které se v jakémkoliv segmentu trhu osvědčí v Čr, mají velice dobrý potenciál prosazení na dalších trzích.
Rozhodně doporučuji vybrat si pečlivě nějaký konkrétní projekt, kterému důvěřuješ. Počítej ale s tím, že zhruba 80% tuzemských Startupů do dvou let zaniká jako neúspěšných projektů / firem, dalších 15% je rádo, když se vyškrábe na černá čísla a jen 5% se stává skutečně úspěšných.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43
7.7.21 18:40
@Anonymní píše:
S rizikem počítám. Jsem trochu střelec, takže když to krachne, tak se z toho nezhroutim. :) P2P půjčky jsem zvažovala, ale ty jsou moc nudné, je za tím sice nějaký příběh, ale není to ono.

Čím nudnější, tím větší šance, že o peníze nepřijdeš ;)

Na startupy se opravdu vykašly, nemá to cenu. Za mě doporučuji právě ty nudné P2P půjčky a nebo nákupy akcií. Přes jednoho brokera je můžeš nakoupit a držet jak dlouho budeš chtít a vše bez poplatku. Pokud chceš něco trochu víc akčního, tak zkus kryptoměny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat