Stavba domu - financování

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.19 20:35
Stavba domu - financování

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně financování rodinného domu. Kvůli financím vkládám anonymně. Mám syna 25 let, bydlí ještě s námi, máme velký dům, takže nám tam nevadí, na domácnost přispívá a ostatně je stejně pořád v práci a domů se chodí jen vyspat. Letos koupil stavební parcelu a příští rok začne stavět dům. Je pravdou, že naše rodina, co se týče technických věcí, je málo znalá, nikdy jsme dům nestavěli (náš dům nám odkázala manželova matka). I proto bych se ráda poradila ohledně financování. Hledala jsem zde v diskuzích, ale aktuální diskuze jsem moc nenašla… Jde o to, že syn koupil pozemek za hotové, reps. padly na to všechny jeho úspory. Vydělává slušně a po všech výdajích každý měsíc ušetří průměrně 30 tisíc, tzn. ročně ušetří minimálně 360 tisíc. Aktuálně má dalších 600 tisíc našetřeno. Jde nám o to, zda za těchto podmínek má zkoušet žádat o hypotéku, nebo prostě začít stavět a až dojdou peníze, tak řešit teprve nějakou půjčku? Co je v této situaci lepší? Syn musí mít během 5 let postaveno (byl to obecní pozemek a podmínka zahrnutá v kupní smlouvě). Staví velký zděný patrový dům, obdelník 14,5×11m (součástí velká garáž), pravidelný tvar, žádné složitosti. Stavět začne až za rok, kdy chce udělat základy, desku, hrubou stavbu a střechu. Další rok poté okna, dveře atd. Stavět bude svépomocí, máme dost známých (jeden má bagr, další je elektrikář, další udělá krovy, další instalatér atd). Chtěl by mít během 3-4 let postaveno. Finance na ten příští rok máme, resp. milion bude mít našetřeno, dalších 500 tisíc mu s manželem půjčíme a za 1,5mil by hrubou stavbu se střechou snad mohl postavit. Do toho dalšího roku zase něco našetří, ale stejně asi bez nějaké finanční výpomoci postavit celý dům nedokáže. Je tedy lepší zažádat o hypotéku až teď, nebo to řešit až ve chvíli, kdy peníze budou docházet? Co byste doporučili? Fakt si s tímto úplně nevíme rady.. :,( Má dlouholetou přítelkyni, ale ta ještě minimálně 3 roky bude studovat na vysoké škole, takže s financováním nemůže nijak pomoci…aktuálně má nakreslený projekt a vyběhává povolení

Reakce:
Janli
Extra třída :D 10186 příspěvků 16.08.19 20:59

Žádejte hned a ještě lépe si najděte finančního poradce.

PaníBovaryová
Kelišová 5218 příspěvků 16.08.19 21:05
krysoleta
Stálice 90 příspěvků 16.08.19 21:22

Jelikož na hypotéku je potřeba mít vklad nebo něčím ručit, je to jedno. Buď teď prostavi našetřené peníze, a pak tím postaveným bude moci ručit na hypotéku, nebo našetřené peníze vloží do hypotéky teď. Každopádně má velkou výhodu, když zvládá tolik ušetřit sám. Je to hodně peněz. :palec: Teď už jen záleží, jestli si troufnete čekat, protože se časem zase navýší úroková sazba u hypoték :nevim: to musíte probrat s finančním poradcem.

Filzefina
Kecalka 308 příspěvků 16.08.19 21:38

Zadala bych o hypoteku hned. Je potreba udelat rozpocet stavby, zjistit realne ceny matrialu a praci + pripocitat na necekane vydaje a rezervu. Myslim, ze bez hypoteky nema za tak kratkou dobu stejne sanci postavit. Takhle bude splacet a muze dal setrit aby dluh rychleji splatil. Vim o cem mluvim, mame to vse za sebou.

Zumpa
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 16.08.19 21:39

Hypo vemte na celou stavbu, ručit můžete pozemkem + máte vlastní prostředky.

luci.no
Zasloužilá kecalka 638 příspěvků 17.08.19 08:14

Ma stavebni sporeni? Da se zadat o stavebni uver, coz je vyhodnejsi nez hypoteka. Urcite to chce financniho poradce, ktery poradi klientovi to nejlepsi reseni (pro klienta, ne pro poradce)

Váš příspěvek
Reklama